Ситуација
У току 21. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 9486 у 1.21 час. „Последице непрестаних борби под крајње неповољним атмосверским и теренским приликама, почеле су се осећати на војницима ове армије те сам наредио, да ми потчињени команданти поднесу извештај о моралном и физичком стању јединица, и моћи њихове даље отпорности. Резултат је овај: Морално стање, и ако није на потребној висини, ипак је још доста добро. Но дух и дисциплина опада, поглавито од замора, неуредне исхране и сазнања, да је непријатељ многобројнији и технички боље спреман нарочито у артилерији, ма да наши војници подцењују непријатељску пешадију. Нада у победу, због напуштања територије старих граница, јако је ослабила а све теже прилике за исхрану нагоне војнике на пљачку. Са постепеним падањем дисциплине осећа се и опадање физичке и бројне снаге због физичке изнурености; моћ противстајања опала је. Укупна бројна јачина армије износи данас 15.531 пушака“.
ОБр. 9492 у 2.20 часова. „У току дана 20. новембра вођена је борба само код заштитничких делова трупа на десној обали Ибра. Непријатељ јак 1 батаљон, 1 митраљез и изгледа 2 наша топа још од 6 часова напао је наше заштитничке делове на десној обали Дубраве реке и напад је задржан вечерас. Заштитнички делови повукли су се на главне одбранбене положаје. На осталом фронту армије борбе није било. Трупе десне обале Ибра налазе се на линији: Слатина – Макаре – Зајевце са једним батаљоном, 2 митраљеза и 20 коњаника код Бајгоре. Коњице обе дивизије упућене су на Вучитрн, а један вод у долину Лаба за везу са трупама Београдске Одбране. Ужички одред са Студеничким одредом је на левој обали Ибра на линији: Брђани – Хан Избица – Јабланица – Трстеник – Винорос – Одојевићи. Ужичком одреду наређено је, да се са Студеничким групише на фронту Бребериште – Лопушња – Рогозна Хан – Смиловлак. Сва комора груписана је код Митровице. Доњо Васојевићска бригада упућена је на положаје на линији: село Ковачи – Висигаће – Јабланица, да затвори правац Нови Пазар – Рибарићи, а Јаворски одред упућен је за затварање правца ка Рожају. Пред фронтом Ужичког и Студеничког одреда непријатељ у јачини 1 пука примећен је у покрету, на путу ка Новом Пазару. Непријатељски предњи делови ушли су у Нови Пазар. Према Студеничком одреду непријатељ је до синоћ пребацио преко Рашке око 2 батаљона а остатак пребацује према Никољачи. По оцени команданта пука на том крилу непријатељ је јак три пука. Артилерија сва налази се у Рашкој. За израду моста употребио је наше избеглице, које истиче пред своје трупе. Због покривеног а кршног терена, рђавог расположења војника за борбу, великих замора, знатан је број војника растурен, тако да је бројно стање пука сведено без мало на ½ батаљона. Од 14. пука II. позива, који броји само 430 пушака, образован је један батаљон. Пред целим фронтом осећа се покрет Арнаута. По извештају команданта Ужичког одреда, од Јацкова Камена до Новог Пазара Турци су се побунили и наступају са аустриском војском убијајући наше војнике. Тако исто има извештај о покрету Арнаута око Вучитрна, а у изгледу је и покрет у Дреници“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 1323 у 9.10 часова. „Стање на фронту ове војске у току ноћи 20./21. новембра овакво је:
1) Код Брегалничке дивизије ноћ је прошла на миру.
2) Код Комбиноване дивизије у току ноћи кота 1190 на Жеговцу понова је заузета од стране леве колоне, којом је приликом заробљено 3 војника и заплењено 5 брдских непријатељских топова и 10 коња са пешадиском муницијом. Наш брдски топ, који је синоћ пао непријатељу у руке, повраћен је. Непријатељ огорчено напада на коту 1190. Ради парирања овога напада и садејства Комбиноване дивизије, упућена је јутрос Коњичка дивизија са 2 пука и 2 батерије правцем: Урошевац – Прелез – Папаз – Мираш – Кишно поље.
3) Код 1. коњичког пука (на простору између Комбиноване и Моравске дивизије I. позива) ноћ је прошла на миру.
4) Крајински одред преноћио је у Приштини и јутрос рано упућен је преко Липљана – Добротин“.
ОБр. 1041 у 23.40 часова. „Стање на фронту ове војске у току 21. новембра:
1) Код Брегалничке дивизије I. позива до 14.30 часова владало је затишје, кад је непријатељ напао пешадиском и артилериском ватром према Црвеном Брегу. Борба је трајала до 15 часова и непријатељ је одбивен. После овог завладало је затишје.
2) Код Комбиноване дивизије у 9.30 часова непријатељ је после огорчене борбе понова заузео линију: ћувик – југозападно од Кишног поља – два ћувика северно од Жеговца у доста великом нереду. Борба је овде трајала до 18 часова, кад је настало затишје. Наше су се трупе понова уредиле и поуздано поселе линију, на коју су се повукле. Губитака има доста.
3) Код Коњичке дивизије, 1. коњичка бригада главнином заноћила је код села Црниља, линија предстраже је код Чуке западно од коте 1190, па левом обалом реке Годимке до села Годимља, десно крило предстраже потпуно се наслања на лево крило пешадије. Извиђањем се утврдило, да се на гребену Жеговац планине источно од Слановца налази 1 бугарски коњички пук а на коти 1190 има доста пешадије и брдске артилерије. Са 1. коњичким пуком бригада одржава тесну везу.
4) Код Крајинског одреда. Овај одред избио је до 15.30 часова са главнином источно од с. Добротина а предњим деловима североисточно и југоисточно од десне и леве обале реке Жеговачке, а два ескадрона 1. коњичког пука упућена су да до мрака заузму коту 1250 југоисточно од Жеговца и ухвате везу са Моравском дивизијом I. позива, извиђајући у правцу Понеша. Ови ескадрони дочекани су непријатељском ватром те је борба трајала од 15 до 17 часова. Непријатељ се утврдио, и са једном четом и са једним ескадроном тукао је десну обалу Жеговачке реке“.
Од команданта II. армије
ОБр. 10288 у 7.15 часова. „Трупе ове армије прикупљају се на последњем одсеку, означеном у извештају ове команде ОБр. 10281 од 20. ов. м-ца, где се још може мало уредније управљати кратким отпором. Нужна ми је одмах директива за даљи рад, те да могу на време издати наређења. Ако се намерава отпор западно од Ситнице, потребно је повлачење ширим фронтом и извлачење из додира, да се трупе могу прикупити и уредити за отпор“.
ОБр. 10315 у 10.35 часова. „По телефонском извештају, код Шумадиске дивизије II. позива дан је у главном прошао на миру. Дивизија држи Дабишевску чуку – Лисицу – косу ка селу Балабану. Код Тимочке дивизије I. позива данас је вођена борба и дивизија је приморана, да се повуче под борбом са положаја између реке Сите и Кременате, Грађеника и Глоговице. Због овога наредио сам за сутра: Да се Шумадиска дивизија II. позива повлачи и још ноћас поседне линију: Столов дол – Качакол, да Тимочка дивизија I. позива поседне и то са Јужно Моравским трупама Бутовац а својим Прапаштицу, везујући се преко Столовог дола са Шумадиском дивизијом II. позива“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 10910 у 1.05 часова. „На овом фронту у 7 часова непријатељ је напао јаком снагом на Божевачке положаје, дејствујући на целом фронту јаком артилериском ватром. У овом нападу наше трупе нису могле одржати своје положаје и повукле су се на прихватни положај. 3. пук је растројен. Изгледа, да се маса војника предала, тако исто смањило се бројно стање 2. пука II. позива. Свело се на 12.275 људи. У овом нападу нове непријатељске батерије појавиле су се код Маруновца. У 11.30 часова нове непријатељске снаге су се појавиле од стране Китке ка Хогошу. Једна колона од 2 батаљона и 2 брдска топа наступа од Царековца. Према оваквом стању дивизија се повлачи на линију: Басвач – Робовац. На фронту Комбинованог одреда ноћ између 19./20. новембра прошла је на миру. Због неуспешног напада у току 19. ов. м-ца. и осталих тешких околности у току ове ноћи, удаљио се велики број војника ове дивизије тако да команданти одреда изјављују, да при мало јачем нападу положај се не може одржати. На фронту Моравске дивизије I. позива ноћ 19./20. ов. м-ца. и преко дана до подне није било значајнијих догађаја“.
ОБр. 10912 у 15.35 часова. „Непријатељ је 20. ов. м-ца. са 2 чете потпомогнуте брдском и хаубичком артилеријом нападао на предњи положај десног крила Моравске дивизије I. позива, али је тај напад нашом пешадиском и артилериском ватром заустављен на 500 метара од наших ровова. Примећено је, да непријатељ групише снагу према десном одсеку а према средњем и левом била је борба извиђачких делова. Према Вардарској дивизији I. позива, непријатељ је с времена на време пуштао извиђачка одељења и отварао артилериску ватру, нарочито према левом крилу. Према Комбинованом одреду, чије је десно крило код села Бостана под северним падинама коте 867, коју држи непријатељ и левом крилу на десној обали Поиметнице на простору између Клобукара и Прејаковца, непријатељ је нападао јаче на лево крило, али се оно одржало на своме положају. Код Моравске дивизије непријатељ је нападао на Божевачке положаје и потиснуо Моравску дивизију II. позива на линију Бушница – Каменица. Са обзиром на ситуацију створену код II. армије, заузимањем од стране непријатеља карауле Сикираче и Брвеника и коте 972 (западно од села Тулара), М. Браинског виса и Лисице, и са обзиром на повлачење Тимочке дивизије I. позива на линију: Глоговица – Грађеник и Јужно Моравских трупа на положаје између река Сите и Кременате и што је Комбинована дивизија 20. ов. м-ца. због јаче навале непријатеља напустила коту 1190 на Жеговачкој планини наредио сам:
1) Да се Комбиновани одред ноћу 20./21. ов. м-ца. повуче са положаја и дође у армиску резерву код Лабљана.
2) Да се Моравска дивизија II. позива ноћу између 20. и 21. ов. м-ца. повуче са свога положаја и да заузме место Комбинованог одреда тако, да наслони десно крило на Вардарску дивизију I. позива а левим, да ухвати везу са десним крилом Јужно Моравских трупа.
3) Да Моравска и Вардарска дивизија I. позива остану на садашњим положајима и да их најупорније бране.
4) Да базирање свију дивизија и Комбинованог одреда буде правцем Штимље – Сува река -Ораховац, којим правцем ешелонирати комору.
5) Да овај штаб остане до даљег наређења у манастиру Грачаница“.
Од команданта Битољске дивизиске области
ОБр. 4486 у 10.25 часова. „Код Вардарског одреда нема ништа ново. Тетовски одред заузео је коту 887, коту северозападно Маргарит коју је непријатељ после мање чарке напустио. Данас 20. ов. м-ца. продужује наступање, да избије на десну обалу реке Блата а једним делом преко села Белушина ка Крушеву. Има везе са Албанским одредом. Код Француза је без промене“.
ОБр. 4505 у 12.05 часова. „Код Вардарског одреда према Алиначким положајима непријатељ врши извиђање коњичким и пешачким патролама. Са 2 чете је непријатељ пред Прилепом нападао на Калабак од Дренске планине косом преко коте 1674; напад је одбивен. Ка селу Дуњу упућена је јача наша официрска патрола у извиђање. Официр осматрач приметио је данас 20. у подне да се једна непријатељска патрола јачине 1 – 2 ескадрона и једног батаљона кренула од Маркова села ка Мажучишту и даље путом за Брод, такође се једна чета кренула из Прилепа ка манастиру Прилепцу. Командир предстраже на десном крилу јавља, да се 1 непријатељска чета спустила код манастира Прилепца ка селу Штавици. Упућене трупе ка Крушеву заноћиле су 19. ов. м-ца. на линији: Безимена кота западно од с. Трстеника – безимена кота југозападно од коте 1424 – безимена кота западно од села Зашља. У свом наступању наишле су само на непријатељска коњичка одељења. Данас 20. продужују покрет и заузето је Крушево. Код Тетовског одреда: 19. ов. м-ца. доспео је на линију к. 887 – село Маргарит. Данас 20. продужио је наступање ка Прилепу, да избије на десну обалу реке Винике и Блата а једним делом према Бегуши на Селце ка Крушеву. На фронту према Гостивару стање је непромењено, држи Ђоновачки положај. Француска дивизија у Кавадару нападнута је данас на линији: Дебриште – кота 208 – Дреново јаким снагама. Слаби непријатељски делови примећени су од Галишта ка манастиру Полошком. Телеграфска веза Призрен – Дебар – Битољ и Драч – Скадар успостављена је. Постоји телеграфска веза Драч – Тирана – Елбасан – Охрид. Господин Министар војни стигао је у Битољ 19. у вече. Јутрос је отпутовао за Солун. Тетовски одред има 874 бораца. Код Крушева оставићу 3 чете и 1 брдски топ, а 1 батаљон и 1 брдски топ довешћу у резерву на десној обали Црне реке код хана Вашерице“.
ОБр. 4526 у 11.20 часова. „Код Вардарског одреда трупе наше по заузећу Крушева данас су у покрету ка Прилепу, да поседну прелаз на десној обали реке Блата, једним делом (центром) преко села Нерова – Дебришта, да ступи у везу са трупама Тетовског одреда; на правцу према Прилепу предњи наши делови спуштени су ка Ропотову. На фронту према Гостивару по извештају патрола и поверљивих људи, непријатеља има у Гостивару, селима Чајчу, Балунду, Турзаника, Луковцу, Митреј, Крсти, Гатока и Бањици. Преко Турчина упутили су јака пешачка одељења. Сазнаје се, да Бугари позивају Арнауте на устанак и наоружавају их“.
ОБр. 4550 у 22.50 часова. „Код Вардарског одреда у току дана 21. ов. м-ца. вођена је борба око положаја Калабака успешно по нас. Непријатељски пешадиски делови задржали су се код села Штавице и Кокре, а коњички јачи делови примећени су северно од села Каљани и Дуња у којима се налазе наши делови; према Алиначком положају виђају се само мања коњичка и пешадиска одељења. Источно од манастира Прилепца види се логор једног непријатељског полубатаљона. Појачаћу посаду на Калабаку. Код Тетовског одреда на фронту према Прилепу непријатељ је данас 21. давао отпор и водила се упорна борба. Наше трупе утврђују се на десној обали реке Виника. Од Гостивара виђају се омање непријатељске патроле на десној обали Треске; у селу Локвици појавила се једна чета комита, која захтева предају оружја од мештана са леве обале. Официр известилац јавља, да се 122. француска дивизија ноћу 20./21. повукла не узнемиравана од непријатеља на десну обалу Црне реке. Бабунски са четом послат је у село Клиново, да осматра горњи ток Црне реке. Ради везе са француским трупама на десној обали Црне реке упутио сам једно одељење преко Вителишта ка Клинову и даље низ Црну реку. Вечерас је стигло из Солуна 4 вагона Манлихерове муниције, данас је истоварено 5 аутомобила“.
Од делегата пуковника Пешића
ОБр. 1839 у 24 часа. „Због наглог повлачења I. армије и што сам о томе доцкан извештен, Санџачка војска сад је у покрету са Дрине и Лима на Тару. Распоред биће овај: 1 бригада код Хума, друга бригада код Лефер Таре, 2 бригаде код Мојковца, 4. бригада на правцу Пећ -Андријевица, на Чакору, једна бригада на правцу Сјеница – Рожај код Суводола. Јаворски одред код Рожаја за осигурање правца Рожај – Беране – Андријевица и једна бригада код Белог Поља. Док трупе не стигну на своје положаје, правац Пећ – Андријевица обезбеђују мештанске чете, што је несигурно, нарочито је опасан правац Сјеница – Рожај. Предузето је све што се може, да се правац Пећ – Андријевица осигура. Степен осигурања зависи од јачине непријатеља, који се упути правцем на Рожај. Добро би било, да I. армија упути нешто трупа левом обалом Ибра, Рибарић – Годево – Рожај за заштиту правца Рожај – Пећ и Рожај – Беране“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 24624
у 9 часова
Команданту I. армије – Митровица
„По извештају команданта трупа Одбране Београда, његове трупе повућиће се у току ноћи 20./21. на линију: Тенешдол – положај изнад села Годишњака. За осигурање десног бока I. армије, командант Одбране Београда наредио је, да 1 батаљон и нешто коњице упути на Качан дол, а три батаљона на Љешнички вис, одакле ако буду потиснути, да се повуку код села Славковца“.
ОБр. 24637
у 10 часова
Делегату пуковнику Пешићу – Цетиње
„По наређењу начелника штаба известите најхитније: какав је сад распоред Санџачке војске и је ли обезбеђен довољно правац: Пећ – Андријевица, као и правац Беране – Андријевица“.
Наређење за повлачење на леву обалу Ситнице
У времену између 17. и 21. новембра нападале су наше трупе непријатеља на Великој планини, у правцу Гиљана и на Жеговцу и биле су успеле да овладају гребеном планине Жеговца. Да су наши савезници са југа у овом часу били спремни за акцију и да су је извршили у правцу Скопља, бугарска II. армија била би дошла у безизлазну ситуацију. Пошто ово није уследило, наше заморене трупе врло оскудне у брдској артилерији нису биле у стању да саме прошире и развију успех до краја, док је међутим непријатељски јак притисак са севера успео да коначно омете целу нашу акцију према Гиљану и Качанику и да нас принуди на повлачење на леву обалу Ситнице. Врховна команда са ОБр. 24670 депешом од 21. новембра у 16.45 часова доставља свима командантима армија: „Због неактивности наших савезника са југа и јаког притиска Аустро – Немаца са севера и северозапада, Бугара са истока и југоистока, наш покушај пробоја кроз Качаник ка Скопљу пропао је, а на овај је начин и дефинитивно осујећено наше сједињење са савезничким трупама. Према оваквој ситуацији, армије ће се повући постепено на леву обалу Ситнице на овај начин:
1) I. армија да одмах упути једну од својих дивизија преко Пећи за Рожај за одбрану праваца који од Новог Пазара изводе на Рожај и даље на Беране. Са осталом снагом повлачити се на линију: Чечева (кота 1350) – Г. Клина (кота 1100). Комуникациска линија: Митровица – Пећ. Магацин хране: Пећ.
2) Трупе Одбране Београда правцем Вучитрна на леву обалу Ситнице на линију: Безимена речица – Чичавица до коте 1100. Комуникациска линија: Митровица – Пећ. Магацин хране: Пећ.
3) III. армија на планину Чичавица, а на линију: село Желивода – кота 1211 до безимене речице. Комуникациска линија: Дресник – Пећ. Магацин хране: Пећ.
4) II. армија, правцем: Приштина – Хан Лапушник на линију Голеш брдо (к. 1059) – кота 900 на Чичавици планини, за одбрану правца реком Дреницом за Пећ. Комуникациска линија: Хан Лапушник – Пећ. Магацин хране: Пећ.
5) Команда трупа Нове Области правцем Липљан на леву обалу Ситнице на линију: од изворног краја безименог потока јужно од Голеш брда до планине Неродимке закључно, за одбрану правца ка Призрену и Ђаковици. Комуникациска линија: Сува река – Орловац – Ђаковица. Магацин хране: Ђаковица.
6) Тимочка војска на линију: Хоџа Балкан до Неродимке планине. Командант Тимочке војске обезбедиће потребним делом снаге пут од Тетова за Призрен и Враниште, преко Шар планине. За овај циљ ставља се под команду команданта Тимочке војске Призренски одред стараца јачине 3 батаљона последње одбране, 4 Дебанжова и 2 брдска Бродвелова топа, који обезбеђује ове правце, са штабом у караули Караташу. Комуникациска линија: Сува река – Призрен – Љум Кула. Магацин хране: Призрен.
7) Суву храну и муницију из садањих магацина благовремено евакуисати и попунити све возове“.