22. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 22. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 9515 у 3.40 часова. „Пред фронтом Дунавске дивизије II. позива на десној обали Ибра, непријатељ је у јачини два батаљона почео се пребацивати. На одсеку Дубраве – Граничани напао је и потиснуо наше предње делове и продужио даље напад према центру ове дивизије, али је одбивен. У даљем току непријатељ се искупљао ближе свом крилу, напао 9. пук II. позива вечерас код села Сочанице и потиснуо га. Према Ужичком и Студеничком одреду на левој обали Ибра, непријатељ је допро на линију Ком – Трстеник, а једна његова колона јачине једног пешадиског пука кретала се од Рашке ка Новом Пазару. Трупе Ужичког одреда још су у искупљању. 8. пук II. позива нападнут на Гуковику, после извршеног јуриша од стране непријатеља, одступио је, али веза још са њиме није ухваћена нити командант одреда зна што о њему. Командир 22. пограничне чете из Рудника јавља, да су Арнаути напали нашу стражу код Мојстира и после потисли је. Према директиви Врховне команде ОБр. 24670 од 21. новембра Дринска дивизија II. позива по смени креће се ка Рожају, остали делови дивизије такође предузимају одмах покрет са Лаба, Ситнице и Ибра“.

ОБр. 9520 у 10.30 часова. „Према извештају командира 22. граничне чете Бошњаци у селу Драги и Мојстиру побунили су се и добили оружје од непријатеља. Наше страже са Драге и Мојстира повукле су се у село Врњаке. Из Тучана где је био срез Рибарића и околних села, наше су власти отишле“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 5211 у 22.40 часова. „Данас су трупе поселе положаје за одбрану Тенешдолског теснаца. Непријатељ је наступао од Преполца у двема колонама једном ка Подујеву а другом ка селу Мердарима и око подне је потиснуо наше заштитнице ка главном положају. Од команданта Тимочке дивизије II. позива добио сам извештај, да цела дивизија не броји више од 2.500 пушака. Тако исто командант Шумадиске дивизије I. позива известио ме је, да је у јучерашњој борби из 11. пука I. позива нестало 189 војника са једним резервним официром, а да од осталих пукова још није добио извештај“.

ОБр. 5214 у 7 часова. „Трупе ове команде отпочеле су од јутрос да врше покрет по директиви Врховне команде ОБр. 24670, и то: лева побочница и Тимочка дивизија II. позива повлаче се на положај на десну обалу Сандомске реке од Лаба до села Карблова, а Шумадиска дивизија I. позива кренула се за Свињаре, одакле ће сутра из јутра продужити покрет уз реку Љушту, и Тимочку дивизију II. позива мораћу због повлачења I. армије ка Митровици, да кренем ноћас ка Свињаревцу. Штаб команде Одбране Београда одлази у Митровицу данас у 9 часова“.

Од команданта III. армије

ОБр. 8504 у 9.10 часова. „Од два разна бугарска заробљеника један из 34. други из 57. пука добивени су извештаји, који се слажу и по којима се према Дунавској дивизији I. позива налази 9. дивизија са пуковима 4., 17., 33., 34. и 57. десно – западно од ње је 6. бугарска дивизија па онда долазе Немци. Источно од 9. дивизије налази се 1. дивизија. 9. дивизија дошла је правцем Ниш – Прокупље – Добри до – Житни поток. Заробљеник 57. пука изјављује, да су чете око 140 људи, а заробљеник 34. пука изјавио је, да у пуку има око 5.000 људи. Његова чета има 6 официра, он даље изјављује, да је пре 4 дана ишао у Прокупље и тамо видео у логоришту 103. немачку дивизију. До сад су пред фронтом Дунавске дивизије у борби откривени 34. и 57. пешадиски пук. За остале још не зна се где су“.

ОБр. 8538 у 17.30 часова. „Подносим бројно стање пешадиских пукова ове армије: Дринска дивизија I. позива: 3. прекобројни пешадиски пук 541; 5. пешад. пук 1.224; 6. пешад. пук 1.076; 5. кадров. пешад. пук (3. и 4. батаљон) 564. Дунавска дивизија I. позива: 8. пук 786; 9. пук 768; 4. прекобројни пук 1.055; 12. кадровски пук 216. Браничевски одред: 8. пук III. позива 471; 9. пук III. позива 438; 1. батаљон 2. кадров. пука 252; батаљон 8. пук I. позива 350“.

ОБр. 8541 у 13 часова. „У току дана 21. новембра трупе ове армије заузеле су под заклоном заштитница положаје на левој обали реке Брвенице. Непријатељ је наступао у више колона од по 1 батаљона а једном јачом колоном (око 2 пука) од Сикираче на југ. И пешадијом и артилеријом непријатељ је јаче притискивао према Дринској дивизији I. позива, и све су се заштитнице до мрака повукле на главни положај. С обзиром на општу ситуацију армије, сутра заузимам линију Бесмека – Риманште – Селова гора“.

ОБр. 8552 у 19.30 часова. „У току данашњег дана непријатељ је подишао фронту ове армије у више колона од по једног батаљона и једном брдском батеријом а после подне почео је и напад, кога су наше трупе успешно задржавале. С обзиром на општу ситуацију и директиву Врховне команде трупе ове армије отпочеће ноћас 22./23. покрет ка новим положајима на планини Чичавици. Главнина почиње покрет ноћас у 22 часа а заштитница у 4 часа из јутра. Штаб армије иде сутра у село Чекатово а 24. иде у Дреник (Трстеник) на изворном делу Дренице“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 1044 у 10.30 часова. „Стање на фронту ове војске у току ноћи 21./22. ов. м-ца:
1. – Код Брегалничке дивизије I. позива ноћ до 4.40 часова прошла је на миру, а затим је непријатељ предузео напад пешадиском и артилериском ватром на центар и лево крило десног одсека, што је трајало до 5.45 часова, кад је на овом одсеку настало затишје и напад пренесен на леви одсек на страни Врбанског виса. У 6.20 часова напад је био врло јак и наши истакнути делови потиснути су до линије одбране. Борба се води и сад 8.15 часова. По извештају команданта овога одсека од 8.30 часова непријатељ се повукао испред његовог левог крила и заклонио се у село Гошћице (крајње лево крило дивизије), које се сад бомбардује артилеријом.
2. – Код Комбиноване и Коњичке дивизије ноћ је прошла на миру.
3. – Код Крајинског одреда преко ноћи сем омањег пушкарања код предњих делова новости нема. Данас отпочиње напад у правцу села Жеговца. Веза са Моравском дивизијом I. позива и 1. коњичком бригадом ухваћена је и одржава се“.

ОБр. 1056 у 9.10 часова. „Због извештаја команданта трупа Нове Области, да се са својим трупама повлачи ноћас 22. на положаје одређене директивом, наредио сам повлачење и ако ситуација код ове војске повлачење не изискива. Мотивација команданта трупа Нове Области изнесена у његовом извештају ОБр. 10998 од данас, да се повлачи због неповољне ситуације код трупа Тимочке војске не одговара стварности, јер је ова војска у току данашњег дана врло лако одбила све нападе на Брегалничку дивизију I. позива а на фронту Комбиноване и Коњичке дивизије владало је у главном затишје, док је Крајински одред наступајући био подишао јужној коти 1250 на планини Корми. Поводом овога лично сам се са ђенералом Бојовићем на телефону објаснио и он је изјавио, да је прави узрок његовој одлуци повлачења немогућност да на досадањим положајима прими борбу а Тимочку војску навео као узрок за повлачење зато, што је погрешно схватио стање код ове војске. Са штабом ове војске полазим ноћас из Урошевца у Суху реку“.

ОБр. 1057 у 22.20 часова. „Стање на фронту ове војске у току 22. ов. м-ца. овако је: Код Брегалничке дивизије I. позива борба почета јутрос у 4.40 часова, настављена је са променљивом интензивношћу све до 16 часова кад је престала. Трупе наше успеле су да поврате своје првобитне положаје, садејством 5. прекобројног пука и Моравског коњичког пука I. позива. Непријатељски губитци су врло велики а наши доста знатни. – Код Комбиноване дивизије I. позива промена нарочитих није било, сем што су 2 чете и 2 митраљеза 5. прекобројног пука упућена ка селу Грмову за подржавање левог крила Брегалничке дивизије I. позива. Код Коњичке дивизије није било никакве промене. Код Крајинског одреда са предњим деловима у току данашњег дана вршено је рекогносцирање у правцу села Жеговца. Наша артилерија брзо је ућуткала 2 непријатељска топа и натерала их на повлачење, а вод непријатељских коњаника растерала“.

Од команданта II. армије

ОБр. 10331 у 16.10 часова. „Због повлачења трупа Нове Области наредио сам споразумно са командантом III. армије, да се трупе ове армије повуку на леву обалу Ситнице. Штаб армије прекинуће везу са Врховном командом у поноћ, а јавићу кад будем добио нове везе“.

ОБр. 10332 у 8.10 часова. „Командант Тимочке дивизије I. позива извештава: „Око 15.15 часова непријатељ је јачим снагама напао средњи одсек ове дивизије код Глоговице, борба је трајала до мрака, у борбу је уведена сва резерва. Трупе су се одржале до мрака и тада је отпочело делимично одступање, због чега сам наредио, да се повуче десни одсек и трупе Јужно Моравске на исток на огранке планине Прапаштице. О овоме обавештен је командант Моравске дивизије II. позива. Дивизија ми је преко мере ослабила (има свега до 3.000 пушака), преморена свакодневним борбама и ноћним одступањима. Код трупа је слаб морал, те је немогуће организовати јачи отпор на овако широком фронту, колики се даје дивизији. Брдске артилерије немам више, јер је и последњи топ онеспособљен, а пољска артилерија не може да се извуче на положај. Исхрана и дотурање других потреба је врло тешко. Ово се доставља команданту те да види, колико се може рачунати на борбену моћ дивизије“.

ОБр. 10334 у 11.25 часова. „У вези извештаја ове команде ОБр. 10316 од 21. ов. м-ца. доставља се овај извештај команданта Шумадиске дивизије II. позива о стању у току 21. ов. м-ца: „По подне нашом артилериском ватром растерана су два непријатељска батаљона, који су се прикупљали код Мерћеза (северно од Каљаштице), као и непријатељске предње делове који су подилазили Балаботској коси. Пред 11. пешадиским пуком II. позива један непријатељски пук подишао је према десном а два батаљона према левом крилу. Непријатељ је подишао на даљину од 1.000 метара, где је заустављен нашом јаком ватром а предњи делови подишли су местимично на 4 – 500 метара. Пред 10. пешад. пуком непријатељ је растеран нашом јаком артилериском и митраљеском ватром. Око 16 часова непријатељ је напао врло снажно крајње десно крило дивизије (1 батаљон 17. пука), али је заустављен на предњим тачкама нашом пешадиском и митраљеском ватром. У току ноћи 21./22. трупе Шумадиске дивизије II. позива извршиле су неузнемиравано повлачење на линију: Столов дол – Кечекол“.

ОБр. 10346 у 18 часова. „Штаб армије полази сутра 23. ов. м-ца. у 3 часа јутра из Приштине и стићиће око 9 часова у Лапушнички Хан, где ће и остати“.

ОБр. 10348 у 20.30 часова. „Стање код ове армије у току данашњег дана овакво је: Код Шумадиске дивизије II. позива до 11.30 часова затишје, тада су се спустила у долину реке Прапаштице 2 батаљона и на падину јужно од Нишевачке косе још 4 батаљона и постројили смакнути поредак. Нашом артилеријом су растурени. У 14 часова непријатељски предњи делови подишли су положају 11. пешад. пука II. позива и осмотрена је истим правцем са косе јужно од Извора (к. 1150) колона од 2 батаљона а од Лисице у правцу Столов дага (Злата) 2 колоне од по једног пешадиског пука. У 15 часова непријатељ је извршио јуриш на 12. пешад. пук II. позива у два маха; одбивена су обадва. Око 16 часова непријатељ је заузео трећим јуришом ровове једне чете, но контра нападом одбивен је са великим губитцима. До 18 часова је затишје, тада је понова почела пушчана и митраљеска ватра; почета борба још траје. Код Тимочке дивизије I. позива по телефонском извештају није било борбе“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 10965 у 1.35 часова. „Непријатељ је 20. новембра почео напад на Моравску дивизију I. позива. После кратке борбе успео је да заузме предње положаје на десном крилу Моравске дивизије I. позива. На фронту Вардарске дивизије I. позива непријатељ је у току целог дана 20. нападао коту 997, спуштајући своје делове у село Бостан и јаругу северно од Бостана, желећи, да ову коту обухвати. Чинећи јак притисак на целом фронту око 15 часова, непријатељ је на целом фронту Вардарске и Моравске дивизије I. позива појачао напад нарочито на десно крило Моравске дивизије I. позива и на део фронта, где се налази десно крило Вардарске дивизије I. позива и лево крило Моравске дивизије, тако да су се наше трупе Моравске и Вардарске дивизије I. позива једва одржале на својим положајима, при чему је Моравска дивизија I. позива изгубила један вис испред свог фронта. Комбиновани одред по извршеној смени од стране Моравске дивизије I. позива стигао је једним делом 21. у Лабљане. Остатак стиже у току ноћи 21./22. Моравска дивизија II. позива у току ноћи 20./21. и 22. ов. м-ца. заузела је фронт Комбинованог одреда и дошла између Вардарске дивизије и II. армије, долазећи у везу са овом на утоку Ситнице. Око 16 часова Тимочка дивизија I. позива нагло је одступила на Прапаштицу, због чега је и Ветернички одред одступио на Бутовац, а Моравска дивизија II. позива почела је повлачење на Козницу. Код Тимочке војске лева колона – Комбинована дивизија повратила је коту 1190 на Жеговцу, али ју је морала напустити због навале непријатеља. Око ове коте борба се продужава. Коњичка дивизија, која је на правцу Урошевац – Мираш – Кишно поље и 1. коњички пук, дошли су у везу са левим крилом Комбиноване и десним крилом Моравске дивизије I. позива. Према ситуацији, која је данас настала код трупа II. армије (Тимочка дивизија I. позива и Ветернички одред), као и код Моравске дивизије I. позива због данашњег губитка предњих положаја пред десним крилом, наредио сам:
1. – Да се Моравска дивизија II. позива у току ноћи 21./22. повуче на положај Козница и да га заузме од села Лукавице до безимене коте у висини села Модри Поток – Сливово закључно. Лево одржавати везу са трупама II. армије, а десно се наслањати на Вардарску дивизију I. позива.
2. – Да се Вардарска дивизија I. позива повуче тако, да дође у току ноћи на Козницу и да заузме положај од безимене коте у висини села Модри Поток – Сливово закључно до пута Гњилане – Приштина.
3. – Да Моравска дивизија I. позива повије своје лево крило и центар тако, да буде у вези са десним крилом Вардарске дивизије I. позива.
4. – Комбиновани одред да дође у армиску резерву на десно крило Моравске дивизије I. позива код коте 1250 изнад села Драговца.
5. – Комуникациски правац за Моравску дивизију II. позива и Вардарску дивизију I. позива Сливово – Грачаница – Липљан, за Комбиновани одред, Моравску дивизију I. позива: Гњилане -Голак (к. 964) – Јањево – Липљан.
6. – Мој штаб остаје у Грачаници“.

ОБр. 10998 у 14 часова. „С обзиром на стање код Тимочке војске, нарочито код њеног левог крила (Комбинована дивизија), као и са обзиром на садашње стање код поверених ми трупа, које се налазе у тешкој ситуацији у сваком погледу из које треба, да се што пре извуку и изврше дуге маршове, те како би се у духу директиве Врховне команде могле пребацити на леву обалу реке Ситнице и заузети нове положаје, био сам принуђен, да у интересу спаса живе снаге наредим ово:
1. – Да се остатак коморе пребаци на леву обалу Ситнице одмах ка Штимљу.
2. – Да поверене ми трупе са главнином ноћас предузму повлачење у 22 часа одређеним правцима.
3. – Да заштитнице остану на положајима до 17 часова, и да се тада постепено повлаче за главнинама.
4. – Деснокрилна – Моравска дивизија I. позива повлачиће се правцем Добротин – железнички мост на Ситници (к. 550) – Сливово на линију реке Неродимке (према селу Језерцу) па до Црнољева (према селу Кошати).
5. – Левокрилна – Моравска дивизија II. позива повућиће се правцем: манастир Грачаница – село Сескуманово на линију село Канабаре (к. 636) па до изворног дела безименог потока јужно од Голећ Бећара (кота 1059).
6. – Центар – Вардарска дивизија I. позива и армиска резерва (Комбиновани одред) повућиће се преко Липљана на међупростор горњих дивизија.
7. – Штаб ове команде преместиће се вечерас у Штимље“.

Од команданта Битољске дивизиске области

ОБр. 4570 у 10.15 часова. „У току 21. новембра Тетовски одред заузео је село Белушин – к. 748 -Ложани – Ропотово. Непријатељ је давао отпора нарочито код Ропотова. Код Гостивара непријатељ је пласирао по 2 топа код села Дуње на путу за Вруток, код села Бањице и Турчане. О снази непријатељске пешадије немам података. На фронту Вардарског одреда ноћ 21./22. прошла је на миру. Од Тетовског одреда немам извештаја“.

ОБр. 4600 у 23.55 часова. „Вардарски одред: Према Калабаку непријатељ је отварао пешадиску ватру. На осталом фронту нема непријатеља. У правцу села Каљањи и Дуње непријатељ је извиђао коњичким одељењима. Двогледом данас у 16 часова виђено је на путу Бабуне, где маршују ка Прилепу два и нешто јаче батаљона, 2 – 3 ескадрона, неколико возова волујских (вероватно топови) и 150 до 200 товарних коња. Тетовски одред: Јутрос у 7.30 часова водио је борбу и принуђен био, да предње делове од Ропотова повуче ка Дебришту, где је и заноћио на линији: Маргарита – Дебриште – Борина – Белушин. На фронту према Гостивару и долини Треске нема ништа ново. Код Француза, дан је прошао на миру. На десној обали Црне реке према Возарцима, Французи су оставили 1 пук пешадије. На линији: Бешиште – Клиново нема непријатеља“.

Од команданта Албанског одреда

Број службено

„Стање на територији овог одреда редовно је. Ситуација је непромењена“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 24758
у 20 часова

Команданту Албанског одреда – Дебар

„По наређењу начелника штаба, трупе Призренског одсека улазе у састав ново формираног Призренског одреда чији је штаб у Призрену. До даљега наређења веза између трупа Призренског одсека и осталих трупа, које остају под вашом командом, одржаваће се на одсеку где је сад. Према томе трупе Призренског одсека излазе из састава Албанског одреда“.

Падом Приштине пало је и Косово поље, и тиме је завршен овај период операција 1915. године.

Слични чланци:

22. новембар, Операције II. армије, Тимочке војске, трупа Нових области и Битољске дивизиске области

Операције II. армије У току ноћи 21./22. новембра трупе Шумадиске дивизије II. поз. извршиле су неузнемиравано од непријатеља повлачење на линију: Столов даг – Кечекол.

Прочитај више »