У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од Команданта I армије:
ОБр. 3393 у 7 час.
„Обострано пушкарање, бацање бомби, слаба артилериска ватра. Рађено на утврђивању и подизању препрека од жице. Непријатељ је у овоме ометан. Јуче у 16 час. примећен покрет једне колоне јачине једног пука са комором у околини Оптичари-к. 581-Егри. Правац кретања ка југо-истоку. Промене у распореду нема”.
ОБр. 3410 у 17.10 час.
„Споразумео сам се са командантом III армије да потпомогнем његов сутрашњи напад. Дао сам му 2. пук и 2 батаљона 3. пука. Наредио сам јачу демонстрацију на целом фронту армије. После снажне артилериске ватре кренуће се у први мах ка непријатељу мања пешадиска одељења а по указаној прилици и целом снагом. Део армиске артилерије и део артилерије Моравске дивизије потпомагаће напад Дунавске дивизије. Одустао сам од јаче акције Жеромове дивизије према Букри због нове непријатељске колоне, која је синоћ примећена (Извештај ОБр. 3386). Потребно је да и Источна француска војска сутра демонстрира на својему фронту”.
ОБр. 3414 у 21.20 час.
“9. новембра на фронту армије обострана артилериска ватра у току целог дана, местимице и пешадиска. Организација терена вршена и поред непријатељске ватре. Ово се нарочито енергично ради сваке ноћи код 17. дивизије Жером у пркос јакој непријатељској ватри и у пркос губитцима”.
Од Команданта II армије:
ОБр. 3624 у 5.30 час.
“Стање на фронту 8./9. новембра: Местимично пушкарање са обе стране по који артилериски метак. Иначе ништа ново.
Промене у распореду: Код Шумадиске дивизије: – вод 1. брдске батерије Данглис премештен са левог одсека (Пожарске косе) на Ветреник – десни одсек; тако исто вод 2. Шумадиске пољ. батерије ушао у састав своје батерије источно од с. Струпина. Код Тимочке дивизије промене нема”.
ОБр. 3579 у 10.17 час.
У току 6. тек. месеца губитци су код Шумадиске дивизије: погинуо један редов. рањено 3 редова. контузовано 5 редова.
У току 7. тек. месеца код Шумадиске дивизије: погинуло 2 редова, рањено 2 редова.
ОБр. 3655 у 1825 час.
Стање на фронту ове армије од 12 до 16 час. непромењено. Нашим трупама предали су се данас један поднаредник и 2 редова из 10 чете 3. батаљона и један редов из 7. чете 2. батаљона сви из 11. пука.
ОБр. 3637 у 23.30 час.
“На основи захтева команданта III армије ОБр. 4149 од данашњег и његовог објашњења ОБр. 4151 од данас по добивеном одобрењу Врховне Команде ОБр. 7412 од 8. тек. месеца за почесни напад са изгледом на успех, наредио сам:
Сутра 10. тек. месеца командант III армије напашће непријатеља са Дунавском дивизијом на положај Чуке. Овај напад потпомагаће и трупе I армије, па моли да и трупе ове армије потпомогну овај напад, ангажујући непријатеља према себи што јаче. Да би потпомогли успех овог предузећа нека команданти Шумадиске и Тимочке дивизије предузму што јачу акцију противу непријатеља пред собом како артилеријом тако и пешадијом, где се год покаже могућност за њен успешан рад како би се непријатељ не само привезао и задржао на месту него заузеле подесне тачке за ојачање свога садашњег положаја и будућих нападних операција.
Командант Шумадиске дивизије стајаће у непрекидном споразуму са командантом Дринске дивизије, те да рад својих трупа саображава раду трупа III армије како би се заједничким напорима постигао што сигурнији успех.
Молим Врховну Команду да ми благовремено јави ако би ово наређење било противно њеним напорима, те да би га могао обуставити”.
Од команданта III армије:
ОБр. 4144 у 8 час.
У току ноћи 8./9. новембра:
1) Код Дринске дивизије, непријатељска артилерија тукла је повремено делове десне колоне. Наша артилерија узнемиравала је непријатеља при утврђивању.
2) Код Дунавске дивизије: Око 21 час. непријатељ је тешким оруђем тукао лево крило десне колоне. У 23 часа непријатељ је покушао напад на десно крило леве колоне, али је одбијен ватром.
Промене у распореду нема.
ОБр. 4149 у 12.50 час.
„Сутра 10. новембра намеравам да нападнем на непријатеља на положају Чуке са Дунавском дивизијом. Овај напад потпомагаће и трупе I армије. Молим команданта II армије да се овај напад потпомогне својим трупама ангажујући непријатеља према себи што јаче”.
ОБр. 1148 у 12.50 час.
„У току пре подне овога дана на фронту слаба артилериска ватра”.
ОБр. 4154 у 20 час.
„У току дана пре подне на фронту слаба артилериска ватра и пушкарање”.
Од команданта Савезничких војсака: – Извештај.
„На дан 9. новембра: Енглески авиони су бомбардовали железничку станицу Порна и Пиљаво. На француском фронту непријатељ је снажно бомбардовао”.
Од делегата ђенерала Рашића:
Пов. Бр. 520.
„С пријатељске стране у најбољој намери опет ми је овде напоменуто, да се ми не користимо довољном улогом коју тамо има пуковник Души, као шеф одржача веза са Сарајем. Молим да се о овоме води рачуна у интересу наше ствари. Не само што ово не искључује моју сарадњу већ на против учиниће је кориснијом но до сада што је било. Молим да се ова примедба схвати како је и ја схватам, на име, наш последњи рад по свима питањима која су покретана, чини им утисак, да ми који пут намерно обилазимо њихов рад, у циљу да се користимо њиховом необавештеношћу. Међутим, из искуства дошао сам до уверења, да се најбоље и најбрже решавају питања, за која је прво придобијено мишљење Сарајево, чији командантски интереси треба да се поклапају са нашим. Овде се сматра да влада хармонија између нашег Врховног Команданта и Сараја. Из службене преписке ја осећам колико то стаје жртава нашу Врховну Команду, али се то накнађује успесима. Извештен о овоме Г. Министар Војни на Крфу”.
Напомена: У копији ово достављено Г. Министру Војном у Солуну, Начелницима одељења Врховне Команде и Главном Интенданту”.
Од команданта Савезничких војсака:
ОБр. 2395/1.
1.) Извидничка оделења 4. руске бригаде појачана једним митраљеским водом, извршиће извиђања у циљу вежбања и практичног усавршавања. 2) Бројно стање одреда: 5. официра. 210 људи, 5 коња, 25 мазги. 3) Одред ће бити под командом капетана Јурацког из 8. пука. 4) Извршење покрета: Железницом од Солуна до Вертекопа. Полазак 12. новембра. У засебној белешци означиће се детаљне мере извршења. Од Вертекопа до Екшису сувим. Полазак из Вертекопа 13. новембра. Општи итинерер: Драгоманци. Техова, Јукри Кулбелери, Попадија Кулбелери, Стара Попадија, Сович, Живоњија, Рахманли, Сакулево, Д. Врбени, Екшису. Предео Рахманли Сакулево под непријатељском је ватром, ма да је врло ретко тучен. Од Екшису до Солуна железницом. У засебној белешци означиће се детаљне мере извршења. 5) Снабдевање: Сви француски и српски центри за снабдевање, све француске и српске групе којима се буде обратио извиднички одред, снабдеваће га на обична требовања, а ако је могуће осигураваће му припремну храну или узајмљивати логорску спрему ради тога”.
Од војног изасланика у Италији:
Бр. 1077 у 8.10 час.
“6. новембра састали су се ђенерали Жофр и Кадорна.
Жофр тражи да се дозволи врбовање добровољаца за нашу војску међу заробљеницима, Кадорна одговорио да са тим питањем није довољно упознат, али ће са своје стране учинити код владе све што може.
На овом састанку није се дошло до споразума односно слања нових талијанских трупа у Солун, решење овога питања зависи од руске акције у Добруџи и Трансилванији.
Предње сазнао сам од овдашњег војног изасланика француског, који је пратио Кадорну”.
Од војног изасланика у Енглеској пуковника Николајевића:
Пов. 774.
“У вези извештаја Пов. Бр. 744, част ми је послати копију “aide memoire”, кога сам под Пов. Бр. 748 поред усменог објашњења предао Минисгру Војном Лојду Џорџу на увиђај: “После објашњења мога о великој вредности Балканског војишта више за савезнике него за нас и услед тога потребне брзе, снажне и сигурне наше акције од Солуна северу па да се Бугари победе и изврши одсецање Бугарске и Турске од централних сила још пре зиме, када ће Немци моћи због застоја операција на источном фронту одвојити веће снаге Солуну и тиме Солунску акцију довести у питање, Лојд Џорџ ми је одговорио у главном ово: “Ваши су разлози јаки, ја сам увек био мишљења, да за Србију треба више учинити него што се чини. Ја сам и пре био да вам треба послати брзу и јаку помоћ, али је то пропуштено учинити. Да је то урађено у своје време неби Бугарска смела напасти нас а Грчку би данас имао Венизелос у својим рукама. Ја сам вољан да вам помогнемо, али је на западном фронту врло јака непријатељска снага најмодерније припремљена свима савременим средствима, при том су Немци врло јако утврдили неколико линија, што чини врло многе тешкоће на овој страни да брзо продремо. Због овога ми смо принуђени, да све наше снаге ангажујемо у Француској. Ја ћу се известити шта у том погледу мисле да ураде Французи са којима сам увек у сагласности. Уверен сам, да и они о томе мисле симпатично и ако они намеравају, да пошаљу помоћ и ја ћу то исто учинити”. Мој мемоар предао је предамном Шефу Обавештајпог одсека, који је био присутан нашем разговору са налогом да га пошаље Ратном Савету на проучавање, а зато ће му време стићи одговор из Француске, кога ће тражити по овом питању. Обећан ми је одговор за 3-4 дана али га још до данас нисам добио. О овоме сам известио Г. Министра Војног и ђенерала г. Рашића. Овог последњег да би знао резултат мог рада овде. Но судећи по многим факторима а из разговора мог са овдашњим француским војним изаслаником, ја се не надам помоћи, бар не знатној. Француски војни изасланик ми вели, да се од Солунске војске не захтева велика акција, више да прикује непријатељске снаге на тој страни, да се не би где на другу страну слала, као да то зависи само од нас, а не од Бугара. Он ми тврди да Француска прогута сву Енглеску војску, јер су расходи велики а вели Француска је најглавније војиште”.
Од пуковника П. Пешића из Париза:
Депеша у 17 час.
„Посетио сам све важније личности и сви су мишљења, да зимус треба сломити Бугарску, у коме циљу треба појачати трупе на Солунском фронту. На састанку ђенерала Жофра са Кадорном. Жофр је успео, да Талијани пошаљу 3 дивизије на Солунски фронт на да се је овом јако противио Сонино. Док су француски кругови категорички за сломијање Бугарске, дотле Руси и Енглези нису тако категорички. Чим овде стигну руски и енглески делегати са конференције, говорићу им у овоме смислу, али би добро било, да Његово Краљ, Височанство Престолонаследник својим ауторитетом подејствује код надлежних кругова, да се прими француско гледиште. Изгледа, да ћемо на конференцији имати успеха у нашим стварима. Начелник Оперативног Одељења Врховне Команде обећао говорити Жофру, да се руска дивизија стави под нашу команду. Показао ми је депешу ђенерала Рока који тражи одмах послати код Солуна појачања”.
Од војног изасланика у Русији:
Бр. 537 у 8.5 час.
“28. октобра престало сво транспортовање преко Архан- гелска. Почетком јануара биће готова железнника пруга, која иде од Петроград на Очки порт, који се не смржњава. Способност те железничке пруге врло је слаба и у јануару ће пустити дневно свега два воза, а од марта 4-6 возова. Према оваквом стању немогуће рачунати на превожење добровољаца из Русије у Солун пре почетка идуће године. Једини је пут преко Владивостока, али то је сувише далеко и скопчано са многим тешкоћама. Иначе с обзиром на број добровољаца могли би у најкраћем времену одвојити из запасног батаљона у Одеси 1-300 људи”.
Бр. 544 у 10.20 час.
Наша Добровољачка дивизија повучена у Исмаил, где ће се попунити и неће бити употребљена на фронту до год не буде потпуно формиран наш корпус, који ће бити послат на румунско-српску границу за вероватно дејство на томе правцу. Корпус ће бити снабдевен свима средствима за самостално дејство и могући прелаз преко Дунава”.
Од војног изасланика у Атини:
ОБр. 215.
„Доставља извештај руског маринског изасланика у Атини од 3. новембра и тек. год.: „После заузећа Констанце од стране Немаца, јавно мњење у Бугарској задобило је понова храбрости и наде. Али у сваком случају оно се боји праведне руске казне. Немци се старају, да их охрабре и за то су довели на српско- бугарски фронт 4 потпуно нова батаљона повучена с талијанског фронта. 10 000 војника, који су били у Тракији отпутовали су на српски битољски фронт”.
Наређења (извештаји) Врховне команде
Извештај ОБр. 7425.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну и свима војним изасланицима овде:
„Стање 8. и 8./9. новембра:
I армија. Непријатељ је нашом артилериском ватром ометан при изради ровова. Местимичне борбе предњих делова.
III армија. – Слаба обострана артилериска ватра и местимична борбе предњих делова. У току ноћи непријатељ предузео један напад на Дунавску дивизију који је одбијен.
I армија. – Обострана артилериска ватра и местимично и пешадиска. Пред ноћ примећена је једна непријатељска колона јачине до једног пука пешадије на маршу од Оптичара ка Егри”.
ОБр. 7429.
Г. Министру Војном.
“Од нашег војног изасланика у Русији под № 532 од 6. тек. месеца добијен је данас извештај следеће садржине: “Талијанска Влада саопштила, да ће уступити Русији и Србији само оне заробљенике словенске народности, који буду дали својевољни пристанак за то, али да то не буде у маси, јер се боје да би то погоршало положај Талијана, који су ропству у Аустроугарској. Саопштавајуђи ово скрећем пажњу да пропаганду у заробљеничким логорима, треба да врше Војни изасланик и наши официри, а не ослањати се на талијанске власти. Тако су и они радили у Русији”. Предњи извештај част ми је доставити ради знања и даље надлежности, с тим да нашем војном изасланику у Италији по овоме од стране Врховне Команде није издавано наређење”.
ОБр. 7430.
Команданту I, II и III армије:
“По тражењу Г. Министра Војног Ф.АОБр. 546 од 6. тек. мес. командант ће изволети послати Врховној Команди преглед бројног стања за време од доласка код Солуна па закључно до 13. тек. месеца са рубрикама: официра и уједно подофицира, каплара и редова: погинулих. рањених и несталих, зароољеннх, контузованих и побеглих. У будуће промене уредно достављати уз извештај о губитцима по тач. 80 ратне службе и наређењу ове команде ОБр. 4140 од 24. августа тек. године. Бројна стања да буду изложена особено по дивизијама и укупно за армиске делове. За откомандоване јединице и делове подносиће одвојено команда у чијем су саставу привремено. Исто тако одвојено ће подносити и за Добровољачки одред и Батаљон Срба добровољаца. За делове који се привремено деташују појединим француским јединицама наређивати, да подносе непосредно овој команди, ако би била тежа веза са јединицом из које је део откомандован, како због овога неби извештаји задоцњавали. Наређења ОБр. 905 од 30. маја и ОБр. 4140 од 24. августа престају важити”.
Истим наређењем Команданту резервих трупа – Бизерт:
„Ради састављања општег прегледа кретања рањеника и болесника поднесите депешом извештај, колико је официра и уједно: подофицира, каплара и војника и осталих до 13. новембра закључно враћено у Солун и од оних који су евакуисани из Солуна подвојено као болесни и као рањени. У будуће редовно уз извештај о упућеном транспорту по наређењу ОБр. 2310 подносите и извештај у овом смислу. Ако податке немате, настаните да се прикупе и у будуће води евиденција о томе”.
Напомена: – Од Начелника Санитетског Одељења Врховне Команде тражени су податци по овоме наређењу”.
ОБр. 7437 актом. ђенералу Сарају.
„Командант III армије известио ме је, да је намеран, да сутра 10. тек. месеца нападне непријатеља на положају Чуке те да би поправио положај Дунавске дивизије и створио згоднији ослонац за предстојећи општи напад. Напад ће се предузети ако време буде повољно а потпомагаће га и трупе 1 српске армије. О предњем част ми је известити вас ради знања”.
ОБр. 7446.
Команданту Савезничких војсака, ђенералу Сарају.
Командант III српске армије извршиће сутра 10. новембра одсудан напад на Чуке. За овај напад 1 српска армија послала је III армији појачање од 5 батаљона и сем тога она ће вршити демонстративан напад на своме фронту. Држим, да је потребно, да и Француска Источна Војска изврши такође демонстративан напад на своме фронту, да би привукла непријатељску пажњу. Молим вас дакле, да изволите дати потребна наређења”.
Српски званичан извештај
9. новембра 1916. год.
8. новембра обострана артилериска ватра и локалне пешадиске борбе без већег значаја.”