Због магле и вејавице била је онемогућена свака акција овога дана.
У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 4494 у 7.25 час.
„Због врло рђавог времена, које онемогућава корисну употребу артилерије, одложио сам данашњи напад до бољих прилика”.
Напомена: ђенерал Сарај и команданти II и III армије извештени су о предњем.
ОБр. 4384 у 10.55 час.
„Штаб армиски сели се данас у с. Бачу“.
ОБр. 4375 у 7.25 час.
„Ноћ 6./7. новембра: Уобичајно обострано пушкарање и бацање бомби на фронту Моравске и Вардарске дивизије и ретка ватра наше артилерије на фронту Моравске дивизије. О стању на фронтовима 17. француске дивизије и руске бригаде накнадно”.
ОБр. 1401 у 21.50 час.
7. новембра киша и магла ометала сваку операцију те осим повремене и слабе обостране артилериске акције ништа ново.
Од команданта II армије:
ОБр. 4494 у 7.25 час.
„Код Шумадиске дивизије у току ноћи 6./7. децембра слаба пушчана ватра с обе стране. Око 21 час јавила се непријатељска артилерија са Кравице и Ветреника, која је одмах ућуткана нашом артилеријом. Промене у распореду нема.
Од Тимочке дивизије није још добивен јутарњи извештај, чим се добије доставиће се”.
ОБр. 4510 у 19.10 час.
Стање до 17.30 часова:
Тимочка дивизија: „Због јаке магле и кише слаба пешадиска и артилериска акција.
Шумадиска дивизија: На десном одсеку слабије пушкарање и повремена обострана артилериска ватра. На левом одсеку живље пушкарање код предњих делова и обострана артилериска ватра. Непријатељска артилерија нарочито тукла наше пешадиске положаје према Добром пољу, а према Соколу дејствовали непријатељски бацачи мина. Магла и киша веома отежавају рад.
Нашим деловима у Баховском потоку предао се данас један бугарски војник из 16 чете 4. батаљона 11. пука. Извештај овај задоцнио због сметње на телефонским линијама услед непрекидне кише“.
Од команданта III армије:
ОБр. 4974 у 11.25 час.
Алписка амбуланта стигла је у Скочивир и у вези је са својом бригадом. Св. ОБр. 8575 и ОБр. 4878 ове команде“.
ОБр. 4968 у 8.20 час.
1) Дринска дивизија: У току ноћи 6./7. децембра (стање до 3 часа): На фронту десне колоне јача обострана пешадиска ватра. На центруму средње колоне јача обострана пешадиска ватра.
На центруму средње колоне јако су напала непријатељска бомбашка одељења у 20 час. 6. децембра и у 3 часа 7. децембра одбијени су ватром. Иначе на фронту ове колоне преко целе ноћи јака пешадиска и митраљеска ватра. Напад који је непријатељ предузео на ову колону 6. децембра око 17.15 час. одбијен је јаком ватром. Преко целе ноћи час јача час слабија пешадиска и артилериска ватра. Иначе на фронту обострана повремена артилериска ватра. На десном крилу леве колоне заробљен је један немачки војник из 2. батаљона 146. пука. Изјавио је, да је тај пук дошао 6. тек. месеца на овај фронт. Пук има 3 батаљона, чете су јаке 60-75 војника.
2) Дунавска дивизија: Обострана слаба пешадиска и артилериска ватра”.
ОБр. 4983 у 18 час.
7. децембра: Дринска дивизија: Киша, снег и магла ометали су сваку јачу акцију и нашу и непријатељску. Повремена пешадиска и артилериска ватра. Једна непријатељска чета утврђује се на десној обали реке Градешнице северно од Старовние.
Дунавска дивизија: Рђаво време ометало рад. Повремена артилериска ватра. Од 16.30 час. непријатељска артилерија јаче бомбардује десно крило и с. Рапеш”.
ОБр. 4986 у 19.20 час.
У времену од 29. новембра до 6. децембра групе ове армије мање су примиле од главних артикала хране и фуражи и то: 77.000 порција хране, 76.000 кг. зоби и 150.000 кг. сена.
А сем тога наређењем АРБр. 12.670 од 6. тек. месеца укида се следовање вишка муниције за борбене данас, већ остаје само десетодневно следовање, које је довољно с обзиром на сувише слабо бројно стање бораца у пешадиским пуковима.
Према овоме ако овакво стање снабдевања остане и даље и ако се не осигура уредно и потпуно снабдевање и храном и муницијом, бојеви и наступање неће се моћи вршити”.
Од војног изасланика у Атини:
Бр. 269 у 5 час.
„По досадашњем стању у Грчкој, на заједничком састанку 5 војних изасланика споразума закључили смо: Да би садашња Грчка у случају рата против нас могла избацити највише: 80.000 бајонета, око 100 митраљеза, 32 батерије брзометне Шнајдерове, 18 бугарских батерија Шнајдер-Данглис, 36 брдских топова Круп, једну коњичку батерију Круп (4 топа), 10 ескадрона кор- пусне коњице. Муниције артилериске 1440 метака на топ; пушчане муниције имају довољно, али немају митраљеза. У Грчкој израда никаква муниције. Велики недостатак коња за пољску артилерију, а такође и стоке за транспорт”.
Од команданта места у Битољу.
Бр. 37 у 7.20 час.
„У току прошла 24 часа непријатељ бацио око 80 пројектила на варош и њену ивицу. Погинула су 2 француска војника и једна жена рањена су 3 француска војника, једна жена и једно дете“.
Начелник Артилериског Одељења Пов. АрБр. 12670.
Начелнику Штаба Врховне Команде.
„У вези реферата Пов. АрБр. 12664 од 4. децембра тек. год. част ми је доставити приложено наређење Команданта Војске са молбом, да се приликом издавања наређења за рад трупа води рачуна о стању муниције“.
„Част ми је известити вас да, услед тога што је велика количина вишкова издата за последња 2 месеца и следствено због тога умањен шток, који је стајао на расположењу, неће се више издавати армијама вишкови, докле не буде могуће у помоћним депоима В. А. П. образовати један шток, с којим ће се моћи располагати. Осим тога, с обзиром да линија саобраћаја постаје дужа и тако исто да на фронту има све више и више људства, било би све теже и теже преносити вишкове муниције. Према томе, групе ће морати да сведу своју потрошњу на десето- дневно следовање, које ће се уредно издавати као и раније”. Напомена: У вези предмета ОБр. 8615 од данас предмет у акта.
Наређења (извештаји) врховне команде
Начелник Артилериског Одељења Врховне Команде:
Пов. Ар. Бр. 12729.
Начелнику Оперативног Одељења.
„Према усменом захтеву начелниковом част ми је послати у прилогу под 1 стање муниције код армија на дан 5. ов. месеца (код III армије на дан 4. ов. месеца).
Учињен је још један покушај код Команде Савезничких војсака да се добије вишак муниције за брдска и хаубичка оруђа II и III армије за 7. тек. месец преко делегата Врховне Команде пуковника г. Драг. Милојевића, и добијен је овај одговор:
„Муниције нема довољно на расположењу. Све што можемо учинити, јесте да сву количину муниције коју имамо у помоћним депоима и коју можемо дотерати с обзиром на могућност транспортовања железницом, ставимо армијама на расположење као резерву. Ево пгга се може рачунати: У Д. Врбени 2500 зрна за 75 мм. брдски; у Баници 3100 зрна за 65 мм. брдски; у Баници 500 зрна за 120 мм. хаубицу; у Вертекопу 2000 зрна за 120 мм. хаубицу.
Напомена: Пуковиик г. Драг. Милојевић, обавестио је да у великом артилериском парку има још једна резерва из које ће се допуна у случају јаче потребе давати. Поред тога за III армију у Баници поред 500 послато је још 2200 метака и за њима се трага. Ако се не пронађу или их буде друга нека команда примила послаће се толико још из В. А. П“.
ОБр. 8628.
Г. Министру Војном, команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
„Ни код једне армије нема ничег важног. Олује, кише и магле спречавају рад“.
ОБр. 8632.
Главном команданту Савезничких војсака.
Достављен је рапорт команданта I армије са приложеним рапортом команданта 17. француске колонијалне дивизије са овим додатком:
„Достављајући вам до знања овај захтев, част ми је обавестити вас, да је српска авијација ставила привремено 3 авиона (један из I и II и III армије) на расположење пуковнику Докену и да ће они бити пласирани код Негочана (Негочани, лева обала). У најкраћем времену ови ће се авијони вратити њиховим ескадрилама а друга 4 авиона придаће се пуковнику Докену на сталну употребу. Према томе молим, да се проучи питање, дали би се и са које друге стране могао придати још који авијон пуковнику Докену, те да му се образује специјална ескадрила. Тиме би се ослободиле остале ескадриле ове службе и биле би на потпуном расположењу јединица којима припадају. Сем тога избегле би се и многе друге незгоде, које проистичу из привременог придавања авијона из разних ескадрила”.
ОБр. 8632.
Команданту I армије.
По вашем захтеву ОБр. 4268 предузет је корак код ђенерала Сараја да се формира засебна ескадрила за тешку артилерију. Резултат ће вам бити достављен”.
Српски званични извештај
Солун 7. деце.мбра 1916. г.
6. децембра вођене су озбиљне борбе дуж целога фронта. У пределу северно од Груништа, непријатељ се је знатно ојачао и покушавао је више пута да поврати озбиљне положаје. Сви су ти покушаји одбијени, при чему су непријатељу нанети велики губитци. Борбе трају безпрекидно.