Операције I. армије
Да би обезбедио правац одступања трупа уз десну обалу Ибра од вероватних даљих обухвата непријатељских гребеном Копаоника ка Вампировом гробу, командант армије 17. новембра у 6 часова наредио је да 4. пук III. поз. одмаршује од Мислопоља преко Казнојевића и Шарпеља уз реку Бистрицу ка с. Исеву и заузме положај у висини с. Белог брда, у циљу заштите поменутог правца све дотле док и последњи делови Дринске дивизије II. поз. не промакну поред Шарпеља и Исева. Сем тога, командант I. армије наредио је команданту Дринске дивизије I. позива да прикупи Бањски одред, наглашујући, да би тај одред могао послужити као бочно закриље на много већој даљини, обзиром на следећи покрет трупа његове дивизије уз Ибар. У току 17. новембра трупе I. армије продужиле су покрет ка положајима десне обале Врбеничке реке и леве обале р. Павлице, северно од Рашке. Борба се водила само на правцу Дринске дивизије II. позива; непријатељ је око 14.30 часова нападао на заштитничке делове ове дивизије, на Вељем врху а затим се борба пренела и на главне положаје Карауле. Сви непријатељски напади одбивени су; борба је престала око 17.30 часова. Трупе ове дивизије заноћиле су на својим положајима. Трупе Ужичког одреда отпочеле су 17. новембра у 3 часа покрет од Рашке ка Новом Пазару. Због силне кише и надошле воде колона се одужила тако, да су неки делови тек пред ноћ стигли код Новог Пазара. За извршење свога задатка у духу добивене директиве командант Ужичког одреда наредио је:
1) Командир коњичког ескадрона, да се крене ка с. Торђеву, одакле да упути патролу на Јанков камен ради извиђања и одржавања додира са непријатељем. Из Новог Пазара друмом за Сјеницу да упути једно одељење на Дугу пољану ради извиђања и одржавања додира са непријатељем, а једну патролу долином Дежеве реке на с. Буковац, тражећи поред извиђања и везу са Студеничким одредом. Везу са црногорском Јаворском бригадом, која се креће од Сјенице ка Новом Пазару, тражи патрола са Дуге пољане.
2) Да командант Доњо Васојевићске бригаде упути један батаљон друмом Нови Пазар – Сјеница на положај Дуга пољана, са задатком да поседне овај положај фронтом према западу, Сјеници и северу, и да извиђа према Сјеници и Јанковом камену; лево доћи у везу са црногорским трупама, које оперишу око Сјенице а десно код с. Торђева са главнином Доњо Васојевићске бригаде која продужава марш од Новог Пазара преко с. Јерка на положај Торђево и која поседа положај од пута, који води на караулу Обраченицу, продужавајући лево крило у правцу Дуге пољане. Задатак: утврдити положај и бранити га што упорније, одржавајући тесну везу десно са 2. пуком III. позива а лево са својим батаљоном на Дугој пољани. Извиђати ка караули Обраченици, у правцу Јанковог камена и Сјенице. Артилерију бригадну пласирати на Торђеву за тучење праваца, који овоме воде.
3) Командант 2. пука III. позива поседа са једним батаљоном положај источно од пута Торђево -караула Обраченица, ка с. Кузмичеву, одржавајући везу лево са Доњо Васојевићском бригадом, а десно преко Буковца или с. Бањске доћи у везу са трупама Студеничког одреда. Задатак: што упорнија одбрана положаја. Остатак 2. пука III. позива у општој резерви јужно од положаја Торђева код с. Гошева.
4) Штаб одреда код с. Осанице.
5) Командант 2. прекобројног пука пласираће брдску батерију од 3 топа на положај Торђево.
Командант I. армије 17. новембра у 10.30 часова издао је диспозицију ОБр. 9391 за даљи покрет трупа ка југу и истоку ове садржине: „У току 18. новембра све трупе армије, сем Ужичког одреда, учиниће покрет својих делова на линију:
1) Дринска дивизија II. позива: Лисина – Козја глава – Карада, са заштитничким деловима у висини с. Рвати и Семетеша.
2) Дунавска дивизија II. позива: између р. Ибра и преко р. Рашке на висини с. Никољаче и Аништа. Заштитнички делови северно од Рашке код Г. и Д. Власова.
3) Студенички одред: од Аништа на запад преко Мучевице и Црвене главе повијајући лево крило у правцу с. Буковца ка р. Дежеви. Заштитнички делови на левој обали Трнавске и Себимиљске реке. Десно крило Ужичког одреда, који затвара правац Сјеница – Нови Пазар преко с. Полога повућиће се 18. новембра према с. Бањској или Буковицу на р. Дежеви“.
Око 11.30 часова командант Ужичког одреда јавио се телефоном команданту Јаворских црногорских трупа, да се после борбе на Јавору повукао преко Сјенице ка Дугој пољани (Ловћенска и Колашинска бригада 3.000 људи, 4 митраљеза, 2 брдска Дебанжова топа и 2 аустриска пољска брз. топа). Према диспозицији команданта I. армије ОБр. 9391 командант Ужичког одреда наредио је ово:
1) Јаворске трупе да заузму линију положаја: Жабран – Буица – Осаница.
2) Доњо Васојевићска бригада положаје Видник и то између Људске реке и пута од Новог Пазара преко Видника ка Торђеву.
3) 2. прекобројни пук III. поз. положај Видник и источно од поменутог пута до реке Дежеве према с. Ковачеву са једним батаљоном, са једном четом из резерве на положају Главак.
4) Општа резерва остатак 2. пука западно од с. Костурића (1. батаљон 2. прекобројног пука III. поз. био је у саставу Студеничког одреда).
Напомена. Делови Ужичког одреда упућени 17. новембра ради заузимања положаја на линији: Торђево – Дуга пољана нису имали сукоба са непријатељем, али су мештани муслимани појединих села пуцали на војнике, нарочито кад су они били у малом броју и појединце.
Операције трупа Одбране Београда
У току 17. новембра трупе Одбране Београда вршиле су покрет ка положајима: Дабиновачка чука – Дуги дел – Бресце, ради изласка на исту висину са трупама III. армије. Због овакве ситуације, Врховна команда скренула је пажњу команданту Одбране Београда да ступи у тесну везу са командантом III. армије ради држања Преполачког шанца и правца, који долином Бањске реке изводи на њега, пошто се лево крило III. армије наслонило на Орлујски вис. У исто време наглашава потребу, да својим трупама обезбеди правац, који из долине Топлице преко Мадљике изводи у долину Лаба. У 20.45 часова, командант Одбране Београда у Подујеву издао је наређење ОБр. 5146 ове садржине: „Због појаве јачих непријатељских снага код Новог власа, и ради везе са II. армијом, трупе III. армије сутра 18. ов. месеца повлаче се ка положају: Вулино брдо – Васиљевац – Мрдаре, а њене заштитнице ће остати на линији: Кутинска коса – Орлујски вис. Трупе Одбране Београда држаће линију Преполачки шанац – Лауша – Јашареви конаци, док не стигне лева побочница на потребну висину, па ће се после донети одлука за даљи рад у духу ситуације, која се буде показала у току сутрашњег дана. Наређујем:
1) Да Шумадиска дивизија I. поз. остане на свом досадањем положају, одржавајући тесну везу са трупама Дринске дивизије I. поз.
2) Да Тимочка дивизија II. поз. у току сутрашњег дана поседне положај: Лауша – Јашареви конаци.
3) Да се лева побочница одмах по пријему ове заповести повуче на линију Буњачко Брдо – с. Метохија – с. Ревуће и одмах ступи у везу са Тимочком дивизијом II. поз.
4) Команданти ће најенергичније настати, да се сва колонска комора што пре евакуише ка Приштини, како не би сметала доцнијим операцијама.
Операције III. армије
У току 17. новембра трупе III. армије вршиле су покрете за заузимање нових положаја без узнемиравања од стране непријатеља. Крајински одред посео је Механе (к. 817) фронт према северу и истоку. Западно од њега у вези и под командом Крајинског одреда, 12. кадровски пук Дунавске дивизије I. позива. Дринска дивизија I. поз. заузела је одсек између Бањске и реке Косаонице, а јужно од с. Волића. Дунавска I.. позива заузима положај Купинска коса – Трпеска река, фронтом према Зебици и планини Ђаку. Комбинована коњичка бригада код с. Зебице извиђа ка планини Боровици, Ђаку и Кули. Браничевски одред прикупља се у резерву код с. Састанци. Велика киша и лапавица и набујани потоци, учинили су терен непролазним у правцима преко планинских река и потока. О непријатељским деловима од Ново Власе и Радана нема извештаја. Упућена је коњица на ту страну. Људска храна је још довољна, а сточне хране нема, те стока, која је изложена великим штрапацима, брзо малаксава. Командант III. армије издаје 17. новембра у 21.30 часова у Подујеву наређење ОБр. 8453 у овоме: „У току данашњег дана непријатељ није надирао, и наше су трупе вршиле покрете за заузимање положаја према последњој заповести. С обзиром на општу ситуацију, армија ће постепено заузети положаје на старом граничном фронту. Наређујем:
1) Дунавска дивизија I. поз. Јужно од с. Састанци код с. Раковице и Купине оставља одговарајућу заштитницу, која да брани приступ друмом и да прихвати делове Крајинског одреда са Механе. Главнина да заузме положај у околини села Васиљевца и карауле Васиљевац, са мањим деловима на караули Мачија Стена. Коњичка бригада шаље ескадрон ка с. Зебници са задатком, који је дат бригади заповешћу ОБр. 8442, а остатак бригаде да одмаршује на Трпезу са задатком, да извиђа у правцу Куле, Трха и Зуба и да држи везу са левим крилом II. армије на Сикирачи. Сем тога да нађе везу са одредом II. армије, који треба преко Ракиначке џамије да избије на Марков вис. На овом правцу бригада да буде што више унапред и да задржава и одбија непријатељске делове, који би се туда упутили. Браничевски одред прелази привремено под команду команданта Дунавске дивизије I. позива с тим, да буде у резерви ближе левом крилу дивизије.
2) Дринска дивизија I. поз. Са одговарајућом заштитницом држи положај на левој обали Првитичког потока, која да затвори друм и да се веже десно (источно) са заштитницом Дунавске дивизије I. поз. а лево (западно) са деловима Београдске Одбране на Преполцу. Са главнином заузети Мердарски положај, везујући се са Низамским логором, где ће бити делови Београдске Одбране. У случају да дивизија буде принуђена да се повуче са Мердара, заузеће положај јужно од с. Мировице, на левој обали безименог потока, кога изрекогносцирати и припремити. Три градске батерије, које су већ пласиране на Мердарима, стављају се под команду команданта Дринске дивизије I. поз. Командант дивизије размислиће о томе, да ли би боље било да се која од тих батерија одмах пласира на положај јужно од с. Мировице.
3) Крајински одред. Прикупљао се данас у околини с. Механе, а сутра 18. ов. месеца маршује преко Мрдара за Приштину у састав Тимочке војске.
4) Где год је могућно, извести артилерију у што већем броју.
5) Заштитнице да остану на положајима све, док не буду принуђене на повлачење или докле се то не нареди.
6) Артилеријом са Мердара, поред осталог, да туче и пред терен Подујевског виса.
7) Све положаје добро утврдити.
8) Предузети најенергичније и крајње мере, да сви колонски и непотребни трупни возови најживље одилазе на простор одређен заповешћу ОБр. 8442.
9) Штаб армије је у Подујеву“.