2. новембар, Ситуација

III. Ситуација

У току 2. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

а) Од команданта I. армије:

ОБр. 8930 у 13.50 час. „Извештај команданта 2. Дринске позициске Дебанжове батерије из састава Ужичког одреда: Непријатељ је заузео Чачак и око 15.15 час. ушле су његове патроле, а вечерас предњим деловима допро је до Трнавске механе, где је додир са њиме ухваћен. Прелаз преко Мораве врши на понтонском мосту, пошто су оба моста код Чачка још данас око 8.30 час. разрушена. На правцу Чачак – Краљево налазе се код Слатине само наши слаби делови са две Дебанжове батерије. Упућен је ноћас од села Лађевца 7. пук I. позива на правац Мрсаћ – Слатина, а један пешад. пук Дринске дивизије II. позива од Грабовца ка Краљеву. На фронту Дринске дивизије II. позива водила се само заштитничка борба. Непријатељ је до вечери избио предњим деловима на линију село Брњица – Змајевац – Грошнички млин и испред винограда. По извештају коњичких патрола непријатељ је дошао и до Кнића. Пред фронтом Дунавске дивизије II. позива вођене су слабије борбе. Заштитни њени делови држе Мрчајевце – Бресница – Гунцати. Од Ужичког одреда, који је требао да буде на положајима јужно од Чачка, нема никаквих извештаја. По накнадном извештају команданта Соколске бригаде, на правцу од Рудника ка Горњем Милановцу оперише један немачки корпус од 2 дивизије. Чете су јаке од 150 – 180 људи, у пуку има два батаљона а називи су пукова: 201., 202., 203., 204., 205., 206., 207. и 208. ландвера. Корпус је прешао Саву и преко Лазаревца упућен за Рудник“.

б) Од команданта Одбране Београда:

ОБр. 4910 у 12.30 час. „У току данашњег дана непријатељ је са надмоћнијом снагом напао и потиснуо предње делове Шумадиске дивизије I. позива и Комбинованог одреда ка главном положају, али је за то време био тучен јаком артилериском ватром. Према Тимочкој дивизији II. позива непријатељ је наступајући од Песковите пољане ушао у Крагујевац и са својим јачим предњим деловима прешао Лепеницу и избио код Кошутњака и к. 249 и 367, код села Белошевца, одакле је потиснуо наше предње делове. Артилерија Тимочке дивизије II. позива гађала је непријатеља за време приближавања ка Крагујевцу и за време избијања на напред означене тачке. Констатовано је, да се у правцу ка Крагујевцу кретала према Песковитим пољанама једна дивизија и на правцу Јовановац – Крагујевац две колоне од по једног пука, које су ватром наше артилерије биле растеране“.

ОБр. 4932 у 23.50 час. „Данас је вођена врло јака борба на целом фронту Одбране Београда. Напад је био изведен са великом снагом уз садејство ватре непријатељске хаубичке батерије. Најјаче су били нападнути: Комаричка Чука, Дрењак, Лисин Лаз, Жежељ и Кукова Липа. Све поменуте тачке, осим Жежеља, помоћу поновљених контра напада најзад су се одржале, и ако су биле тучене врло јаком артилериском ватром, а Жежељ је данас по подне пао непријатељу у руке, те се борбени поредак морао повити од Стражаре преко Парлога и Голије на Лисин Лаз. На крајњем пак десном крилу, посада са Парложишта и Ковиљаче била је бочном ватром непријатељске артилерије са десне обале Мораве принуђена, да се повуче на Церјак и Ђуле. Уопште на целом фронту трупе су остале у блиском контакту са непријатељем. Због сувише велике истакнутости према III. армији, која се вечерас повлачи на десну обалу Раванице, и према Дринској дивизији II. позива, која се повукла ка Кречанама у висини Црног врха (Дуленског), наредио сам, да се трупе Одбране Београда повуку на линију Гиље – С. Мајур – Шуљковац – Слат. мех. – Угари – Голо брдо но с тим, да се на важнијим тачкама данашњег одбранбеног положаја оставе јаче заштитнице, које ће се повући кад их непријатељ буде на то приморао“.

в) Од команданта III. армије:

ОБр. 8113 у 1.23 час. „У току данашњег дана непријатељ је нападао на целој линији ове армије. Предње делове фронта обасипао је нарочито јаком артилериском ватром. Његова пешадија после претрпљених јачих губитака успела је, да заузме само неке наше предње тачке. Цео главни положај у нашим је рукама и на њему ће се сутра давати отпор“.

ОБр. 8148 у 11.30 час. „У току данашњег дана непријатељ је напао цео фронт ове армије и заузео предње тачке положаја. Пред вече и у сумрак напао је енергично и делове главног положаја, али су ти напади одбивени, без употребе армиске резерве. Једна јача непријатељска колона примећена је пред вече у покрету од Деспотовца преко Поповљака. С обзиром на ситуацију код Тимочке војске, као и због тога што ова армија има више узастопних положаја, сматрао сам за беспредметно, да на истим положајима изјављујем отпорност до крајњег решења и излажем већим губитцима трупе, које су физички и морално већ јако поколебане. Нов положај биће на десној обали Раванице и оставиће се јаке заштитнице, које ће у току целог дана остати северно од Раванице. У току данашњих борби, код наших трупа било је знатних губитака“.

г) Од команданта Тимочке војске:

ОБр. 751 у 3.05 час. „Са штабом одлазим 2. новембра у 4 часа у Соко Бању, где стижем истог дана око 16 часова“.

ОБр. 749 у 23.20 час. „Стање на фронту ове војске у току дана 2. новембра овакво је:
1. – Код Књажевачког одреда, према десном одсеку непријатељ је у јачини 6 батаљона нападао и при извршењу јуриша потиснуо је наше предње делове са Лесковика, који су се повукли за Богово Гувно. Према средњем одсеку непријатељ је дејствовао слабом артилериском ватром. Према левом одсеку непријатељ је нападао са 2 батаљона на Крстатац потпомогнут батеријом са Зубетинског врха. Јачина је непријатеља према овоме одсеку до једног пука.
2. – Код Комбиноване дивизије I. позива трупе су вршиле од 4.30 час. наређене покрете за заузимање положаја Кукуљаш – Рашинац – Ланац са предњим положајима Гаврановица – Смиљево – Градиште – Мацин Кам Стубин – Баба Станин врх. Трупе левог одсека, 6. прекобројног пука, по телефонском извештају извршиле су повлачење потпуно неузнемираване. Детаљније о овоме повлачењу доставиће се накнадно податци кад се добију.
3. – Код Крајинског одреда у току дана вршено је повлачење трупа на линију: Главица – Јеловица – Грабчица са тачком Кукујево на левој обали Кривовирског Тимока. Повлачење је извршено у реду. Непријатељ је од 14 часова почео спуштање својих трупа ка Бољевцу са Букове главе – Татарског поља – Врбовачке Јежевице. Наше две Дебанжове батерије отвориле су ватру на противничку пешадију. Непријатељска артилерија дејствовала је на наше батерије са положаја источно од Бољевца. Узајамна ватра трајала је од 17.30 час. Пред вече непријатељ је отворио артилериску ватру са положаја десно од Јаковице а према левом крилу Главице развила се узајамна пешадиска ватра“.

д) Од команданта II. армије:

ОБр. 9633 у 16.40 час. „Према извештајима добивеним до 10.45 час. сем онога што је јављено стање код Свођског одреда је овакво: Код левог одсека по извештају од 2.45 час. непријатељ је 31. октобра нападао са јачом снагом него прошла два дана, имао је и 4 митраљеза што раније није било. Непријатељ је у нападу задржан и положај је одржан у целости; непријатељ са једним делом батаљона, који се спушта гредом Љуберађском – Субашин Вртоп – Црни врх (к. 1140) преко Глога (к. 1030) и Чука спушта се са Глоговог врха ка Кули (к. 993), патроле су дошле у додир са непријатељским патролама, које су се спуштале ка Кули и наши су заробили једног“.

ОБр. 9636 у 17.55 час. „Командант Шумадиске дивизије II. позива са ОБр. 3505 од данас извештава, до 7 часова на целом фронту дивизије водила се врло јака артилериска и пешадиска борба. Непријатељ је јаком артилериском ватром обасипао Тројицу, Равниште, Темију, Црвило и Станков врх. Под најјачом унакрсном ватром артилерије против Станковог врха, непријатељ је у јачини једног пука извршио напад на ову тачку, батаљон 5. кадров. пука попустио је и одступио са Станковог врха што је изазвало повлачење целог левог одсека. Наредио сам, да се дивизија пребаци на леву обалу Тимока и да организује одбрану положаја Крајишта – Честа – Уљ – Брест – Вртача – Грамада – Бајтарица – Калафат – Каменичка караула. Предњи делови остаће на косама на левој обали Тимока за одбрану прелаза. Коњица са два митраљеза, једном четом и једним брдским топом, остаје на положају код села Плужине, с тим, да је правац даљег дејства Висока Стена – Сливје – Љути врх. Дивизиски штаб налазиће се у станици Грамада“.

ОБр. 9661 у 18.25 час. „Стање код ове војске у току 1. новембра овакво је:
1. – Код Шумадиске дивизије II. позива. У току по подне продужена је борба између дивизиске заштитнице на положају Жељево – Дервен (489) и на положају код Белог Иња. Непријатељ је врло снажно гонио, те је стога извлачење наших трупа било скопчано са великим тешкоћама и губитцима. Непријатељ се задржао на десној обали Тимока са предњим деловима до реке. Дивизија се прикупља на положају Крајишта – Честа – Калафат; са предњим деловима на левој обали Тимока за непосредну одбрану Тимока. Командант дивизије решио је, да прелаз преко Тимока брани предњим деловима 3 батаљона, 6 митраљеза и 6 топова, а са главнином дивизије, да организује одсудан отпор на главној одбранбеној линији Грамада – Калафат. Лево крило допире до линије Ропањ – Висока Стена (северно од села Плужине). Десно крило допире до Глења – Плеша (Гулијанске планине).
2. – Код Тимочке дивизије I. позива. Данас је са 3 пука извршен напад на непријатеља, који је јуче подишао Шпајском положају. После једног сата борбе примећено је колебање на непријатељском десном крилу (између села Шпаја и Вргудинца), доцније и одступање тог дела. Лево непријатељско крило потиснуто је око 10.30 час. и после овога непријатељ је одступио на целом фронту а гоњен је ватром. Гоњење није донело резултата, које је могло донети, због тешкоће око извођења артилерије на Шпајски положај (јер је друм био тучен) и терена, који је заклонио непријатељско одступање. Борба је завршена до подне а потом је настало затишје. Непријатељ је одступио толико, да га ни са предњих Шпајских положаја пушчаном ватром нисмо могли тући. Око 16 час. један непријатељски батаљон напао је Бегов врх и заузео га, те је десно крило делова на Шпајском положају повило се за нешто уназад. Ватра између ових делова трајала је све до мрака. Непријатељ се задржао на линији Бегов врх – Вргудинац. Дивизија је на линији Шпајских положаја – Планиница – Златарица, део између Шпаја и Корије до Нишаве држи 14. пук са једном пољском батеријом, а са осталом снагом је на главном положају. Рањен је а потом заробљен бугарски артилериски потпуковник Жеко Стефанов командант 3. дивизиона 14. артилериског пука.
3. – Код Свођског одреда а на десном одсеку непријатељ је тукао Цртово брдском и хаубичком артилеријом а Цикуљ, Голат, Угарнну само хаубичком ватром. Две непријатељске чете пришле су из Тегоштице на пут код Голема њива и ту се задржале. Вечерас је јаче пушкарање патрола на Добропољској Чуци. На левом је одсеку до 10.30 час. слаба артилериска и пешадиска ватра, од тога доба до 17.30 час. борба је била у највећем јеку. Непријатељ у јачини од 3 батаљона пешадије, 2 брдске батерије, 9 митраљеза напада двема колонама и то главном на Мечи врх, Врши бог, а споредном на Балошце, са слабим деловима на Кулу, Модростенски дел и Бучину главу. Резултат борбе је, да је непријатељ заузео тачке Врши бог и Балошцу, а наши делови повукли се на Бучинску главу, Модростенски дел, Опаљеник и Високи дел. По доласку у штаб сазнао сам, да сам ојачан са батаљоном, те сам наредио, да се са контра нападом непријатељ одбаци са Врши бога и Балошце. Ово да се изврши сутра у зору.
4. – Код Јужно Моравских трупа, а код Власинског одреда, непријатељ је тукао пре подне артилериском ватром Гаџину пољану и караулу Власину а по подне и пешадиском ватром без знатнијих резултата. Непријатељ је напао са три батаљона на фронт Балтијанска чука – Голема Глава. Напад је одбивен. Даље на фронту Данино село – Морава, успео је са главнином да овлада предположајима овога одсека на левој обали Козничке реке. Наређено је, да се овај предположај нападне и поврати. Код Моравског одреда непријатељ је нападао на цео фронт и то између 8 и 9 часова пре подне у правцу Црног врха к. 1091 и Калине чуке 1017 са три чете и два топа. Око 12 час. напао је на коту код села Јагњило са две чете. Оба су одбивена. Око 13 час. напао је са 3 – 4 чете у правцу Сувог Дрвета к. 560 и Смрдана. Овај је напад потпомаган артилериском ватром из 3 – 4 оруђа, успео је да наше потисне, али су се ови опет повратили на своја места. У 15 час. напао је са једним батаљоном, 2 митраљеза и 2 топа на Чукац. Претрпео је многе губитке и ноћ је прекинула борбу. Према овоме непријатељ је на линији Дренова глава – Крушева Глава, северно од села Јагњила. По исказу заробљеника потврђује се, да је према Моравском одреду 28. пешад. бугарски пук, према фронту Морава – Власинско блато, 13. и 32. пешад. бугарски пук, према Власинском блату и северно од њега 20. пешад. пук, а у десно од њега 41. резервни пешад. пук. Код Ветерничког одреда је омање пушкарање међу извиђачким деловима. Патроле упућене нашом границом донеле су извештај са карауле Лазарев кладенац, да у томе правцу непријатеља нема“.

ОБр. 9668 у 11.20 час. „Стање на фронту ове армије у току ноћи 1./2. новембра и јутрос овакво је: Код Шумадиске дивизије II. позива омање пушкарање. Ноћ је прошла на миру. Бугари су на десној обали Тимока, дивизија заузима свој нови положај. Код Тимочке дивизије I. позива ноћ је прошла на миру. Јутрос од 6 часова непријатељ је предузео покрет са источне стране Беговог Врха и од Зли дола (западна падина Беговог врха) на десно крило 14. пешад. пука. Сад око 9.30 час., пошто је био раније заустављен, понова наступа преко раскрснице на Планиницу. Код Свођског одреда по телефонском извештају ноћ је прошла на миру до 8.30 час. Јутрос нема никакве промене. Од Јужно Моравских трупа није добивен извештај“.

ђ) Од команданта трупа Нове Области:

ОБр. 10021 у 17 час. „На фронту Брегалничке дивизије I. позива ноћу између 31. октобра и 1. новембра и дању 1. новембра до подне било је мирно. О догађајима на фронту Битољске дивизије немам податка“.

е) Од војног изасланика у Француској:

ОБр. 462 у 14.45 час. „Одмах јавите: Којим се путовима од Јадранског мора може српској војсци дотурити муниција и остале потребе. Употребљивост тих путова, ово и пуковнику Фурнију, који ће послати извештај своме министру војном“.

Слични чланци: