а) Операције I. армије
У току ноћи 30./31. октобра трупе ове армије биле су у покрету ка новим положајима и то: Дринска дивизија II. позива ка положају: Рујевица – Грубин гроб, са једним пуком од Бара ка Дреновцу. Дунавска дивизија II. позива ка фронту: Голо брдо (316) – положај код с. Претоке. Од Соколске бригаде два слаба батаљона 5. пешадиског пука III. позива; један батаљон 6. пука III. позива и један батаљон 9. пука III. позива, у искупљању су на положајима код с. Пријељине. По изјави заробљеника на фронту Г. Милановца дејствује једна немачка дивизија.
У току 31. октобра продужен је покрет трупа I. армије ка главном положају, тако да су трупе у вече овог дана стигле и то: Дринска дивизија II. позива на положаје: Драгобраћа – Вучковица, а са заштитничким деловима на положају: Араповац – Грубин гроб – Рујевица; главнина заштитнице на Заборници и Дреновој глави. Дунавска дивизија II. позива главнином код Кнића и Бумбаревог брда, а заштитницом на линији: Драгушица – Радмиловић – Претоке. 9. пук II. позива на Буковику, са заштитницом на Вујану. Соколска бригада код Пријељине и Љубића.
Командант Дунавске дивизије II. позива издаје заповест за заузимање припремљеног положаја за одбрану: Травкуша – Осоје – Ракљата коса – Каменита – Тамбичка планина – коса која се спушта левом обалом Вољачке реке – Муратов мост лева обала Бреснице са наслоном деснога крила на Гружу – левога на Мораву. Командант 9. пука јавља, да ће се 1. новембра у зору повући са Буковика, остављајући на Буковику јаке заштитнице, које ће да успоре непријатељево кретање.
У току дана непријатељ је са фронта: Рамаће – Пајазитово – М. Шењ нападао заштитнице Дринске дивизије II. позива и у вече 31. октобра допро до линије: Магареће брдо – Видровачка глава – Рудина, а предњим деловима до Кутлова и с. Белог поља. Јачина непријатеља била је: око једне бригаде са две пољске, једном брдском и једном 12 см. батеријом.
Трупе Ужичког одреда овог дана (31. октобра) биле су у покрету ради заузимања положаја на десној обали Мораве јужно од Чачка.
Командант I. армије примио је директиву Врховне команде ОБр. 23521 од 31. октобра за случај даљег повлачења са главне одбранбене линије.
б) Операције трупа Одбране Београда
У току дана 31. октобра трупе Одбране Београда заузимале су положаје на главној одбранбеној линији: Бабин гроб – Дрењак – Лисин Лаз – Жежељ – Кукове Липе – десна обала Грошничке реке и то: Комбиновани одред од Бабиног гроба до Голије закључно, са предњим деловима на линији: Стругар – Окурова глава – Шиљегарник. Тимочка дивизија II. позива од Голије до Грошничке реке, са истуреним предњим деловима на линији: Парлог – с. Вељановац – село Бресница.
в) Операције III. армије
Пошто је Шумадиска дивизија I. позива дошла на главну одбранбену линију, то је, по директиви Врховне команде ОБр. 23066, ступила у састав трупа Одбране Београда. Непријатељ је 31. октобра продужио напад, започет 30. октобра на целом фронту III. армије. Нарочита жестина осетила се на фронту Моравске дивизије II. позива у правцу В. Поповића и на левом крилу Дунавске дивизије I. позива на Игришту, где је ова дивизија одржавала везу са Дринском дивизијом I. позива. Непријатељ је продужио напад и на раније положаје Дринске дивизије I. позива: Вршић – Чукара – Средње брдо и у јутру 31. октобра у току пола часа засипао их врло јаком артилериском ватром, ма да су се наше трупе благовремено прошле ноћи са ових положаја повукле. После јаке артилериске припреме од 16 – 16.40 часова на фронту Моравске дивизије II. позива (Бело поље – Међа), непријатељ је пустио своју пешадију у напад, али је ова на свима тачкама одбивена. Ватра је била врло јака и пешадиска и митраљеска, те није било потребно, да се употреби дивизиска резерва. Код Дунавске дивизије I. позива непријатељ је заузео Облогар, а затим Игриште. Код Коњичке дивизије, која је на десном крилу Моравске дивизије II. позива и Браничевског одреда, и ако је било слабије борбе на Козјем гробу, ипак је дан прошао без других значајних догађаја. Непријатељ је овог дана имао само делимичног успеха; његов напад на главном правцу код В. Поповића био је одбивен. У циљу бољег груписања за доцније операције ове армије у духу директиве Врховне команде ОБр. 23621 од 31. октобра, као и да би се скратио фронт армије и да би се положај Дринске дивизије I. позива, који је био сасвим неповољан, поправио, командант III. армије 31. октобра у 22.30 часова наредио је, да дивизије заузму нове положаје нешто јужније и то:
1) Дринска дивизија I. позива да заузме и брани Тутино брдо са одговарајућим одредом, а остатак дивизије да се групише као армиска резерва између потока Селишта, друма и Дреновца (277).
2) Дунавска дивизија I. позива да заузме и брани: Дубраву, Доловски вис па до изворног дела В. Потока.
3) Моравска дивизија II. позива да заузме и брани Витлиште, Пландиште и Пољану.
4) Браничевски одред да заузме и брани коту 314, коту 289 и Пасуљиште.
5) Коњичка дивизија да се прикупи код с. Вирине као артилериска резерва с тим да извиђа што даље испред десног крила и бока.