И овога дана због рђавог времена није било значајнијих догађаја.
У току дана Врховна је Команда примила ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 4445 у 7.50 час.
„У току ноћи 8./9. децембра непријатељ се показао нешто активнији само према фронту Вардарске дивизије. Код Моравске дивизије 16. пешад. пук и батаљон 3. пешад. пука повучен је из првог борбеног реда у дивизиску резерву, а на његовом месту дошао је 1. пешад. пук. Пољска батерија коњичке дивизије ушла је у састав Вардарске дивизије”.
ОБр. 4459.
„9. децембра: Густа магла до подне спречавала је сваку акцију и тек се тада дигла. Наредио сам од подне до 15 час. да се јаком артилериском ватром туку непријатељски ровови, саобраћајнице, препреке и резерве а после артилериске припреме на уском фронту у 15.40 час. да отпочне покрет пешадије за напад. Осим десног крила 17. француске колонијалне дивизије (3. колонијалног пука) које је напредовало 800 метара од прилике, пешадија осталих дивизија није успела да напредује, јер је задржапа снажном пешадиском и митраљеском ватром непријатеља.
Запажено је, да је непријатељ при првом покрету наше пешадије отпочео да попуњава своје ровове, који су добро били тучени нашом артилериском ватром, услед овога непријатељ је имао доста губитака, што су добро запазили наши предњи делови. Извештај 2. руске бригаде још није добијен. Губитци накнадно”.
Од команданта II армије:
ОБр. 1544 у 7.33 час.
„Ноћ 8./9. децембра прошла без значајнијих догађаја“.
ОБр. 4567 у 18.45 час.
„На фронту ове армије слаба пешадиска и артилериска ватра Услед непрекидних киша велики део ровова и пасивних заклона се обурвао. Врши се чишћење и оправка.
Код непријатеља нису запажене никакве промене. Један непријатељски аероплан летео је око 15 час. над Драгоманцима и бацио 4 бомбе од којих су 2 експлодирале а две нису. Жртава није било“.
Од команданта III армије:
ОБр. 5033 у 9.50 час.
„У току ноћи 8./9. децембра 4. руска бригада извршила је у главном смену делова Дринске дивизије на делу фронта од Браздасте косе до Црне реке. У бригадној резерви су 2 батаљона. Штаб бригаде у с. Груништу. Детаљан распоред послаће се накнадно”.
ОБр. 5022 у 10.35 час.
„Командант Дунавске дивизије наредио је, да се становници с. Рапеша преселе у с. Скочивир и Добровени да неби трпели излишне губитке од непријатељеке артилериске ватре. О овоме је извештен начелник округа Битољског да би се потарао о смештају и исхрани тога становништва“.
ОБр. 5048 у 18.40 час.
„Дринска дивизија: Повремена пешадиска и артилериска ватра. У 14 час. осмотрен у покрету један непријатељски батаљон од с. Бешишта у правцу позадине Рововске косе и Сокола, 2 непријатељске чете у покрету истим правцем у позадину Трнавске косе.
Дунавска дивизија: Повремена пешадиска и артилериска ватра. Артилерија левог крила потпомагала је напад Моравске дивизије”.
Од команданта Савезничких војсака:
„Акција Енглеза на Струми: Обострана артилериска ватра у зони Дојрана и Вардара. У зони Битоља жива артилериска ватра у циљу олакшања акције у лакту Црне реке и спречавање непријатељског рокирања“.
Од војног изасланика у Русији пуковника Лонткијевића:
Пов. Бр. 614 у 4 часа.
„Ових дана биће решено да све три руске армије које се находе у Румунији и све румунске армије, образују засебам јужни фронт. Командант овога фронта биће румунски Краљ а његов начелник штаба ђенерал Сахаров. И овај фронт биће потчињеи руској Врховној Команди. Вероватно ће сутра бити заузето и Плоеште”.
Од војног изасланика у Италији мајора Христића:
Бр. 1202 у 10.30 час.
“Све су припреме завршене али киша никако не престаје те није могућно ни приближно прорећи, кад ће моћи отпочети талијанска офанзива. Свеза мојих извештаја Бр. 1176 и 1188. Министра Војног нисам известио”.
Од Санитетског одељења Врховне Команде:
ЛБр. 11134 актом.
Начелнику Оперативног одељења:
„Начелник штаба Врховне Команде са ЛБр. 11134 од данас донео је следеће решење:
„1) Да се 30 аутомобила као поклон енглеског друштва Црвеног крста смеју употребљавати искључиво за пренос рањеника и болесника а никако за какве друге циљеве.
2) Да се привремемо до доласка француских аутомобила, образују ири армијама аугомобилски одреди са називом: Санитетска аутомобилска колона I, II и III армије. Свака са по 8 кола, која ће у погледу снабдевања и стручног надзора стајати под армиским аутомобилским одредима а чију ће употребу и искоришћавање у духу прве тачке овог решења регулисати само искључиво начелници армиског санитета; и
3) Да се при Врховној Команди образује резервна санитетска аугомобилска колона од шест кола, која ће у погледу снабдевања и стручног надзора стајати под аутомобилском командом, и чије ће искоришћавање регулисати искључиво начелник санитета ове команде. Овој колони да буду придати аутомобили путнички и остали који су санитеском одељењу послани и који се буду слали од стране разних добротворних друштава са стране”.
Од команданта места у Битољу:
ОБр. 151 у 7.15 час.
„У току прошлих 24 часа 9. децембра непријатељ је избаацио на варош и њене ивице око 30 пројектила. Убијених није било. а рањено 5 грађана”.
Од генералног српског конзула у Солуну:
Пов.Бр. Службено.
„Према наређењу Председника Министарског Савета Пов. Бр. 8257 част ми је саопштити Врховној Команди, да наш посланик у Лондону јавља, да Енглези који долазе са Солунског фронта, говоре често о аутономији Македоније, коју као, траже људи из крајева које савезничка војска осваја. Господин Председни моли, да се пази на наше људе који проносе такве гласове. Молим Врховну Команду да ово сматра као строго поверљиву ствар“.
Од војног изасланика у Русији:
Бр. 616 у 11.25 час.
„Мој јучерашњи извештај Бр. 514 треба изменити у толико, што у саставу јужног фронта којим ће командовати Румуски Краљ, неће ући 9. армија. Она ће и даље остати у саставу југо-западног фронта. Дакле у јужну армију ућиће поред румунске војске још и Дунавска армија и армија ђенерала Рагузе. Стратегиски распоред овога фронта још се не може утврдити, јер се незна. шта ће остати од румунске војске. Вероватно 10 до 12 дивизија”.
Од војног изасланика у Румунији:
Бр. 1413 у 4.30 час.
6. децембра: Модавски фронт на до теснаца Бузео без промене. Непријатељ заузео Плоеште. Румунски фронт: сад река Криков- источно од Букурешта-доњи рок реке Дамбовице-река Аргеш. У Добруџи без промене.
Од Министра Војног:
Пов. ђОБр. 192.
Војни изасланик у Лондону пуковник Николајевић, депешом Стр. Пов. Бр. 209 од 7. децембра доставио је:
„Проверавајући садржај депеше моје Строго Пов. Бр. 1, коју ми је саопштио овдашњи наш посланик нисам могао њену тачност утврдити. Директно сам питао у Министарству Војном и казато ми је, да они дискутују где ће Немци управити своју снагу по освојењу Румуније и находе, да је највероватније против Солунског фронта, али слање велике помоћи Солуну за сад неће бити. Грци им задају бригу и надају се, да ће извршити малим одредима напад на пругу Верија-Водена-Флорина, што ће изазвати одвајање снаге за осигурање ове пруге. Кажу да Грчка има хране за 6 месеци“.
Пон.ФђОБр. 3502.
„Председник Министарског Савета депешом данас доставља:
„Овога часа долазио Ахмед-Бег и известио, да Грци у Епиру прикупљају хитно војску и да намеравају напасти на Корчу, одакле би се спојили са Немцима. Овај напад има да изврши
5. корпус, тобож на своју руку“.
Предњи извештај част ми је доставити с молбом да се саопшти и ђенералу Сарају. У исто време молим за извештај, јесу ли за овај случај предузете и какве мере.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 8085.
„Стање 8. 8./9. децембра:
На целом фронту киша, снег, магла и олуја нису допустили никакав рад већега обима
II армија: – Дезертери: два из 1. батаљона 45. бугарског пука за које је већ раније јављено, изјавили су: 1. батаљон држи јужну и југо-источну падину Кожуха од Тушина до Зборског; у Тушину је 5. чета 2. батаљона а остатак 2. батаљона и 3. батаљон су на Дудици у резерви. Источно од Тушина је 46. пук, а западно 24. Код Сокола има 2 дезертера од 6. ов. месеца из 4. батаљона 32. пука, који изјављују: 4. батаљон је на Соколу, и даље ка истоку долазе 1., 3. па 2. батаљон на Добром Пољу; сва 4 батаљона 32. пука су у I армији и везују се код Кравице са 29. пуком. 32. пук је добио попуну пре кратког времена, те чете сада имају по 200 пушака. Западно од њиховог пука је 49. пук. 8. децембра има један наредник и 3 редова из 4. батаљона 24. пука, три војника из 4. и 1 из 1. батаљона 11. пука. Нису ништа ново показали односно распореда. Веле да је само из 11., 24. 29. и 32. пука узет по један батаљон и од њих формиран један „зборни” пук. Један интелигентан подофицир из 4. батаљона 11. пука изјавио: од телефониста и од војника који су недавно дошли из Старе Бугарске чуо је, да се 4. бугарска дивизија превози железницом из Добруџе на Вардарски фронт где ће да смени 5. дивизију, која ће доћи да смени 3. бугарску дивизију. Како би могла отићи на одмор. Није му ништа познато о доласку Турака у предео Виталишта.
III армија: – Дринска дивизија: Снежни сметови на планини ометају сваки саобраћај.
Дунавска дивизија: Осмотрена је једна непријатељска колона у покрету од Разимбеја ка Бешишту; у 16 час. изгубила се је иза к. 1002.
Ноћу 7./8. ов. месеца 8 дезертера из 40 бугарског пука.
Око 16 часова. када се је магла била растурила, било је обостране артилериске ватре.
Осматрач 17. дивизије код с. Врањевци, приметио је један непријатељски пук на маршу од Прилепа ка Битољу; у 16.30 час. био је у висини Вашарејца. Сем тога од стране осматрача источне војске примећена је пред подне једна непријатељска колона дужине 1200 м. на маршу од Тополчана ка с. Подмолу, позади колоне било је око 40 камиона”.
ОБр. 8699.
Команданту III армије:
„Подизање и одржавање морала и дисциплине војника у рукама је армиских и нижих команданата. Изгледа мало вероватно, да је недовољна исхрана узрок бегству, јер је садања исхрана и под оваквим околностима боља и уреднија него икад у прошлим ратовима. Ако се који пут услед непредвиђених случајности и поред свију напора надлежних није могао дотурити текући, могао се употребити резервни оброк. Замор и слаб надзор могу бити узрок бегству, па с тога надзор треба пооштрити, а ово није немогуће са обзиром на велики број старешина према броју војника. Врховна Команда учинила је све што је могла у погледу упућивања појачања и у колико их је било, команданту су дата, и са обзиром на овом, требало би и подесити распоред и осигурати одмор војника и контролу над њима у колико је год то могуће. Св. ОБр. 4994″.
ОБр. 8709.
Стање 9. децембра у 17.30 часова:
II армија: – Ништа ново.
III армија: – Дринска дивизија: Нема значајних догађаја. Осмотрен је данас један непријатељски батаљон да долази до к. 1002. ка Браздастој коси. Дунавска дивизија: Кооперише нападу I армије који је почет око подне.
I армија: – Наша артилериска припрема трајала је до 15.40 час., када је отпочео пешадиски напад на целом фронту који још траје. Резултат непознат.
Обр. 8710.
ђенералу Сарају:
„По једном данашњем поузданом телеграфском обавештењу са Крфа, 5. грчки корпус из Епира припрема се да нападне Корчу. Овај би напад био извршен тобож без знања грчке владе и циљ би му био сједињење са Немцима. О овоме част ми је известити вас”.