Ситуација
У току 18. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 9421 у 1.10 часова. „У току 17. новембра трупе ове армије продужиле су покрет ка положајима десне обале Брвеничке реке и леве обале Павлице реке. Борба се водила само на фронту Дринске дивизије II. позива. Непријатељ око 14.30 часова напао је заштитне делове Дринске дивизије II. позива на Вељем врху и затим се пренела борба и на главне положаје на Караули; сви непријатељски напади одбивени су и борба је престала око 17.30 часова. Трупе за ноћас остају на својим положајима а сутра продужују покрет ка положајима десне обале Тамничке реке и леве обале Радашевачке реке. Трупе Ужичког одреда пристижу ка Новом Пазару, а Јаворски одред је у покрету од Сјенице ка Новом Пазару, главнина је на Дугој пољани. Због вејавице, ветра, планинског терена, недовољне исхране и посведневних маршова и борби, људи и стока су јако заморени и малаксали. Бројно стање пукова сведено је испод половине формациске јачине“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 5162 у 6.30 час. „Лево крило III. армије је на Мердарима а не на Орлујском вису. На овом вису налази се само једна слаба заштитница Дринске дивизије I. позива, која у неколико само осигурава десни бок мојих трупа, због тога своју леву побочницу нисам смео држати више на Мадљики да не би била одсечена. Важност правца са Мадљике у долину Лаба и сам сам раније увидео, па зато сам тим правцем упутио побочницу од три пешадиска пука но без артилерије, пошто се није могла тамо извући“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 951 у 12 часова. „Стање на фронту ове војске у току дана 17. новембра: Трупе Комбиноване дивизије I. позива од 3 часа у покрету су сувим и возовима и прикупљају се око Урошевца. 6. прекобројни пук са једном батеријом од 8 часова узео је учешћа у борби на левом крилу Брегалничке дивизије I. позива. У току ноћи 17./18. ов. м-ца. већи део Комбиноване дивизије I. позива биће прикупљен око Урошевца. Крајински одред привремено стављен под команду команданта II. армије у повлачењу је са Товрљана ка Мердарима“.
ОБр. 952 у 3.40 часова. „Данас 17. ов. м-ца. у 15.30 часова стигао сам у Липљан са штабом. Команду над Брегалничком дивизијом примићу у току ноћи 17./18. новембра“.
ОБр. 961 у 17.40 часова. „Са штабом сам данас 18. ов. м-ца. у 15 часова у Урошевцу“.
ОБр. 963 у 21 час. „Стање на фронту ове војске данас 18. ов. м-ца. до 18 часова овакво је: Код Комбиноване дивизије батаљон 6. прекобројног пука који је јуче напао непријатеља на коти 587 и повратио два наша пољска брзометна топа, продужио је данас наступање ка селу Миросаљу. Други батаљон истога пука упућен из Бабушика ка селу Раховици, заузео је ово село и са предњим деловима избио на Жеговац“.
Од команданта II. армије
ОБр. 10176 у 19.30 часова. „Штаб армиски 17. ов. м-ца. полази и биће на Лисици, где молим, да се наређења шаљу“.
ОБр. 10189 у 3.45 часова. „Стање код ове армије данас 17. новембра овакво је: Код Тимочке дивизије I. позива дан је прошао на миру без значајнијих догађаја. Непријатељ је примећен пре подне; коњичке и пешадиске патроле на линији: Црни врх – Прапаштица – Бувци – Гргуровци; око подне спустила су се два непријатељска батаљона у правцу села Лопаштице, села Дрводеље ка Беровици, ни један батаљон није за видела прешао на леву обалу Копита потока. Од батаљона, који су кретали од Бувачког виса ка Дрводељи, један се развио под Џамијом к. 560 али се није кретао. Неке његове патроле пушкарале су се. Код Шумадиске дивизије II. позива, заштитница 17. ов. м-ца. у 17 часова одступала је са линије: Бучумет – Захаћ, данас 17. стигла на Сикирачу, но одступила је даље због јачег надирања непријатеља. Наређено је, да се заштитница Шумадиске дивизије II. позива врати на Брајшер – Маден планину, да затвори правац од Косаонице. По телефонском извештају добивеном у 19 часова, непријатељ се са 1 пуком пешадије налази у Негосави а са једном четом у Медвеђи“.
ОБр. 10205 у 16 часова. „Због савршене немогућности вршења послова у штабу ни у једном месту ближе трупама, принуђен сам, да штаб сместим овде (Приштина). Комуникација од Прапаштице до села Граштице савршено је неупотребљива за возове ма које врсте. Молим да се ово има у виду, те да се армији осигура потребно време при повлачењу ка Приштини“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 10768 у 14.30 часова. „Командант Битољске дивизиске области са ОБр. 4280 од 14. ов. м-ца. доставља извештај: Ценим, да су према мени на правцу Тетово – Битољ, једна бригада и на правцу Прилеп – Битољ две бугарске бригаде из 5. и 7. дивизије. Ако би Грци непријатељски расположени хтели у Битољ, немам снаге противстати им. Намеравам ступити са њима у пријатељски споразум, како бих осигурао останак наших власти и комуникацију Битољ – Струга, ако би до тога дошла невоља“.
ОБр. 10778 у 1.40 часова. „На фронту Моравске дивизије II. позива ноћу 16./17. ов. м-ца. 3. пук ове дивизије заноћио је са 2 батаљона и 1 топом на десној обали Криве реке између ње и Робовца, остала 2 батаљона и 3 топа на левој обали код Каменице. 1. пук заноћио је у близини Каменице. Од 2. пука нема извештаја. За 17. тек. мес. наређено је заузимање Велике Планине за заштиту левог бока. Командант дивизије оставио је 2. пук са ескадроном коњице на коси источно од Хогоша. О раду дивизије у току 17. ов. м-ца. нема података. На фронту Комбинованог одреда у току 16. ов. м-ца. одред је вршио напад у две колоне на непријатеља, на највишу коту Велике Планине са наслоном на Градић на Новом Брду, кога држи 1 батаљон 1. пука I. позива и Вардарска дивизија I. позива. У почетку напад је напредовао, али је непријатељ, извршив снажан против напад против левокрилног батаљона потпомогнут артилеријом, успео да потисне овај батаљон. Због тога што одред није имао артилерије, да га у нападу потпомогне, није успео да овлада непријатељским положајима, већ је заноћио у борбеном распореду испред непријатеља. О раду одреда у току 17. ов. м-ца. немам извештаја. На фронту Вардарске дивизије I. поз. непријатељ је нападао на коту 927 (Ново Брдо), због вејавице артилерија не може да потпомогне одбрану положаја, а митраљезима су се заледили хладњаци. Непријатељ је подишао самој коти 997, резултат борбе непознат је. На фронту Моравске дивизије I. позива у току ноћи 16./17. ов. м-ца. било је само пушкарање, о раду у току дана немам извештаја. На фронту Брегалничке дивизије I. позива у 6.30 часова непријатељ је предузео напад на лево крило Брегалничке дивизије I. позива. На фронту Слатина – Миросаве у 10 часова почео се спуштати гредом Жеговца, захватајући предњим деловима косе североисточно и јужно око Раховице, спуштајући се ка Ситници према селу. За напад и одбацивање непријатељских делова са Жеговца и преотимање његово, упућено је из Урошевца преко к. 653 ка Раховици, 2 батаљона 6. прекобројног пука, који су возом из Приштине стигли у Урошевац у 7 часова и 1 батаљон истог пука, који је искрцан код к. 550 (Бабуна) у 9 часова и упућен ка селу Раховици. О раду овог пука нема података. На осталом фронту ове дивизије наше су трупе очувале своје положаје. На фронту Битољске дивизије о раду Тетовског и Вардарског одреда нема података. Командант Битољске дивизије цени, да непријатељ има једну бригаду на правцу Тетово – Гостивар и две бригаде на правцу Прилеп – Битољ“.
ОБр. 10797 у 18.45 часова. „На фронту Моравске дивизије II. позива у току 17. ов. м-ца. 10. пук са 6 чета нападао је Ново Брдо код села Бушнице уз садејство Комбинованог одреда, а једним батаљоном код истог села.у правцу југоистока, у 13 часова 3. пук уз садејство 1. пука заузео је гребен више села Робовца. 1. пук ушао је у међупростор 1. и 3. пука. 2. пук и батерија су код села Каменице, са једним батаљоном на вису источно од села Мочара, а коњички ескадрон још источније. 4. коњички пук је у Срезовцу. На фронту Комбинованог одреда 17. ов. м-ца. у 5 часова непријатељ је предузео напад на леву колону овог одреда, али је био одбивен. У исто време предузео је напад и на лево крило Вардарске дивизије I. позива и преко дана заузео коту испред градића, коју је Вардарска дивизија I. позива у току ноћи уз садејство Комбинованог одреда повратила. За 18. ов. мес. Комбиновани одред намерава, да изврши општи напад на Главну Чуку Велике Планине источно од коте 1124. На фронту Вардарске дивизије, сем напада непријатељског на лево крило ове дивизије и преузимање кота источно од градића Ново Брдо уз садејство Комбинованог одреда, у току 17. ов. м-ца. и ноћу 17./18. ов. м-ца. није било значајнијих догађаја. На фронту Моравске дивизије II. позива у току дана 17. ов. м-ца. и ноћу 17./18. ов. м-ца. било је само омањег пушкарања, ништа значајније. На фронту Брегалничке дивизије I. позива у току 17. ов. м-ца. непријатељ је предузео напад у 10 часова, на фронту од Неродимке до Слатинске косе и завршен је у 15.30 часова. Напад је одбивен, сем на делу испред Алијаса, где је успео да се приближи и учврсти близу наших ровова. На делу према Врденским висовима напад је отпочео у 6.30 часова, непријатељ се нешто мало приближује нашим рововима. На правцу Гиљана, непријатељ је отпочео напад у 6 часова и у 10 часова обухватом левог крила од села Миросаља успео је, да заузме коту 587, на којој је била полубатерија од које је 1 топ заузео, но у 13.30 час. батаљон 6. прекобројног пука преотео је ову коту и топ неоштећен; два батаљона 6. прекобројног пука држе положај Сазлије – Папаз, 1 батаљон у правцу Мироше. Ноћ 17./18. ов. м-ца. прошла је на миру. 18. ов. м-ца. у 1 час, дивизија је ушла у састав Тимочке војске по наређењу Врховне команде“.
ОБр. 10802 у 17.50 часова. „Штаб ове команде од 18. ов. м-ца. је у манастиру Грачаници“.
ОБр. 4426 у 23.15 часова. „Код Вардарског одреда један непријатељски батаљон и 1 брдска батерија су у Прилепу. По Прилепском пољу крстаре мања коњичка одељења, 2 вода пешадије утврђују се на Прилепском гробљу. Данас су у Прилеп дошле мале непријатељске колоне. По исказу мештана, непријатељска коњица 18. ов. м-ца. у зору отишла је ка Кавадару у правцу француских трупа. Мештани села Преслапа иселили су породице на бугарску страну а мушкарци наоружани прешли бугарским војницима, коњичка одељења бугарска у већини случајева представљају комите на коњима. С обзиром на данашњу борбу код Крушева и говоре са телефона у Крушеву једног бугарског официра (можда комита) у 11 часова, пресечена је телефонска веза са Крушевом и упућен је један батаљон са једним топом из резерве Вардарског одреда, да преко села Бучиња – Драгишеца дејствује у бок и позадину непријатељеву заједно са 1 батаљоном, 1 топом и 1 митраљезом, који су јуче упућени ка Крушеву под командом мајора Радомира Петронића, који није извршио свој задатак проналазећи неоснованих сметњи, те је доспео јутрос до Беле Цркве и ту застао, због чега је данас Крушево пало у руке непријатељу. Сва је ова снага стављена под команду мајора Милутина Влајића. Две чете Вардарског одреда затварају пут Кичево – Битољ ка Дрвенику кота 1493 и Хан Мрамори на коти 1450. Путови ка Битољу преко села Бучина, Бакарног Гувна, Сепана обезбеђени су потребном снагом од Тетовског одреда, чета са једним топом стигла је у Брод, вечерас стижу 2 батаљона са још једним топом. Код Брода изгубљен је додир са непријатељем. Капетана Милана Глишића, који је јуче напустио Брод, сменио сам и наредио кривичну истрагу. Мрзенски одред: 100 пушака у селу Невади за одбрану места, 100 у покрету правцем Добришево – Канатларци, 50 у покрету правцем Мука, Оба Марул, Клабак, где ће осигурати десни бок трупа Вардарског одреда а где стижу вечерас. У састав овог одреда ушли су жандарми, болничари, возари, обвезници, наоружани мештани. Поречки одред, састављен као и Мрзенски, са Кичевском четом има бораца свега 300 пушака, стављен је под команду Тетовског одреда за заштиту правца Брод – Кичево. Ценим, да је непријатељ своје главне снаге са фронта Бабуна – Тетово одвео на другу страну, вероватно ка Скопљу и Французима, оставивши довољну снагу за одбрану Бабуне и Гостивара. И ако има свега по 40 метака на 11 цеви топовских, покушаћу, да са Вардарским одредом пређем у офанзиву. Код француских трупа у току 17. новембра на фронту Чичево – Сирково Бугари су се повукли и укопавају се. Код Криволака нема ништа ново.
На Струмичком фронту, Французи су одбили јаке бугарске нападе на целој линији. Од Енглеза, на мој ранији захтев, добио сам 17. ов. м-ца. 2.000 пушака са по 300 метака ради потребне попуне и 3.000 бомби енглеских. Од делегата у Солуну добивен је извештај, да је стигао одговор, да се никакве енглеске трупе не могу послати као помоћ Битољу. Послао сам данас мајора В. Минића у циљу јачег дејствовања код савезничких трупа, да ми што пре пошаљу 50 митраљеза и до 20 топова. Савезнички официри и енглески конзул данас из Битоља тражили су ово исто“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 22446
у 18.37 часова
Команданту Тимочке војске – Липљан
„Наређено је команданту II. армије, да вам одмах стави на расположење Коњичку дивизију, чији је штаб у Приштини. Штаб II. армије налази се на Лисици“.
ОБр. 24452
Команданту Одбране Београда – Подујево
„Наређено је команданту III. армије да Орлујски вис поседне и држи довољном снагом његових трупа, како би смо могли држати Мадљику са нашим трупама“.
Команданту III. армије – Подујево
„По извештају команданта Одбране Београда на Орлујском вису налази се само ваша слаба заштитница, која недовољно обезбеђује његов десни бок. Да би он могао држати Мадљику потребно је, да ви држите са довољном снагом ваших трупа Орлујски вис“.