9. новембар, Операције III армије

Како је ноћ 8./9. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4144 за овај дан. У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од Команданта Дринске дивизије:
ОБр. 3861, 3868 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1583, 1585, 1587 а који су код исте изнети за овај дан.
Од Команданта I армије:
ОБр. 3396 а које је код исте у целости изнето.
У 16 час. командант армије са ОБр. 4150 издао је наредбу следеће садржине:
Команданту Дринске и Дунавске дивизије.
Помози Бог дивни војницн моји!
Сутра предајем вашим бајонетима, топовима, митраљезима и сабљама на предходно решење велико питање, хоћетели зимовати на суром, голом стењу или у питоминама Јужне Србије. Донесите ми на крвавим бајонетима решење да ћете зимовати ван кршева и чука. – Челичним срцима пођите у напред јунаци моји у име Бога. – Живели победиоци са Ниџе, Горничева, Кајмакчалана, Старковог Гроба, Совича и тако даље. – Ура напред! Командант ђенерал
М. Васић с. р.

Дејство Дринске дивизије

У току ноћи 8./9. новембра било је слабо пушкарање и обострана повремена артилериска ватра. Са Обр. 3861 извевештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
До 11 час. било је слабе артилериске ватре и повременог пушкарања. Са ОБр. 3868 извештена армија и суседне дивизије У 16 час. командант дивизије са ОБр. 3863 издао је заповест следеће садржине.
На фронту ничег новог. Командант III армије својом заповешћу ОБр. 4149 од данас, наредио је: „Напад на непријатеља према мојој заповести ОБр. 4091 од 7. новембра наређујем: да се у потпуности изведе сутра 10. тек. месеца са овом допуном: да бомбардовање отпочне у 6.45 час. и траје до 11 час. са најјачом концентричном ватром од 10.30 до 11 час. Напад пешадијом предузети тачно у 11 часова. Према томе а у вези моје заповести ОБр. 3824 од 7. тек. месеца
Наређујем:
1) Да команданти колона 10. новембра у 9.30 час. упуте извиђачка одељења ка непријатељу са задатком, да се овај натера на поседање ровова и тиме омогући нашој артилерији наношење што већих губитака непријатељу.
Командант леве колоне пажљиво ће пратити развој ситуације код десног крила Дунавске дивизије, користећи повољну ситуацију за прелаз у напад; нарочито имати у виду Грунишки вис
2) Артилерија да отвори ватру 10. тек. месеца тачно у 6.45 час. проверити елементе и чим непријатељ поседне ровове, притиснути га снажнијом ватром, тукући уједно и место његових резерви. Артилериска ватра да траје до 11 часова, када прећи на лагану, подржавајућу ватру, ако ситуација не би друкше нагласила.
Поред тога тежити да се парирају непријатељске батерије код Будимираца и Грунишког виса, које туку десни бок Дунавске дивизије, а тако исто што могућно јачом ватром, тући непријатеља на Црној чуки (чуку № 2) пред десним дунавским крилом.
Ангажовање појединих врста оруђа да буде у сагласности са количином муниције, којом се располаже.
3) Командант дивизиске резерве и командир коњичког ескадрона, да буду тачно обавештени о ситуацији појединих колона и у главном да им јединице буду прикупљене.
Достављено командантима колона, десне побочнице, 7. пука, артилерије, пионирског полубатаљона и командиру коњичког ескадрона.
У 17.15 час. начелник штаба известио је команданта средње колоне, да је већ отпочето печење ћумура и да се у рововима направе нише где да се војници греју, као и да се што више нанесе у рововима папрати, да би војницима било топлије. Сем тога извештен је да ће се сутра наставити рад, који је одложен 8. тек. месеца.
Предње достављено и команданту 1. бригаде.

Дејство Дунавске дивизије

У току ноћи 8./9. новембра око 21 час непријатељ је артилериском ватром из тежих оруђа тукао лево крило десне колоне (8. пешад. пук).
У 23 часа непријатељ је покушао слабијим снагама напад на десно крило леве колоне, али је одбијен нашом пешадиском и артилериском ватром.
На осталом делу фронта пушкарање предњих делова.
Губитци у току прошлог дана: Код десне колоне: погинуо један каплар, рањено: један подофицир, један каплар и 8 редова; контузовано 3 редова. Код леве колоне: погинули 3 редова, рањени: 2 подофицира, 2 каплара и 11 редова.
У току дана:
У 8 час. командант ове дивизије са ОБр. 1585 учинио је команданту III армије следећу представку:
„Према заповести командантовој ОБр. 4116 од 8. тек. мес. предузете су мере: да се трупе што боље утврде на заузетим одсецима непријатељског положаја и да се у циљу повремене смене трупа створи општа резерва 13 снаге којом ова дивизија располаже.
Остајање трупа на садашњим положајима (заузетим одсецима непријатељског положаја) на левој обали Црне реке потребно је и могуће је само у том случају: ако ће се скоро предузети каква офанзивна акција.
Одбрана наших садањих положаја на левој обали Црне реке врло је незгодна, пошто су ове ослоне тачке положаја у рукама непријатељским, док се наше трупе налазе на веома стрменим и стеновитим окомцима без могућности да се добро утврде и немајући заклоњену позадину за прикривен саобраћај. Због ових особина трупе, на садашњим положајима, нити могу дати снажан отпор на предњој линији, нити могу бити благовреме: потпомогнуте својим резервама, нити имају какве погодније линије на левој обали за прихват; те би на случај јачег непријатељског напада биле бачене заједно са својим резервама у Црну реку.
Сем тога овај положај незгодан је и стога, што има позади леђа препреку: Црну реку, која је отпочела да надолази стално. Дивизија за сада има 5 мостова и прелазе преко реке (два на пловним потпорама, један на сталним и два на ногарачима), али на случај каквог неуспеха на садашњим положајима и принуднога повлачења – и поред свих мера, које сам за овај случај предузео, – било би немогуће извршити пребацивање наших трупа на десну обалу Црне реке у реду; ово би пак, поред великих губитака могло да доведе у питање и одбрану положаја на десној обали Црне реке, као и даљу борбену способност ове дивизије.
Из горе изнетих разлога налазим: да је прелазак у одбрану могућан једино заузимањем и спремом положаја на десној обали Црне реке, која би нам, поред добрих услова за одбрану, дала могућност да скратимо садашњи дугачак фронт и да одморимо наше трупе. С тога молим – у случају ако се мисли на дуже одстајање на садашњим положајима или на прелазак у одбрану – да се трупе ове дивизије врате на десну обалу Црне реке”.
У 11 час. са ОБр. 1587 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
“У току пре подне на фронту ове дивизије слаба обострана артилериска ватра”.
У 16.50 час. примљена је наредба команданта III армије ОБр. 4150 а које је напред у целости изнето. Ова је наредба саопштена трупама.
У 20 час. командант 1. Тимочке бригаде пуковник Докић са ОБр. 874 извештава:
Распоред ове бригаде је исти, с том разликом од досадањег. што је лево крило 13. пука (1 батаљон) заузело ивицу “Тора” за тим се везује са десним крилом 14. пука (3. батаљон), који је такође заузео линију за 100-150 м. северније, но што је држао својим десним крилом; тако, да линија предњих делова овога – 14. пука иде 150 м. северно од двеју врба у западној јарузи, а одатле на досадању линију јужно од „Црвених ровова” код “Изгоретине”. Ово померање извршено је зором данас, одбивши непријатељске делове бомбама Азен и пешачком и митраљеском ватром и тим је заузета и утврђена солиднија линија с обзиром на непријатељски положај, но што је била раније. Том приликом десно крило, 3. батаљона 14. пука наишло је у једном заклону на непријатељско ручно слагалиште: са бомбама у виду артилериских зрна, барут, конопце, бодљикаве жице и кутије са пресованим експлозивом у виду бомбона. Тражи стручно лице да претресе ово слагалиште.
У 20 час. са ОБр. 1592 командант дивизије издао је наређење о употреби сигналних ракетла од стране наших трупа ове садржине:
“Због недостатка ракетли у разним бојама, наређујем да се за везу пешадије са артилеријом употребе следећи сигнали:
За означавање непријатељских места које треба тући једна ракетла у боји (црвена, црна или зелена), избачена у правцу дотичног циља.
Као знак да непријатељ предузима против-напад две ракетле исте боје црвене, црне или зелене). Овај сигнал биће знак и за отправљање баражне ватре.
Као знак да је артилериска ватра постала опасна по наше групе и да артилерија треба да повећа даљину или да прекине гађање биће махан белим барјаком (или белом марамом) у круг, или две светлеће (т. ј.) беле ракетле”.
У 20 час. са ОБр. 1593 послат је команданту армије и суседним дивизијама овај извештај:
“Од 16 час. слаба артилериска ватра. – У току данашњег дана учињен је један мали скок од 150 метара, код центра леве колоне (лево крило 13. пука и десно крило 14. пука). Овом приликом нађен је у заузетом рову, који је непријатељ. раније био напустио, један магацин непријатељског експлозива. Промене у распореду нема.

Слични чланци: