Операције II армије
Рад ове армије овога дана изнет је напред у извештајима Врховној Команди.
У 0.35 час. командант армије са ОБр. 4406 наредио је команданту Шумадиске дивизије ово:
„Према извештају команданта III армије ОБр. 4871 а који је за 4. ов. месец изнет, – не треба сувише ослабљавати тачке са којих је командант имао узимати трупе за појачање левога крила. Коначно извршење груписања у колико трупе нису већ у покрету за ово – задржати, док ситуација код Дринске дивизије не буде коначно повољна за ово груписање, о чему ће следовати накнадно наређење. Но ако командант налази да целокупно груписање може извршити без опасности за тачке са којих узима појачање, онда нека то изврши, али нека ме о томе извести. А док не наступи повољан тренутак за одсудан напад на Добро поље, предузимати на целом фронту, а нарочито на левом крилу, што јачи притисак на непријатеља”.
Команданту Тимочке дивизије са ОБр. 4402 наређено ово: „Док не наступи повољан тренутак за одсудан напад на Добро поље, нека се продужава што јачи притисак на непријатеља пред фронтом ове дивизије.
Утрошено муниције: – код Тимочке дивизије: 4833 пушчаних метака, 12 ручних бомби, 23 артилериска зрна. Код Шумадиске дивизије: 35.353 пушчаних метака и 914 митраљеских, 140 артилериских зрна.
Операције III армије
Рад ове армије изложен је напред у извештајима Врховној Команди за овај дан.
У 12.15 час. командант армије са ОБр. 4904 доставио је наредбу команданту Дринске дивизије следеће садржине:
„Мили моји војници, опет једна ваша славна победа, опет један сјајан подвиг. Непријатељ је још једном осетио ваш оштар бајонет. Још једном су подли Бугари бежали пред вама. Заузели сте од Бугара неприступне висове. Отели сте му градове. Заузели сте Груниште и Старовински редут. Отели сте му топове и гонили сте га без милости. Чинили сте понова чуда од јунаштва, презирући смрт, немарећи за умор. Наша мила браћа из далека свете Русије дошла су вам у помоћ, да са вама поделе славу, да са вама заједно пролију крв за нашу свету ствар. У заједници са њима у братском загрљају довршите, што сте славно почели. Идите напред, срушите и уништите злотворе. Запамтите: после оволиких напора сад је неопходно да мушки претрпите ратне муке, да жилаво издржавате бојеве. Живели моји дични јунаци”.
У 12.15 час. команданту 4. руске бригаде достављена наредба команданта армије: „У моменту када нам као најмилија браћа долазите у иомоћ, поздрављам вас са здраво јунаци, добро нам дошли, синови наше миле свете Русије! Са блаженом душом, са срцем пуним радости војници вас српски дочекују и грле братским загрљајем. Они су сретни да вас виде поред себе у борби за свету слободу своје поробљене отаџбине. Пред сједињеним јунаштвом два Словенска брата, којим ће, Бугари, подле издајице страдати за страшан грех своје инске издаје. Напред у славу! – Пресрећан што вас видим међу нама, грлим вас све и поново поздрављам са узвиком: да живи славна руска војска „Ура”! командант Ђенерал, М. Васић.
У 23 часа преко телефона наређено Дринској дивизији, да сад треба енергично продужити рад употребивши и Русе. Јавља, да ће се тако и радити, Руси ће се употребити на правцу к. 909, а дивизија у позадину Доброг поља и на Козјаку, да би се онемогућила одбрана Бугара на Козјачким падинама; даље јавља, да је генерал Леонтијев изјавио, да нема ништа противу тога да се цела бригада преда дивизији. Команданг армиске артилерије јавља, да је Дринској дивизији послата и 3. Дебанжова брдска батерија ради замене са 65 мм., скреће пажњу да се пошаље у Скочивир што више муниције, нарочито хаубичке, за топ 105 мм. и брдску артилерију.
У 23.15 час. Врховна Команда са ОБр. 8535 доставља: „I армија извршиће напад на непријатеља 7. тек. месеца. Командант III армије наредиће да и Дунавска дивизија са свима својим деловима на левој обали Црне реке предузме истог дана напад и потпомогне акцију I армије. О почетку напада и осталим мерама споразумети се са командантом I армије. О пријему одговорити”.
Дејство Дринске дивизије
Како је ноћ 4./5. децембра проведена види се у напред наведеном извештају армије за овај дан.
У току дана:
У 9.25 час. командант десне колоне са ОБр. 2169 доставио је: „Непријатељске батерије са Сокола и Доброг поља формално засипају својим зрнима 17. пук. Немам средстава да овоме противстанем. Батерије са Флоке заузете су на другу страну сем 2 оруђа, која су недовољна. У моменту кад трупе ове колоне избију на Рововску косу биће тучене још у већој мери. Потребно је одмах предузети мере да се трупама на Рововској коси омогући опстанак. У томе би обиму помоћ могла пружити артилериска група левог Шумадиског крила”.
У 10.35 час. ппуковник Веселиновић из штаба Дунавске дивизије јавља, да је са осматрачнице Дунавске десне колоне примећена једна непријатељска чета у покрету од с. Зовича ка Зовичком мосту. Изгледа да ова чета хоће да нападне 4. пук у леви бок.
У 10.55 час. командант средње колоне јавља да је примећена једна непријатељска пешадиска колона у покрету од с. Бешишта ка Градешници.
У 11.25 час. мајор Пурић јавља да је примећена непријатељска пешадиска колона, јачине око једног батаљона, у покрету од с. Манастира ка Бешишту и да је се чело задржало на Бешичком вису-коси, која је пре неколико дана утврђена на десној обали Дубоке реке.
О овоме је обавештен командант дивизије на осматрачници и пуковник Димитријевић у армији.
У 11.30 час. командант III армије са ОБр. 4901 доставља: За команданта 4. руске бригаде: „У вези наређења ОБр. 4884 од 4. тек. месеца да са својим штабом остане са пуком, који је одређен у армиску резерву код с. Петалина. – Предње достављено команданту 4. руске бригаде.
У 11.50 час. командант средње колоне јавља, да је известио пуковника Милоша Михаиловића, да је све припремљено и да артилерија може отпочети дејство. Овога часа артилерија почиње припрему. – Ова непријатељска колона, за коју је јавио, сада се прикупља на једном платоу источно од Бешишта и постројава се у зборни поредак; поједини делови виде се у покрету али не ка Градешници већ ка Виталишту.
О овоме обавештен командант дивизије и пуковник Димитријевић у армији.
У 11.50 час. командант III армије са ОБр. 4811 од 3. тек. месеца доставља: „Официри за време борбе да избаце из употребе штапове, јер их непријатељ тако распознаје и нарочито гађа“. Достављено команданту 1. и 2. бригаде, 4., 5., 6., 12. и 17. пука, Добровољачког одрела, коњичког дивизиона, артилерије и пионирског полубатаљона да се саопшти свима официрима.
У 12.15 час. пуковник Димнтријевић из армије јавља резултат аеропланског извиђања:
„У Бешишту доста трупа, нарочито на десној страни где излази из села један пут. С обе стране пута око 100 малих шатора а за 1 1/2 км. северно 5 великих шатора. Уочена утврђена линија северно од линије Старовина-Градешница. Позади ове линије за 2 км. друга утврђена линија. Од Градешнице у правцу севера у покрету 12 кола. У Мелници велики магацин, које ће после подне авијатичари бомбардовати ако време дозволи.
У 13.15 час. са ОБр. 4434 послат је извештај команданту III армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„Ситуација до 12 часова:
1) Код леве колоне било је пушкарања и обостране артилериске ватре. У правцу с. Старовина послата су извиђачка дељења. Непријатељ је на коси којом иде пут Старовина- Зович.
2) Средња колона: У 11.45 час. отпочела је припрема јаком артилериском ватром противу западног дела Браздасте косе. Под заштитом ове ватре кренуто је лево крило напред, центар и десно крило садејствују раду. Непријатељ даје јак отпор.
3) Десна колона је на непријатеља вршила јак ватрени притисак. Непријатељска артилерија са Сокола и Доброг поља отворила је јаку ватру противу десне колоне.
У 14 час. командант средње колоне јавља, да је његов централни батаљон са две чете заузео прве непријатељске ровове и прешао жицу а левокрилни батаљон појединим деловима излази на западни крш Браздасте косе.
У 14.15 час. пуковник Димитријевић из армије јавља, да је командант армије наредио, да се ради брже како непријатељ неби добио времена да привуче појачање.
У 14.55 час. командант средње колоне моли да се поново нареди пољској батерији леве колоне да продужи путању за 400 метара и да туче позадину камењара на Браздастој коси, јер досадањи метци стално падају у наше делове.
У 15.15 час. командант средње колоне јавља, да је заузео највиши камењар западне падине Браздасте косе. Моли да га деснокрилни батаљон 6. пука јаче потпомогне, јер добија ватру у леви бок.
Мајор Исаковић наредио је поручнику Ивићу у штабу 6. пука да деснокрилни батаљон одмах енергично крене напред.
У 16 час. командант леве колоне јавља: „Командант 6 пука известио ме је, да је његов деснокрилни батаљон избио у позадину Браздасте косе пре сат и четврт и да сад ти делови трпе од артилериске ватре и наше и непријатељске.
Команданту леве колоне: командант средње колоне ппуковник Мијушковић јавља, да су и његови делови избили на крш Браздасте косе. Нека командант 6. пука провери да нема тамо какве пометње. Артилерија је повећала одстојање са 800 метара, те је немогуће да и наши делови трпе од те ватре на том месту. Известите ме о резултату”.
У 16 час. ппуковник Веселиновић из штаба Дунавске дивизије јавља, да ће вечерас упутити нашу Дебанжову батерију са целим прибором преко Скочивира у с. Петалино.
Пуковник Милош Михаиловић му јавља, да једна непријатељска батерија тежег калибра од с. Чаништа туче наш 4. пук и моли да се та батерија Дунавском артилеријом ућутка.
У 16.20 час. командант средње колоне јавља, да је заузео камењар на западном делу Браздасте косе и предње ровове на Браздастој коси, који су били према центру колоне и нада се да ће скоро овладати целом Браздастом косом. Моли да артилерија туче највиши врх Браздасте косе и позадину. – Командант дивизије му рече, да је већ наређено да артилерија продужи путању за 800 метара.
У 18.30 час. послат је са ОБр. 4445 команданту армије овај извештај:
„Ситуација до 18 часова:
1) Лева колона: утврђивала се на заузетим положајима а десним крилом потпомагала напад средње колоне противу Браздасте косе. Привлачена атртилерија и стваран ослонац за даљи рад. Било је слабије пушчане, митраљеске и артилериске ватре.
2) Средња колона: По извршеној артилериској припреми, а око 12.20 час. кренула је пешадија у напад обухватајући десни бок бугарског положаја на Браздастој коси. Наишло се на јак и жилав отпор, али после јаке борбе успело се да се овлада гребеном западног дела Браздасте косе у 15.30 час. Одмах је продужен напад против највишег врха ове косе, кога опасује једно затворено утврђење. И ту су се Бугари врло јако одупирали али су око 17 часова избачени из ровова и наши су у 17.30 час. овладали највишим врхом Браздасте косе. Бугари су побегли у правцу северо-истока. Још су се задржали на теренској вези између Браздасте и Рововске косе као и на Рововској коси. Пад мрака омео је даљи напад против Рововске косе, која је јако утврђена.
Заробљено једно двадесетак Бугара из 28. и 2. пука. Заплењено око 100 пушака и један немачки бацач мина.
3) Десна колона потпомагала рад средње колоне.
У 19.20 час. командант средње колоне јавља начелнику штаба, да је средња колона у 15.30 час. овладала западним крајем Браздасте косе, а у 17.30 час. овладала је највишим врхом Браздасте косе. Бугари су давали врло упоран отпор. Има заробљеника из батаљона 28. пука и 2. пука. Непријатељ одступио у позадину Доброг поља.
У 20 час. начелник штаба известио је пуковника Димитријевића у армији о ситуацији изнетој у вечерњем извештају.
У 20.10 час. јавља командант средње колоне да је на Браздастој коси заплењено око 100 пушака, један бацач мина и око 20 војника из 2. и 28. пука заробљено.
У 20.15 час. начелник Дринске обавестио је начелника Дунавске о ситуацији и намерама за даљи рад.
У 21 час. командант средње колоне јавља. да су Бугари добивши појачање напали делове његове колоне на највишем врху Браздасте косе и услели да их за нешто потисну. Наређен контра напад.
У 21.20 час. мајор Брашић јавља, да су Бугари напали њихов деснокрилни батаљон и 2 чете тог батаљона повукле су се. – Начелник штаба наредио је Брашићу, да од њихове резерве (Добровољачког одреда) бар један батаљон помери за сад бар до Будимирачког виса.
У 21.25 час. командант средње колоне јавља, да су се његови делови под притиском јаче непријатељске снаге морали повући са гребена Браздасте косе. Било је очајне борбе.
У 22.10 час. начелник штаба обавестио је команданта десне колоне и изнео му своје мишљење, да треба користити овај непријатељев поремећај и са снагом, којом располажемо, продужимо акцију ради заузимања Рововске косе, као и да при нападу на Рововску косу не треба је целу нападати већ најјаче дејство управити па ову највишу тачку на северо-западном крају њеном.
Командант десне колоне предложио је, да цео руски пук по паду Рововске косе треба упутити на пешчани масив, северо-западно од Рововске косе, чим би се несумњиво успело да падне и Добро поље. – Начелник штаба сложио се у овоме.
У 23 часа са ОБр. 4447 издата је слeдећа заповест:
„Средња колона овладала је данас Браздастом косом; запленила око 100 пушака и један немачки бацач мина.
Десна и лева колона потпомагале су данас напад средње колоне.
Код суседних дивизија нема промене.
Дринској дивизији стављен је на расположење 7. руски пук и сутра ће доћи у дивизиску резерву северно од Султаније Кулбелери.
Наређујем:
1) Коњички дивизион пажљиво ће пратити ситуацију на целом дивизиском фронту и ангажоваће се на правцу, где се према ситуацији највећи успех могадне постићи. За сада обратиће командант пажњу, на правац који води у позадину Доброг поља.
2) Десна колона, уз садејство средње колоне, напашће 6. тек. месеца непријатеља у циљу овлађивања Рововском косом.
3) Целокупна артилерија да што боље припреми и омогући извршење овог напада. Почетак артилериске ватре у 8 часова.
4) Средња колона: а) да енергичним садејством у десни бок непријатеља на Рововској коси, припомогне и олакша десној колони овлађивање овим положајем; б) да одмах расчисти са непријатељем пред својим фронтом све до р. Градешнице, чију леву обалу посести са предњим деловима, одржавајући тесну везу са десним крилом леве колоне; в) да што пре извуче у своју резерву 3. батаљона 7. и 8. пука; г) да се утврди на Браздастој коси.
5) Лева колона очистиће леву обалу р. Градешнице од непријатеља;
6) 7. руски пук доћи ће за сада у дивизиску резерву код Султаније Кулбелери.
7) Ја ћу се налазити на осматрачници источно од с. Петалнна. – Достављено командантима колона, артилерије, коњичког дивизиона и пионирског полубатаљона; референту за инжињерију и референту за санитет дато на прочитање; команданту 7. руског пука начелннк штаба саопштио је заповест данас у с. Петалину и дао му поручника Спасојевића да га одведе где треба.
У 23.10 час. начелннк штаба известио је пуковника Димитријевића у армији, да је био код команданта руске бригаде ђенерала Леонтијева, предао му наређење којим се један руски пук ставља на расположење овој дивизији а други пук остаје у Петалину као армиска резерва.
Ђенерал Леонтијев изјавио је, да му није право што му се цепа бригада. Он би пристао да буде под командом команданта дивизије и ако је ђенерал. Надао се да ће бити упућен једним правцем са целом једном бригадом и сами би Бугари јако осетили удар његове бригаде, у коју он много полаже, јер је он формирао, створио и унео у њу своју душу.
Даље му је начелник јавио, да ће се сутра продужити рад ради заузимања Рововске косе. Кад ова коса падне руски пук, који ће сутра доћи од Султаније Кулбелари, биће упућен на десну обалу Градешнице а северно од Рововске косе. Наши делови биће упућени по паду Рововске косе у позадину Доброг поља
Рад Дунавске дивизије изнет је напред у извештајима Врховној Команди за овај дан.
Операције I армије
Како је текао рад ове армије овог дана изнето је напред у извештајима Врховне Команде.
Командант армије са ОБр. 4314 издао је наређење потчињеним командама за сутршњн рад ово:
„По изјави скоро свих артилериских осматрача данашње гађање артилеријом дало је врло добре резултате. На више места опажен је неред у непријатељским рововима и бегање његових војника у позаднну. На неким местима су порушени непријатељски ровови и направљене бреше у препречним средствима. Поуздано је, да је непријатељ, имао и знатних губитака у људству.
С тога нарећујем, да се слично гађање понови и сутра 6. тек. месеца; почетак лагане и прецизне ватре у 9 час. Најјача ватра подељена у две периоде, да буде од 15 до 15.10 час. и од 15.20 до 15.30 час. Размак између ових периода да се употреби за лакшу ватру и за изашиљање патрола.
У циљу припреме за напад, који ће се извршити 7. тек. месеца
Наређујем:
1) Коњичка батерија ставиће се још сутра привремено на расположењу команданта руске бригаде. Тек по паду непријатељских положаја, ако би се указала повољна прилика за успешно дејство коњичке дивизије, ова батерија ће се ставити на расположење команданту Коњичке дивизије на његов захтев, који треба да упути ђенералу господину Дитрихсу.
2) Команданти дивизија утврдиће сутра дефинитивно одсеке за главни напад на својим фронтовима, план за напад и извршење у току сутрашњег дана и следеће ноћи последња груписања својих снага, с рачуном, да се према изабраним одсецима за главни напад појаве са масираним снагама и да резерве буду сасвим близу предњим деловима дивизија.
3) Команданти ће извршити дефинитивно мећусобне споразуме – такође и са командантом армиске артилерије – односно узајамнога потпомагања, нарочито артилеријом. – Командант Моравске дивизије утврдиће детаљан споразум са командантом Дунавске о заједничком нападу. У томе циљу добро је, да сутра упути начелник штаба и команданта артилерије, да се састану са командантом Дунавске дивизије.
4) Артилерија има сугра да доврши реглажу према свима својим објектима.
5) Командант 175. француског пука остаће и даље позади руске бригаде и извидеће сутра правце за покрет ка фронтовима свих армиских јединица, како би свакога тренутка био у стању да одмаршује тамо, где би му се наредило, брзо и без велике штете од непријатељске артилериске ватре. Ово исто да учини и командант коњичке бригаде пешке и још да извиди правац за евентуални одлазак ка Дунавској дивизији.
6) Сви да се постарају, да се обезбеде потребне везе, да се снабдевају за 7. тек. мес. са довољно муниције, бомбама, ракетлима, средствима за уклањање препрека, џаковима за земљу и т. д.
Врховна Команда депешом ОБр. 8487 од данас у 21.40 час. наређује: „У вези вашега извештаја ОБр.4292 од 4. ов. мес. наредио сам команданту III армије, да изврши напад са деловима Дунавске дивизије, који се сада налазе на левој обали Црне, у исто време када напад буде предузет и на фронту I армије. За сада се Дунавска дивизија не може појачвати због акције на десној обали Црне. Командант ће се изволети споразумети са командантом III армије о почетку напада и осталим одговарајућим мерама”.
Врховна Команда депешом ОБр. 8535 од 5. тек. месеца у 22.10 час. наређује: „I армија извршиће напад на непријатеља 7. тек. месеца. Командант III армије наредиће, да и Дунавска дивизија са својим деловима на левој обали Црне предузме истога дана напад и потпомогне акцију I армије. О почетку напада и осталим мерама споразумети се са командантом I армије”.