У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од Команданта I армије:
ОБр. 4296 у 6.45 час.
„Сем слабијег пушкарања ништа значајније.
Распоред код Моравске дивизије: У првом борбеном реду 3 батаљона 16. пеш. пука, у одсечној резерви један батаљон 3. пеш. пука а у дивизиској резерви 1. пешад. пук. Других промена нема. Губитци накнадно”.
ОБр. 4312 у 23.40 час.
5. децембра артилериско дејство и рад пешадиским патролама до 14 часова. Прецизном артилериском ватром тучени непријатељски ровови саобраћајнице и резерве а затим у два маха отворена врло јака артилериска ватра са врло добрим резултатима после чега испослатим патролама утврђено, да је непријатељ густо посео ровове, патроле су дочекане снажном непријатељском ватром око 16 час. Изнад фронта 17. француске дивизије летела 2 непријатељска аероплана, који су на с. Рибарце бацили бомбе. У ово време у два маха наређивано телефоном ескадрили Њепор да спречи летење непријатељу, али оба пута добивен одговор, да им време не дозвољава летење. Приликом бомбардовања из аероплана губитци: један погину, 6 рањено, 8 мазги погинуло 3 рањено. Данас рањен командант 1. батаљона 3. пешад. пука пеш. потпуковник Карло Силви. Губитци накнадно”.
Од Команданта II армије:
ОБр. 4409 у 1.30 час.
„Част ми је известити да је од 10. до 30. новембра тек. год. код Тимочке дивизије заробљено 2, а предало се 5 бугарских војника. Официра није било. Од материјала заробљено је: пушака 16, ножева за пушку 7, фишеклија малих 11, кожних торбица за муницију 4, ремника за пушку 4, пушчане муниције 450 метака. Шумадиске дивизије: предало се 3 наредника и један поднаредник и 32 бугарска војника свега 36. Од материјала заплењено: пушака 3, једна пумпа за воду митраљеза, опасача један, вискова један, фишеклија 4, постоља за митраљез једно. Св. ОБр. 8372“.
ОБр. 4415 у 5.15 час.
„У току ноћи 4./5. децембра обострано пушкарање и ретка артилериска ватра са обе стране. Код непријатеља није учињена никаква промена”.
ОБр. 4435 у 18.10 час.
Запажена је једна непријатељска артилериска група северно од к. 1700 на Добром пољу, која дејствује против Дринске дивизије”.
ОБр. 4454 у 21.25 час.
„Од 16-19 час. продужен рад извиђачким одељењима и артилеријом у колико је то магла дозвољавала. Промене у распореду: Једна пољска батерија, један хаубички вод, један Данглисов ордски топ са десног крила Шумадиске дивизије пребачени су на лево крило и задржани привремено у доњем Пожару”.
Од Команданта III армије:
ОБр. 4890 у 8.40 час.
Дринска дивизија (стање до 3 часа): Повремена пешадиска и артилериска ватра појачана с непријатељске стране према средњој колони, где је непријатељ из ровова викао „ура”. Један батаљон 6. пука из леве колоне пребачен је у састав средње колоне. Пионирска чета средње колоне пребачена у састав леве колоне ради утврђивања на Грунишком и Будимирачком вису. Дунавски коњички ескадрон стигао је у састав ове дивизије један пук из руске бригаде стављен на расположење овој дивизији за данашњи рад, а други пук у армиској резерви код с. Петалино. Дунавска дивизија: Непријатељ је артилериском ватром тукао фронт десне колоне. нарочито јако између 19 и 20 часова. Према левој колони око 20 час. примећен је живљи покрет непријатеља. Артилериском ватром спречем му сваки покушај напада. 3. пешад. пук смењен је 2. пешад. пуком из дивизиске резерве”.
– ОБр. 4900 у 1635 час.
„Сада се продужава напад на непријатеља испред Дринске дивизије. који ће трајати вероватно неколико дана. За то време трупе Дринске дивизије које сада броје око 4000 пушака морају се на своме положају држати у дефанзиви. Ако трупе I армије буду предузеле напад 7. тек. месеца наредићу, да трупе Дунавске дивизије потпомогну овакав напад што јаче“.
ОБр. 4878 у 22.30 час.
„Алписка амбуланта за 4. руску бригаду у Бањици. По сазнању још 4. тек. месеца отишла из Бањице. Ордонанс официр тражио је у Сакулеву, Броду и Добровени, али је није нашао. Молим за извештај где је упућена и где се сад налази да би се поступило по наређењу ОБр. 8475 од 4. ов. месеца”.
ОБр. 4907 у 21.30 час.
5. децембра: Дринска дивизија (стање до 12 часова): Десна колона врши јак притисак. Непријатељска артилерија отворила је ватру са Сокола и Доброг поља. Средња колона: после артилериске припреме у 11.45 час. пешадија кренула у напад против западног дела Браздасте косе. Непријатељ даје јак отпор. Лева колона: на фронту 6. пешад. пука слабија пушчана и артилериска ватра. Од Старовинског редута послате јаче патроле ка с. Старовини. Испред фронта 4. пука послате су патроле у циљу извиђања. Непријатељска артилерија са Зовичке косе и једно хаубичко оруђе од с. Чаништа туку распоред овог пука. Непријатељ је на коси којом иде пут Старовина- Зович.
Дунавска дивизија (стање до 11 часова): Код леве колоне непријатељ је у 6.45 час. покушао напад противу десног крила леве колоне, али је одбијен. У 8.30 час. примећена је једна непријатељска колона од 1 чете у покрету од с. Зовича на југо- запад ка Црној реци. Противу ове отворена артилериска ватра. У 10.30 час. осмотрен је долазак једне непријатељске колоне јачине 3 батаљона ка с. Бешишту са правца од Мељнице, која се изгубила позади к. 1002″.
ОБр. 49/5 у 23.30 час.
„Дринска дивизија (стање до 19 часова): По извршеној артилериској припреми а око 12.20 час. кренута је пешадија средње колоне у напад. Наишло се на врло јак и жилав отпор. После јаке пешадиске, митраљеске, обичне употребе рововских оруђа и ручних бомби наша је пешадија овладала гребеном западног дела Браздасте косе. У 15.10 час. продужен је одмах напад и после јаке борбе наши су у 17.30 час. овладали највишим врхом Браздасте косе. Бугари су побегли правцем северо- источно. Мрак је омео даљи напад против Рововске косе. Заробљено је око 20 Бугара из 28. и 2. пеш. пука, заплењено је око 100 пушака и један немачки бацач мина. Лева и десна колона потпомагале су рад средње колоне.
Дунавска дивизија (стање до 16 часова): Обострана артилериска ватра, појачана са непријатељске стране око 14.30 час. према левом крилу десне колоне. Две пољске батерије из леве артилериске групе дејствовале су раду Моравске дивизије. Промене у распореду 5. Дебанжова батерија упутиће се у току ноћи Дринској дивизији. У току по подне осмотрена је у 15 час. једна непријатељска колона јачине до једног батаљона у покрету од центрума Дринске дивизије ка к. 1002, где се зауставила. У 15.15 час. једна непријатеска колона јачине 1-2 чете у покрету од севера до к. 1002. Непријатељ је посео к. 1002. У 15.20 час. једна непријатељска колона јачине од једног батаљона у покрету од с. Чаништа на север, изгубила се иза коте северно од Чаништа. Непријатељ утврђује косу северно од Чаништа. У 15.40 час. један део непријатељске колоне која се прикупљала позади к. 1002 јачине један батаљон у покрету ка југо-истоку у правцу десног крила Дринске дивизије”.
Од Војног изасланика у Русији пуковника Леонткијевића:
Вр. 610.
„Из IX армије послан је 60. руски корпус да појача румунски фронт западно од Плоешти. У рејону Букурешта данас је стигла 30. руска дивизија из Дунавске армије. Сматра се, да је још ситуација врло критична. Досадања акција IX руске армије дала слабе резултате. Румунска Врховна Команда известила, да су њихове трупе јако заморене”.
Од команданта места у Битољу:
Бр. 133 у 8.20 час.
„У току прошла 24 часа непријатељ је бацио око 30 пројектила на варош и њену ивицу, жртава није било. Накнадно се сазнало, да је у току 4. ов. месеца од бомбардовања погинуло 4 француска војника и један грађанин а 15 француских војника рањено“.
Од Министра Војног:
ђОБр. 3259.
Војни изасланик у Русији са Бр. 604 доставља:
„Данас ми цар казао да су пре неколико дана на фронту генерала Брусилова предали неколико Срба из Краљевине Србије, што је доказ: да Аустро-Угарска узима насилно српске поданике у војску. На моју молбу наредио је, да се један од ових доведе овде, где ћу га саслушати и о резултату известити вас”.
Од делегата капетана Јовичића:
„Част ми је известити, да су до данас приспеле следеће јединице 60. енглеске дивизије која је у току доласка из Француске у Солун: 179. бригада – цела са митраљеском четом; 180. бригада – 3 батаљона без митраљеске чете; 181. бригада један непотпун батаљон. Штаб и 2 батерије 302. пољске артилериске бригаде, 3 батерије рововских мерзера, мунициона колона 302. пољске артилериске бригаде, једна инжињерска чета, дивизиска комора, једна пољска амбуланта. 60. дивизија се прикупља у околини Нареша и још није утврђено каква ће јој се улога дати”.
Од Војног изасланика у Италији:
Бр. 1188 у 12.05 час.
„Због кише и магле која смета артилерији, италијанска офанзива одложена”.
Од Министра Војног
ђОБр. 3257.
„Војни изасланик у Атини депешом ОБр. 265 од 5. ов. месеца извештава: „Ситуација је још увек врло озбиљна. Грчка довлачи трупе из унутрашњости у Атину. До сада дошли 3 пешадиска пука. Према расположењу официрских кругова. Грчка се спрема на отпор. По вестима из Дворских кругова, Краљ, је расположен примити услове сила. Развиће догађаја у многоме ће зависити од стања на румунском и битољском фронту. Јучерашњи наш комунике који предат одмах Краљу, учинио код Грчке тежак утисак. Наши поданици смештени на бродове у сигурности“.
ђОБр. 3258.
Доставља депешу војног изасланика у Русији:
Бр.601.
„У вези наше депеше Бр. 2782 могу јавити, да је наређено, да се наша 1. дивизија преведе у место Березовску и Вознесенско, која је на железничкој пруги од Еса-Бахмач. Од Одесе далеко свега 90-150 км.“
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 4878 у 11.10 час.
Команданту I армије.
„У вези вашег извештаја ОБр. 4292 од 4. ов. месеца наредио сам команданту III армије да изврши напад са деловима Дунавске дивизије, који се сада налазе на левој обали Черне, у исто време кад напад буде предузет и на фронту I армије. За сада се Дунавска дивизија не може појачавати због акције на десној обали Черне. Командант ће се споразумети са командантом III армије о почетку напада и осталим одговарајућим мерама. Известити о пријему наређења“.
ОБр. 8502.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
Стање 4. и 4./5. децембра:
II армија: – Ништа важно. Бугарски дезертери за које је већ јављено изјавили су: да су чули као да је дошла једна турска дивизија од 4 пука код Виталишта и да ће она напасти наше трупе код Ветреника али ни они сами у то не верују, даље веле, да се из сваког бугарског батаљона 3. дивизије извлачи по једна чета, што чини сваки пук по један батаљон и да је од њих образован један „Зборни пук“, који је послат као појачање на Груниште. По другим заробљеницима изгледа. да се извлачи по један цео батаљон из сваког пука. У осталом можда су оба ова начина примењена у разним пуковима пошто су заиста констатовани поједини њихови батаљони код Груништа. свакојако 3. дивизија ослабљава у неколико своју снагу.
III армија: – Дринска дивизија: У главном је стање исто као и у вечерашњем извештају, 4. ов. месеца. Непријатељ, држи још с. Старовину и Зович. Број здравих заробљеника до сада износи један официр, 3 официрска кандидата и 115 људи сем тога има више рањених међу којима и ађутант 21. пука бугарског, чији је командант као што је јуче јављено погинуо (пуковник Жеров). У 14.15 час. је осмотрено одступање више колона и товарне стоке северо-источно од Зовича ка коси северо- источно од Старовине; код к. 1004 видело се прикупљање пешадије. У 16 час. виђене су две непријатељске колоне разних родова оружја у одступању од Зовича једна на северо-исток, друга на север. Испитивањем заробљеника из 21. и 43. бугарског пука добивени ови податци: На Грунишком и Црном вису био је цео 21. пук и 9. чета 11. пука: у Старовинском редуту налазила се 10., 11. и 12. чета 11. пука. на Будимирачком вису цео 43. пук који нема више од 400 пушака. источно одатле један цео батаљон 28. и цео 29. пук; северо-источно од Будимираца у другој линији 106. немачки пионирски батаљон; батаљон 23. пука који је био у овом пределу, отишао је пре десетак дана у свој пук да буде смењен са 2. пуком чији је један батаљои стигао код Старовине; командант 21. пука неколико је пута предлагао да се повуче са Грунишког виса наводећи да је тучен артилериском ватром са свију страна и да му војници због изнурености бегају у позадину. Командант бригаде увек му је одговорио: да на положају мора остати до последњег војника. наглашавајући му. да по паду Грунишког виса мора пасти и Добро поље а по томе и цела линија до Вардара; Бабуна се форсирано утврђује средством румунских заробљеника. Дунавска дивизија ништа важно. Примећено је да непријатељ, поставља ноћу жицу испред својих ровова. Осмотрен је један непријатељски батаљон да је дошао из Тополчана у Канатларце; око 13 час., био је код Ерковца.
I армија: – Ништа важно.
Авијација: – Извиђањем од 15 до 17 час. на фронту Дринске дивизије осмотрен је врло велики број шатора у пределу Мелнице и Бешишта. Извршена је једна коректура”.
ОБр. 8512 у 11.25 час.
ђенералу Рашићу:
“До 28. новембра наша војска има губитака: 4273 погинуло, 16.900 рањено, контузовано 1472 нестало. Свега 24811. сем тога има болесних 11.341 код Солуна”.
ОБр. 8521.
Г. Министру Војном. команданту I, II и III армије, свима војним изасланицима овде ђенералу Сарају и Милну:
Стање 5. децембра до 16 часова:
II армија: – Ништа ново.
III армија: – Дринска дивизија: Наступа постепено освајајући један по један непријатељски ров. Међутим још нема какавог значајнијег резултата. Појачања послата овој дивизији још нису ступила у дејство. Код Старовине један заробљеник из 229. немачког митраљеског одељења, које је дошло са Кукуруза са батаљоном 11. бугарског пука.
I армија: – Без промене. Артилериска ватра”.
ОБр. 8521 у 19 час.
Војном изасланику у Русији, Енглеској, Француској, Италији, Атини и Румунији, делегату ђенералу Рашићу:
„4. децембра: Дринска дивизија допрла је до близу Старовине и Зовича. 5. децембра: продужен напад. 4. руска бригала стигла код Будимираца. 2. бугарски пук од Ђевђелије дошао делом код Старовине делом код Битоља; изгледа, да ће и 5. бугарски пук доћи на Битољски фронт, а да један пук 4. бугарске дивизије из Добруце долази код Ђевђелије.
Нз. За војног изасланика у Русији: “Јавите које су руске трупе сад у Румунији.
За војног изасланика у Румунији: „Јавите садањи састав Румунске војске и које су руске трупе сад у Румунији”.
ОБр. 8532 у 10.30 час.
Команданту I и III армије:
Молим за хитан извештај дали руска бригада има своје допунске јединице какве, где су и колико је њихово бројно стање?
ОБр. 8535 у 22 часа.
Команданту I и III армије:
I армија извршиће напад на непријатеља 7. тек. месеца. Командант III армије наредиће, да и Дринска дивизија са свима својим деловима на левој обали Црне реке предузме истог дана напад и потпомогне акцију I армије. О почетку напада и осталим мерама споразумети се са командантом I армије. О пријему одговорити.
ОБр. 8535.
Главном команданту Савезничких војсака ђенералу Сарају:
„Част ми је известити вас, да ће I армија 7. тек. месеца предузети напад на непријатеља на своме фронту. Напад ће потпомоћи и делови III армије на левој обали Црне реке”.
НАРЕДБА ОБР. 8556.
Начелник Штаба за сву војску за 4.-XII-1916. г. у Солуну
Јунаци,
Судбина нам је поделила ту част, да узмете најјачега учешћа у борби на Солунском војишту за поновно ослобођење наше поробљене домовине и за уништење мрског непријатеља и мучког убице, и ви сте већ три месеца, без одмора и смене, ишли као лавови из борбе у борбу, из победе у победу, наносећи непријатељу огромне губитке.
Ваши подвизи на Малкој Ниџи, Чегану, Кајмакчалану, Совичу, на Црној реци, Чукама. к. 1212, 1378, Суходолу и Груништу, ставили су вас у ред најславнијих јунака и ваше заставе окитили новим лаворикама. задобили нам Битољ и широм отворили врата наше домовине.
Наша нејач на вас упире своје погледе и не губи наду, да ћете им ви донети слободу и мир, као и вашим друговима, које је задесила највећа несрећа, што може задесити војника, да падне у ропство непријатеља, а нарочито нечовечних Бугара, јер Бугари, пошто многе и многе рањенике и заробљенике поубијају, остале муче нечувеним мукама.
Наши моћни савезници, међу којима су и једноверна наша браћа Руси, чине све што је у границама њихове моћи, да нам задатак олакшају, њихове се трупе храбро боре уз вас раме уз раме, свакога дана пристижу њихове попуне, топови и свеже и нове јединице и близу је дан када ће нам омогућити одмор и освежавање за нове подвиге и успехе.
Дотле, јунаци, прикупите све своје снаге, угледајте се на своје старешине и истрајте на започетом јуначком делу, и немилосрдним и безпоштедним гонењем непријатеља, који је заморенији и у много горем стању него ви, а кога сте ви у толиким досадашњим борбама тукли, побеђивали и растројили под предвођењем нашег Врховног Команданта, не дајте му могућности да се одмори и припреми за нов отпор.
НАРЕДБА ПОВ. ОБР. 8557.
Начелник Штаба Врховне Команде за све официре оперативне војске.
Од почетка наших операција на Солунском фронту, стицајем прилика, наше су трупе имале готово без изузетка непрекидне борбе и извршавале најтеже задатке. У свима борбама наши официри и војници дали су доказа своје моралне вредности, високог појимања своје свете дужности и пожртвовања, и својим подвизима цео свет задивили и задобиле нам његове симпатије, а сем тога и непријатељ се о њихову држању и јунаштву с похвалом изражава.
Услед ове непрекидне борбе на овако испресецаном и тешком терену и неповољном времену, са непријатљем јаким и жилавим, неминовно је, поред огромних губитака нанешених непријатељу, морало бити губитака и на нашој страни, као што је морала наступити замореност, а код неких делова и премореност.
Због тога се, у последње време, код извесног броја официра неких јединица примећује извесна сентименталност, која почиње прелазити у малодушност, а као последица ове појављују се разне представке, у којима се тражи да се наше трупе смене и повуку на одмор.
Врховној Команди, која се безпрекидно својски стара о целој војсци у сваком погледу, у свему је познато стање у нашој војсци до најмањих ситница, и она непрекидно чини све што је у њеној власти и што садање неизбежне прилике дозвољавају, те да се нашим трупама олакша стање и омогући потребан одмор.
Сада пак мора се још за неко време истрајати у нашем узвишеном и тешком задатку, када официри, као и увек до сада, треба да буду јаки духом и даље да предходе војницима одважним примером у вршењу својих светих дужности, и истрајности и непоколебљивом уверењу у крајњи успех, не губећи из вида ни једног тренутка, да је непријатељ у много горем стању и положају у сваком погледу.
Наши савезници и до сада су испуњавали савесно и верно све своје обавезе према нама, а и сада свакодневно пристижу попуне за њихове трупе, нове и свеже њихове снаге, од којих су и трупе наше једноверне браће Руса ступиле међу нас, тако да ће у скором времену наше снаге бити толике, да ћемо имати могућности да непријатеља, кога смо већ тукли и поколебали, још више растројимо, сломијемо и нашим трупама што скорије осигурамо одмор на подесном месту.
Наредбу саопштити са поуком свима официрима оперативне војске на потпис.
Српски званичан извештај
Солун 5. децембра 1916. г.
„4. децембра проширен је наш успех у пределу северно од Груништа и Будимираца. Отели смо нове, јако утврђене положаје и запленили 2 немачке хаубице. Ненријатељ је одбачен ка северу.
На задобивеном терену нађен је велики број непријатељских лешева, међу којима је и леш команданта бугарског 21. пука“.