8. новембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:
ОБр. 3353 у 7.40 час.
„Ноћ 7./8. новембра; 1.) Код Моравске дивизије обострано пушкарање и дејство рововских оруђа. Примећено пред десним крилом леве колоне, да је непријатељ поставио мрежу од жица, рад ометан честим отварањем пешад. ватре.
2) Код Вардарске дивизије: Уобичајено пушкарање и слаба артилериска ватра.
3) Дивизија ђенерала Жерома: У току целе ноћи вршени припремни радови (приближнице) за напад’.
ОБр. 3375 у 13.10 час.
„Сад добих писмен извештај команданта Моравске дивизије да су војници батаљона Срба добровољаца одрекли послушност, да се од с. Живоњи-а где су били на одморишту крену у састав Дунавске дивизије ради појачања за данашњи напад.
По команди команданта батаљона после јачег наваљивањљ официра. кренуло се њих 62, а остали нису хтели напустити бивак, изговарајући се на некаква обећања, која су им дана била на Крфу. Тим поводом командант дивизије наредио је да батаљон до даљег наређења остане у биваку, молећи ме да се тај батаљон уклони што пре у позадину. У интересу реда морала, дисциплине, молим да се овај батаљон нередован, уклони са војишне просторије ове армије и даље са њиме поступн или по закону или по обећањима, ако су им каква са меродавне стране давана. Очекујући даље наређење Врховне Команде по питању његовог уклањања наредио сам, да се батаљон доведе и улогори на простору између Воштарана и села Забрдана склањајући га из додира осталих трупа. Акта по овоме предмету следују”.
ОБр. 3386 у 20.55 час.
“У току дана обострана артилериска, местимично и пешадиска ватра. 3-ћи пук стигао у Крушоград. Прва група 17-те дивизије (Шнајдер 75) стигла у Воштаран. За сутра: Прецизна артилериска ватра и приприма положаја за офанзиву и дефанзиву”.

Од команданта II армије:
ОБр. 3600 у 5.30 час.
“У току ноћи 7./8. новембра: У 0.5 часова непријатељ је на целом фронту испред левог крила Тимочке дивизије отворио јаку пушчану и митраљеску и слабију артилериску ватру. Примећени су и покрети слабији испред делова унапред. Дејство је престало у 1.30 часова. Губитци један официр и 3 редова рањени. На осгалом делу фронта ове армије било је местимично пушкарање. Промене у распореду трупа нема”.
ОБр. 3605 у 15.13 час.
Стање код ове армије до подне: Ретко пушкарање код предњих делова и повремена артилериска ватра, магла и киша отежавају рад извиђачких одељења и дејство артилерије.
ОБр. 3620 у 20.55 час.
“Стање на фронту ове армије 7 новембра до 19 часова: Местимично слабо пушкарање предњих делова, непријатељ покушао, да поправи заклоне но ово му ометано нашом артиљеријом”.

Од команданта III армије:
ОБр. 4119 до 7 час.
“У току ноћи 7./8. новембра код Дринске дивизије непријатељ је с времена на време дејствовао артилеријом противу делова десне и средње колоне; нашом повременом артилеријом и пешадиском ватром ометан је непријатељу рад на утврђивању. Код Дунавске дивизије од 16 до 17.30 часова 7 новембра јака артилериска ватра. У 22.20 часова непријатељ је отворио јаку артилериску митраљеску и пушчану ватру према фронту леве колоне, нашом јаком ватром непријатељ је ућуткан. На осталом делу фронта пушкарање. Промене у распореду нема”.
ОБр. 4102 у 15.45 час.
Трупе ове армије продужујући досадашњу офанзиву налазе се у непосредној близини непријатеља испред непријатељских ровова. Ти положаји наших трупа никако нису погодни за дефанзиву. С тога сам и наредио напад за 8. новембар да се заузме положај Чуке, који би се могао организовати и за дефанзиву, иначе садашњи дефанзивни положаји трупа ове армије били би на десној обали Беле Воде. Молим за обавештење како се има разумети дефанзивна организација положаја према наређењу ОБр. 7343, пошто се трупе ове армије на садашњим офанзивним подвученим положајима не могу дуго одржати на зимњем времену, а међутим наређењем ОБр. 7383 тачка 1 заповеда се агресивно држање”.
ОБр. 4126 у 13.45 час.
“Ситуација до 12 часова 8. новембра:
1.) Код Дринске дивизије: Пушкарање и слабија артилериска ватра у 4 часа према деловима леве колоне, непријатељ је покушао напад. Нашом ватром враћен је назад. 2) Код Дунавске дивизије затишје. На положају магла”.
ОБр. 4129 у 19.55 час.
„Ситуација у току по подне 8. новембра:
Код Дринске дивизије слабија и повремена обострана пешадиска и артилериска ватра. Код изворног дела потока источно од с. Будимираца спречено је утврђивање једне непријатељске чете. Код Дунавске дивизије слаба обострана артилериска ватра”.

Од војног изасланика у Русији:
ОБр. 532 у 11 час.
„Талијанска влада саопштила, да ће уступити Русији и Србији само оне своје заробљенике Словенске народности, који буду дали својевољан пристанак за то, али да то не буде у маси, јер се боје да би то погоршало положај Талијана, који су у ропству у Аустроугарској.
Саопштавајући ово скрећем пажњу да пронаганду у заробљеничким рововима, треба да врше: Војни изасланик и наши официри, а не ослањати се на талијанске власти. Тако су и они радили у Русији“.

НАРЕЂЕЊА (ИЗВЕШТАЈИ) ВРХОВНЕ КОМАНДЕ

ОБр. 7395.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
“Стање 7 и ноћу 7./8. новембра:
II армија. – Ретка артилериска ватра. У току ноћи непријатељ је отварао артилериску и пешадиску ватру на фронту Тимочке дивизије па је покушао покрет слабијих делова, али је одбијен нашом ватром. Имамо једног дезертера из 11. пука, ништа ново-није изјавио.
III амишја. – Дринска дивизија обична артилериска ватра и повремено пушкарање. Дунавска дивизија од 15.30 до 16 часова извршила је јаче бомбардовање непријатељских положаја. У току ноћи било је јачег ватреног дејства са оба стране.
I армија. – Вршила је такође јако бомбардовање непријатељских положаја од 15.30 до 16 часова; непријатељ је одговарао али без велике штете по нас. Осмотрено је пред фронтом Моравске дивизије да се у непријатељским рововима поред Немаца налазе још и бугарски војници а и мештани. Ноћу 8./8. предала су се француским трупама 6 бугарских војника из 23 пука, који веле да им је наше бомбардовање од 7. ов. м-ца нанело велике губитке”.

Са ОБр. 7395 од истог дана
Њ. В. Краљу. Војном Изасланику: Петроград, Лондон, Париз, Рим, Атина, и Букурешт и ђенералу Рашићу:
“8. новембра бомбардовали смо јако непријатеља на левој обали Црне реке. Озбиљније пешадиске акције није било”.

ОБр. 7411.
Команданту I армије:
„Изволите наредити, да се батаљон повуче даље у позадину и на такво место, на вашем реону где ће мешање војника овога батаљона са осталим бити немогуће. Смештај и уредна исхрана да се осигурају. Започета истрага да се продужи. Одавде ће се упутити нарочити иследник”.

ОБр. 7412 у 20.50 час.:
Команданту III армије:
„Наређењем ОБр. 7343 није обустављена офанзива. Обустављен је само општи напад, док се не добију појачања, о којима је реч у извештају ОБр. 7383. Према томе јасно је, да је у наређењу ОБр. 7343 реч о уређењу за одбрану положаја на којима се сад налазе наше трупе. Ови положаји имају се што јаче утврђивати и уредити у колико то до сад није утврђено, те да би не само послужили као солидни ослонци за агресивно држање наших трупа и продужење даљег напада, већ и да се тиме организује и до сад заузети терен за време док се не добију појачања, нареди општи напад са изгледом на сигуран успех. Почасне нападе са изгледом на успех, командант може предузети”.

Пов. ОБр. 7418.
Команданту I, II и III армије, Начелнику: Артилериског одељења Саобраћајног и Ађутантског:
1.) Да начелннк саобраћајног и артилериског одељења у споразуму настану најенергичније, да се што пре замени и повуче из овдашњих депо-а и оно артиљераца, што је још заостало и врате их у одговарајуће јединице, ако су били распоређени по преформирању иначе по распореду начелника Артилериског одељења. 2) Да се ови војници а првенствено артилеристи, који се из болнице и са боловања као прездравели враћају, у најкраћем времену из Неборачке Команде № 2. упућују у одговарајуће команде. 3) Да команданти армија у кругу својих армија насатану, да се и са овако малим бројем артилераца што боље осигура функција појединих артилериских јединица прибегавајући привремено и по нотреби и пребацивању артилераца из једне у другу јединицу имајући при томе као основу минимални број људи у једној батерији, са којим би иста још могла правилно функционисати. У крајњем случају одобравам, да се привремено и у потребној мери а по представци команданта армија смањи број кара, по чему ће издати потребно упуство Начелник артилериског одељења. 4) Да се у будућем артилериском одељењу води евиденција бројног стања свих артилериских јединица”.

Српски званични извештај
7. новембра јака активност наше артилерије.
Важније пешадиске акције није било.

Слични чланци: