Како је ноћ 6./7. новембра прошла на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3315 за овај дан.
У току дана:
Командант армије депешом ОБр. 3323 у 10 час. пита команданта III армије: „Када почети пројектовани нанад, да и ја наредим истовремену акцију.
Командант III армије депешом ОБр. 4097 у 9.30 час. доставља: “3. пук приспео у Острово, да би сутрашњи напад имао сигурнији успех, молим ставите ми 3. пук на расположење”.
Поводом овога командант армије депешом ОБр. 3226 доставља команданту III армије у 11.15 часова:
“Ако се командант решио, да предузме испад сутра 8. тек. месеца пук ће му ставити на расположење само за тај дан. Ако командант мисли, да одложи сутрашњи напад, пук му не могу ставити на расположење, јер има података, да се непријатељ на овоме фронту појачава. Молим одговорите, да бих могао пуку наредити”.
Командант армије депешом ОБр. 3333 у 14.46 час. наређује: Ноћашњи заробљеници дивизије ђенерала Жерома изјавили, да је приликом јучерашњега бомбардовања непријатељ, претрпео велике губигке, што је у неколико потврђено и аеропланским извиђањем, с тога наређујем, да се данас понови бомбардовање на целом фронту армије у свему на исти начин као и јуче. Почетак бомбардовања у 15.30 час. детаље нека нареди командант армиске артилерије”.
У 14.05 час. командант армије депешом ОБр. 3338 наредио је, да се 3. и пук привремено стави на расположење команданту III армије.
Командант III армије депешом ОБр. 4101 у 13.38 час. доставио је: „Напад наређен за сутра 8. новембра. 3. пук упутио сам у састав Дунавске дивизије”.
Командант армије депешом ОБр. 3340 наређује за 8. новембар тек. године:
“Извршењу мојих наредаба ОБр. 3207 од 3. ов. месеца и ОБр. 3247 од 5. ов. месеца има се приступити сутра 8. овог месеца. Артилериско дејство да отпочене у 8 часова; у 9.30 час. Да се сасреди најјача артилермска ватра на непријатељске ровове и резерве пред целом фронтом армије и пред фронтом Дунавске дивизије, као и на све непријатељске артилериске групе. У 10 час. да отпочне напад пешадије. у смислу напред наведених мојих наредаба.
Ја ћу се налазити на осматрачници к. 735. У случају рћавог времена следоваће нарочито нарећење”. Достављено командантима дивизија на извршење.
У 14.05 час. примљено је нарећење Врховне Комамде ОБр. 3743 а које је напред у целости изнето. По овом наређењу командант армије са ОБр. 3351 у 22.30 час. наредио је:
“По наређењу Врховне Команде наредбу моју ОБр. 3207 и 3274 и 3340 од 3., 5. и 7. тек. месеца обустављам до даљег наређења. За сутрашњу акцију армије наређујем: тучење непријатељских утврћења. артилерије и појављених делова што тачнијом артилериском ватром, са јачим осматрањем. Овим се не искључује право команданта дивизија уз пажљиво проматрање и коришћење забуне код непријатеља, да предузму на и делимични покрет у напред, ради стварања погоднијега положаја својих трупа одмах, чим се зато могућност укаже.
И овом приликом препоручујем стално извиђање непријатеља и што потпунију опрезу код дивизија. Достављено командантима дивизија на извршење. Извештен командант армије.”
Дејство Моривске дивизије
У току ноћи 6./7. новембра на фронту ове дивизије код обе колоне пушкарање и бацање бомби. Непријатељ је бомбардовао између 23-24 часа артилеријом наш I борбени ред десне колоне. Извештај о губитцима послаће се накнадно.
У току дана:
Командант I. бригаде са ОБр. 1096 доставио је следеће:
“Командант деснокрилног полубатаљона I. пука. који је стављен под команду команданта 2. бис зуавског пука са задатком да поседне део фронта од десног крила 2. бис зуавског пука да до Чегелског потока. а који је део фронта до сада држан од 13. п. пука. извештава: “на десном крилу положаја овог палубатаљона (лева обала Чегел. потока) налази се језичасти ћувик, који је веома важан у погледу напада, јер се са њега туче непријатељски положај бочно, али његова важност је нарочито велика у погледу одбране положаја овог батаљона и положаја кога поседа 2. зуавски пук. Овај положај држи 14. пук са само десетином војника и приликом смене дознао сам, да је командант левокрилног батаљона 14. пука изјавио. да нема више војника за поседања тога ћувика. 18. пук држао је овај ћувик са једним водом и 2 митраљеза. С обзиром на велику важност овога ћувика молим, да се издејствује да га 14. пук, на чијем се сектору и налази, поседне са јаком снагом, ако не са већом оно бар са оноликом са коликом га је држао 18. пук. Предње част мије доставити на увиђај. – Према предњем учињена је представка телефоном команданту Дунавске дивизије. У исто време наређено команданту 1. бригаде да са своје стране и својим трупама предузме све потребне мере за безбеду свога десног крила без обзира на левокрилни батаљон 14. пука.
У 13 час. командант I. бригаде са ОБр. 1098 известио је: На основу заповести ОБр. 1763 од 6. ов. месеца част ми је известити да је 18.пн. пук од 2 батаљона изашао из састава ове колоне, а ноћу 6./7. ов. месеца враћен у састав своје дивизије. Делове 18. пука на левој обали Чегелског потока сменио је 14. п. пук, а делови 18. пука на десној обали Чегелског потока смењени су двема четама 1. батаљона 1. пука. Остале 2 чете са митераљеским одељењем 1. батаљона 1. пука ушле су у колонску резерву на месту где је бригадна осматрачница. 2. батаљон 1. пука као заморнији, а по усменом одобрењу команданта дивизије образује дивизиску резерву и у току ноћи б./7. овог месеца дошао је на своје место. Остали распоред колоне по досадањем”.
У 13.55 час. на основу наредбе команданта I армије/ОБр. 3333 издато је следеће наређење под ОБр. 1781:
„Ноћашњи заробљеници дивизије ђенерала Жерома изјавили су да је приликом јучерашњег бомбардовања непријатељ претрпео велике губитке што је у неколико потврћено и аеро- планским извиђањем с тога командант армије наредио је, да се данас понови бомбардовање на целом фронту I армије у свему на исти начин као и јуче. Почетак бомбардовања у 15.30 час. Све остало као што је било наређено мојом заповешћу ОБр. 1860.
У 13.55 час. командант I армије са ОБр. 3333 извештава, да је 3. пук стављен привремено на расположење III армији.
У 14 час. извештен је командант армије о губитцима у току дана 6. и ноћи 6./7. новембра: Код леве колоне рањено 2 редова; код десне колоне погинуло 3 редова. рањено: један каплар и 8 редова.
У 16 час. командант 3. и. пука са ОБр. 568 известио је, да је наређењем команданта III армије ОБр. 4101 од данас пук упућен у састав Дунавске дивизије.
У 17 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3340 а које је напред у целости изнето. На основи предњег наређења командант дивизије са ОБр. 1795 наредио је потчињиним јединицама следеће;
„Извршењу моје заповести ОБр. 1763 од 6. тек. месеца има се приступити 8. тек. месеца”.
У 18.15 час. са ОБр. 1796 извештена је армија и суседне дивизије следеће: “У току данашњег дана до 15.30 час. врло слаба узајамна ватра. Од 15.30 до 15.50 час. наша артилерија снажно је бомбардовала непријатељска утврђења. Одаслате патроле ка непријатељу у овом времену биле су дочекане пешадиском ватром али су запазиле, да непријатељска пешадија подубљује ровове чим је наше бомбардовање почело да слаби. Накнадно је утврћено да је командир 4. брдске батерије капетан I кл. Светолик Поповић јуче у 17 час. са 20 метака избачених прецизном ватром успео да поруши заклон где је био непријатељски митраљез западно од редута пред фронтом 2. бригаде и том приликом запалио неко непријатељско слагалиште експлозива. Губитци у току данашњег дана: Код леве колоне погинуо један редов и рањен један редов, оба из 1. п.пука. Губитци код десне колоне непознати”.
У 23.05 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3351 а које је напред изнето. По овом наређењу издато је под ОБр. 1798 следеће наређење:
“По наређењу команданта I армије ОБр. 3351 – заповесги моје ОБр. 1763 од 6. и ОБр. 1795 од 7. ов. месеца обустављам до даљег наређења. За сутрашњу акцију дивизије наређујем: Тучење непријатељких утврђења, артилерије и појављених делова, што тачнијом артилериском ватром са што потпунијим осматрањем”.
Командант 2. бригаде са ОБр. 1442 спровео је одговор команданта 16. и. пука поводом примедбе команданта I армије ОБр. 3106 на рад 29. октобра:
„Част ми је известити команданта, да сам примио к знању наређење ОБр. 1424 од 4. тек. месеца, којим се доставља наређење команданта Моравске дивизије ОБр. 1739 достављено од стране команданта I армије са ОБр. 3106 примедбе на рад овога пука 29. октобра. Ове примедбе примио сам к знању и у будуће тачно ћу по њима поступати.
Овом приликом сматрам за потребно да команданту објасним следеће:
1) За време напада 29. октобра у први борбени ред развијен је 1. и 3. батаљон, у други борбени ред 2. батаљон.
2) 1. батаљон имао је све четири чете у стрељачком строју, и једна чета из 2. батаљона придата му је као батаљонска резерва. 3. баталон имао је три чете у првом борбеном реду, а једну у батаљонској резерви. Све чете у првом борбеном реду имале су по три вода у стрељачком строју, а по један у четној резерви, сем 3. чете 1. батаљона. која је имала 2 вода у стрељачком строју а 2 у четној резерви и 4. чете 3. батаљ. која је такође имала два вода у стрељачком строју, а два у четној резерви. Ово је због тога, што ове чете нису имале простора за развијање. Према томе у првом борбеном реду било је ангажовано девет чета из пука. Пуковска реверва састојала се из 3 чете од којих су две биле у стрељачким рововима позади првог борбеног реда са задатком да појачају први борбени ред у случају потребе или да прихвате први борбени ред у случају да буде одбачен и само једна чета из пуковске резерве у току тога напада била је у пасивним заклонима, позали оне две чете у стрељачким рововима; према томе пук је у овом нападу ангажовао готово целокупну своју снагу.
3) За време напада учињено је ово:
а) четне резерве појачале су стрељачке стројеве, а и батаљонске резерве дошле су до самих стрељачких стројева, код 3. батаљона, а код 1. батаљона половина је привучена до стрељачких стројева, а друга половина почела је да се пребацује.
б) Из сваког батаљона по два митрљезљ избачени су одмах код стрељачких стројева на ивици положаја.
в) Командпнт пуковске резерве добио је наређење, да прихвати кретање првог борбеног реда и да одмах појачава са оним двема четама у стрељачким рововима.
4) Како су одстојања између наших полазних положаја и непријатељских ровова била сасвим блиска, негде 30-40, а негде 100-200, то су и једновремено са стрељачким стројевима улазиле и чете и батаљонске резерве у непријатељски положај. Према томе нису само танке линије стрељачких стројева избиле на непријатељски положај, него и резерве, јер је 9 чета било ангажовано у непосредном нападу.
Узрок што напад није успео лежи у следећем:
1.) Што је непријатељ сачувао своју снагу од наше силне артилериске припреме повукавши своје трупе на задњу линију положаја у пасивне заклоне и у моменту када су наилазиле наше јаке стрељачке линије, појавио се је са јаким снагама испред фронта и на бокове пуковског борбеног распореда.
2.) Што је на задњој линији положаја поставио митраљезе тако, да су целу предњу ивицу положаја, на којој се појавно борбени распоред овога пука, тукли јаком унакрсном и бочном ватром тако да су поједине чете потпавши под ову митраљеску ватру за неколико минута изгубиле готово половину свога састава, изгубивши све официре. Ова бочна митраљеска ватра је један од најглавнијих узрока повлачењу трупа са положаја изврши сутра 8. овог месеца. Да постепено артилериско дејстпо отпочне у 8 час. у 9.30 час. да се сасреди најјача артилериска ватра. Опширна употреба рововских Азен топова у припрему.
Да у 10 час. отпочне напад пешалије према тачци 1. горњег наређења. Акција у вези са суседним дивизијама.
У случају рђавог времена следоваће нарочито наређење”.
У 19 час. са ОБр. 2330 извештен је командант I армије следеће: “Данас пре подне ништа ново. По подне од 15.30 до 15.50 час. све су батерије јако бомбардовале непријатељске ровове и позадње резерве. Пред десним крилом дивизије примећено је на крају бомбардовања да непријатељ поседа ровове, због чега је продужена ватра наших батерија. успешно је тукла непријатељску резерву.
Према крајњем левом крилу дивизије и десном крилу француском за време бомбардовања Бугари јачине једног вода побегли су из ровова и саобрађајницом отишли у пасивне заклоне.
По свршеном бомбардовању почеле су се јављати непријатељске батерије, прво пољске потом тешке и тукле су наше ровове и батерије”.
Губитци: погинуо један редов, рањено 7 редова, контузовано: један подофицир и 10 редова.
Наше и непријатељске трупе у главном су на својим положајима.
Од непријатељских трупа пред фронтом су дивизије: 11. и 12. немачки јегерски батаљон, 146 и делови 42. немачког пука, делови 28. и 44. пешад. бугарског пука са 8 до 9 батерија разних калибара.
Утрошено муниције: пушчане 2.403, митраљеске 500 метака, ракетли 12 артилериске 2377 зрна.
Дејство Коњичке дивизије
У току ноћи 6./7. ов. месеца брдска батерија дивизиона коњичке артилерије стављена на расположење команданту Вардарске дивизије.
У току дана:
У 12 час. примљена је наредба команданта I армије ОБр. 3333 а која је напред у целости изнета. По овој наредби наређено је команданту 1. коњичке бригаде следеће: “У 15 час. имате поступити и данас по моме наређењу ОБр. 2679 од 6. тек. месеца.
У 15.35 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3340 слeдеће садржине “Извршењу мојих наређења ОБр. 3207 и ОБр. 3274 има се приступити 8. тек. месеца.” На основи овог нљређења са ОБр. 2705 наређено је команданту 1. коњичке бригаде следеће: „Сутра 8. ов. месеца у 8 час. Отпочиње бомбардовање свију непријатељских положаја; У 9.30 час. артилериска ватра има достићи свој максимум, а у 10 час. отпочеће пешадиски напад. За рад бригаде важи моје наређење ОБр. 2634 од 4. тек. месеца.
Од 8 часова налазићу се на осматрачници”.
У 23.08 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3351 а које је напред у целости изнето. По овом наређењу је учињено што треба.