10. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

III. Ситуација

У току 10. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

а) Од команданта I. армије:

ОБр. 9137 у 3.50 час. „У току дана 9. новембра код Дунавске дивизије II. позива на њеном центру и левом крилу водила се борба целог дана. Непријатељ је почео напад још од 4 часа нападајући снажно на лево крило у правцу Елдовишта и Врановице на фронт Доњо Васојевићске бригаде и Ужичког одреда. Потпомогнут снажном ватром своје артилерије, непријатељ је целог дана освежавао напад новим трупама продирући нарочито преко Јастребара. Доњо Васојевићска бригада под ударцима непријатеља сва се растурила, људи нису хтели више да се боре. У доцнијем току непријатељ је продужио снажно нападати и од Ранкова гроба на Врановицу, а једновремено рокирати и на правцу ка Каони и Дубцу. У подне непријатељ је заузео Дубац и Борову Главу. Тежња непријатеља била је очигледна да се пробије Каонском реком. Због свега тога, лево крило Дунавске дивизије II. позива морало се повући и нова линија, коју ће у току 10. новембра заузети трупе Дунавске дивизије II. позива, протезаће се од Лакта преко Богутовца, Милунске Ливаде, а Ужички одред на одсеку: Просјанско брдо – Видлаков превој, поседајући делом трупа Пандилак. Црногорска бригада повучена је ка Каму. На правцу од Јастребара и Каоне на путу за Ивањицу, запажена су по подне 2 непријатељска батаљона. Поводом заузећа Борове стране и угроженог левог бока трупа на северном излазу из Ибарске клисуре, упућена су 2 батаљона 4. пука II. позива преко Орље Главе ка Смрчаку (данас на Чемерну) а 6. пук III. поз. упућен је на правац Студеница – Велике ливаде за појачање 4. пука II. поз. На фронту Дринске дивизије II. позива борбе није било. Према накнадно добивеним извештајима батаљон у долини Рибнице имао је 8. ов. м-ца. борбу целог дана на линији: Змајевац – Палежи – Ћава. Јачина непријатеља је око једног батаљона и 4 митраљеза. 8./9. новембра наш батаљон повукао се на линију: Витош – западне падине Црног врха. На тај начин Дринска дивизија II. позива држи линију: Оштру Главицу – Липар – Локвањ – Озрен – Витош са наслоном на Црни врх. Остатак је трупа у искупљању између Царинца. Пољска артилерија је код Ушћа. По извештају команданта Дринског коњичког дивизиона од 8. ов. м-ца. у 5.15 час. из села Танишинаца, непријатељ је у току дана 8. ов. м-ца. јачине једног батаљона избио на линију: Трстеник – Бело Дубље – Водице (1147). У циљу појачања овог правца преко Јошаничке бање упућена су још два батаљона 5. пука III. позива, те да затворе правац од Гоча ка Јошаничкој бањи. На правцу Ивањице стање је непромењено. Непријатељ није показивао никакву активност. Батаљон 2. прекобројног пука III. позива стигао је око 7 час. на Велике Ливаде, где се већ налазила једна чета 4. пука II. позива. По извештају команданта батаљона пушкарање се чуло у правцу Опаљеника и Кушића“.

ОБр. 9146 у 14.30 час. „Ноћ 9./10. новембра прошла је без борбе. Трупе Дринске дивизије продужиле су покрет у циљу заузимања положаја десне обале Ибра. Лево крило Дунавске дивизије II. позива због јаког надирања непријатеља у томе правцу, као и због повлачења Доњо Васојевићске бригаде морало се повући са Јајинца и Врановице ка линији Грлејанско брдо – Троглав – Видлакови превоји, где се још искупља са јаком резервом на к. 1188. Од јутрос непријатељ дејствује ретком артилериском ватром против Лакта – Богутовца и Космајице. На правцу Студеница – Ивањица је без промене. Делови Студеничког одреда, упућени правцем Смрчка, предузели су јутрос зором покрет, одређеним правцем. Непријатељ је према батаљону 2. прекобројног пука III. позива остао неактиван“.

б) Од команданта трупа Одбране Београда:

ОБр. 5038 у 8.54 час. „Због нагомиланости коморе кроз Јанкову клисуру, Комбиновани одред и поред свију напора, а после марша од два дана и једне ноћи, могао је тек вечерас стићи у Блаце. 10. ов. м-ца. продужује покрет према наређењу Врховне команде ОБр. 23787. О овој сметњи, која се противила брзом упућивању Комбинованог одреда имао сам част известити Врховну команду са ОБр. 4937 без тога, кад је добивено у моменту наређење за његово упућивање, Комбиновани одред био је цео заплетен у борби на левој обали Западне Мораве“.

ОБр. 5055 у 12 час. „Ноћас је непријатељ нападао предстраже Шумадиске дивизије I. поз. на Босоћанац коси и Ристином Гувну, које су се повукле на главни положај. Од јутрос је отпочела јака артилериска ватра на левом фронту и под заштитом њеном непријатељска пешадија се развија. Примећују се покрети непријатељских трупа од Крушевца ка Александровцу што значи, да су ове трупе, које сад оперишу према трупама Одбране Београда, дошле од Крушевца“.

ОБр. 5056 у 20 час. „Данас је непријатељ уз садејство веома јаке ватре пољске, брдске и хаубичке артилерије енергично напао цео фронт трупа Одбране Београда. Тимочка дивизија II. позива на коју је изгледа био управљен главни напад, данас по подне била је потиснута а лево крило Шумадиске дивизије I. позива са гребена и Црепуљначе. Имајући позади себе теснаце, трупе би запале у веома критичан положај ако би и сутра примиле борбу пред теснацом у толико пре, што је непријатељ на овоме фронту веома активан а при томе се због тешко пролазног терена није успело, да му се противустави сва пољска артилерија са којом располажем. Стога сам наредио, да се повуку у теснац, где ће се организовати три линије одбране. Прва на улазу у теснац а на В. Вложају – главна караула Суво брдо – Липовачка чука – Барда – Обла глава са редвијем одбране на Лафа. Друга у самом теснацу а на положају к. 694 – 619 – 615 (с. Пребреза) – 508 (с. Чучам Јаворац) и трећа на излазу из теснаца а на положају Драгомировац – Тробуњски виногради – к. 567 (југозападно од села Ђуровца). Како се у теснацу не може да развије и употреби сва снага, то ће свака од ових линија добити своју посаду, која ће једна другу да прихватају. У току данашњег дана примећени су покрети непријатељске пешадије, артилерије и коморе од Крушевца преко Дашнице ка Александровцу. Стављам до знања команданту I. армије, да сам вечерас сазнао да постоји један колски пут од Бруса преко Влауковаца, Брзске и Јарме на Павлицу, који би требало осмотрити, пошто су моје трупе напустиле Брус“.

в) Од команданта III. армије:

ОБр. 8326 у 14.10 час. „Данас почиње повлачење III. армије на главни одбранбени положај планина Јастребац. Ако не буде успоравање због коморе, она ће тамо бити сутра 11. ов. м-ца. По извештајима Одбране Београда изгледа, да правац од Ломнице и Наупара на Велику Раван није затворен. Послаће се данас комбинована коњичка бригада ове армије, на Велику Раван за одржавање везе са Одбраном Београда и затварање тога правца, али је потребно да тамо постоји макар и мањи одред Одбране Београда. Командант Браничевског одреда јавља, да је непријатељ успео, да пребаци до подне две чете. Сад се тамо води борба“.

г) Од команданта II. армије:

ОБр. 9919 у 24 часа. „Командант Моравске дивизије II. позива са ОБр. 2753 од данас доставља овај извештај команданта Шумадиске дивизије II. позива: „Јуче после подне једна непријатељска колона неоцењене јачине била је у покрету са Карахасанових ливада у правцу Бојника. Јутрос по извештају команданта левог одсека од 9.15 час. један коњички пук пребацује се преко Мораве код села Тополице и прикупља се код села Брестовца“.

ОБр. 9930 у 8.45 час. „Чини се све што је могуће и командант армије и оба команданта дивизије били су јуче на лицу места и гледали, да поврате ред, али се није могло брзо успети у томе, јер пешадиски официри нису заустављали своје војнике. И јутрос је командант армије отишао на положаје на левој обали Пусте реке, где су се наше трупе задржале“.

ОБр. 9935 у 3.30 час. „Стање армије у току 9. новембра овако је: Код Тимочке војске, командант Комбиноване дивизије у 12 час. јавља, да су примећене две непријатељске чете у спуштању са Малошишког Крста ка Морави. Ноћу 8./9. ов. м-ца. и данас пре подне непријатељ истоварује грађу код старог Чечинског моста а с времена на време отварао је митраљеску ватру са Курвин града и код Суповског моста. Трупе Крајинског одреда прикупљене су код села Божурње. Комбинована дивизија у своме рапорту ОБр. 4418 наводи, да су му људство и официри у пешадиским пуковима толико преморени, да смо у очевидној опасности да се наша наређења не изврше и да ће дисциплина и ред ускоро бити опасно угрожени. Стање у 15.45 час. и у 23.15 час. Командант Моравске дивизије II. позива стигао је на положај Лозиште, где је затекао Шумадиску дивизију II. позива у повлачењу и мешавини. У 13 час. послао је 3. пук II. позива на Лозиште. За то време трупе Тимочке дивизије I. позива прикупљене су у правцу деснога бока, а Шумадиске на левом крилу. 2. пук II. позива упућен је ка Широком пољу. У 14.10 час. Шумадиска дивизија II. позива држи десну обалу Дреновачке реке и то 5. кадров. пук на Широком пољу, 4. пук I. позива на одсеку Лозиште – Питоме Крушке, 11. пук II. позива позади Лозишта у општој резерви. Шумадиски допунски пук је у току одступања на одсеку Ћелије – Сами дуб. Тимочка дивизија I. поз. 15. пук је у прикупљању у правцу Злате. 11. пук се прикупља на левој обали Дреновачке реке. О 14. пуку немам података. У 16 час. 2. пук II. позива: 1 батаљон је на Широком пољу, остали батаљони су код села Каре, кога нема на карти, југозападно од села Голог била. Борба се сад сасвим утишала Непријатељ је гађао с времена на време Лозиште и Широко поље. По мишљењу команданта Моравске дивизије II. позива ситуација не изгледа критично. Од Тимочке дивизије I. позива, Шумадиске дивизије II. позива и Јужно Моравских трупа немам још извештаја и доставиће се накнадно“.

ОБр. 9940 у 9.15 час. „Командант Моравске дивизије II. позива са ОБр. 2746, од данас јавља, да је Тимочка дивизија I. позива била јуче јако растројена и њени делови прикупљали су се на Дреновачком пољу и код Горњег Црнатова. Знатан број војника промакао је чак до Житорађе. На правцу ка Злати, командант те дивизије прикупио је био око 100 војника из 14. пешад. пука и са њима штитио тај правац, још синоћ су сви упућени ка Дубову, а јутрос рано продужиће ка Злати. Шумадиска дивизија II. позива је релативно добро прикупљена и она држи са три пука свој одсек: Широко поље – Лозиште – Телија – Сами дуб. 10. пешад. пук, који је синоћ стигао, налази се у дивизиској резерви. Моравска дивизија II. позива, која је јуче делом била разбивена на Лозишту и југозападно од Широког поља, повучена је ноћас са фронта, Шумадиска дивизија II. позива а тако исто и 4. пешад. пук I. позива. Командант Моравске дивизије II. позива наредио је да се данас продужи прикупљање и уређење Тимочке дивизије I. позива и Шумадиске дивизије II. позива и да се непријатељу даје отпор на садашњим положајима, ако би он напао. Моравска дивизија II. позива пришла је у зору ближе, заузела са слабим деловима одсек на линији Горњи Коњувци – кота 319 – на Широком пољу, а главну снагу држаће у резерви на изворном делу Дреновачке реке. Коњица Шумадиске дивизије II. позива послата је ка Пуковцу а по извештају команданта Крајинског одреда, одред ће овог јутра стићи на Црвени брег. Коњица Моравске дивизије II. позива упућена је у Коњувску реку. Са Јужно Моравским трупама нема везе; наређено је, да се ухвати веза. Од непријатеља констатован је јуче 41. и 42. пук и један дивизион артилерије (две пољске и једна брдска батерија). На северном фронту, непријатељ није прешао Пусту реку. На јужном фронту нема података. Командант Моравске дивизије II. позива нада се, да ће сутра моћи предузети напад, док се прикупи Тимочка дивизија I. позива“.

ОБр. 9959 у 18.15 час. „Стање код ове армије по извештају добивеном 10. ов. м-ца. до 17 час. овакво је:
1. – Код Тимочке војске, непријатељ је са две чете ушао у село Пуковац и креће се ка Кочанима. У 8.40 час. непријатељ је почео грађење моста код Чечине. Две непријатељске чете са 2 митраљеза протеране су са Курвин града. У 9.20 час. једна непријатељска пољска батерија и 2 хаубице са Малошишког Крста туку десни пододсек, а један пешад. пук спушта се у село Малошиште. Непријатељ јаком артилериском ватром са оба бока туче наше ровове на Комнени.
2. – На фронту Тимочке дивизије I. позива у Бојнику нема непријатеља до 9.20 час. а ту није ни долазио.
3. – Код Моравске дивизије II. позива слабо пушкарање код села Кацабаћа.
4. – Код Шумадиске дивизије II. позива у 11.20 час. примећен је један батаљон у покрету од села Стубле ка Лапатинцу, 1 чета преко Кутлеша ка Брестовцу, 2 чете у селу Горње и Доње Бријање. У 13 час. креће се једна непријатељска колона од 2 батаљона и 1 брдске батерије од Белог Камена ка југу.
5. – Од Јужно Моравских трупа немам никаква извештаја.
6. – Коњичка дивизија са једном бригадом је код села Јасенице (на Топлици), а остали делови пристижу преко Мерошине“.

д) Од команданта трупа Нове Области:

ОБр. 10397 у 12 час. „У вези извештаја ОБр. 10333, 10356 и 10371, у јучерашњем нападу са Моравском и Вардарском дивизијом на непријатеља, који се налази на западном излазу из Кончулског теснаца, као и у нападу са Брегалничком дивизијом на непријатеља, који је био успео, да потисне један наш батаљон на самом излазу из теснаца у долини реке Неродимске, претрпљени су знатни губитци (око 1.000 које мртвих које рањених) и утрошен је доста знатан број пешадиске и артилериске муниције; но непријатељ је свакако морао претрпети још веће губитке, јер је наша пешадиска а нарочито артилериска ватра била успешна. Ма да су Моравска и Вардарска дивизија у овоме нападу успеле, да потисну предње непријатељске делове за 1 – 2 ½ км. и Брегалничка да поврати поменути изгубљени положај на Качаничком теснацу, и ма да сам јутрос намеравао продужити напад са Моравском и Вардарском дивизијом на непријатеља, који се утврдио на западном излазу Кончулског теснаца у коме сам циљу пре зоре лично био отишао дивизијама, ипак сам био принуђен, да од ове одлуке одустанем и да се ограничим на активну одбрану из ових разлога:
1. – Што сам, дошавши јутрос сам на положај код Моравске и Вардарске дивизије, сазнао за осетне губитке, које су у јучерашњој борби те иначе веома слабе дивизије претрпеле.
2. – Што је до 10 часова била јака магла, а непријатељ се налази на утврђеним положајима, на којима је у јучерашњој борби давао веома јак отпор.
3. – Што поверене ми дивизије оскудевају у муницији, што је довоз ове муниције из позадине реквирисаним возовима веома спор, а нарочито што већ почиње сасвим нестајати муниције нарочито за Манлихерову пушку, са којом су већина поверених ми трупа наоружане, те би и евентуални успех у нападу врло тешко могао искористити.
4. – Што је јучерашњи напад био доста млитав из чега закључујем, да трупе не располажу са довољном нападном енергијом, јер су слабог састава и заморене.
Из ових разлога нашао сам, да је једино и целисходно решење: задржати се на садашњим јаким и утврђеним положајима, искористити добре његове особине а нарочито одлично пласирање и добро командовање батерија, те да се непријатељ, ако нападне ове дивизије, дочека и једним енергичним контра нападом на његовим леђима избије на његове положаје. У овом сам смислу издао потребне инструкције командантима дивизија. Овом приликом напомињем, да непријатељ продужава тенденцију за обилазак овог положаја косом на левој обали Криве реке и то трупама, које су већина тамо дошле са наше старе граничне линије западно од Врања. За парирање овог обиласка употребио сам свега један батаљон 1. пука I. позива код села Боривојца, од кога се два вода налазе на Лисици и једну чету 3. пешад. пука I. позива, са једним водом дивизиске коњице на Јелачи код села Костадинце. Већу снагу нисам могао одвојити, јер је положај поверених ми трупа и иначе веома развучен. Но од јуче непријатељ показује тенденцију и за даљи обилазак мога левог крила старом граничном линијом ка Прапашници, за парирање чега сам, због велике даљине, у немогућности да нешто озбиљно учиним; на томе правцу се налазе само два горе поменута вода на Лисици, куда сам наредио команданту Косовске дивизиске области јутрос, да из Приштине упути једну чету последње одбране. Стога молим да се нареди што хитније команданту II. армије, да што пре заузме Китку и Вељу Главу и спречи, како овај далеки обилазак мога левог крила тако и сопственог му десног крила и позадине као и да заштити веома важну везу долином Медвеђе ка Приштини. И овом приликом част ми је предложити, да се што пре образује стратегиски резерва у Приштини за парирање разних евентуалности, које могу наступити, или да ми се што пре упути обећани Комбиновани одред, јер сам остао без икакве резерве, а ефектив поверених ми трупа сваким даном опада“.

ОБр. 10424 у 18.55 час. „На фронту Брегалничке дивизије I. позива ноћ 9./10. ов. м-ца. прошла је на миру. На фронту Моравског дивизиског коњичког пука ноћ је прошла на миру. Официрске патроле су у додиру са непријатељем, који држи линију к. 1270 – Вирина Глава – Корбулик -Танишевце – Дебели Дел – Лешница – Жегла – Липовица. 9. ов. м-ца. по подне 300 – 400 војника непријатељских са 34 товарна коња кретали су се од Лешнице ка Врнезова, остављајући неке делове северно од Лешнице. Непријатељ је целог дана био неактиван. На фронту Моравске дивизије I. позива непријатељ је ноћу 9./10. ов. м-ца. у 12.30 час. напао на леви и средњи одсек; напад је одбивен са великим непријатељским губитцима. Према десном одсеку пушкарање извиђачких делова. На путу између Приштине и Лабљана код Новога Хана око 22 часа, Арнаути су напали мањи транспорт и пошто су бацили 2 бомбе разбегли се. Наређена је истрага и увиђај; појачане су страже на свима комуникацијама и јача контрола стража, које осигуравају комуникације. На фронту Вардарске дивизије непријатељ је ноћу 9./10. ов. м-ца. покушао напад на положај Чука к. 940, употребљавајући артилерију и бомбе. Напад је одбивен. Наши губитци у борби 8. ов. м-ца. оволики су: код Вардарске дивизије погинуло 68 редова, каплара и подофицира. Утрошено је 340.000 пушчаних метака. Наредио сам, да командант Вардарске дивизије одмах упути један батаљон правцем Лисице, да расчисти са непријатељским коњаницима и Арнаутима простор између Приштине и Лисице и тамо остане до даљег наређења. Да командант Моравске дивизије одмах упути једну чету путом Гиљан – Приштина, да обезбеди и васпостави телефонску везу, док зато не стигну старци последње одбране.
Начелника штаба пуковника Кушаковића упутио сам у Приштину, да са командантом Косовске дивизиске области и командантом Комбинованог одреда, који је 10. ов. м-ца. у подне стигао у Куршумлију, ступи у споразум и предузме хитне и нужне мере, да се непријатељски коњички делови, који су се појавили око Лисице и на нашој старој граници, разбију и униште на крајњем левом крилу Вардарске дивизије. Заробљени рањени бугарски војник изјавио је, да је из 6. чете 11. пука II. позива, командант пука је Георгијев, у 6. чети има 3 поручника, 1 ппоручник и 1 официр командир, да је цео 11. пук нападао 8. ов. м-ца. на лево крило Вардарске дивизије а овај пук стајао у вези лево са 18. пуком, који је нападао према десном крилу дивизије; да је 11. пук дошао пре неколико дана као замена 22. пука, који је упућен на други фронт. Да су Бугари од артилерије имали један пољски и 8 брдских топова. Да немачких официра није било, да бугарски официри прете војницима стрељањем ако одступају. Телефонску везу и релеје Приштина -Лисица – Лебане, прекинула је непријатељска коњица“.

ђ) Од војног изасланика у Француској:

ОБр. 482 „1. – Према тражењу г. Пашића 200 вагона брашна упутиће Француска преко Италије до Драча. Сад је питање, ко ће га одавде преносити у Србију. Овде сматрају, да то треба да учини Србија.
2. – Сарај је добио пре неколико дана наређење, да предузме енергичну операцију ка северу.
3. – Киченер је отпутовао прекјуче на исток, вероватно обићиће и трупе на Балканском полуострву. Треба користити прилику и састати се са њиме“.

е) Од команданта Косовске дивизиске области:

ОБр. 2885 у 24 часа. „По наређењу Врховне команде ОБр. 23987 од 9. ов. м-ца. упутио сам данас у 7 час. још две чете последње одбране у састав одреда, који је 9. ов. м-ца. упућен ка Лисици. Још немам од команданта одреда никакве поуздане извештаје, где се и са коликом снагом непријатељ налази. По извештају управника поштанско – телеграфске станице у Приштини, са командом Јужно Моравских трупа нема телеграфске и телефонске везе. Од командира релејне линије Медвеђа – Приштина добио сам извештај, да су му Бугари прекинули релејну линију Лебане – Лисица и најурили две станице. Команданта II. армије обавестио сам о свему и молио га да предузме потребне мере, да се бугарска коњица растера“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 24002
у 10.50 час.

Команданту III. армије

„С обзиром на ситуацију код II. армије, начелник штаба наређује, да се 5. прекобројни пук упути Комбинованој дивизији. На место њега добићете батаљон 8. пука I. позива из Одбране Београда“.

ОБр. 24046
у 5.30 час.

Војном изасланику у Паризу

„Предузета је оправка пута: Призрен – Љум Кула – Пишкопеја – Дебар за Битољ, а од Битоља имамо везу са Солуном. Овим ћемо се путом служити“.

ОБр. 24049
у 17.35 час.

Команданту II. армије – Прокупље

„Настаните свима силама, да се ваше трупе прикупе и уреде, дух и дисциплина поврати. Одмах после овога пређите у напад на непријатеља и потисните га ка Лесковцу. Ово је потребно учинити што пре, јер се Моравска дивизија II. позива после овога мора одмах упутити правцем: Лебане – Тупалски вис – Китка и ставити се на расположење команданту трупа Нове Области“.

ОБр. 24134 – Команданту I., II. и III. армије, Одбране Београда, Тимочке војске, ђенералу Сарају, делегату пуковнику Пешићу, војним изасланицима у Русији, Француској, Енглеској, Италији и Румунији
„Штаб Врховне команде преместиће се 14. новембра у 8.30 час. из Рашке у Митровицу, где ће бити истога дана на преноћишту“.

Слични чланци: