9. новембар, Операције II армије

Како је ноћ 9./10. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3645 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Тимочке дивизије:
ОБр. 2529, 2531 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Шумадиске дивизије:
ОБр. 2387, 2389 изнети код исте за овај дан.
Од Врховне Команде:
ОБр. 7452.
.,Наређење ОБр. 3637 тога команданта није у противности наређењима Врховне Команде”.
У 21.15 час. командант армије са ОБр. 3637 издао је команданту Тимочке и Шумадиске дивизије наређење следеће садржине: “Сутра 10. тек. месеца командант III армије напашће непријатеља на положају Чуке. Овај напад потпомагађе и трупе I армије, на моли да и трупе ове армије потпомажу овај напад, ангажујући непријатеља према себи што јаче. – Да би помогли успех овога предузећа, нека команданти Шумадиске и Тимочке дивизије предузму што јачу акцију противу непријатеља пред собом како артилериском ватром, тако и пешадијом. где год се покаже могућност за њен успешан рад, како би се непријатељ не само привезао и задржао на месту него и заузеле погодне тачке за ојачање свога садањег положаја и будућих нападних операција. – Командант Шумадиске дивизије стајаће у непосредном споразуму са командантом Дринске дивизије, те да рад својих трупа саображава раду трупа III армије, како би се заједничким нападима постигао што сигурнији успех”.

Дејство Тимочке дивизије

Ноћ 9./10. новембра на фронту ове дивизије прошла на миру, пушкарање било код објавница. Са ОБр. 2529 извештена армија.
Око 11 час. непријатељски слаби делови почели су утврђивати десно крило треће Зборске косе. Дејством артилерије десне колоне спречено је даље утврђење и раденици растерани.
Својом пушчаном ватром непријатељ је узнемиривао делове десне колоне. Одговарало се пушчаном ватром и бомбама с наше стране. Рововски топ десне колоне спречавао је непријатељу утврђивање.
Губитци: један редов погинуо.
Од 12-16 час. стање непромењено. Јака магла отежава извиђање.
О стању на крају дана. под ОБр. 2531 у 19 час. послат је армији следећи извештај:
“Од 16-19 час. осим омањег пушкарања, није било јаче акције. Густа магла отежава извиђање и рад артилерије.
Један поднаредник из 16. чете 4. батаљона 24. пука, који се данас предао левој колони изјављује: 24. пук овако распоређен: 4. батаљон са 4 митраљеза на Зборском положају, 2. батаљон на Дудонику, 3. батаљон на Голом билу, 1. батаљон на Црвеној води (између Преслапа и Дудоника). Западно 11. пук, па 29. пук. Источно на Кожуху 45. пук. Чуо је, да су на северном фронту 14., 6. и 7. дивизије и две турске дивизије. Од војника. који су се са боловања вратили у команду, чуо је, да су се пре 4 5 дана транспортовале трупе 10. дивизије по једнима за северни, а по другима за наш фронт, ради смене 3. дивизије. Прексиноћ је било наређено да војници отворе јаку пешадиску и митраљеску ватру, јер су познали, да ће нас те вечери сменити француске трупе.
Губитака није било од 16-19 часова”.

Дејство Шумадиске дивизије

У току ноћи 9./10. новембра на фронту дивизије слабо пушкарање и по који артилериски метак с наше и непријатељске стране. Са ОБр. 2387 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
О стању до подне са ОБр. 2387 извештена армија и суседне дивизије следеће: „Слабо пушкарање и по који артилериски метак са обе стране”.
О стању од 12-16 час. са ОБр. 2391 извештена армија и суседне дивизије следеће: „Слабо пушкарање и по који артилериски метак са обе стране. Магла и киша отежавају рад артилерије. Предали се један наредник и 2 редова из 11. бугарског пука”.
У 18.45 час. командант дивизије са ОБр. 2392 наредио је команданту левог и десног одсека. опште резерве и артилерије ово:
“Ради општег успеха потребно је, да се кад год је то могуће све суседне јединице узајамно потпомажу обавештавајући се увек: каква се помоћ кад и докле може указати суседној јединици. Поред овога, мени непосредно потчињени команданти, дужни су о свему овоме подносити извештај, како бих и ја увек био обавештен о узајамном раду и потпомагању потчињених команданата и како бих могао извештавати и команданте суседних дивизија о помоћи, коју ми могу указати, или је од њих тражити.
Појавили се случаји, да се указивана помоћ суседном команданту не може више указивати, оно се сем извесних, ретких и изузетних случајева створених силом прилика, не може и не сме отказати између мене непосредно потчињених команданата пре, но што се о томе известим и док ја то не одобрим.
Ово се, поред осталог, нарочито односи на указивање помоћи артилериским дејством. Ради тога и артилерија, која поред свог специјалног задатка на извесном одсеку има још и да потпомаже рад трупа на суседном одсеку, не сме овај задатак напустити или га у основи мењати све дотле, док ја то не одобрим, па и ако она стоји под командом одсека.
Подобно овоме и артилерија стављена на расположење командантима пододсека, која потпомаже суседни пододсек, стоји у овом питању у зависности од команданта одсека.
Нека команданти одсека и командант артилерије сходно овом наређењу издаду потребна наређења и поступају по њему”.
Командант дивизије са ОБр. 2394 од данас наређује команданту десног, левог одсека, опште резерве и целокупне артилерије ово: Из исказа пребеглих бугарских војника сазнао сам ово:
1) Да су извесни бугарски војници, који су се доцније предали, долазили раније у ровове код наших војника и да су том приликом наши војници дајући бугарским: хлеба, меса, дувана, позивали ове на предају и њима бугарски војници причали, како је стање у Србији.
2) Да су се исти овакви разговори водили између наших војника и бугарских који су у наше ровове долазили, па се вратили а нису се доцније предали. Наредио сам истрагу по овоме.
3) Сем тога сазнао сам, да између наших и бугарских војника на местима где су ровови близу, воде разговори у којима Бугари говоре нашим војницима, како је у Србији сад мед и млеко, како су наши заробљени војници пуштени кућама говорећи им, “ајте ви овамо, где су ваши очеви, мајке, жене и деца, а ми нећемо тамо к вама, где никога немамо”.
4) Поред тога бугарски војници дотурају нашима њихове новине, билетене, писма од наших заробљених војника, све у циљу, да убију морал, веру и наду код наших војника и да их наведу на бегство. Можда је последица свега овога и било то, што се последњих неколико дана из наше дивизије удаљило 6 војника.
Да би се даље спречило могуће бегство наших војника, да би се овој несрећи одмах на пут стало
Наређујем:
1) Да се на леп и поучан начин објасни војницима каква несрећа и каква срамота чека нашу државу, наш народ и нашу војску ако наши војници почну да беже непријатељу. Јер ако то буде, ко ће остати да ослободи нашу поробљену Отаџбину
2) Да се на потпуно јасан начин саопшти војницима каквој се опасности и несрећи излажу они и њихове породице, који пребегну непријатељу. Нека им се саопшти, да ће такви по нашем повратку у Отаџбину бити као издајице и изроди стрељани.
3) Да се по сваку цену спречи овакав недозвољен саобраћај са непријатељем, какав се био појавио на неким местима. Ако се са наше стране има водити какав разговор са непријатељем или употребљавати каква средстава, да се он на бегство навуче, то се има радити искључиво под непосредном контролом официра.
4) Да се новине, билетени и писма, који нам Бугари остављају на извесним, махом познатим местима покупе од стране официра и да се у колико је год могуће више спречи, да војници те ствари не читају.
5) Да се војницима објасни, да је ординарна и нарочито удешена лаж, да су наши војници раније заробљени сада код њихових кућа. Баш напротив, они се муче и злопате у ропству горе него ико њихов.
6) Сем тога, нека и команданти са своје стране предузму све, што за целисходно нађу да се дисциплина и морал нашнх војника одржи на достојној висини”.
На основи извештаја команданта одсека командант дивизије са ОБр. 2395 од данас у 20.45 час. извештава команданта II армије, Тимочке и Дринске дивизије следеће:
„Од 16 до 19 часова на фронту дивизије ретко пушкарање код предњих делова и с времена на време по који артилериски метак с наше и непријатељске стране”.
Командант левог одсека са ОБр. 1491 од данас у 18.15 час из Тресине извештава: “Од двеју приспелих хаубичких цеви једна је пласирана на Пожарској коси код 2., а друга код 1. хаубичке батерије код Тресинске стене. 4. брдска Дебанжова батерија још није упућена са десног одсека дивизије”.
У 23.10 час. од команданта II армије примљено је наређење ОБр. 3637 а које је напред у целости изнето за овај дан.
На основи овога наређења командант дивизије са ОБр. 2399 наредно је команданту левог и десног одсека, опште резерве и артилерије следеће:
„10. тек. м-ца напашће наше трупе непријатеља на положајима леве обале Црне реке.
Наша дивизија има задатак, да потпомогне овај напад ангажујући непријатеља према себи.
Ради тога наређујем:
1) Да команданти оба одсека 10. ов. месеца од 7.30 час. предузму што јачу акцију противу непријатеља пред собом како артилериском ватром, тако и појединим деловима пешадије, како би се непријатељ не само привезао и задржао на месту него и заузеле подесне тачке за ојачање нашег садашњег положаја и будућих нападних операција у колико се то покаже.
2) Извештаје слати по досадашњем”.
Поводом овога командант дивизије са ОБр. 2399 од 9. ов. месеца у 23.20 час. известио је команданта Тимочке и Дринске дивизије овако: “У цељи потпомагања III армије ова ће дивизија 10. ов. месеца од 7.30 час. отпочети артилериску акцију и покрет појединим деловима пешадије противу непријатеља према себи”.
Губитци: погинуо један каплар, рањено 2 редова, оболело 30 људи.
Утрошено муниције: пушчане 28.716 метака, ручних бомби 183, бомби за Азен 103, артилериске 195 зрна.

Слични чланци: