13. novembar, Операције I. и III. армије и Одбране Београда

Операције I. армије

У току 13. новембра трупе I. армије биле су у искупљању, и то: Студенички одред на линији: Столовак – Орља Глава – с. Савово. Дунавска дивизија II. позива на линији: Планиница -Јечменица десна обала безименог потока јужно од Криваје, са заштитницом код Маглича а затим на Орловаку. Дринска дивизија II. позива на положајима: Студенице планине, са заштитничким деловима код с. Брзне. На фронту Студеничког одреда почела је борба 13. новембра око 7 часова. Непријатељ са снагом од 2 батаљона и 2 митраљеза нападао је наше трупе, које су држале Вртељку и Столовак, али је задржан. Бањски одред, предузео је овог дана пре подне напад у циљу да протера непријатељске делове, који су били избили на Велико Осоје – к. 902 код с. Бонџића. Напад је успевао и трупе су подишле биле на 500 метара од непријатељског положаја. Но због појаве 2 непријатељска батаљона од Александровца, који су успели да потисну предње делове овог одреда са Козника, напад је обустављен. Непријатељ је тада прешао у контра напад и потпомогнут ватром своје артилерије нагнао је трупе Бањског одреда на повлачење. Под заштитом својих делова одред се повлачио, прво на линију: Велико Брдо – Стражиште – Раскрсје – Нерађе; али се пред вече и одатле повукао. Овом приликом 14. пук био је сав растурен, а предњи делови који су били ангажовани у нападу заробљени су. Пред вече одред се прикупљао на линији: Чекер – Борје (1362). Због овако створене ситуације и тешкоћа у савлађивању планинског земљишта, командант I. армије наредио је да се 14. новембра зором одступа и то: Студенички одред ка Радочељској планини; Дунавска дивизија II. позива на положаје десне обале Студенице: к. 645 – Ковачица – с. Кљуновић: Дринска дивизија II. позива на линију: Стружица – Рудине -Лајештак – Кавањ, примајући под своју команду и Бањски одред. Пред фронтом Бањског одреда непријатељ је дошао до Плоче; на фронту Дунавске дивизије II. позива до реке Дубочице, а пред левим крилом Студеничког одреда задржан је испред Вртељке. Командант I. армије наредио је 13. новембра команданту Дунавске дивизије II. позива, да командант Ужичког одреда са својим трупама 14. новембра у 2 часа одмаршује друмом за Ушће, где да се јави команданту армије. Накнадно је наређено, да се Ужички одред са црногорском бригадом прикупи код Водица јужно од Ушћа, где да образује армиску резерву.

Операције трупа Одбране Београда

У току 13. новембра непријатељ је извршио јак напад на положај: Драгомировац – Трбуњски виноград – к. 557 – к. 601 с наслоном на Црну чуку. Наше су га трупе одбиле, и његове делове задржале у даљем наступању. Само код с. Рашице, непријатељ, користећи се покривеношћу терена, успео је да се пробије, али је даље његово напредовање заустављено. Овога дана осећала се намера непријатеља, да обилазним покретом обухвати лево крило и изманеврује положаје које наше трупе држе, али су предузете мере да се ово осујети. Наређено је, да један део Дунавске дивизије I. позива поседне Драгомировац и тамо смени трупе Шумадиске дивиз. I. позива ради употребе на левом крилу. Тимочка дивизија II. позива посела је положаје од друма Барбатовац – Куршумлија до Вишесла, са задатком заштите повлачења Шумадиске дивизије I. позива, кад се до њега буде дошло, пошто та дивизија, упорним држањем на садашњим положајима, омогући са трупама III. армије пребацивање Тимочке војске. Заштитнички одред (4 батаљона 13. пука I. позива, 4 топа и 6 митраљеза) поседа Кутловачко брдо, докле се Шумадиска дивиз. I. позива не буде повукла, потом, приморан на повлачење под прихватом трупа на главном положају, иде у општу резерву код к. 560, а његова батерија у састав трупа десног одсека; коњица долази у село Пачарађу. Десни одсек (13. пук II. позива и 12 топова 1. брзометног дивиз.) од к. 634 до пута Барбатовац – Куршумлија. Леви одсек (15. пук II. позива, 15. пук III. позива и 1 батерија запљењеног дивизиона) од с. Вишесла до к. 634. Лева побочница (2 чете) поседа положај Калај косу (858), и пошто се повуче заштитни одред иде у састав свога пука (15. пук II. позива). Општа резерва (560 пионира) оправља пут Куршумлија – Преполац; завојиште у с. Микуљане; 3. пољска болница у Преполачкој бањи; трупне коморе према с. Тиовцу; колонска комора, сем потребног броја кола с храном и муницијом, иде у Приштину, одакле ће се храна дотурати. Штаб дивизије иде у Дугу лугу. По захтеву команданта Шумадиске дивизије I. позива, 2 батаљона 13. пука са 4 митраљеза послата су на Црну чуку за обезбеду левог бока те дивизије, а за обезбеду заштитничког одреда на Кутловачком брду послате су две чете 15. пука II. поз. на Калај косу (858). Веза са 7. пуком III. позива ухваћена је.
У 7.40 час. командант Тимочке дивиз. II. позива примио је од команданта трупа Одбране Београда заповест ОБр. 5112, којом се због смењивања делова Шумадиске дивиз. I. поз. са Драгомировца наређује, да Тимочка дивизија II. поз. поседне Калај косу ради обезбеђења левог бока Шумадиске дивизије у случају да Црна чука падне. Истом заповешћу ставља се привремено под команду 7. пук III. поз. и Дунавски брзометни дивизион, који су на к. 875 изнад с. Вишесла. Према овоме командант Тимочке дивизије II. позива наређује у 23.30 часова овакав распоред: 15. пук II. позива, 15. пук III. позива и 1 запљењена батерија чине средњи одсек и остају на досадањем положају, с тим, да батерија у зору буде спремна да туче долину Музаћског потока ка с. Дрежници; 7. пук III. позива са 2. Дунавским артилериским дивизионом чине леви одсек (к. 596 – к. 875 – к. 845) и има да ноћас упути 1 – 2 батаљона на Калај косу, да, поседањем те косе и к. 560 (северно од Гргуре) са четама 15. пука II. позива, које се тамо већ налазе, обезбеде успех напада Шумадиској дивизији I. позива дејствујући по потреби и нападно. Све трупе имају бити спремне да одбију сваки непријатељски напад и укажу помоћ трупама Шумадиске дивиз. I. позива кад она предузме напад. Распоред осталих трупа и установа остаје исти.

Операције III. армије

У току 13. новембра трупе III. армије прикупљене су на линији: Белоњин – Блаце и то: Дунавска дивизија I. поз. на простору: Суви до – Стубањ, држећи побочницу на Погледу и комбиновану коњичку бригаду на Великој Равни на Јастребцу. Дринска дивизија I. поз. на простору: Тулари – Блаце, држећи своју заштитницу на Џигољу као побочницу за Тимочку војску, која је са Комбинованом дивизијом на положају западно од Прокупља. Браничевски одред на Точанском вису и десној обали Топлице. Трупе III. армије су се биле спремиле да потпомогну Одбрану Београда у заустављању непријатељског надирања из Јанкове клисуре и обезбеђивале су бок и позадину Тимочке војске (Комбиновану дивиз.) у исти мах и покрет возова друмом Прокупље – Куршумлија за Преполац и Мердаре. Борбе код III. армије овог дана није било. За 14. новембар намерава командант III. армије, да једним делом Дунавске дивиз. I. поз. заузме положај Драгомировац и смени тамошње трупе Шумадиске дивиз. I. поз. којима ће командант Одбране Београда појачати своје лево крило. Да Дринска дивизија I. поз. дође у околину Суводола у резерву; да се побочница са Погледа и коњичка бригада скину са Јастребца и осигурају везу између Дунавске дивизије I. поз. и Комбиноване дивиз. I. позива, која је код Конџеља; а побочница са Џигеља да дође у састав Дринске дивиз. I. поз. Колонски возови да пређу Преполац и Мердаре и дођу до Подујева. У 21.30 часова имао је командант III. армије ово наређење: „Београдска Одбрана задржала је у току 13. новембра своје положаје, Тимочка војска заузеће 14. новембра положаје у висини Здравиња и Конџеља. III. армија груписаће се са задатком да помогне Београдску Одбрану у њеној акцији, а у повољном моменту и у напад да пређе. Наређујем:
1) Дунавска дивизија I. поз. заузеће са одговарајућом снагом одсек Драгомировац, а остатак дивизије прикупиће на подесном месту као своју резерву. Ово извршити одмах још ноћас, како би смењене трупе Шумадиске дивиз. I. поз. могле до зоре стићи да појачају лево крило Београдске Одбране. Држати везу са десним крилом Београдске Одбране и указивати му потребну помоћ. Одред са Погледа да се повуче код села Здравиња (к. 534), где ће се наслонити на лево крило Тимочке војске. Комбиновану коњичку бригаду повући тако, да штити правце који воде на међупростор између Здравиња и десног крила Дунавске дивиз. I. позива.
2) Дринска дивиз. I. поз. прикупља се на линију: Бандера – Суводол – кота 443 с тим, да на Шанац (к. 470) упути 1 батаљон са 2 топа. Ову линију организовати за одбрану. Заштитница са Џигоља упутиће се сутра у састав своје дивизије.
3) Браничевски одред остаје на положају према ранијем наређењу. Топове пласирати тако, да се туче што даље преко линије: Калдрма – Тулари.
4) Колонски возови да одмаршују на простор између старе границе и линије Подујево – с. Суркиш.
5) На Топлици поред сталних мостова има и постављених: јужно од с. Блаце, код с. Пепељевца, и код с. Барлова.
6) Штаб армије остаје у Куршумлији.
Дејство Браничевског одреда. Продужено је кретање на нове положаје, и око 13 часова стигао је 9. пук III. поз. и батерија на Точански вис. На излазу из Јанкове клисуре примећене су наше трупе које воде борбу са непријатељем. Положај Точански вис поседнут је овако: Са 2 батаљона 9. пука III. позива поседнута је предња коса а 4 топа 6. позициске батерије на страни ове косе, а 2 батаљона су позади у резерви. Пред вече стиже командант 1. батаљона 12. кадровског пука са батаљоном. Батаљон је постављен у резерву код Г. Точана. Од команданта батаљона добивено је извешће, да се и 8. пук III. позива извукао и да маршује ка Точанском вису. Овај пук напустио је Новоселску чуку и Јасенове воде 13. новембра у 5 часова под борбом и домаршовао ка Прокупљу.

Слични чланци: