4. децембар, Извештаји и наређења Врховне команде

Овога дана 14. п. пук придат Дринској дивизији под командом пуковника Милосава Дамњановића заузео је Старовински редут.
У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:
ОБр. 4257 у 5.30 час.
„Наређење ОБр. 8438 од данас предато ђенералу Леонтијеву команданту 4. руске бригаде у 3.30 час. Покрет бригаде отпочеће у 7 часова”.
ОБр. 4260 у 5.05 час.
„Ноћ 3./4. децембра: Пред фронтом Моравске дивизије непријатељ је синоћ око 20 час. чинио безуспешан покушај, да преотме камењар, који му је отет у току ноћи 2./3. тек. месеца. Код ове дивизије ноћас вршена смена без инцидента. Ако на осталом делу фронта армије буде било значајнијих догађаја достављаће се накнадно”.
ОБр. 4287 у 20.45 час.
„4. децембра: Повремена обострана слаба пешадиска и артилериска ватра. Наше батерије, које су прошле ноћи промениле положаје, реперисале терен. 4. пук руски сменио делове 56. француског. 2. бис зуавског и 16. пука. Смена извршена на миру. Око 16 час. један непријатељски аероплан летео над Вардарском”.
ОБр. 4292 у 23.30 час.
„Командант 17. француске дивизије по други пут чини писмену представку да од својих 6 пукова 3 не може употребити док их не одмори бар до 10. ов. месеца, 2 може да употреби раније али без великог поуздања у њих због замора, а један може да употреби одмах и са поуздањем. При свем том ја сам одлучио, да напад извршим 7. овог месеца, јер би даље одлагање било врло штетно. Пошто мислим да главни напад извршим својим десним крилом то налазим, да је неопходно, да истовремено напада и Дунавска дивизија, коју командант III армије треба да ојача, пошто се она налази на главноме гребену. Молим да се ово последње нареди“.

Од команданта II армије:
ОБр. 4354 у 10 час.
„У вези послате скице распореда трупа и установа ове армије под ОБр. 182т од 11. септембра тек. год. част ми је известити да су пољска марвена болница и покретна артилериска радионица Томочке дивизије премештеие из Дренова чифлика у бивак Југо-источно од Слатине“.
ОБр. 4390 у 15.04 часа.
Стање до подне 4. децембра:
1) Код Тимочке дивизије: Притисак на непријатеља јаким извиђачким одељењима. Због јаке магле и кише, артилерија није дејствовала ни с једне ни с друге стране.
2) Код Шумадиске дивизије: Јутрос око 4 часа када су наша извиђачка одељења упућена према Кравици и Добром пољу отпочела сећи жицу испред непријатељских окопа, јавила се непријатељска артилерија са Доброг поља и правца Кравице. После тога времена на фронту дивизије пушкарање код предњих делова и повремена обострана артилериска ватра. Никакве промене нису запажене код непријатеља.
ОБр. 4404 у 23.40 час.
Стање ове армије од 16-19 часова:
Тимочка дивизија: Пешадиска ватра код извиђачких делова и обострана повремена артилериска ватра. Шумадиска дивизија пешадиска. митраљеска и артилериска ватра нарочито живо пушкарање код предњих делова према Кравици, Добром пољу и Соколу. Непријатељска артилерија тукла доста јаком ватром наше пешадиске и артилериске положаје на левом крилу.
Судећи по јачини пешадиске и артилериске ватре изгледа да непријатељ још држи јачим деловима своје раније положаје Бугарски поднаредник, за кога је јуче јављено да се предао са још једним поднаредником и једним редовом из истог пука, данас на кратком саслушању у штабу Шумадиске дивизије између осталог изјавио је и ово:
1) Да је чуо од војника који долазе из позадине а и официри то исто кажу, да је пре 4-5 дана дошла у Виталиште једна турска дивизија од 4 пука и да ће она напасти наше трупе према Ветренику, али и он сам у то не верује. Вели, да није видео никакве турске официре да су долазили у циљу рекогносцирања положаја.
2) Да су образовани нови комбиновани (зборни) пукови издвајањем поједнних батаљона из постојећих пукова тако да ће њихови пукови, како он вели, бити као и немачки од по 3 батаљона”.

Од Команданта III армије:
ОБр. 4854 у 9.19 час.
„Поводом наређења ОБр. 8438 наредио сам, да се руска бригада упути у Петалино, пошто Крапа као село не постоји. а на том делу Црна река пролази кроз теснац и на десној обали пролазност је немогућа, једино стазом Скочивир-Петалино”.
Напомена: – Св. ОБр. 8451 од 4. тек. месеца. – По усменом обавештењу пуковника Димитријевића постоји мост код Ивена, према томе било би целисходније да се бригада приближи томе мосту, ге да би се по потреби могла пребацити на леву обалу или лакше употребити на десној обали.
ОБр. 4855 у 8 час.
„У току ноћи 3./4. децембра:
1) Код Дринске дивизије (стање до 3 часа): Код десне колоне повремена обострана пешадиска ватра и дејство непријатељске артилерије, код средње колоне преко целе ноћи пешадиска и митраљеска ватра, непријатељ држи чврсто своје положаје. Центар леве колоне продужава борбу око Старовинског редута, чији је већи део у нашим рукама.
2) Код Дунавске дивизије: Обострана артилериска ватра према десној колони, непријатељска извиђачка одељења била су активнија. Према левој колони спречен је непријатељу рад на утврђивању.
ОБр. 4860 у 11.45 час.
„Да би се омогућило Дринској дивизији да доврши освајање непријатељског положаја а да би се омогућило извлачење трупа II армије на планинском гребен, молим да руску бригаду
по наређењу ОБр. 8438 могу сутра да употребим у акцију са трупама Дринске дивизије. Молим за што хитнији одговор”.
ОБр. 4861 у 14.30 час.
„Ситуација код Дринске дивизије у 11 часова: Лева колона заузела Старовински вис и предњи делови 6. пука између Старовине и Градешнице пребацују се на десну обалу Градешничке реке. Лево крило средње колоне заузело 2 редута непријатељских ровова, борба се води и даље, наредио сам, да се успех проширује у десно. Руска бригада као свеже појачање у пешадији потребна ми је, да се овај успех одмах искористи и освоји непријатељски положај до Сокола, како би се на тај начин извукле трупе II армије на планински гребен. Молим за хитно решење по мојој представци ОБр. 4860 од данас. Св.ОБр. 8451“.
ОБр. 4862 у 18.35 час.
4. децембра: Дринска дивизија (стање до 11 час.): Десна колона садејствује раду средње колоне. Лево крило средње колоне заузело је 2 линије непријатељских ровова. Бугари се повлаче. Напред се продужава. Лева колона: 6. пук избија на леву обалу реке Градешнице између с. Старовина и с. Градешнице. Гонење разбијеног непријатеља продужава се. 14. пук овладао Старовинским редутом и наступа даље. Његови предњи делови пребачени на десну обалу реке Градешнице.
4. пук избија на косу северо-западно од с. Старовина. Заплењено 2 немачке хаубице. У јучерашњој борби погинуо командант 21. бугарског пука пуковник Жеров. Наређена је сахрана.
Дунавска дивизија (стање до 11 часова) – ређа обострана артилериска ватра”.
ОБр. 4863 у 19.05 час.
„Трупе ове армије од 10. октобра до 4. новембра ове године заробиле су 31 бугарског официра 2719 бугарских војника, 18 немачких војника и заплениле 26 пољских топова, 20 кара, 14 предњака и 12 митраљеза”.
ОБр. 4869 у 23.15 час.
4. децембра: Дринска дивизија (стање до 17.20 час.): Десна колона од које је узет један батаљон и њоме појачана колона, садејствовала је у нападу колоне. Средња колона овладала је свима бугарским рововима на јужној падини западног дела Браздасте косе и у мрак пешадија подишла самом гребену, где су се Бугари задржали. Лева колона 6. пук деловима свог левог крила дошла је до леве обале Градешничке реке а источно од с. Старовина и ту дочекана пешадиском ватром са десне обале Градешничке реке. 14. пук није успео да пребаци своје делове на десну обалу Градешничке реке као што је то јављено данас, његови су делови добили ватру из с. Старовине и са непосредне леве обале Градешничке. 4. пук наишао на отпор непријатеље који држи косу северо-западно од Старовинског редута а јужно од Зовича. До сад заробљено 115 војника, 1 официр, и 3 официрска кандидата. Осим овога повише рањених бугарских војника међу њима и ађутант 21. бугарског пука.
Дунавска дивизија: стање до 16 часова – десна артилериска група помагала напад Дринске дивизије, иначе ретка артилериска ватра. У току прошле ноћи непријатељ, је поставио препреке од жица на појединим деловима фронта. Осмотрена једна непријатељска колона у јачини једног батањона у покрету од Тополчана у 13 час. челом код Ерековаца, колона је дошла до Канатлараца. У 14.15 час. примећено је северо-источно од с. Зовича одступање већих колона и много товарне стоке. Све се прикупља ка логору северо-западно од к. 1004, а код утврђења на к. 1004 опажено је прикупљање пешадије. У 16 час. осмотрене су две непријатељске удружене колоне у повлачењу од Зовича Једна на северо-исток друга на север. Коњички дивизион изашао из састава ове дивизије упућен Дринској дивизији. Десна артилериска група пласирана је на коси северно од Брника, а 2 дугачка топа 105 мм. са врха чуке извући ће се у току ноћи на к. 1212. У току ноћи 4./5. ов. месеца извршиће се смена код леве колоне у чији ће састав ући 2. пеш. пук на место 3. који ће доћи у дивизиску резерву”.

Од кабинета Министра Војног:
Пов. Бр. 185 актом.
„Од председника Министарског савета г. Пашића добио сам следећи телеграм: „Молим да нас Врховна Команда извести о досадањим нашим губитцима у официрима и војницима, као и о резултатима борби и онда кад смо што у биткама изгубили и кад смо морали напустити терен то је потребно ради тачнијег оријентисања како нама самима тако и наших савезника”. Достављајући предње молим да ми Врховна Команда изволи дати тражене податке“.

Од команданта места у Битољу:
Бр. 810 у 10.30 час.
„У току прошлог дана и ноћи непријатељ је избацио на варош Битољ и његову ивицу око 150 пројектила. Погинулих има 5, од којих је један француски војник, рањених има 13, од којих су 6 француских и 3 српска војника”.
ОБр. 120 у 8.10 час.
„У току 3. тек. .месеца и ноћу 3./4. ов. месеца непријатељ је избацио на варош Битољ, око 60 пројектила топовских. Погинуло 4 а рањено 2 војника”.

Од Команданта Савезничких војсака:
Пов. Бр. 873/3.
„Част ми је доставити вам да сам одлучио да 4. руску бригаду (генерал Леонтијев) привремено ставим на расположење ђенералу команданту српске III армије, да бих му дозволио, да развије и експлоатише свој успех северно од Старовине. Ја ћу вам бити благодаран, да генералу Леонтијеву доставите следећу заповест:
„4. руска бригада је стављена привремено на расположење ђенералу команданту III српске армије“.

Од војног изасланика у Русији:
Бр. 602 у 12.05 час.
„У Добруџи сада има око 60 непријатељских батаљона. Руси тамо сада имају 64 батаљона а кроз 2 дана стићи ће из Исмаила и 115. дивизија, која је комплектирана и са њом биће 80 батаљона и одмах ће отпочети офанзива. Дунавска армија ушла у састав југо-западног фронта ђенерала Брусилова. IX армија полагано развија своје наступање”.

Наређења (извештаји) врховне команде

ОБр. 8444.
Команданту I, II и III армије:
„Из послатих бројних прегледа за 28. новембар види се, да је знатан број бораца употребљен на неборачким местима, због недостатака у неборцима. Пошто се код бораца у неким јединицама осећа велика замореност, било би добро, да команданти армија изволе наредити, да се борци одређени на неборачким местима смењују после извеснога времена са оним борцима, који су највише изнурени и заморени и да се то врши повремено све донде, док јединице не буду попуњене неборцима, када се сви борци имају распоредити као борци“.

ОБр. 8449.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 3. и 3./4. децембра:
II армија: – Ништа важно. Дезертери из 29. пука за које је већ раније јављено, изјавили су накнадно, да је један батаљон тога пука пре два-три дана отишао као појачање 21 пуку код Старовине, они су из 3. батаљона и веле да 9. и 10. чета нису у саставу батаљона већ два месеца да је 16. новембра и 11 чета негде отишла. Његова чета (12) јака је око 120 пушака.
III армија: – Дринска дивизија: Пошто је у 14.45 часова овладала Грунишким висом, на коме је било 2 реда ровова и препреке од жица, продужила је гоњење потученог непријатеља. У 14.50 час. пао је потпуно у наше руке Црни вис а готово у исто време и јако утврђени Будимирачки вис северно од села и висови источно од села где су од непријатеља отета и 2 затворена утврђења. Око 15 часова непријатељска резерва је покушала један контра напад али је он остао без успеха. На против наше је гонење продужено ка Старовини и наши су делови успели да отму један део Старовинског редута. У току ноћи борба је продужена, при чему смо очували све наше тековине. Број заробљеника није познат али је знатан. Има их из 21. и 11. бугарског пука. Један заробљени официрски кандидат изјавио је, да је ноћу 2./3. децембра дошао у Бешиште 2. бугарски пук (5 дивизија код Ђевђелије) да је 3. из јутра упутио један батаљон на Црни вис да смени тамошње делове 21. пука а ноћу 3./4. децембра требала је да се изврши смена целог 21. пука. Наши трофеји су знатни: пет пољских топова, пет кара, више митраљеза, доста муниције и другог ратног материјала. На десном крилу Дринске дивизије има 2 дезертера из 1 . батаљона 49. пука. Дунавска дивизија врло ефикасно је потпомагала својом артилеријом напад Дунавске дивизије.
I армија: – Ништа важно. У току ноћи 2./3. децембра заузео је 3. батаљон 1. пука препадом један вис пред десним крилом Моравске дивизије са кога је непријатељ. пре тгога тукао наше трупе бочном ватром.

Обр. 8451.
Команданту III армије:
„Командант Савезничких војсака, мојим утицајем, наредио је да 4. руска бригада одмаршује у околниу Крапе и ту остане и даље на његовом расположењу, док се ситуација на вашем фронту а нарочито на правцу Груниште потпуно не расветли. Да би могао на генерала Сараја и даље утицати у погледу употребе те руске бригаде, изложите ми одмах ситуацију на фронту те армије и ваше гледиште о најкориснијој употреби руске бригаде а по потреби да вам се стани на расположење. Св. ОБр. 8438″.

ОБр. 8459 у 15.20 час.
Команданту I, II и III aрмије:
„Према телефонском извештају из III армије лева колона Дринске дивизије заузела је данас вис северо-западно од с. Старовние и редут код овога села; средња колона заузела је 2 реда утврђења на Браздастој коси. Непијатељ се повлачи и делови леве и средње колоне Дринске дивизије у гоњењу успели су, да се пребаце на десну обалу Градешничке реке код с. Старовине и између овога и с. Градешнице. Командант II армије изволеће даљи рад своје армије саобразити према даљем развоју ситуације код Дринске дивизије”.

ОБр. 8465.
Г. Министру Војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и својим војним изасланицима овде:
„Стање 4. децембра у 16 часова:
II армија: – Ништа ново. Непријатељ изгледа, да је ослабљен у артилерији.
III армија: – Дринска дивизија: Јучерашњи успех се проишрује. Заузети су висови јужно и северно-западно од Старовине. Наши пешадиски делови пребацили су се већ и на десну обалу Старовинског потока на десну између Старовине и Градешнице. Непријатељ је запалио с. Зович, што значи, да га је вероватно напустио. Међутим непријатељ се још држи на Соколу. Од трофеја данас ова дизизија има два нова топа (хаубице). Утврђено је, да је погинуо и командант 21. бугарског пука, наређено је да се њевог леш сахрани.
I армија: – Ништа ново”.
„4. децембра саопштио сам депешу ОБр. 4240 команданта I армије начелннку штаба команде Савезннчких војсака пуковнику Мишо-у који је изјавио, да командант I армије има право да нареди команданту 17. дивизије дан напада по своме нахођењу. Предмет овај у вези ОБр. 8487 стављен је у акта”.

ОБр. 8469 актом.
Команданту Савезничких војсака ђенералу Сарају.
„Командант III армије депешом ОБр. 4861 од данас јавља: (Изложена цела депеша команданта III армије ОБр. 4861 која је напред наведена). Част ми је умолити команданта Савезничких војсака, да се 4. руска бригада стави одмах на расположење команданту III армије ради искоришћења задобивеног успеха на фронту ове армије”.

ОБр. 8470 актом.
Г. Министру Војном.
„На париској конференцији од 15. новембра ове године представници свију Врховних Команада Савеничких војсака донели су једнодушно следећу одлуку у колико се то тиче Солунскога фронта:
1) Бугарска се има још ове зиме уништити.
2) У овоме циљу прелузеће се заједничке операције са Солунскога фронта и са фронта Дунав-Добруџа ка Софији.
3) Да би се овај план извео Солунска војска нма се одмах ојачати до максимума, који се може транспортовати, хранити и снабдевати муницијом, према транспортним средствима, којима данас Савезници располажу. Све јединице на Солунскоме фронту имају се одмах појачати до потпунога формацискога састава.
4) Пошто је српска војска имала велике губитке то ће се она попунити добровољцима и заробљеницима Српске расе, који су сада у рукама Русије и Италије, као и онима из Америке, чије се транспортовање до Солуна има што више убрзати.
Како је пак текла конференција, то је саопштио г. Министру Војном, делегат г. Михаило Рашић једним службеним строго поверљивим писмом, по коме је ме усмено известио мој помоћник пуковник г. Пешић”.

ОБр. 8475 у 19.35 час.
Команданту III армије:
„У Бањици се налази једна алписка амбуланта намењена за 4. руску бригаду. Молим наредите командиру исте, да се према наређењу команданта Савезничких војсака Нр. 4041/1 од 4. децембра придружи бригади и о извршењу известити”.
ОБр. 8478 у 20.05 час.
Команданту III армије ставља се привремено на расположење 4. руска бригада у циљу проширења и експлоатације успеха северно од Старовине. Командант III армије саопштиће команданту 4. руске бригаде ћенералу Леонтијеву наређење команданта Савезничких војсака Бр. 873/3 од 4. тек. месеца које гласи:
„Четврта руска бригада ставља се привремено на расположење команданта III српске армије”. О пријему одговорити”.
НЗ.: Начелници одељења и Главни интендант извештени су за ову и 2. руску бригаду, као и за Алписку амбуланту уз 4. руску бригаду”.

Српски званичан извештај
Солун 4. децембра.
После крвавих борби, које су беспрекидно трајале више дана и ноћи у пркос рђавом времену великим теренским тешкоћама и очајном непријатељском отпору, наше су трупе сјајним нападом, отеле 3. децембра чигаву серију јако утврђених бугарских положаја у пределу северно од Груништа и Будимираца. Потучени Бугари разбегли су се ка северу, пошто су оставили масу лешева на бојном пољу. Наши трофеји овога дана су многобројни: 5 пољских топова, 5 кара, више митраљеза, много муниције и другог ратног материјала, као и много заробљеника чији број још није познат. Према овоме целокупан број топова заплењеннх од српских трупа пење се на 79″.

Слични чланци: