8. новембар, Операције I армије и Коњичке дивизије

Како је ноћ 7./8. новембра прошла на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3353 за овај дан.
У току дана:
3. пешад. пук стигао у Крушоград. Један дивизион 17. француске дивизије 75 м/м. стигао је у Воштаране.
III армија депешом ОБр. 4128 у 17.10 ч. извештава:
Услед обуставе данашњег напада 3. пешадиски пук, који је ноћас заноћио у с. Чегану, кренуо је данас за Крушоград у састав Моравске. Молим издајте му даље наређења”. Депешом ОБр. 3385 у 19.20 час. извештена о овоме Моравска. Депешом ОБр. 3388 у 20,20 час. тражено од III армије, да врати 2. пук и да за упућивање истога командант Дунавске ступи у везу са командантом Моравске.
Командант армије са ОБр. 3387 наређује за 9 тек. месец:
Командант Савезничких војсака извештава, да ће лево крило српске војске у најкраћем времену бити појачано новим трупама, које ће омогућити, да предузмемо сигурнију офанзиву.
Док ове трупе не стигну, акција армије ограничиће све на врло брижљиву припрему, како за предстојећу скору офанзиву тако и за евенуалну одбрану.
У тој цељи наређујем:
1) Ломњење непријатеља и његових фортификациских објеката. Лаганом и прецизном артилериском ватром тући непријатељску живу снагу (како предњих линија по рововима, тако и резерве по јаругама позади ровова) тући његове фортификациске објекте у циљу, да се поруше и отворе потребне бреше, о чему водити брижљиву евиденцију и извештавати ме о свакој промени; нарочито никако не допустити, да непријатељ поправља и допуњује своје одбранбене радове, што ако ипак буде нарочито у његовим предњим линијама, ја ћу сматрати, да је то последица небрижљивости дотичних одсечних команданата. Особиту пажњу обратити на непријатељске комуникације и тући их даноноћно. Старати се свим силама, да се уоче непријатељске артилериске групе и помоћу авијона, као и осматрањем са земље утврдити потребне елементе до њих; у случају њиховога дејства одмах концентрисати на њих најјачу ватру и уложити све силе, да се у најкраћем времену ућуткају. Ради стриктног вршења свега наведенога треба поделити улоге батеријама и наредити им, да на своје објекте мотре непрекидно.
Наређујем, да ватра на непријатељску живу снагу на његове фортификациске објекте, и на његове комуникације буде континуелна, да се не прекида ни дању ни ноћу. Брзина исте да буде у сагласности са рационалним утрошком муниције.
Од времена на време, а према стању мунициских магацина, ја ћу наређивати брзу артилериску ватру за краће време, као што је и до сада рађено.
2) Организовање сопствених положаја, како за напад тако и за одбрану:
Ровове стално подубљивати, те да што боље заштите од непријатељске артилерије и већега калибра; све линије ровова везати са довољним бројем саобраћајница. Наређујем, да се безусловно омогући резервама, да помоћу саобраћајница брзо доспу у предње ровове, кад год то буде било потребно (било за напад, било за одбрану). Између предњих ровова и непријатеља израђивати приближнице и паралеле, у колико је могуће, јер ће то олакшати напад кад се буде наредио.
Наређујем, да се у најширим размерама и врло енергично постављају жичане ограде испред наших ровова; о томе, у колико је ово сада учињено, поднети ми хитан извештај, са скицом, а у будуће извештавати ме јутарњим и вечерњим рапортом о сваком напредку у овоме погледу, као и о штетама, које непријатељ направи нашим одбранбеним радовима. Нарочиту пажњу обратити на уређење ровова за одвод воде.
3) Распоред и смена трупа:
3. пешадиски пук чим стигне, да уђе у састав Моравске дивизије. 2. пук биће такође враћен овој дивизији; 2. бис зуавски пук да се смени и стави на расположење команданта дивизије ђенерала Жерома. Цела коњичка бригада пешке да се стави на расположење команданта Вардарске дивизије. Са овим трупама надам се, да ће се омогућити смењивање пукова из прве борбене линије, на и за најкраће време и одмор позади борбеног фронта на 10 до 15 км., на местима, која изберу команданти дивизија. У овоме погледу нека ми команданти дивизија учине потребне предлоге. Борбене делове у границама пукова смењивати независно од овога и што чешће, и о томе извештавати ме вечерњим и јутарњим рапортима.
Коњичка дивизија, ако јој није довољно угодно место, може се пласирати за неколико километара јужније, не прелазећи линију Воштаране-Крушоград.
За депласирање поједнних батерија, ако је то потребно, учиниће ми предлог команданти дивизија и командант армиске артилерије.
4. Снабдевање:
Командантима дивизија стављам у нарочиту дужност, да се за ово време изузетно побрину и колико до њих стоји да учние све што треба, да се трупама осигура што боља и уреднија исхрана. Уверити се, у колико зимске потребе војника, којих има у Солунској бази, нису изузете, па их одмах изузети и војницима раздати. Више старешине нека се за ово време јаче заинтересују и више уверавају о смештајним и другим животиим приликама својих војника, па нека одмах предузимају шта треба, да се те прилике олакшају, у колико сами могу. У колико не могу нека чине надлежне представке. Поклопити нарочиту бригу дотурању муниције и, ако устреба, благовремено чинити потребне предлоге.
5) Опреза:
Ни једног тренутка не сме се заборавити могућност изненађења од стране непријатељ, па за то препоручујем најпотпунију и непрекидну опрезу. Артилерија мора бити увек спремна за најјачу баражну ватру пред свима деловима армискога фронта. Не изгубити из вида потребу сигурних веза, као и могућност, да телефонска линија свакога тренутка буде прекинута, Предвидети уговорене знаке ракетлама и т. д.
6) Морал и дисциилина:
Нека се ове старешине јаче заинтересују за ова два најсигурнија услова за успех у рату, нека се мало више позабаве са убеђивањем војника, да се непријатељ, налази у свему у много горим приликама него ми, да је он своју игру изгубио, и да је само иитање времена, када ће га стићи потпун слом и потпуна катастрофа; а ми, које наши жељно очекују на дому, морамо имати снаге, да издржимо ове напоре, и да савладамо ове препреке, које нас од њих одвајају. Постарати се, да Ратни Дневник и комимике-и у што већем броју допиру до самих војника.
Позивам све старешине да се јаче заинтересују за све, што је овом наредбом додирнуто и да ступе у тешњи додир са својим војницима, како би се на тај начин и материјални услов и духови што боље припремили за предстојећу нам скору офанзиву”. Достављено командантима дивизија на извршење.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 7./8. новембра било је обостраног пушкарања код обе колоне и дејство рововским оруђима. Пред деснокрилним батаљоном леве колоне примећено је, да је непријатељ подигао мрежу од жица. Рад му је ометан честим отварањем пешадиске ватре. Са ОБр. 1790 извештена је армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 13 ч. командант I армије са ОБр. 3375 наредио је, да батаљон Срба добровољаца одмах убивакује на најзгоднијем месту између Воштарана и Забрдана. Према предњем издато је под ОБр. 1804 наређење команданту батаљона Срба добровољаца као и да се за сва наређења у будуће обраћа непосредно армији.
У 14 час. под ОБр. 1808 послат је извештај о губитцима у току 7. ов. м-ца и ноћи 7./8. ов. м-ца команданту I армије и суседним дивизијама: Код леве колоне погинуо 1 подофицир, рањено 2 редова. Код десне колоне погинуло 4 редова, рањено 4 редова. Код артилерије рањен 1 редов.
У 17.20 час. командант I армије са ОБр. 3304 наређује: Одредите топовска оруђа да стално ометају непријатељу рад, ако то већ не може да учини пешадија својом ватром. У сваком случају не сме се допустити да непријатељ подиже препреке од жица у непосредној близини наших линија. – Према предњем са ОБр. 1810 понова је предочено командантима колона да ће се продужење постављање препрека од жица од стране непријатеља као нехат одсечних команданата.
У 18 ч. са ОБр. 1809 извештеи је командант I армије и суседне дивизије следеће: “У току дана вођена је слаба пешадиска и артилериска ватра. У току прошле ноћи погинула 2 војника из 26. пука.
У 20 часова примљено је наређење ОБр. 3377 команданта I армије а које је напред у целости изнето. По овом наређењу командант дивизије у смислу истог са ОБр. 1811 издао је своје борачким јединицама.
У 21 час командант I армије са ОБр. 3385 известио је: „3. пешадиски пук стиже данас у Крушоград, где вам се ставља на расположење”.

Дејство Вардарске дивизије

У току ноћи 7./8. новембра уобичајено пушкарање и врло слаба обострана артилериска ватра.
Губитци: рањено 1 каплар и 8 редова; контузовано 3 редова.
У току дана:
Није било пешадиске борбе сем повременог пушкарања. Непријатељске батерије данас нешто активније но до сада, тукле су I борбени ред десне колоне.
У 18 ч. од команданта I армије примљено је наређење ОБр. 2338 а које је напред за овај дан у целости изнето. У смислу овог наређења командант дивизије са ОБр. 2339 издао је борачким јединицама наређење за даљи рад.
Губитци: рањено 1 подофицир и 3 редова; контузовано 1 подофицир и 2 редова.
Утрошено муниције: пушчаних 2625 метака; митраљеских 700; ручних бомби 30; Азен бомби 40. артилериских зрна 1375.

Дејство Коњичке дивизије

У току ноћи 7./8. новембра без промене. Губитака нема.
У 0.20 часова са ОБр. 2712 послато је команданту 1. бригаде наређење ове садржине:
„Командант I армије са ОБр. 3351 од 7. тек. м-ца, а према наређењу Врховне Команде, наредио је, да се обустави извршење наређења достављеног нам под ОБр. 2705 од 7. текућег месеца до даљег наређења”.
У току дана:
У 16.30 часова примљено је наређење команданта I. армије ОБр. 3377, а које је напред за овај дан у целости изнето. На основи овог наређења, командант дивизије са ОБр. 2724 издао је слeдеће наређење команданту I. коњичке бригаде: Командант савезничких војсака извештава, да ће лево крило српске војске у најкраћем времену бити појачано новим трупама, које ће омогућити да предузмемо сигурнију офанзиву. Док ове трупе не стигну акција армије ограничиће се на врло брижљиву припрему, како за предстојећу скоро офанзиву, тако и за евентуалну одбрану. II коњичка бригада остаје и даље код Вардарске дивизијњ. Према овоме може се допустити угоднији распоред пуковима I. коњичке бригаде. С тога командант I. коњичке бригаде нека изабере најпогодније место за своју бригаду на простору с. Крушоград-с. Воштаран, не прелазећи ову линију. О извршеном избору места известити ме.
Начелник Интендантуре настаће да у најкраћем времену снабде све трупе потребама за зиму и да огарантује што правилнију исхрану. Штаб дивизије где ће се преместити јавиће се накнадно.

Слични чланци: