22. novembar, Операције I. и III. армије и Одбране Београда

Операције I. армије

Командант I. армије издао је 22. новембра пре подне команданту Дунавске дивизије II. поз. и Ужичког одреда ову заповест: „У вези наређења ОБр. 9507, за рад осталих делова ове армије наређујем: Да Дунавска дивизија као и Ужички одред, по издвајању и упућивању у састав Дринске дивизије означених делова, под закриљем јаких заштитница на садањим положајима предузму покрет и то: Дунавска дивизија II. поз. десном обалом Ибра на први заштитнички положај на линији: село Кошутово – Витушићи. Ужички одред левом обалом Ибра на први заштитнички положај на линији: село Борова – Подкадијача хан. Следећи заштитнички положаји су: За Дунавску дивизију: село Грабовац – Мајдан (село Рахово). За Ужички одред на линији: село Кобиља Глава – Вршевци. На овим последњим заштитничким положајима, заштитнице се морају задржати толико, да би остали делови примичући се Митровици отпочели избијати на главни положај јужно од Митровице на линију Љубовац – Љушта за делове Дунавске дивизије II. позива, и положаје код села Горњи Жабари и Брабанића за делове Ужичког одреда, са лако уочљивим предположајима. На овим положајима благовремено пласирати потребну артилерију за потпомагање уредног пребацивања заштитничких делова преко моста код Митровице а по већ добивеним упутствима за то од команданта армиске артилерије. Због великог броја нашег становништва и добеглица, не давати повода и избегавати борбу у и око непосредне близине вароши. Тучење вароши артилеријом не чинити без големе потребе са поменутих разлога.
За време овога покрета командант Дунавске дивизије II. позива, до прелаза на леву обалу Ситнице, да обрати пажњу на свој десни бок, остављајући своју коњицу код Вучитрна, док се сви његови делови не пребаце на леву обалу Ситнице, а затим коњица прелази Ситницу код Вучитрна и најпогоднијим путом одлази дивизији. Командант пак Ужичког одреда, да обрати нарочиту пажњу на свој леви бок, мотрећи и обезбеђујући и свој десни бок уз Ибар. Делови Дунавске дивизије II. поз. прелазе Ситницу на мосту код Митровице, и незадржано крећу ка положајима. Делови пак Ужичког одреда прелазе преко понтонског моста код села Жабаре западно од Митровице а делом преко моста у Митровици, не задржавајући се у вароши. По прелазу на десну обалу Ибра, командант Ужичког одреда од првих пребачених делова упутиће једну јаку побочницу, у правцу села Варге, са задатком мотрења и заштите левог бока одреда. При покрету, сви делови и десне и леве обале Ибра, да одржавају везу, како би се по могућности кретали у истој висини. Све возове одмах кренути и упутити правцем Митровица – Рудник – Пећ. Код возова, под најстрожијом одговорношћу командира, одржавати највећи ред. На железничкој станици има доста артилериске муниције, при пролазу натоварити што већу количину исте. Магацин хране Рудник – Пећ. Преко Вучитрна у правцу планине Чичавице кретаће се Одбрана Београда“.
Дејство трупа под командом команданта Ужичког одреда. Према овој диспозицији командант Ужичког одреда 22. новембра у 4 часа издао је ову заповест: „Ради заузимања нове линије положаја на десној обали Ибра наређујем: Да се изврше постепени покрети ка новој линији положаја, које ћу у своје време саопштити. Први заштитнички положаји биће: Кијевачко брдо -село Борова – Сеочко брдо. Поседање овога положаја отпочети и завршити данас и то: Студенички одред (5. и 6. пук II. позива, 2 Данглисова топа и 1 ескадрон коњице) поседа и брани одсек од Бањске реке до Ибра. 2. прекобројни пук III. поз. поседа и брани одсек Бањска река -село Заграђе. Под команду овога пука долазе и 3 брдска топа, која ће упутити командант Студеничког одреда. На спољне бокове оба одсека командант ће обратити нарочиту пажњу као и на одржавање међусобне везе. Командант Студеничког одреда, обраћајући јаку пажњу на долину Ибра, одржава везу са Дунавском дивизијом II. поз. и ову према потреби потпомаже ватром. Покрет ка новом положају предузети одмах по пријему овог наређења, остављајући јаке заштитнице на досадањим положајима: од пукова по 1 батаљон са митраљезима и топовима. Командант Студеничког одреда, пошто 4. пук II. позива остави заштитни део, упућује остатак овога пука, преко Митровице, у састав своје дивизије за Пећ, а 8. пук у општу резерву код Бањске. Командант 5. пука III. поз. одлази са пуком на Кадијачу, и улази у састав Студеничког одреда. Њему ће следовати 6. пук III. позива, пошто остави заштитнички део: 1 чету на Рајевићу (на карти Ришчи), 2 чете на Смиловласу и 1 чету на Црном врху и Језеру.
Командир 2. ескадрона са свима својим људима остаје код Новог Хана, одакле штити повлачење и врши извиђање на правцу: Јошаничке – Бањске реке. Пошто се пешачки заштитнички делови повуку, он ће преко Смиловласа и Језера доћи на Црни врх, између села Брановића и Драгачева, одакле одржавати везу са Доњо Васојевићском бригадом у лево, а у десно са 2. пуком. Извиђати на простору Јошаница – Рогозна хан. Командант Студеничког одреда, вратиће патролу код села Вуче командиру 2. ескадрона, пошто је смени патрола свога ескадрона, а чету 6. пука која је упућена код тога села, задржати и даље ту. Мунициска колона и пољске болнице биће у Г. Клиници, а један део мунициске колоне у Митровици. Снабдевање хране у прво време из Бањске и Митровице, а затим из Рудника. Све возове одмах упутити преко Митровице друмом за Пећ до села Клине. У току дана бићу на друму Тртали хан – Бањска“. Због непотпуности у армиској диспозицији, као и немогућности њеног извршења, командант Ужичког одреда упутио је ово питање команданту I. армије у 3 часа: „Командант Студеничког одреда у 2.30 часова извештава ово: „Још јуче у подне упутио сам патроле правцима, на којима су требали да се налазе 5. пук III. поз. и 8. пук II. позива, а исто тако упутио сам коњичке патроле по наређењу тога команданта у истом циљу. У Вучолокви је постављена телефонска станица а ту треба да буде и 8. пук или бар његова телефонска станица. О њему немам никаквих извештаја, а 5. пук III. позива, како сам мало час сазнао, налази се на путу код Рогозне Хана“.
Према оваквом стању намеран сам, да потребан део 4. пука оставим за заштитницу на правцу Винорога а остатак упутим у састав дивизије преко Митровице. Остављени део упутиће се у састав пука чим то прилике дозволе. Диспозицијом од данас није обухваћен рад Доњо Васојевићске бригаде. Молим да се што пре регулише њен рад. Начелнику интендантуре Ужичког одреда наређено је, да крене друмом за Пећ и задржи се код Хана на Руднику, где отпочети израду хлеба“.
Командант Ужичког одреда послао је команданту Доњо Васојевићске бригаде у 11 часова ово наређење: „Према наређењу команданта I. армије трупе овога одреда повлаче се данас на линију: Кијевачко брдо – Кадијача – Сеочко брдо. Та бригада остаје на садањим положајима са истим задатком. Дринска дивизија II. позива упућена је за заштиту правца преко Рожаја, а Јаворске трупе упућене су 21. новембра за заштиту правца од Сјенице за Рожај. По доносиоцу овога наређења поднесите ми извештај о распореду бригаде и стању као и податцима о непријатељу на том правцу. Ја ћу данас са штабом бити у Бањској, где ми слати извештаје. Одржавајте десно везу са деловима Ужичког одреда а лево са Јаворским трупама“. Напомена. Ово наређење послато је по ордонансу коњанику, али се није могло предати команданту Доњо Васојевићске бригаде, јер се он већ био повукао са одређених му положаја уз Ибар и ордонанс га није могао наћи. Кад је командант Ужичког одреда 22. новембра око 15.30 часова са штабом стигао у Бањску и после силних напора успоставио и добио везу са штабом I. армије и Дунавске дивизије II. позива, која је веза трајала врло кратко време, сазнао је, да су трупе на десној обали Ибра, већ на положајима северно испред Митровице. Трупе Ужичког одреда у то доба нису биле стигле ни до одређене прве линије заштитничких положаја. Тек поједини делови почели су пред вече тамо пристизати. Према томе, трупе Ужичког одреда морале су се журно, у току ноћи повлачити ка Ибру и Митровици, јер је одступница одреду јако загрожена напредовањем непријатељских трупа на десној обали Ибра. Према оваквој ситуацији командант Ужичког одреда издао је у 17.15 часова ове заповести: „Обзиром на садашњу ситуацију, трупе овога одреда имају се пребацити на десну обалу Ибра и заузети положај: Брабаниће – Горње Жабаре са једном јаком побочницом код села Варага. Наређујем:
1) Да 2. прекобројни пук крене са садањег положаја (одступним маршом) под заштитом батаљона остављеног за заштиту повлачења преко Бањске даље ка Митровици до села Корита (северозападно од Звечана), одакле да сиђе у село Винарце, да пређе Ибар преко понтонскога моста код села Винарце и одатле преко села Коприве продужи на село Брабаниће, где ће заузети положај фронтом према Ибру. За заштитницу левога бока одреда, командант ће по доласку на положај код Брабанића упутити 2 батаљона са митраљезом код села Варге.
2) 8. пук продужава одмах кретање преко Бањске за Митровицу, где прелази мост на Ибру, продужава друмом ка Пећи и долази у резерву одреда на десној обали реке Брабанићске западно од села Махале.
3) Командант Студеничког одреда да 5. и 6. пук креће преко Бањске друмом за Митровицу, па друмом за Пећ и код села Горње Жабаре скреће са друма и ту заузима положај фронтом ка Ибру.
4) Командант Студеничког одреда наредиће да и батаљон 4. пука, који је остао као заштита, продужи за својим пуком ка Пећи. Командант 5. пука да повуче своју чету са Вуче.
5) Артилерија: 3 брдска топа на одсеку 2. пука код Брабанића, пошто пређу Ибар, продужују Пећским путом и затим најкраћим путом долазе код села Брабанићи у састав 2. пука. Вод Данглисове батерије продужава кретање преко Митровице и око Горњег Жабара заузима положај на одсеку Студеничког одреда.
6) Заштитнички батаљони продужавају кретање са циљем, да се зауставе код Кобиље главе (западно од Звечана) – Вршеваца и у случају надирања непријатеља, ове положаје држе док се наше трупе не пребаце преко Ибра. Не буде ли непријатељ надирао, они одмах по прелазу наше главнине и сами прелазе и то: деснокрилни батаљон кроз Митровицу а левокрилни код Винарца и долазе у састав својих пукова (2. пука код Брабанића а 6. код Горњег Жабара).
7) Командант Студеничког одреда преко најближих трупа наредиће коњичким патролама да се повуку, пређу Ибар и дођу код својих трупа.
8) Штаб одреда по прелазу Ибра биће код села Махале ближе друму“.
Командиру 2. ескадрона наређено је 22. новембра у 17.30 часова ово: „Наш одред у току сутрашњег дана 23. тек. мес. са главнином поседа положаје на десној обали Ибра, југозападно од Митровице и то: Горњи Жабари – Брабанићи – Варге, са заштитницом на левој обали Ибра -Кобиљу главу. Вероватно је, да ће се на крају дана и заштитница пребацити на десну обалу и за њом порушити и понтонски мост, код села Доње Жабаре. Митровица у то време неће бити пролазна. Ово имати на уму у тренутку пријема овога писма и при извршењу вашег задатка састојећег се у томе, да штитите леви бок распореда одреда на десној обали Ибра. Ако вам и ова заповест одоцни, тражите прелаз на којој другој тачци узводно“. Команданту Доњо Васојевићске бригаде послато је у 18 часова ово наређење: „Ужички одред заједно са трупама Студеничког одреда, у току сутрашњег дана прелази на десну обалу Ибра југозападно од Митровице и поседа положаје од села Горње Жабаре преко Брабанића на Вараге. Ескадрон коњице Ужичког одреда биће на левом боку да и са вама дође у везу. Ваш задатак остаје и даље заштита правца Рибарић – Рожај, трудећи се у исто време, да се свакад нађе и очува веза са трупама левог крила распореда трупа на десној обали Ибра“. Напомена. Ордонанси нису могли наћи команданта Доњо Васојевићске бригаде, да му предаду ову заповест.
Командант I. армије 22. новембра по подне издао је наређење ОБр. 9523 ове садржине: „Излазећи на положај јужно од Митровице, на правцу Митровица – Пећ по наређењу ОБр. 9507, а у циљу бољег јединства у командовању, наређујем, да командант Дунавске дивизије II. позива у тактичком погледу прими под своју команду и све делове садашњег Ужичког одреда, са задатком постепене одбране правца Митровица – Пећ, на свима положајима на којима је могуће давати отпор док се позадина армије не удаљи на потребну даљину. У овом погледу скрећем пажњу команданту Дунавске дивизије на важност и јачину положаја, код села Г. Клине, који се у главноме протеже између планине Чичавице преко села Клине и положаја Илинице у правцу Чичевске планине. Помоћу делова левог крила трупа под командом пуковника Васића, на овом правцу одржавати везу са трупама Доњо Васојевићске бригаде, која се налази код Рибарића за одбрану правца: Нови Пазар – Рибарић – Рожај. Са мојим штабом одржавати стално телефонску везу“. Напомена. Ово наређење добио је командант Ужичког одреда у 18.30 часова.
Одступање Ужичког одреда 22. новембра. Командант 4. пука II. поз. послао је извештај команданту Студеничког одреда: „По извештају патрола и мештана један непријатељски пук прикупља се код села Долца, а по извештају команданта 4. батаљона са Винорога, синоћ је дошла на положај код села Трстеника једна непријатељска колона, у јачини једног батаљона, а може бити и јача. Од 8 часова дошле су непријатељске патроле у додир са нашим предњим деловима у правцу села Бреберишта и међусобно се пушкарају. У 10.45 часова непријатељ јаче надире на десно крило 2. батаљона 4. пука на Дебелом брду, где је раније био 1 батаљон 8. пука II. позива, али се по добивеном наређењу повукао свом пуку. У 13.30 часова, пошто је примио наређење од команданта Студеничког одреда, командант 4. пука II. поз. наредио је, да се повлаче 2. и 4. батаљон. Напомена. У 23 часа 4. пук II. поз. стигао је у Бањску и око 3 часа 23. новембра кренуо се за Митровицу. Маршујући преко ноћи 22./23. новембра, овај пук је једва успео да избије у Митровицу, и да се извуче да не буде одсечен.
Према 2. прекобројном пуку III. поз. по извештају његовог команданта 4. батаљона од 22. новембра у 3.45 часова, о непријатељу се знало, да је прешао положај Дебељак и да своје јаче снаге групише на правцу Дебељак – Винорог. Мањи делови примећени су на коси леве обале Избичке реке, који вероватно служе за везу са колоном, која се креће правцем Нови Пазар -Рогозна Хан. Батаљони 2. прекобројног пука III. поз. кренули су се са положаја око 8 часова. Остављени заштитнички делови, кренули су се са положаја код Новог хана у 17 часова, пошто су од Винорога преко Рогозне Хана прешли делови 4. и 8. пука II. поз. и 5. пука III. позива. 2. прекобројни пук III. поз. још није био стигао на одређену линију заштитничких положаја: Бањска река – Заграђе, кад је примио наређење за даље повлачење преко Бањске на положаје код Митровице. Делови 5. и 6. пука III. поз. пред вече 22. новембра почели су стизати код Кадијаче и на одређену прву заштитничку линију положаја. Ужички одред је у врло критичној ситуацији, у опасности да му се пресече одступница, повлачио се ноћу 22./23. новембра и 23. новембра из јутра друмом за Митровицу, дуж непријатељских трупа, у њиховој непосредној близини на десну обалу Ибра, које су се преко целе ноћи пушкарале са нашим трупама на положајима северно од Митровице. Штаб одреда пошао је из Бањске у 20 часова и стигао у Митровицу у 24 часа. Делови трупа Ужичког одреда почели су стизати у Митровицу после поноћи и пред зору 23. новембра.
Дејство трупа под командом команданта Дунавске дивизије II. позива. У току 22. новембра све трупе под командом команданта Дунавске дивизије II. позива повукле су се на положаје северно од Митровице у висину Мајдана, оставивши заштитнице на линији: Витушићи – Кошутово.

Операције трупа Одбране Београда

Трупе Одбране Београда отпочеле су од 22. новембра у јутру покрет по директиви Врховне команде ОБр. 24670 и то: лева побочница и Тимочка дивизија II. поз. повлаче се на положај на десној обали Качандолске реке од Лаба до села Корилова, а Шумадиска дивизија I. поз. кренула се за Свињаре, западно од Вучитрна. Штаб команде Одбране Београда кренуо се у Митровицу у 9 часова. Командант Одбране Београда 22. новембра у 14.30 часова издао је наређење ОБр. 5215 ове садржине: „Дунавска дивизија II. позива добила је наређење од команданта I. армије да се данас повуче на положаје испред Митровице у висину села Мајдана, с тим да остави заштитнице на линији: Витушићи – Кошутово. Трупе Одбране Београда под заштитом Дунавске дивизије II. поз. посешће положај на Чичевици од к. 1100 преко к. 1050 до безимене речице, односно до везе са левим крилом III. армије. Наређујем:
1) Шумадиска дивизија I. поз. да сутра 23. овог месеца рано из јутра продужи покрет од с. Свињара уз реку Љушту и поседне лево крило горе назначеног положаја од к. 1100 до превоја код слова „И“ речи Чичевице (карта 1 : 150.000), хватајући лево везу са десним крилом I. армије.
2) Тимочка дивизија II. поз. да се повуче правцем преко Вучитрна, Свињара и Љубовца ка к. 1050, где ће посести одсек од горе поменутог превоја, до безимене речице, хватајући десно везу са левим крилом III. армије. Њена заштитница ојачана коњицом из леве побочнице, има да се задржи на положају између Ситнице и потока Караша (с. од Вучитрна) све дотле, док се Дунавска дивизија II. позива, са којом треба одржавати везу, буде налазила на положајима северно од Митровице. Повлачење отпочети вечерас. Рејон извиђања коњице између Качандола и Ситнице.
3) Командант леве побочнице предаће заштитници Тимочке дивизије II. поз. сву коњицу, а 7. пешад. пук III. поз. повућиће се одмах преко Свињара и Г. Клине ка Рудничком Хану, где ће образовати општу резерву.
4) У колико не би могла да се распореди артилерија на положају, упутити је одмах ка Рудничком Хану.
5) Штаб Одбране Београда преноћиће вечерас у Митровици, а сутра одлази у Руднички Хан“.
На основу горње диспозиције, командант Шумадиске дивизије I. позива наредио је ово: Да положај од превоја западно од к. 1050 до к. 1100 закључно поседну: 11. и 12. пук I. позива; 11. пук III. поз. и 1 дивизион пољске артилерије под командом пуковника Добре Павловића с тим, да са одредом започне покрет са места преноћишта 23. ов. мес. у 6 часова правцем Митровица уз реку Љушту, а пук који ће посести десни одсек положаја да користи пут, који од Свињара води на Љубовац и даље на положај. Да се остатак неангажоване артилерије крене 23. ов. мес. у 7 часова преко Митровице уз реку Љушту до Рудничког Хана, где да се убивакује северно од пута. Да се 19. пук I. поз. и комбиновани пук III. поз. са десним крилом Шумадиске дивизије II. поз. крену 23. ов. мес. са неангажованом артилеријом преко Митровице уз Љушту реку до коте 651 и дођу у општу резерву јужно од коте 651, а источно од села Клине.

Операције III. армије

Командант III. армије 22. новембра у 17.30 часова издао је наређење ОБр. 8550 у овоме: „У току данашњег дана непријатељ је подилазио у више колона фронту ове армије, а по подне почео је напад, кога су наше трупе успешно задржавале. Обзиром на општу ситуацију, а по директиви Врховне команде и споразумно са суседним армијама, заузеће, се нов положај према наређењу ове команде ОБр. 8540. Повлачење са главнином да почне данас 22. новембра, у 22 часа а на садањем главном положају да се оставе заштитнице, које ће почети повлачење 23. новембра у 4 часа. На исти начин вршиће се повлачење код II. армије, са чијим заштитницама држати везу. Тимочка дивизија II. поз. која се налази на десној обали Качандолске реке почеће повлачење ноћас. На новом главном положају распоред удесити тако, да се бране и прелази преко Ситнице. На положај извући што је могуће више артилерије. Дунавска дивизија да ухвати везу са трупама II. армије, а Дринска дивизија да ухвати везу са трупама Београдске Одбране. II. армија прелазиће на мосту код Враголије и Доброг Дуба. Настати да овде не буде мешања. Трупе ове армије да прелазе северно од с. Добри Дуб на мостовима, за које је јављено да су подигнути, као и тамо где већ постоје стални мостови. Штаб III. армије преноћиће сутра 23. новембра у с. Чекатову (Читатова), а 24. новембра иде у Дреник (Трстеник) у изворном делу Дренице. Са Чекатовом везати се ордонансима, а са Дреником телефонском линијом. Најенергичније настати да се сва комора ноћас евакуише. Организовати одржавање реда на мостовима“.

Слични чланци: