Ситуација
У току 17. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта III. армије
ОБр. 8443 у 3.45 часова. „Трупе ове армије повукле су се у току данашњег дана са својим главнинама без узнемиравања на своје нове положаје, заштитнице су биле нападнуте, али су се одржале пред мрак и такође у реду повукле. Према Трновом Лазу примећена је јача колона са батеријом, коју су возови вукли. Непријатељ је избацио неколико метака на Трнов Лаз и даље није дејствовао. Из Големе реке приметило се активније кретање непријатељско у правцу В. Ласова, Г. Татовска и Новој Влашча. Једна његова јача колона (до 2 пука са брдском батеријом) потисла је одред II. армије и заузела Ново Влашче и Сакоговац. Због овакве ситуације и због јаке истакнутости армије наредио сам, да заузме нове положаје Рибарска Механа – Кутинска коса -Вебицка Читка до Трпеске реке. Због заморености трупа, врлетног терена, великих планина и близине непријатеља на фронту и боку ово ће се извршити под тешким околностима. Штаб армије у Рачи и до мрака у Подујеву“.
ОБр. 8454 у 22.10 часова. „У току данашњег дана трупе су вршиле покрете, заузимале нове положаје без узнемиравања од стране непријатеља. Потоци су учинили терен непролазним у правцима преко планинских река и потока. О непријатељским деловима од Нове Влашче и Радања данас немам извештаја; упућена је коњица на ту страну. У току сутрашњег дана, армија ће постепено почети повлачење на положаје на старом граничном фронту, у висини левог крила II. армије на Сикирачи (Мачја стена, Васиљевац, Мердаре), са јачим заштитницама код с. Раковице и Орлујских висова. Крајинском одреду наредио сам, да се врати у састав Тимочке војске. Људска храна је за сад још довољна а сточне хране нема, те стока, која је изложена великим штрапацима, малаксава и гине“.
Од команданта II. армије
ОБр. 10184 у 1.40 часова. „Стање код армије у току дана 16. новембра овако је: Шумадиска дивизија II. позива. У току дана главнина дивизије од 3 пешадиска пука и дивизиона артилерије налази се у покрету ка ново одређеној линији: Сикирача – Реткоцер – Маћедонци, а заштитница јачине 1 пешадиског пука, коњички дивизион и 1 брдска батерија остала је на Бучуметском положају. Један одред јачине 1 батаљона, 1 брдског топа и 1 митраљеза упућен је још синоћ 15./16. ов. м-ца. на Кавгалицу. Код Тимочке дивизије I. позива. У току дана дивизија је посела главнином положај село Радовци (к. 1070) – Тупалски вис – Дукатска чука, а јачим деловима тачке: Бувачки вис – Ђулекара (к. 850) – Беровица (к. 677). Одред јачине 3 батаљона, 2 брдска топа и 1 митраљеско одељење, био је посео положај код села Гагинца. Овом одреду било је послато наређење по ордонансу, да се повуче у састав дивизије код Тупалског виса, али ордонанс, који је носио наређење вратио се вечерас и изјавио је, да тамо није могао наћи наше трупе, да су Бугари заузели положај код Гагинца и да је чуо, да су наше трупе потиснуте са тога положаја. Предузете су мере да се ово провери. Пред фронтом дивизије у току дана запажене су непријатељске коњичке и пешадиске патроле код села Буваца и једна чета код села Рафуна, а по извештају команданта 1. коњичког пука 1 непријатељски батаљон пешадије наступа ка Црном врху. Код Јужно Моравских трупа, 4. кадров. пук, 1. пук III. позива са 2 Дебанжова топа и 2 пољске брзометне батерије у току дана посели су одсек: Китка – Веља глава – Липовица ради обезбеђења позадине Моравске дивизије II. позива и десног бока Тимочке дивизије I. позива. Према овом одсеку противник није примећен“.
ОБр. 10176 у 19.30 часова. „Штаб армиски полази данас у 8 часова и биће на Лисици где молим, да се наређења шаљу“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 10734 у 7.40 часова. „Командант Битољске дивизиске области са ОБр. 4283 од 14. ов. м-ца. доставља: Непријатељ је са 1 пешадиским пуком, 1 батеријом и 2 ескадрона коњице заузео гребен западно од пута Габрово – Десово (Строшка планина) и спушта се са деловима у подножје; у његовим су рукама села: Госинце, Стровија, Маргор и даље ка Дебришту. Држим Бабуну од пута Габровик – Десово – Мукош – Крстац – Плетнар и решен сам, да је упорно браним. На десној обали реке Треске северозападно од Прилепа имам 3 батаљона, 3 топа и 1 митраљез под командом мајора Благојевића, са задатком да офанзивним дејством потпомаже одбрану Бабуне затварајући правце Брод – Прилеп и правце, који преко Прилепског поља и Кајшева воде Битољу. Тетово је евакуисано. Тетовски је одред у одступању ка Гостивару“.
ОБр. 10743 у 15.20 часова. „Командант Битољске дивизиске области са ОБр. 4314 од 15. ов. м-ца. доставља у 9.20 часова: непријатељ је спустио у Прилепско поље један пук пешадије и 2 ескадрона и упутио их према Прилепу. Због тога наредио сам команданту, да снажним контра нападом одбије тај обилазак и овластио сам команданта Вардарског одреда, да према ситуацији извуче трупе и поседне десну обалу Црне реке, пробијајући се нападом ако му угрози левом боку. По извештају извиђачке чете са села Мрамор, Французи су се данас повукли од Мрзена ка Црној реци“.
ОБр. 10757 у 14.50 часова. „На фронту Моравске дивизије II. позива 16. ов. м-ца. у зору, дивизија се развила за напад на непријатеља на фронту ушће реке Кременате – Беривојце, једним пуком на Јелачи а једним на међупростору између Китке и Хогоши, два пука у другом реду. 10. пук I. позива јавља, да је данас у 12.30 часова приметио, да непријатељ у мањим одељењима наступа са Велике Планине у правцу Новог Брда и к. 997; 10. пук пребацио се на десну обалу Криве реке код с. Луњевца, где није било непријатеља и наступа ка селу Бушиште; 4. коњички пук је код села Ваганеша, патролама је констатовао, да у Кривој реци до села Каменице нема непријатеља. На фронту Комбинованог одреда, који је на Новом Брду, примећено је гребеном Велике Планине, према левом боку одреда, кретање једне колоне дужине 1.000 метара са комором 500 метара. На фронту Вардарске дивизије I. позива у току ноћи 15./16. ов. м-ца. било је омањег пушкарања; дивизија је у повлачењу заузела линију: к. 1124 – к. 997 – Извор и село Зебинце. По телефонском извештају, непријатељ је данас у 16 часова напао јаком снагом на лево крило ове дивизије к. 1124 (Ново Брдо) – к. 997, борба није решена. На фронту Моравске дивизије I. позива ноћ 15./16. ов. м-ца. прошла је на миру. Дивизија је у свом повлачењу посела линију безимена кота (западно од Мокреша) – Потеша – к. 1190 на Жеговцу. У 14 часова непријатељ је са 1 пуком пешадије напао на лево крило Брегалничке дивизије I. позива код села Слатине, где врши обухват десним крилом у правцу к. 1190 на Жеговцу. На фронту Брегалничке дивизије I. позива поред напада непријатељског на лево крило код Слатине, где је борба нерешена, одбивен је напад непријатеља на средњи пододсек десног одсека.
На фронту Призренског и Тетовског одреда 13. новембра непријатељ је у јачини 2 пука, 4 митраљеза и брзометне батерије принудио, да се десна колона од Грумишта повуче на Челопек; средња колона код Брвенаца а лева колона у лево од средње за заштиту правца Тетово – Скопље. О даљем раду овога одреда нема података. По извештају команданта Призренског одреда 14. ов. м-ца. чула се артилериска ватра у правцу Гостивара. 14. ов. м-ца. Призренски одред је преко Шаре изршио прелаз код Вешала и појавио се око 15 часова код Тетова. Ноћу 15./16. ов. м-ца. било је омањег пушкарања. 15. ов. м-ца. непријатељ је напао одред са 1 пуком и побуњеним Арнаутима, и после борбе од 5 ½ часа одред је одступио код Вешала. На планини је почео да пада велики снег и прелаз ће бити скоро затворен. Код Вешала су се смрзла 3 војника. На фронту Битољске дивизије: Вардарски одред. У току дана 14. ов. м-ца. непријатељ је нападао на Крстац, но одбивен је. Према Мукошу и Присати непријатељ је отварао врло јаку артилериску ватру. На левом крилу овог одреда непријатељ је једним пешадиским пуком, са 2 ескадрона и 1 батеријом напао и овладао превојем на Бабуни. Наше трупе повукле су се северозападно од села Дренова. Командант Битољске дивизије тражио је помоћ од ђенерала Сараја, но овај га је известио да му не може послати, пошто већ 3 дана врши напад на манастир Чичево, и тиме чини притисак на Бугаре. Исти командант послао је 2 заробљеника из 49. бугарског пука 5. дивизије, чија је једна бригада код Чичева а две бригаде 7. дивизије изгледа да су и оне према Французима. За затварање правца ка Прилепу и појачање трупе која је бранила превој на Бабуни и да непријатеља одбије од превоја, упућено је ка селу Дренову пола чете 2. пука I. позива са два топа са Присата, 1. батаљон 1. пука III. позива и 4. батаљон истог пука, са једним топом и 1 митраљезом из села Топлице“.
ОБр. 10759 у 17.50 часова. „На фронту Моравске дивизије II. позива нема података о раду у току дана 16. ов. м-ца. и ноћи 16./17. ов. м-ца. На фронту Комбинованог одреда нема података о раду. На фронту Вардарске дивизије I. позива ноћ 16./17. ов. м-ца. прошла је на миру. Јутрос је непријатељ јуришао на градић Новог Брда и оба пута одбивен је. Око 10 часова предузео је напад по трећи пут, борба још траје. На фронту Моравске дивизије I. позива непријатељ је у току 16. ов. м-ца. вршио рекогносцирање са извиђачким одељењима и једном брдском батеријом. Наша је артилерија и пешадија дејствовала. На фронту Брегалничке дивизије I. позива по накнадном извештају у току 16. ов. м-ца. борба је вођена на целом фронту ове дивизије. Непријатељ је са пуком пешадије, пуком коњице и једном батеријом напао на лево крило дивизије на фронт село Слатина – Златаре, а са једним батаљоном у правцу к. 1190 на Жеговцу. Око 3 часа непријатељ је успео да овлада знатним делом косе, која се спушта ка к. 1190, и одељења која су упућена за одржавање везе са Моравском дивизијом I. позива да делом уништи. Наше лево крило заноћило је на Трстеничком положају; 1 чета и вод пионира на коси северозападно од Златара; 1 чета у резерви и 1 вод у заштити батерије; митраљеско одељење и вод пионира на крајњем левом крилу северозападно од с. Златара у висини батерије. Полубатерија на коси засеока Миросавље. Ноћ 16./17. ов. м-ца. прошла је на миру. Јутрос у 6.30 часова почела је борба на Црвеном брегу и Слатинској коси, а потом се развила на целом фронту. 6. прекобројни пук Комбиноване дивизије пренет је железницом за Урошевац. Батаљони овога пука употребљени су на правцу Бабуна -Раховица и 2 батаљона из Урошевца упућени су на Жеговац“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 24341
у 1.30 часова
Шефу војно железничке инспекције – Вучитрн
„Наређено је команди Тимочке војске у Приштини, да што пре стигне до Урошевца. Да би се овај покрет могао извршити са што већом брзином према ситуацији која ово неминовно захтева, ставити му одмах потребан број возова на расположење без обзира на све друге потребе. За све остало, ступити одмах у везу и споразум са командантом Тимочке војске у Приштини“.
ОБр. 24341
у 1.30 часова
Команданту Тимочке војске – Приштина
„Непријатељ за сад још непознате јачине почео је јаче да притискује Брегалничку дивизију пред Качаником и у правцу планине Жеговца. Наређујем: Да са вашим трупама одмаршујете што пре из Приштине до Урошевца, комбинујући покрет железницом и сувим. Чим стигнете у Урошевац примите под своју команду Брегалничку дивизију која брани непријатељу излаз из Качаничког теснаца на линији: Слатнна – Врбена. Ваш је задатак, да што пре овладате Качаничким теснацом и загрозите Скопљу, обраћајући пажњу на правац од Тетова, које је у непријатељским рукама. Наш Тетовски одред који је бранио Тетово потиснут је у правцу ка Гостивару. Ухватите везу и ступите одмах у споразум са командантом трупа Нове Области, чији је штаб сад у Липљанима, како у смислу подробније оријентације о ситуацији, тако и у смислу заједничке операције. Трупе Нове Области држе сад линију: Жеговац (1190) – Хорма – Лабљан – Ново Брдо, са задатком да што пре заузму Гњилане и овладају Кончулским теснацом и прелазима преко Карадага. Комуникациска линија: Урошевац – Приштина. Магацин хране: Приштина. О пријему овог наређења одговорити“.
ОБр. 24341
у 1.35 часова
Команданту трупа Нове Области – Липљан
„Наређено је команданту Тимочке војске, да што пре стигне до Урошевца и да прими под своју команду Брегалничку дивизију са задатком: Да што пре овлада Качаничким теснацом и загрози Скопљу. Под вашу команду долазе Моравска дивизија I. и II. позива, Вардарска дивизија и Комбиновани одред. Ваш је задатак, да што пре заузмете Гњилане, овладате Кончулским теснацом и прелазима на Карадагу. Ступите одмах у везу и споразум са командантом Тимочке војске, како у смислу подробније оријентације овога о ситуацији, тако и у смислу заједничке кооперације. Лево одржавати везу са II. армијом, чији је штаб на Лисици. Комуникациска линија: Липљане – Приштина. Магацин хране: Приштина. О пријему овог наређења известите“.
ОБр. 24376
у 12 часова
Команданту трупа Нове Области – Липљан
„Ради лакшег командовања наређујем: Да команда Битољске дивизиске области са свима трупама налазећим се на њеној територији ставе се непосредно под ову команду у командном погледу“.