Операције II армије
Рад ове армије утоку овога дана изложен је напред у извештајима Врховној Команди за овај дан. За сутрашњи рад командант армије са ОБр. 4392 у 18 час. наредио је команданту Шумадиске и Тимочке дивизије следеће: „Да Шумадиска дивизија изврши одмах груписање своје снаге за напад на Добро поље према своме извештају Стр. Пов. ОБр. 2653 од 30. новембра. – Сам напад предузеће по извршеном груписању по мом нарочитом одобрењу. – Међутим командант ће стално вршити својим левим крилом што јачи притисак на непријатеља и старати се да непријатељ неопажено не одступи. – Команданту Тимочке дивизије наређено је, да ако ситуација на његовом фронту дозвољава – стави томе команданту на расположењу 4. чету 2. батаљона 20. пука и 2 хаубице. – Стога ће поводом овога командант ступити у споразум са командантом Тимочке дивизије, а о резултату ме известити.“
Под истим бројем у исто време достављено је Тимочкој дивизији ово наређење команданта армије: „Према повољном развоју ситуација код Дринске дивизије на простору Старовниа- Градешница, наредио сам да Шумадиска дивизија изврши груписање снаге на левом крилу ради напада на Дорбо поље. – Ако ситуација на фронту те дивизије дозвољава, ставите на расположење команданту Шумадиске дивизије 4. чету 2. батаљона 20. пука и 2 хаубице и известите и њега и мене, можете ли му ово ставити на расположење.
Армија са ОБр. 4391 у 16.30 час. моли III армију да што пре јави, када ће Дринска дивизија да отпочне напад на Добро поље да би се имало времена за груписање снаге према Добром пољу, те како би се напад у заједници извео.
Трећа армија са ОБр. 4871 јавља: Док се не заузме цео непријатељски положај испред Дринске дивизије, не може бити говора о дејству против Доброг поља. – Моли да трупе ове армије јаче притисну непријатеља испред себе да би га спречиле да шаље појачање својим трупама испред Дринске дивизије.
Утрошено муниције: код Тимочке дивизије: 9570 пушчаних метака, 37 артилериских зрна и 8 ракетли; код Шумадиске дивизије: 62.057 пушчаних и 2750 митраљсских метака, артилериских 968 зрна, 258 ручних бомби, 137 бомби за азен топ, 88 ракетли и 42 сигнална метка.
Операције III армије
Рад ове армије изложен је напред за овај дан у извештајима Врховној Команди.
У току дана настављено је гонење непријатеља.
Команданту Дринске дивизије наређено: „Да се гонење врши на сваком правцу са по једним водом коњице и са по једном четом одабраних пешака. Сва коњица да се упути у гонење. Наређено је да се види како би се најхитније подигао један мост, брвно на простору Рапешког потока и Зовича.
4. руска бригада је заноћила у Петалино.
У 10 час. командант III армије са ОБр. 4859 издао је команданту Дринске и Дунавске дивизије следећу заповест:
„Пошто су трупе Дринске дивизије 3. ов. месеца борбом освојиле Грунишки и Будимирачки вис –
Наређујем:
1) Да Дринска дивизија прошири успех на десно и што пре заузме непријатљске положаје к. 953 и 909, а лева колона по заузећу Старовинског виса, да што боље организује положај на левој обали Градешничке реке. Јача коњичка одељења потпомогнута са којом пешадиском четом истурити напред ради расчишћавања Морихова и констатовања докле непријатељ држи поседнуту десну обалу Црне реке. Главни је задатак Дринске дивизије: да што пре заузме непријатељски положај до Сокола, како би се трупе II армије извукле на планински гребен.
2) Командант Дринске дивизије да што пре извуче у дивизиску резерву батаљон 7. и 8. пука за којеће доцније следовати наређење да се упуте у састав Дунавске дивизије.
3) Данас до мрака стићи ће у Петалино 4. руска пеш. бригада као резерва ове армије.
4) Да командант Дунавске дивизије што боље организује и огарантује садање своје положаје, помажући артилеријом даљу акцију Дринске дивизије, као и Моравску дивизију. Обратити нарочиту и што јачу пажњу на непријатеља испред свог левог крила у околини Макова. О пријему овог наређења одговорити депешом”.
У 11 час. са начелником артилерије, инжињерије и интендантом ове армије утврђено је шта се да предузме, да се омогући исхрана и снабдевање муницијом руске бригаде, која долази у састав ове армије.
У 22 часа Дринска дивизија известила је: „Командант коњичког дивизиона јавља, да су сви покушаји коњичких одељења да уђу у с. Старовину и Градешнкицу били спречени непријатељском ватром.
Дејство Дринске дивизије.
У 0.35 час. командант дивизије са ОБр. 4409 наредио је команданту: десне, средње и леве колоне и команданту коњичког дивизиона следеће:
„Према исказу заробљеног официрског кандидата у с. Бешиште није стигао цео 2. искарски пук, већ на Градешнички положај стигао је само један батаљон тога пука. Кандидат је изјавио још и ово, да је командант 21. пука за последњих неколико дана чинио више представки да се напушти Грунишки вис, али то му из дивизије нису одобрили, наводећи, да ту није само у питању Грунишки вис већ и цео њихов фронт преко Козјака-Доброг поља до Вардара.
Имајући све ово у виду као и велику победу коју је данас задобила лева колона, наређујем свима командантима што енергичније дејство а у смислу моје заповести ОБр. 4408 од 3. децембра”.
„У току ноћи 3./4. децембра било је борбе код Старовинског редута, на осталом фронту пешадиска и митраљеска ватра“. Са ОБр. 4411 извештена армија.
У 13.40 час. примљено је наређење команданта III армија ОБр. 4859 а које је напред у целости за овај дан изнето.
У 15.10 час. са ОБр. 4417 наређено је команданту леве колоне ово:
„Наредите командангу 6. пука, да свој деснокрилни батаљон, који садејствује нападу средње колоне на Браздасту косу крене што енергичније напред.
У 18.30 час. са ОБр. 4420 извештена је армија следеће:
Ситуација до 17.30 часова:
1) Лева колона: 4. пук наишао је на доста јак отпор непријатеља, који држи доста солидно утврђену косу северо западно од Старовинског редута; пук је био тучен доста јаком артилериском ватром са правца од северо-запада. 14. пук није успео да пребаци своје делове на десну обалу Градешничке реке, као што је данас у подне јављено; његови делови добили су ватру из с. Старовине и непосредно са леве обале Градешничке реке. 6. пук својим левим крилом дошао је на непосредну леву обалу Градешничке реке а источно од с. Старовина и дочекан је пешадиском ватром са десне обале Градешничке реке. Заробљено је 93 здрава војника, међу којима један официр и 3 официрска кандидата. Данас заплењене 2 пољске хаубице, једна је модела 1912 а друга 1916. године. Заплењене су без затварача, изгледа да је једној нађен затварач.
2) Средња колона овладала је свима бугарским рововима на јужној падини западног дела Браздасте косе и у мрак пешадија је пошла самом гребену, кога чини низ каменитих блокова. где су се Бугари задржали. Ту је заробљено 27 војника из 28. пука.
3) Десна колона садејствовала је нападу средње колоне”.
У 19.45 час. са ОБр. 4421 послат је следећи извештај команданту III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије, десне, средње, леве колоне и артилерије:
„У току борбе 3. и 4. ов. месеца заробљено је: из 21. бугарског пука један потпоручник, 3 официрска кандидата, један наредник и 48 редова; из 43. пука: један официрски кандидат и 13 редова; из 49. пука 3 редова; из 2. пука 27 редова и из 11 пука 22 редова. Свега је заробљено 119 људи.
Испитивањем заробљеника утврђено је:
1.) На Грунишком и Црном вису био је цео 21. пук и 9. чета 11. пука. 2) У Старовинском редуту биле су 10., 11. и 12. чета 11. пука. 3) На Будимирачком вису цео 43. пук, који нема више од 400 пушака. 4) На Браздастој коси 1. батаљон 28. пука и делови 49. пука. 5) На Рововској и Трнавској коси 49. пук. 6) Позади Рововске косе 106. немачки пионирски батаљон. 7) Пре 10 дана батаљон 23. пука, који је био на Браздастој коси отишао је у састав свога пука ка Битољу.
8) 3. децембра 21. пук требао је бити смењен са 2. пуком. чији је један батаљон стигао код Старовине пред пад Грунишког виса. Не знају одакле долази овај пук.
9) На Рововској коси има једна пољска а на Браздастој коси и Соколу по једна брдска батерија.
10) Командант 21. пука тражио је да напуштн Грунишки вис, али командант бригаде није му дао наглашујући да би тада морали да напусте Добро поље и линију до Вардара.
11.) Бабуна се форсирано утврђује. За копање ровова употребљавају румунске заробљенике”.
У 23 часа са ОБр. 4423 издата је следећа заповест:
„Лева колона продужила је прошле ноћи и данас гонење. Овладала је Старовинским редутом, пришла реци Градешници. изузев десног крила, које је изостало. Заробљено је око 100 бугарских војника и заплењено у току прошлог и данашњег дана 5 пољских топова и 2 хаубице.
Средња колона овладала је свим непријатељским рововима на јужним падниама западног дела Браздате косе.
Код суседних дивизија ситуација непромењена.
4. руска пешад. бригада, као армиска резерва стигла је вечерас у с. Петалино.
Командант III армије са ОБр. 4859 од данас наредио је: да Дринска дивизија што пре заузме Рововску и Браздасту косу и омогући трупама II армије излазак на планински гребен.
Наређујем:
1) Да лева колона што пре организује свој положај у висини Старовинског редута, на левој страни Градешничке реке, тежећи да својим десним крилом избије у висини центра и потпомогне средњој колони у овлађивању Браздасте косе. Потребно је да десно крило леве колоне у опште буде енергичније у своме раду.
Настати да се на фронту колоне расчисти са непријатељем на левој обали Градешничке реке.
Још у току ове ноћи упутиће командант леве колоне један батаљон 4. пука команданту средње колоне. Односно упућивања овог батаљона, да командант леве колоне ступи у везу са командантом средње колоне.
2) Средња колона да сутра, 5. ов. месеца најенергичније продужи у циљу овлађивања Браздасте косе, а затим потпомогне десну колону у овлађивању Рововске и Трнавске косе.
3) Командант артилерије настаће, да се изведе што боља артилериска припрема, оруђима све три групе, доводећи ватру њихову у међусобну сагласност као у хармонију с планом напада команданта средње колоне. Желети је, да у сутрашњем нападу, буде у овом погледу боље организације него ли до сада што је било.
Почетак артилериске припреме 5. децембра у 8 часова.
4) Коњички дивизион продужиће рад у духу моје јучерање заповести, ојачавајући самосталне официрске патроле у одређеним правцима.
Командант леве колоне подупреће ова одељења са мањим деловима одабраних пешака.
5) Десна колона потпомагаће рад средње колоне а по паду Браздасте косе, уз садејетво средње колоне напашће непријатеља у циљу овлађивања Рововском косом.
6) Задатак је десне побочнице да осигура десни дивизиски бок а на досадањим њеним положајима.
7) 2. пионирску чету, до сада у саставу средње колоне (сем једног вода) употребиће командант пионирског полубатаљона за утврђвање положаја леве колоне.
8) Ја ћу се налазити на осматрачници источно од с. Петалина.
9) Командант леве колоне доставиће ову заповест команданту коњичког дивизиона.
Достављено командантима колона, десне побочнице, артилерије, коњичког дивизиона и пионирског полубатаљона“.
У 23 часа са ОБр. 4424 послат је овај извештај команданту III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„Данас је код Старовина заробљен један немачки војник из 228. немаког митраљеског одељења. Његово одељење дошло је овде пре 3 дана са положаја Кукуруза са 3. батаљоном 11. пука”.
У 23 часа начелник штаба наредио је мајору Брашићу, да 1. батаљон 6. пука упуте команданту средње колоне у резерву а на удоље између Данилове и Милетине косе.
Брашић јавља да су Бугари пласирали једну пољску батерију северно од Бешишта. Ми смо пласирали 2 пољска топа северно од Будимираца.
У 23.55 час. командант III армије са ОБр. 4844 доставио је: „За команданта 4. руске бригаде ђенерала Леонтијева: Ради продужења напада Дринске дивизије на непријатеља молимо команданта, да изволи ставити на расположење команданту Дринске дивизије један пук своје бригаде, а остатак бригаде да остане и даље у армиској резерви код с. Петалина“.
Предње достављено команданту 4. руске бригаде“.
Операција I армије
Рад ове армије изложен је напред за овај дан у извештајима Врховној Команди.
За рад 5. децембра командант армије са ОБр. 4293 наредио је ово: „Док се не доврше припреме за напад, које ће ова армија извршити 7. тек. месеца, армиске јединице продужиће да ломе непријатеља артилериском ватром и да руше његове фортификациске објекте, стварајући тако повољне услове за предстојећи напад. У том циљу сутра 5. тек. месеца у 9 часова почети лагану и прецизну артилериску ватру; од 14 до 14.10 час. ова ватра да буде најјача (урганска); одмах затим изаслати патроле ка непријатељу, те га нагнати, да поседне ровове; од 14.25 до
14.30 час. опет да буде урганска ватра на непријатељске ровове при чему са по којим оруђем тући искључиво његове саобраћајнице, које дотле морају бити уочене и реперисане. После овога до краја дана ограничити се на лагану и прецизиу ватру. Непријатељске батерије, до којих се имају сигурни елементи, не гађати, ако и оне ћуте, те да не буду принуђене да промене своја места и учине безвредносним елементе наших батерија. Објекте до којих елементи нису устањени, гађати уз врло брижљиву реглажу, те да се и до њих нађу сигурни елементи. Разуме се, да не треба пропустити повољан тренутак за енергичан напад пешадијом, ако се исти у току дана појави“.