22. новембар, Операције II. армије, Тимочке војске, трупа Нових области и Битољске дивизиске области

Операције II. армије

У току ноћи 21./22. новембра трупе Шумадиске дивизије II. поз. извршиле су неузнемиравано од непријатеља повлачење на линију: Столов даг – Кечекол. Командант Тимочке дивизије I. поз. 22. новембра у 4.15 часова примио је наређење команданта II. армије ОБр. 10308 од 21. новембра за повлачење у току ноћи на линију: Прапаштица и за везу лево са Шумадиском дивизијом II. поз. на Столов дагу. Лево крило дивизије заноћило је и остало у току ноћи 21./22. новембра на коси која се спушта источно од Столов дага, где је 21. новембра у вече било у вези са десним крилом Шумадиске дивизије II. поз. и требало је у јутру само мало да повије у лево и назад и да буде у вези са десним крилом Шумадиске дивизије на Столов дагу. У 4 часа 22. новембра, ордонанс официр који је ноћу био упућен у Шумадиску дивизију II. поз. извештава да су пукови Шумадиске дивизије II. поз. иза Тимочке дивизије I. поз. и од прилике, где је на карти означена кота 1300. О овоме се командант лично уверио. Леви бок и позадина Тимочке дивизије били су према томе отворени. Командант дивизије упућује најнужнији део, да затвори правац од с. Прапаштице, а левом крилу и центру наредио је, да најхитније одступе косом иза трупа Шумадиске дивизије које су биле на том правцу. Десном крилу Тимочке дивизије наређено је, да се и оно у вези осталих делова ове дивизије и Јужно Моравских трупа такође повуче западно од Глоговице. Командант Тимочке дивизије I. поз. моли за наређење команданта армије, како да поступи сад, пошто је вероватно неки неспоразум код Шумадиске дивизије II. позива, јер садање поседање положаја од стране те дивизије не одговара наређењу ОБр. 10308. Команданти пукова Шумадиске дивизије II. поз. изјавили су, да су им мештани казали да је „Злиш“ онде, где је на карти к. 1300, а Столов даг, да је још ближе Приштини. Изгледа да је због тога потекао неспоразум. Командант II. армије примио је овај извештај 22. новембра у 15.10 часова.
Напомена. 22. новембра пре подне било је саветовање између команданта II. и III. армије, коме су присуствовали и њихови начелници штабова са својим помоћницима: како да се изврши повлачење? Решено је: Да се повлачење изврши једновремено и паралелно с тим, да један другог извести одмах, чим буде нападнут. Оставити заштитнице према непријатељу, које ће га развијати и заустављати, а са главнинама се повући на леву обалу Ситнице. У сваком случају остати данас (22. новембра) на досадањим положајима, а ноћу 22./23. новембра извршити повлачење. Ако непријатељ притисне јаче, давати отпор заштитницама а ноћу се повући. Данас (22. новембра) дати времена возовима да се извуку, кад треба извршити повлачење није утврђено, но је остављено да се утврди пред вече, ако нас непријатељ дотле остави на миру. Командант II. армије 22. новембра у 9.15 часова издао је наређење ОБр. 10325 ове садржине: „Према директиви Врховне команде све дивизије имају се повући постепено на леву обалу Ситнице. II. армија има се повући правцем: Приштина – Хан Лапушник, на линију: Голеш брдо (к. 1059) и к. 901 на Чичавици планини за одбрану правца реком Дреницом за Пећ. III. армија је северно, а трупе Нове Области јужно од II. армије. За извршење тога наређујем:
1) Шумадиска дивизија II. поз. има се повући правцем: с. Граштици – Маковце – Лукаре – Приштина, а где ће прећи Ситницу наредиће се накнадно. По прелазу Ситнице поседа и одсудно брани прелаз противнику преко Ситнице на одсеку између р. Дренице и к. 901 на Чичавици планини закључно, хватајући у лево везу са трупама III. армије код врха безименог потока до коте 901, а десно са трупама Тимочке дивизије I. поз. на реци Дреници.
2) Тимочка дивизија I. поз. са Власинским одредом има се повући правцем преко Марковог Чардака, јужном ивицом Приштине преко с. Угљара и прелази Ситницу на мосту код Враголије. По прелазу Ситнице, дивизија, без Власинског одреда, поседа и одсудно брани прелаз противника преко Ситнице на одсеку између р. Дренице и Голеш брда (к. 1059) закључно, хватајући везу десно са трупама Нове Области у изворном делу потока јужно од Голеш брда, а лево са трупама Шумадиске дивизије II. поз. на Дреници.
3) Власински одред по прелазу Ситнице, одмаршоваће код с. Поклека, где ће остати у резерви на моме расположењу.
4) Батерије градске и хаубичка батерија биће распоређене на новим положајима за прихват повлачења и за олакшање распоређивања трупа на новим положајима и ојачање одбране положаја.
5) Команданти ће сву непотребну комору још сад пребацити на леву обалу Ситнице, а према својим одсецима.
6) Наређено је да по једно одељење мунициске колоне буде код хана Лапушника, а остале мунициске колоне код Кијева и остали возови код Дреника.
7) Команданти ће се благовремено постарати да се упознају са путовима, којима ће им се трупе повлачити, а предузеће најстрожије мере, да трупе у реду и без растурања врше покрет. Командант Тимочке дивизије I. поз. посешће стражама источну и јужну ивицу Приштине, да му трупе не пролазе кроз Приштину, већ да исту обиђу, а командант Шумадиске дивизије II. поз. постараће се да се прелаз кроз Приштину изврши најкраћим путом, и да се предузму најстрожије мере, да се војници не растурају и не пљачкају, поступајући најстрожије према онима који покушају излазити из строја.
8) Команданти ће предузети благовремено утврђивање главне линије положаја, на коју ће се трупе повући, кад буду приморане да напусте одбрану прелаза преко Ситнице.
9) По прелазу на леву обалу Ситнице Тимочка дивизија I. поз. порушиће мост код Враголије.
10) Комуникациска линија: Хан Лапушник – Кијево – Дреник – Пећ.
11) Магацин хране: Пећ.
12) Штаб армије биће у Хану Лапушнику, где одмах ухватити везу.
Према овоме извршити све припреме да се покрет изврши чим се нареди. О пријему наређења известити“.
У 11.30 часова, командант трупа Нове Области извештава телефоном команданта II. армије да је према ситуацији код његових трупа решен, да нареди повлачење по директиви Врховне команде ОБр. 24670. Командант II. армије приметио му је, да коморе још нису прошле, а ни артилерија, те је веома потребно, да се повлачење одложи до зоре, те да се бар штогод извуче, јер преко Враголиског моста има да пређу коморе и артилерија трију армија. Командант II. армије сем тога предложио је: да се пред вече команданти армија споразуму дефинитивно о часу почетка повлачења; дотле ће се видети, докле су возови издужили, а и добиће се веза са Тимочком дивизијом I. позива, те да јој се изда потребно наређење, да не би запала у безизлазан положај. Овом приликом изнета је и опасност, да се трупе пролазећи поред возова могу растурити, а тешко ће се моћи и повући. Командант трупа Нове Области пристао је, да му заштитнице остану до зоре на положајима, а да се главнине повлаче још ноћу. Ово мора да буде због притиска непријатељског на Комбиновану дивизију, чиме је угрожена комуникација. У 15 часова командант II. армије наредио је телефоном команданту Шумадиске дивизије II. позива ово:
„У вези директиве ове команде ОБр. 10325 од данас наређујем: Да Шумадиска дивизија II. поз. из Приштине преко с. Брејсе пређе Ситницу на мосту код Враголије, држећи десну страну моста. Ако би понтонски мост на Ситници спрам села Добри Дуб био готов, онда ће Шумадиска дивизија II. поз. преко њега проћи. Командант Шумадиске дивизије II. позива послаће неколико ордонанаса са једним официром да одмах дођу у армиски штаб, који би имали да дочекају чело дивизије, и да га изведу путом до тога моста, ако буде био готов мост“. У 15.30 часова наређено је телефоном командантима дивизија ово: „Због ситуације код трупа Нове Области наређујем, да се покрет по наређењу ОБр. 10325 предузме и изврши у току ове ноћи. Комора и артилерија да се крену одмах, а пешадија да почне покрет данас у 22 часа. Заштитнице да остану до 4 часа 23. тек. месеца, а затим да се крену обезбеђујући прикупљање и развијање на новом одсеку осталих трупа“.
Дејство Шумадиске дивиз. II. позива. До 11 часова 22. новембра владало је затишје. У том времену спустила су се у долину реке Прапаштице 2 непријатељска батаљона, а на падину јужно од Нишевачке косе још 4 батаљона и груписали су се у смакнути поредак. Нашом артилеријом растурени су. У 14 часова непријатељски предњи делови наступали су ка положају 11. пука II. позива. У ово време осмотрено је спуштање непријатеља истим правцем са косе јужно од Извора (к. 1150) до 2 батаљона, а од Лисице у правцу Столов дага (Злата) 2 дугачке колоне од по једног пешад. пука. У 15 часова непријатељ је извршио јуриш на 11. пук II. позива у два маха, но оба пута одбивен је. Око 16 часова непријатељ је трећим јуришом заузео ровове једне наше чете, али је контра нападом ове чете и једне чете из одсечне резерве, одбачен са великим губитцима са наших положаја. До 18.30 часова владало је затишје, тада је понова настала пушчана и митраљеска ватра; борба је продужена до у ноћ. На фронту Тимочке дивизије I. позива није било борбе.

Операције трупа Нове области

Командант трупа Нове Области примио је ноћу 21./22. новембра директиву Врховне команде ОБр. 24670 од 21. новембра, за постепено повлачење својих трупа на леву обалу Ситнице у циљу одбране праваца ка Призрену и Ђаковици. Трупе Нове Области налазиле су се у тешкој ситуацији у сваком погледу, те их је требало што пре повући и извршити дуге маршове, како би се у духу директиве Врховне команде могле благовремено пребацити на леву обалу реке Ситнице и заузети нове положаје. Командант трупа Нове Области, 22. новембра пре подне издао је наређење ОБр. 11018 ове садржине: „Према директиви Врховне команде ОБр. 24670 од 21. ов. м-ца. поверене ми трупе повућиће се постепено на леву обалу реке Ситнице, на линију: Од планине Неродимке закључно па до изворног дела безименог потока јужно од Голеш брда (1059) искључно, а у циљу одбране праваца ка Призрену и Ђаковици. Комуникациска линија: Суха река – Ораховац – Ђаковица. Магацин хране у Ђаковици. Наређујем:
1) Моравска дивизија I. позива, повућиће се постепено правцем: Добротин – железнички мост преко Ситнице (кота 550) – Сливово на леву обалу Ситнице, на линију: од реке Неродимке према селу Језерце – Свети Урош – село Кошаре – до реке Црнољеве. Десно се везати са левим крилом Тимочке војске, која ће бити на десној обали реке Неродимке.
2) Вардарска дивизија I. позива повућиће се постепено правцем: Оштри врх – Ливађе – Липљан -Бојанце на леву обалу Ситнице, на линију: од реке Црнољеве, везујући се са левим крилом Моравске дивизије I. позива до села Рибаре (кота 636) закључно.
3) Моравска дивизија II. позива повућиће се постепено правцем: Мрамор – Грачаница – мост код Скуланова на леву обалу реке Ситнице, на линију: од села Рибаре (к. 636) искључно, одржавајући тесну везу са Вардарском дивизијом, па до Голеш брда (к. 1059) искључно, везујући се са десним крилом II. армије.
4) Комбиновани одред повлачиће се постепено правцем: Добротин – Липљан – Зборче Хан (867) позади Вардарске дивизије, где ће остати као армиска резерва. Овај одред повлачиће се пред Вардарском дивизијом и биће увек готов, да свакога тренутка прихвати, односно притекне у помоћ било Вардарској било Моравској дивизији I. позива, ако би за то наступила потреба.
5) Заштитнички положаји биће: За Моравску дивизију I. позива на правцу до Добротина, а затим тежити, да се што пре пребаци на леву обалу Ситнице, осигуравајући свој десни бок у колико би био угрожен. За Вардарску дивизију на правцу до Сушице, а затим на левој обали Ситнице. За Моравску дивизију II. позива до линије Ливађа – Лапље село, а затим на левој обали Ситнице. Армиска резерва (Комбиновани одред) подешаваће своје повлачење према Вардарској и Моравској дивизији I. позива у духу датог јој задатка.
6) При извршењу овога повлачења водити строго рачуна о суседним дивизијама, одржавајући међусобно везу, те да се прераним одступањем једне дивизије не изложи крило суседне дивизије. Моравска дивизија I. позива одржаваће везу са левим крилом Тимочке војске, које је сад у долини реке Жеговца источно од Добротина, а Моравска дивизија II. позива са десним крилом II. армије, која ће вероватно одступити преко села Златара и Ветерника. Заштитнички делови да по прелазу мостова исте покваре.
7) Према овоме одмах приступити покрету комора, које се налазе између Грачанице и села Лапље, и пребацити их што пре на леву обалу реке Ситнице ка Штимљу.
8) Повлачење дивизија и Комбинованог одреда да почне данас у 22 часа, под заклоном заштитница, које ће остати на положајима (одакле се почне одступати) до 5 часова 23. новембра и тада се повлачити постепено одређеним правцима, све док се главнина не пребаци на леву обалу Ситнице.
9) Армиски штаб преместиће се вечерас у Штимље. Према томе постарати се, да се што пре има телефонска веза Штимља са новим местима дивизиских штабова на левој обали Ситнице на новим положајима дивизија. За време повлачења слати извештаје по ордонансима до Липљана, одакле ће се телефоном достављати у Штимље. У Липљан послати одржаче везе са неколико ордонанаса, како би се могла достављати наређења за време овог повлачења, ако би зато наступила потреба“.

Операције Тимочке војске

На фронту Тимочке војске непријатељ је 22. новембра у 4.40 часова отворио пешадиску и артилериску ватру на центар и лево крило Брегалничке дивизије. У 6.30 часова непријатељ је предузео јак напад према Врбенском вису. Наши истакнути делови потиснути су ка линији одреда. Према Крајинском одреду отпочео је непријатељски напад у правцу с. Жеговца, али без успеха. Веза са Моравском дивизијом I. поз. била је ухваћена и одржава се. Око 9 часова, командант Тимочке војске лично је разговарао на телефону са командантом трупа Нове Области о ситуацији, договоривши се, да се узајамно и даље споразумевају. Том приликом командант Тимочке војске изјавио је, да је стање код трупа Тимочке војске задовољавајуће само моли, да се ухвати што чвршћа веза између Комбиноване и Моравске дивизије I. позива. У исто време му је командант Тимочке војске јавио, да су деловн Крајинског одреда заузели коту 1250, нагласивши потребу да се возови благовремено диригирају даље уназад. Наједанпут после оваквог споразума од команданта трупа Нове Области, под ОБр. 10998 добивен је из Грачанице овај извештај: „Обзиром на стање код Тимочке војске а нарочито код њеног левог крила (Комбинована дивизија), као и са обзиром на садашње стање код поверених ми трупа, које се налазе у тешкој ситуацији у сваком погледу, из које треба да се што пре извуку и да изврше тешке маршове, како би се у духу директиве Врховне команде могле пребацити на леву обалу реке Ситнице и заузети нове положаје, био сам принуђен, да у интересу спаса живе снаге наредим ово:
1) Да се остатак коморе пребаци на леву обалу Ситнице ка Штимљу.
2) Да поверене ми трупе са главнином предузму повлачење данас у 22 часа одређеним правцем.
3) Да заштитнице остану на положајима до 5 часова 23. новембра, тада да се постепено повлаче за главнином.
4) Десно крило (Моравска дивизија I. поз.) повлачиће се правцем Добротин – железнички мост на Ситници (к. 550) – Сливово, на линију: до реке Неродимке према селу Језеру до Црнољева према селу Кошаре.
5) Лево крило (Моравска дивизија II. позива) повлачи се правцем: Мрамор – Грачаница – мост код села Скуланова на линију: село Рибаре (к. 636) па до изворног дела безименог потока јужно од Голеш брда.
6) Центар (Вардарска дивизија I. поз. и армиска резерва, Комбиновани одред) повлачи се преко Липљана на међупростор горњих дивизија.
7) Штаб ове команде премешта се ноћас у Штимље“.
У 13 часова командант Тимочке војске наредио је команданту Брегалничке дивизије ово: „Ради појачања Призренског одреда упутите одмах Моравски коњички пук команданту Призренског одреда, чији је штаб у Кар. Карадашту. Овај пук остаће у Призренском одреду до даљег наређења“. У 18 часова командант Тимочке војске издао је наређење ОБр. 1037 ове садржине: Команданту тешке артилерије. Са тешком артилеријом крените из Штимља у Призрен, где ћете остати до даљег наређења. Команданту Комбиноване и Брегалничке дивизије; команданту Коњичке дивизије и команданту Крајинског одреда: „Због неповољне ситуације на ратишту, све армије наше војске повућиће се на леву обалу реке Ситнице. Тимочка војска има се повући на линију: Хоџа Балкан до планине Неродимке с тим, да са потребним делом снаге обезбеди правац од Тетова за Призрен и Враниште преко Шар планине. Стога наређујем:
1) Коњичка дивизија, још вечерас, да се са једном бригадом прикупи на линију: Урошевац – село Бабуша. Она ће заштићавати повлачење Тимочке војске. По извршеном повлачењу прикупља се у Сухој реци, где ће остати у армиској резерви.
2) Комбинована дивизија I. поз. повлачи се са садањих положаја на линију: од планине Неродимке до Думулака закључно.
3) Брегалничка дивизија I. поз. повлачи се на положај: Думулак – Хоџа Балкан, са наслоном десног крила на Шар планину. Ова дивизија обезбеђује потребним делом правац који од Тетова изводи на Призрен и Враниште. Призренски одред, који је до сад штитио ове правце, ставља се под команду команданта Брегалничке дивизије I. позива.
4) Крајински одред повлачи се преко села Добротина и маршује преко села Липљана и Штимља у Суху реку, где ће остати у армиској резерви. За заштиту повлачења Комбиноване дивизије I. поз. оставиће једну заштитницу на положајима код Урошевца.
Повлачење да отпочне данас (22. новембра) у 22 часа. Повлачење Комбиноване и Брегалничке дивизије има се извршити по узајамном споразуму команданата тих дивизија. Артилерију благовремено преко Штимља повући. Са штабом Тимочке војске, дивизије и одреди, подићиће одмах телефонску везу. Комуникациска линија за Комбиновану дивизију: Будаково – Букош -Сува река – Призрен; за Брегалничку дивизију: Мушутиште – Призрен; за Крајински одред: Суха река – Призрен. Штаб Тимочке војске одлази ноћас 22./23. ов. месеца из Урошевца у Суху реку“.
Дејство Коњичке дивизије. На фронту Коњичке дивизије 22. новембра није било ничега важнијег. На основу наређења команданта Тимочке војске ОБр. 1037, командант Коњичке дивизије наредио је ово:
а) Командант 1. коњичке бригаде (2. и 3. коњички пук и 1 коњичка батерија), да се прикупи на линији: Урошевац – село Бабуша, са задатком заштите повлачења Тимочке војске, затварајући правце: Бабуша – Урошевац – Штимље; Урошевац – Пожаране и Урошевац – Качаник. Под притиском непријатеља повлачити се ка Штимљу. Са непријатељем одржавати снажан додир као и везу са заштитницом Брегалничке и Комбиноване дивизије I. позива.
б) Командант 1. коњичког пука, да остане у Липљану са задатком, да штити прелаз: Липљан -Штимље, повлачећи се после лево ка Штимљу.
Командат 2. бригаде да остави своје телефонско одељење команданту 1. бригаде у Урошевцу. Мунициске колоне и трупне коморе у Сухој реци. Штаб дивизије долази 23. новембра у 5 часова у Штимље. На основу горњег наређења командант 1. бригаде (2. и 3. коњ. пук) извршио је овакав распоред: 1 ескадрон 2. пука и 2 митраљеза на правцу: Урошевац – Качаник. 1 ескадрон и 2 митраљеза 2. коњичког пука на правцу: Урошевац – Пожаране. На правцу Урошевац – Бабуша 3 коњички пук и то: 1 ескадрон и 2 митраљеза према Сазлији; 2 ескадрона на линији: Муарце -Хамидија; 1 коњичка батерија више касарне Урошевачке; 2 ескадрона 2. пука, као бригадна резерва, код сењака Урошевачког. Додир са непријатељем ухваћен је.
Дејство Брегалничке дивизије. На фронту ове дивизије 22. новембра почела је борба у 4.40 часова и са променљивом интензивношћу трајала је све до 16 часова. На основу заповести команданта Тимочке војске ОБр. 1037 командант Брегалничке дивизије наредио је ово:
„1) Да колонска комора одмаршује друмом Суха река – Призрен до села Љутоглава, где ће се задржати до даљег наређења.
2) Трупне коморе у колико нису неизоставно потребне јединицама одмаршоваће одмах друмом преко Штимља с тим да комора десне колоне дође у Мушутиште, где ће се ставити на расположење команданта, а остале ће се задржати поред друма код села Ђиновца.
3) Командант артилерије, одмах по усменом наређењу, отпочеће повлачење батерија друмом преко Урошевца, Штимља и Сухе реке ка селу Ђиновици, где ће добити даља наређења.
4) Моравски коњички дивизиски пук одмаршоваће одмах за Призрен, одакле ће упутити потребан број јачих официрских патрола у правцу преко Караташа и Слице ка Тетову, од Враништа ка Бозовцу и Враци за што даље осматрање праваца од Гостивара и Тетова ка Враништу и даље ка Призрену. Са штабом пука остати до даљег наређења у Љубижди, одакле организовати релејну везу преко Севца ка Битињу за везу дивизиског штаба са командантом десне колоне.
Остале трупе се повлаче овим редом:
а) Лева колона: 20. пешад. пук; 2 батаљона 2. пешад. пука; 1 вод 3. брдске брзометне батерије. Свега: 4 батаљона, 1 топ и 3 митраљеза, правцем преко Битиња на линију Букош – к. 1940 – Превлац – к. 1610. У случају непријатељског надирања брани тај правац ка Призрену. Заштитнице остају код Брода на обема обалама Лепенца за успоравање непријатељског кретања тим правцем. Осматрати правце преко Шаре ка Битињу. Веза лево са деловима Комбиноване дивизије на Думулаку (Плато северно од Букоша). Полазак главнине у 3 часа 23. новембра.
б) Средња колона: 1 батаљон 2. прекобројног пука; комбиновани батаљон граничара и жандарма. Свега 1 ¾ батаљона. Прикупља се 23. новембра до 3 часа спрам села Спотнице и повлачи се, остављајући заштитницу, преко Греме, Засеока Будакова и Дворана.
в) Десна колона: 3. пешад. кадров. пук; 16. пешад. кадров. пук; 1 батаљон 1. пука I. позива; ½ батаљона Ибараца; 3. брдска Дебанжова батерија. Свега: 7 ½ батаљона, 2 топа и 8 митраљеза. Прикупља се под заклоном заштитнице на вису к. 539 и одатле се повлачи преко Урошевца, Језерца и Будакова за Дворане. Веза десно са средњом колоном а лево са 5. прекобројним пуком код Сојева. Полазак главнине у 3 часа 23. новембра“.
Дејство Комбиноване дивизије. На фронту ове дивизије у току 22. новембра није било ничега важнијег. Командант ове дивизије на основу заповести команданта Тимочке војске ОБр. 1037 издао је у 20.30 часова ову заповест: „Непријатељска Балканска дивизија у своме наступању ка Урошевцу и Липљану заустављена је. После упорног, крвавог и успешног боја и извршеног задатка код Урошевца, дивизија се због опште ситуације на ратишту повукла на положаје западно од Урошевца. За одсудну одбрану линије: Думулак – река Неродимка наређујем:
1) Коњица: Командант капетан Милан Павловић (1 ескадрон). Ескадрон ће од села Плешине извиђати ка линији: Стари Качаник – село Сојево. После јачег непријатељског притиска повућиће се преко Будакова у Суху реку.
2) Десни одсек: Командант пуковник Вој. Николајевић (5. прек. пешад. пук). Трупе бране одсек: Думулак – Петрик. Десно ухватити везу са трупама Брегалничке дивизије I. позива које бране линију: Букош – Јазиче, са предњим деловима код Поповца и Битиња.
3) Леви одсек: Командант ппуковник Мил. Прибићевић (1. прек. пешад. пук и 2. брдска Дебанжова батерија. Свега: 4 батаљона и 4 топа). Трупе бране одсек: град Петрич – река Неродимка. Ухватите везу лево са Моравском дивизијом I. позива.
4) Општа резерва: (2. прек. пешад. пук, 6. прек. пешад. пук и пионирски полубатаљон. Свега: 9 батаљона). 2. прекобројни пешад. пук кантоноваће у селима: Корстиче – Старовучине – Пукошу – Драгарце. 6. прекобројни пешад. пук кантоноваће у селима: Враниће – Мобљане – Мечетово. Пионирски полубатаљон оправља пут Будаково – Суха река и кантоноваће у селу Речану.
5) 2. заплењена батерија и Дебанжова батерија убиваковаће се на простору: Суха река – Сопина село. Све остале батерије и рефлекторско одељење на простору: Џиновце – Гилашце – Новаке.
6) Телеграфско одељење подиже линију Суха река – Дворане, Дворане – Будаково, Дворане – град Петрич и скантоноваће се код села Дворане.
7) Завојиште у Сухој реци. 1. пољска болница у Сухој реци, 2. пољска болница код Љутоглава.
8) 2. степен мунициске колоне у Сухој реци, 1. степен мунициске колоне код Љутоглава.
9) Алатна колона, трупне коморе и месарска чета поред друма: Суха река – Призрен, на левој обали Лешане реке.
10) Профијантска колона и пекарска чета североисточно од Призрена.
11) Војна пошта у Сухој реци.
12) Ја ћу бити у селу Дворане“.

Операције трупа Битољске дивизиске области

Дејство Вардарског одреда. Према Калабаку непријатељ је отварао пешадиску ватру. На осталом фронту није се непријатељ показивао. У правцу села Камена и Дуње примећена су непријатељска коњичка одељења. На путу од Бабуне ка Прилепу видела се на маршу непријатељска колона, нешто више од 2 батаљона пешадије, 2 – 3 ескадрона, неколико волујских возова (вероватно топова) и 150 – 200 товарних коња. Командант Битољске дивизиске области наредио је у 11.30 часова, да се добро затвори десни одсек од Калабака до Рамзибеј моста на Црној реци северозападно од села Мељнице, са осигуравајућим деловима у селима Дуње и Камен. Тај мост на путу Мељнице – Камен да се поруши. Командант одреда издаје команданту десног одсека потребно наређење и упућује му један брдски топ. Пошто се мајор Благојевић разболео наређено је, да мајор Влајић прими команду десног одсека.
Дејство Тетовског одреда. Тетовски одред водио је овог дана борбу и био је око 7.30 часова принуђен да предње делове повуче од Ропотова ка Дебришту, али је у вече овладао опет линијом: Белушин – Ложани – Ропотово – Маргари. На фронту према Гостивару и у долини реке Треске није било ништа новога. Код Француза дан је прошао на миру. На десној обали Црне реке према Возарцима, Французи су оставили 1 пук пешадије. На линији Бежиште – Клиново није било непријатеља.
Дејство Албанског одреда. Врховна команда са ОБр. 24758 од 22. новембра наредила је команданту Албанског одреда – Дебар, ово: „По наређењу начелника штаба, трупе Призренског одсека улазе у састав новоформираног Призренског одреда, чији је штаб у Призрену. До даљег наређења веза између трупа Призренског одреда и осталих трупа које стоје под вашом командом одржаваће се на одсеку где је сад. Према томе трупе Призренског одсека излазе из састава Албанског одреда“.

Слични чланци: