31. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

III. Ситуација

У току 31. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

а) Од команданта I. армије

ОБр. 8867 у 3.35 часова. „Стање на фронту ове армије у току дана 30. октобра овако је: Дринска дивизија II. позива готово неузнемиравана од стране непријатеља заузела је одређене положаје: Градина – Видровачка глава – Магареће брдо. Са резервом је код Кутлова. Мање заштитничке борбе вођене су и то јаче на Студеној води и на Кршу код села Вел. Шења на правцу од Рамаћских висова и Угљаревачког виса. Притисак непријатеља био је слабији. Непријатељ пред фронтом ове дивизије, а са правца од Рамаћских висова – Клисуре – Угљаревачког виса и Вучјака, задржао се вечерас вероватно на линији села Рамаћа – Врбница – Уровица. Укупно било је око 3 батаљона и један ескадрон. Дунавска дивизија II. позива искупљена је на линији села Љуљаци -Драгушица, а артилерија и коњица код Кнића. На фронту Соколске бригаде и 9. пешадиског пука II. позива вођена је целог дана упорна борба са знатно надмоћнијим непријатељем на положају северног уласка Брђанске клисуре и положаја источно од Горњег Милановца; непријатељ је употребљавао зрна са загушљивим гасовима, а рефлектори пред вече осветљавали су северни улаз клисуре. После упорне борбе, а због губитака већ тродневне непрекидне борбе, бригада се повукла кроз клисуру ка селу Прељини и Љубићу држећи заштитним деловима северни излаз из клисуре. У данашњој борби бригада је изгубила 6 пољских Дебанжових топова. На фронту Ужичког одреда нема ништа значајнијег. Трупе одреда биле су у покрету ка линијама у висини села Кирковице а на обема обалама Мораве. Због пребацивања главнине Београдске Одбране на десну обалу Лепенице и повлачења Соколске бригаде, трупе ове армије под заштитом остављених делова на заштитничким положајима почињу постепени покрет ка линији главних положаја: Липничка глава – Котленик – Јастребац“.

ОБр. 8878 у 1.40 час. „Према извештајима у колико су до сад добивени, ноћ 30./31. ов. м-ца. прошла је без борбе. Трупе ове армије налазе се у покрету ка новим положајима. Од Соколске бригаде 2 слаба батаљона 5. пешад. пука III. позива, 1 батаљон 6. пешад. пука III. позива и 1 батаљон 9. пешад. пука III. позива у искупљању су на положајима код села Пријељине и Љубића, Према накнадном извештају команданта Дунавске дивизије II. позива, 9. пешад. пук II. позива јуче 30. октобра још од 8 час. нападнут је био на његовом положају. Након дуже борбе повукао се јуче у подне на положаје код села Луњевице. По једном заробљеном непријатељском коњанику: на фронту Г. Милановца дејствује једна немачка дивизија. Сам заробљеник родом је из Берлина. Од Ужичког одреда нема извештаја. Он у току данашњег дана треба да се искупи на положаје десне обале Мораве јужно од Чачка“.

б) Од команданта трупа Одбране Београда

ОБр. 4867 у 24 часа. „Пошто је Шумадиска дивизија II. позива дошла на главну одбранбену линију, то по директиви Врховне команде ОБр. 23066 од сад је примам у састав мојих трупа“.

в) Од команданта III. армије

ОБр. 8047 у 1 час. „Данас 30. октобра непријатељ је нападао на целом фронту ове армије, а поглавито се његов напад изразио на центар. У околини Вел. Поповића до Јасеновачког потока, према Дунавској и Моравској дивизији II. позива, непријатељ је имао и неких делимичних успеха, потиснувши наше трупе ових јединица са предњих тачака на главни положај, на који је био отворио најјачу артилериску ватру из батерија разних калибара, размештених на обема обалама Ресаве. Сем тога, непријатељ је рокирао извесне пешадиске трупе са леве обале Гложанске реке ка Хумовићу. Пошто је оваквим радом и правцем напада непријатеља, положај Дринске дивизије I. позива постао истакнут а леђима окренут Морави, наредио сам, да она заузме нов положај на десној обали потока Трстена: Стари део – Корија – Пешино брдо, одржавајући везу са левим крилом Дунавске дивизије I. позива на Витлишту. Због тога померања Дринске дивизије I. позива, као и због тога што је Београдска Одбрана заузела нов положај на десној обали Лепенице, са крајњим десним крилом на Бабином гробу (648), наредио сам, да се и Шумадиска дивизија I. позива повуче на десну обалу Осанице са јаким заштитницама на старом положају“.

ОБр. 8071 у 17 часова. „Пошто је Шумадиска дивизија I. позива стигла на главну одбранбену линију, прелази од данас у састав команде Одбране Београда“.

г) Од команданта Тимочке војске

ОБр. 701 у 2 часа. „Комбинована дивизија није ни упућивана на правац Соко Бања, већ је остала на својим положајима и у току данашњег дана нападнута је на целом фронту надмоћнијом снагом. Један пешадиски пук упућен је из ове дивизије за појачање Књажевачког одреда. Према овоме Комбинована дивизија код Бољевца остаје само са 2 пешадиска пука. Колонски и тежи возови већ су пребачени на правац даљег повлачења. Налазим, да команданта Комбиноване дивизије са штабом не треба упућивати Књажевачком одреду, јер би био одвојен од своје дивизије“.

ОБр. 703 у 12 час. „Стање на фронту ове војске у току 30. октобра овако је:
1. – Код Књажевачког одреда истог дана било је борбе. Према левом пододсеку избачено је само неколико артилериских зрна.
2. – Код Комбиноване дивизије данас по подне вођена је борба, која је по кратком телефонском извештају овако текла: Један непријатељски батаљон напао је са Братујевачког поља нашу чету на предњој тачки 141 и потиснуо је. Подишао је до под сам положај кота 462; овде је била јака борба, али нема података о исходу. На одсеку Планиница – Оснић било је само пушкарање. Непријатељ се прикупио и напао је цео одсек. Док је био одбивен на левом пододсеку, дотле је на средњем пододсеку и десном упао на положај и две батерије заузео. Против нападом повраћен је Дел и једна батерија, али десни пододсек још није спремљен за против напад. На одсеку Оснић – Тимок непријатељ је наступао од Гамзиграда ка коти 402 а после и 454, једна пољска батерија гађала је са положаја овај одсек. Јачина је непријатеља до два батаљона. Данас је на положају Бели Зубатац – Седлица – Вујин гроб – Стража. Одред се добро држи. Бугари су ушли у једну страну села Бучја. Наша је сва артилерија одступила Бољевцу, изузев вода брђана. На Ласову планини нема противника. Непријатељски један батаљон је у утврђењу Краварнику. Коњичке патроле долазиле су до Метовнице и вратиле се опет на Краварник.
3. – Код Крајинског одреда нема ништа ново“.
ОБр. 708 у 10.10 час. „Стање на фронту ове војске у току ноћи 30./31. октобра овакво је:
1. – Код Књажевачког одреда борбе није било.
2. – Код Комбиноване дивизије, по телефонском саопштењу у 4.30 час., наш против напад је успео. Синоћ изгубљени положај и брзометна батерија повраћени су. Бугари су имали силних губитака. Борба се водила и бајонетима и бомбама само да се изгубљено поврати. У 5.15 час. Бугари су извршили контра напад и у 5.45 час. понова су заузели положај. Наши се спремају за против напад. У 7 час. борба је била у највећем јеку, лево крило је јако нападнуто. Напад се води још (7 час.), Бугари имају више митраљеза. Око 7 час. на целој линији ове дивизије је најјача борба. Са обе стране има великих губитака. Покушаће се још једном, да се непријатељ одбије, у противном, дивизија ће се повући на позадњу линију Букова глава – Папас поље – Црњак. Заробљена два војника из 35. пука изјавили су ово о бугарској снази и њиховом распореду према Комбинованој дивизији: 3., 35. и 36. пук су према фронту Комбиноване дивизије; 10., 3. и 36. нападају северно од друма Зајечар – Бољевац. 15. пук је за њима а 35. јужно од друма. За 51. и 52. пук кажу да су остали на Вршкој Чуки. Да ли су и они пошли за овим пуковима не знају да кажу. Брдска је артилерија на положајима дивизије а пољска је на путу.
3. – Код Крајинског одреда нема ништа ново“.

д) Од команданта II. армије

ОБр. 9571 у 23.10 час. „Командант Јужно Моравских трупа са ОБр. 128 од 31. ов. м-ца. извештава, да су према њему ове непријатељске снаге: пешадије 5 – 6 пукова и то: 13., 16., 29. и 32. пук, батаљон на Капиџику (лева обала Стубалске реке) и батаљон на правцу Трстен – Копиљак, не зна се из којих су формација. Непозната је јачина према Добровољачком пуку а на делу Власинско блато – Добропољска чука, али се зна да су око Власинске карауле Борича 2 батаљона пешадије и 1 брдска батерија. Артилерије има: 3 ½ брдске батерије и 5 пољских батерија“.

ОБр. 9573 у 9.30 час. „У току дана 30. октобра стање код ове армије овакво је:
1. – Код Шумадиске дивизије II. позива до 11.30 час. владало је затишје, а тада је отпочела артилериска и пешадиска борба пред центром дивизије – Равниште. Непријатељ у јачини око 2 батаљона наступао је преко Главчине и до 15.30 час. вођена је с њим слабија борба. Од 15.30 час. непријатељ је врло слабим снагама напао фронт положаја од десне обале Тимока до Станковог врха и до 17.30 час. вођена је врло јака пешадиска и артилериска борба. Непријатељ је извршио два узастопна јуриша на десно крило десног одсека Тројице. Оба ова јуриша одбивени су, непријатељ је претрпео велике губитке и одбачен на леву обалу Изворске реке, повукао се на коту 571. Примећено је, да су непријатељски официри са револверима у руци враћали војнике на напад после првог неуспелог јуриша. Пред левим крилом десног одсека Равниште вођена је борба на блиском одстојању, али је непријатељски покушај за извршење напада одбивен и непријатељ се задржао на блиском одстојању. Према десном крилу левог одсека непријатељ је око 16.30 час. вршио јуриш који је одбивен, а затим добивши појачање спремио се за понован напад. Пред Белоињским одсеком, пред крајњим левим крилом Миловски врх – Богданица, непријатељ није нападао. Јачина непријатеља који је нападао на десни одсек износи око једног пешадиског пука, а према левом одсеку преко једног пука. Један ескадрон са једном четом, једним брдским топом и два митраљеза, упућен је на положај од села Плужина за затварање левог бока дивизије. Утврђено је присуство непријатељских патрола у селу Белом Потоку. Веза са десним крилом Књажевачког одреда на Боговом гувну ухваћена је.
2. – Код Тимочке дивизије I. позива око 16 час. непријатељ је развио поред претходничког батаљона, који је био развијен код села Вргудинца, још један батаљон југозападно од истог села. За време овог развијања тучен је нашом пешадиском и артилериском ватром са Шпајског положаја. У 16.30 час. једна непријатељска брдска батерија отворила је ватру од села Маклиште против левог крила посаде на Шпајском положају. Борба је прекинута у први сумрак. Непријатељ је заноћио на линији јужно од села Дражева, северозападна ивица Вргудинца, североисточна коса која се спушта са Боговог врха. Јачина непријатеља на овом делу је до сад око 4 батаљона, 3 пољске и 1 брдска батерија. Испред Заплањског одреда непријатељ се није још појавио, нити је с њиме ухваћен додир.
3. – Код Власинског одреда и Јужно Моравских трупа непријатељ је нападао на десно крило овог одреда са три батаљона и успео да предње делове овог одсека потисне и заузме страну Мали Сад – Кознички Рид – Краковицу. Напад противнички на Дренову Чуку и Криви Забел одбивен је. Пред вече је непријатељ обновио напад на Криви Забел, али без резултата. Око 18 часова наше су трупе понова заузеле Мали Сад. На средњем и левом одсеку било је само пушкарање. Код Моравског одреда целог дана било је затишје. Код Ветерничког одреда наше трупе су јутрос потпуно овладале положајима: Копиљак – Прокопије; непријатељ је одступио ка Трстени.
4. – Код Свођског одреда, а код десног одсека, непријатељ је нападао на свима тачкама а јачом снагом правцем од Власине ка Големој гарини, али су наше трупе и саме прешле у напад и потисле непријатеља, који је одступио преко Големе гарине у поток Пољштицу, одакле је појачан са једним батаљоном вршио два јуриша по подне, који су били одбивени са знатним губитцима по непријатеља. Снага, којом је непријатељ нападао на средњи одсек, цени се на 3 батаљона. Губитци: погинуо 1 редов, рањено 11, контузован 1 и нестао 1. Код левог одсека непријатељ је отпочео напад на фронт и оба бока Голата (кота 819) и у току дана предузимао је шест пута јуриш, нарочито за време магле, и сви су ови јуриши одбивени, са знатним губитцима по непријатеља. Али кад је непријатељ непрестаним појачањем својих трупа припретио да пресече посаду Голата, иста се повукла на Горуничје – Врши Бог, тако да трупе левог одсека сад држе линију: Бучина глава на к. 537 – Модростенски дел – Балашица (к. 774) – Горуничје – Врши Бог, а једна чета послата је на Кулу (к. 993)“.

ОБр. 9582 у 11.45 час. „Стање код армије у току ноћи 30./31. октобра овакво је:
1. – Код Шумадиске дивизије II. позива синоћ између 22 и 23 часа непријатељ је покушао слабијим деловима напад према Тројици, који је одбивен ватром. Јутрос у 7 час. једна непријатељска колона примећена је у покрету Маче Главе ка караули Темија, наша артилерија дејствује против исте. Тимок надолази. По телефонском извештају од 10.45 час. води се јака борба на десном одсеку код Белог Иња.
2. – Код Тимочке дивизије I. позива ноћ је прошла без значајнијих догађаја.
3. – Код Свођског одреда ноћ је прошла на миру.
4. – Од команданта Власинско – Јужно Моравских трупа још није добивен извештај“.

ОБр. 9598 у 19.35 час. „У вези извештаја ове команде ОБр. 9600 од данас доставља се и овај извештај команданта Шумадиске дивизије II. позива (извештај послат у 15 час.): „У току по подне продужена је јака борба на целом фронту и води се још и сад у 14 час. Непријатељ је предузео снажан напад на десни одсек и то слабијом снагом на Тројицу и јаком снагом на Равниште. Напад непријатеља одбивен је и наши држе своје ровове. Према извештају команданта левог одсека у току пре подне и до 13 час. одбивена су два непријатељска напада на Темију и Станков врх. У 14 час. непријатељ је под заклоном магле предузео напад на фронт Темија – Станков врх, да би препадом заузео наше положаје. До 15 час. овај је напад одбивен на целоме фронту. По накнадном извештају непријатељ је у 15 час. предузео нов напад на Станков врх. Овде се сад води најјача борба. За сад наше трупе држе своје положаје. Морал и држање наших трупа је добар. Веза телеграфска са Гулијанским одредом успостављена је. Командант овог одреда јавља, да је једна непријатељска колона у јачини једног батаљона данас 31. ов. м-ца. пошла са Гулијанске планине на Пернатицу (1099)“.

ОБр. 9600 у 18.50 час. „Стање код Шумадиске дивизије II. позива и Тимочке дивизије I. позива данас до 12 часова овакво је:
1. – Код Шумадиске дивизије II. позива од 7 час. на целом фронту води се борба са повременим прекидима. Према Белом Ињу и к. 910 непријатељ је у јачини једног батаљона подишао на 800 -1000 метара, но напад је ту за сад заустављен нашом јаком ватром. Пред фронтом положаја Тројица непријатељ је дошао до 1.500 метара, где се утврђује. Лево крило десног одсека Равниште од положаја тучено је врло јаком артилериском ватром. Према Темији и Караули код друма непријатељ је у јачини до два батаљона нападао правцем од Мачеј Главе (740) са кога положаја и туче артилеријом Станков врх. Непријатељ обасипа јаком артилериском ватром са положаја Средња планина (760) и Мача Глава (740). На осталом фронту дивизије је омање пушкарање. Командант коњице послао је извиђачке патроле ка Белом потоку – Божиновцу – Галибабинцу, непријатеља нису приметили, већ само једна патрола удаљила се из Белог потока. Један заробљеник из 30. бугарског пука изјавио је, да се на правцу Књажевац – Тресибаба налази 8. Тунџанска дивизија од 4 пука: 10., 30., 12. и 23. пук. 30. пук напада фронт Темија – Станков врх. 10. пук је позади њега, а 12. и 23. су на истом правцу; за 55. и 56. пук каже да су од Књажевца отишли десно од њих.
2. – Код Тимочке дивизије I. позива непријатељ од 7 час. напада на 14. пук на Шпајским положајима. Напад је управљен од села Вргудинца ка Шпају, а преко Корије и Златарица једном слабијом колоном од прилике две до три чете кренуо је десном обалом Нишаве ка селу Вран Долу. У 11 час. на томе делу ситуација је оваква: непријатељ је развио три батаљона пешадије на фронту југоисточни део Златарице – Корија па до Нишаве, а са једним до два батаљона у резерви иза тога фронта. На десној обали Нишаве јачина је непријатеља остала иста као и јуче. Од непријатељске артилерије до сад је запажено 8 пољских цеви код Новог села југозападно од друма Бела Паланка – Црвена река и два брдска топа на десној обали Нишаве код Клементиног Кладенца (јужно од села Дражева). 14. пешад. пук успешно брани положај и до сад је одбио један непријатељски напад на Златарицу.
3. – Код Свођског одреда после одбивених 6 јуриша (к. 819 северозападно од Љуберађе), непријатељ је извршио обухват левог крила од стране Црног врха (к. 1140) северно од Голаша.
4. – Од команданта Јужно Моравских трупа није добивен извештај, али од јутрос је оваква ситуација: Код Власинског одреда ноћас су наши предњи делови повратили Стражу – Мали Сад и Кознички рид. Краковицу непријатељ држи и утврдио је. Непријатељ је покушавао даноноћно да заузме Столове и Криви Забел, но одбивен је. Према Добропољској чуци један заробљени бугарски војник, из 41. пука, изјавио је, да је штаб њиховог пука у селу Кални и да код њих има 16 топова, лево од његовог пука је 26. пешад. пук. Говорили су им, да ће њихов пук да иде у Лесковац. Код Моравског одреда ноћ је прошла на миру. Слаб патролни додир са непријатељем на линији с. Брестово и Хумово“.

ђ) Од команданта трупа Нових области:

ОБр. 9959 у 10.40 час. „Молим да ми се најхитније достави маршрута Дунавске дивизије II. позива коју још нисам добио“.

е) Од команданта Дринске дивизиске области:

Бр. 2082 у 21 час. „По сазнању од мештана једна непријатељска пешадиска патрола јачине дванајест људи појавила са данас око 15 часова код Јељена (кота 579) и ранила једног сељака. По телефонском извештају од команданта Ужичког одреда правац Чачак – Теочин незаштићен је, те сам формирао један батаљон последње одбране стараца од 300 обвезника и упутио га, да у току ноћи поседне Дробњачко брдо, Чолића брдо (к. 379). Официрску коњичку патролу послао сам преко Гаријевнице ка Јељену. У случају повлачења у одређеном правцу биће ми десни бок неосигуран с погледом на лево крило Ужичког одреда, а пошто ситуацију не знам, хоћу ли чекати наређење за повлачење или ћу почети одмах повлачење и којим правцем?“

ж) Од делегата при француској војсци капетана Маринковића

ОБр. 110 у 22 часа. „Поред поновних писмених захтева за офанзиву ка Скопљу ђенерал Сарај изјавио је, да за сад није у стању да ову офанзиву предузме, а командант енглеских трупа одговорио је, да акција његових трупа зависи од акције француске војске. Французи јуче 30. октобра лако су одбили напад Бугара код Криволака“.

з) Од делегата пуковника Пешића са Цетиња:

Бр. 1699 у 6.20 час. „Командант Санџачке војске наредио је реквизицију за трупе Косовског одреда, које су на десној обали Лима, пошто је ово једини начин да се осигура исхрана овог одреда. Молим за одобрење и потребно наређење нашим властима“.

Бр. 1706 у 16 час. „Командант Санџачке војске издао је заповест још раније у духу ОБр. 23518. За одбрану правца Прибој – Сјеница – Н. Пазар, отишло је 8.030 војника, 18 топова и 10 митраљеза. Остатак Санџачке војске у случају непријатељског надирања браниће правац: Дрина – Плевље – Бело Поље. Ако треба још нешто урадити, молим за потребна наређења. Наредите хитно да наше власти у Санџаку у свему извршавају заповести моје и црногорских команданата. Непријатељ јако напада на Вихру, Варду, Бијело брдо, али је за сад задржан. Не треба заборавити да црногорске трупе нису сигурне, те би добро било ма и најмање мешање са нашим трупама“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 23485
у 9 час.

Команданту I. армије

„Наређено је команданту Дринске дивизиске области, да вам стави на расположење обвезнике последње одбране за заштиту правца Теочин – Чачак“.

ОБр. 23521
у 11 час.

Команданту I. и III. армије, и
команданту Одбране Београда

„Ако будемо приморани на повлачење са садање линије онда ово извршити постепено на овај начин:
1. – I. армија правцем: Краљево – Рашка. Упорно бранити улаз у Ибарску клисуру и пут ка Рашкој; а са потребним делом снаге обезбедити пут реком Рибницом. При даљем повлачењу обратити пажњу на стари пут левом обалом Ибра и на правац Ивањица – Манастир Студеница – Ушће. Командант I. армије, пошто се повуче на Мораву упутиће преко Трстеника у Александровац једну брдску батерију, која ће се ставити под команду команданта пука, кога је командант Одбране Београда одредио за обезбеђивање правца: Александровац – Јошаничка бања. Пук са батеријом стајаће под командом команданта I. армије. Комуникациска линија Краљево – Рашка. Магацин хране Ушће.
2. – Одбрана Београда правцем: Руковац – Белушић – Крушевац – Јанкова клисура – Куршумље – Преполац. У повлачењу се задржати на свима успутним положајима, у колико то буде дозвољавала ситуација суседних трупа. Упорно бранити улаз у Јанкову клисуру и даље правац ка Куршумљу. Са потребним делом снаге обезбедити правац од Бруса за Јанкову клисуру, и правац који источно обилази Јанкову клисуру и изводи у Блаце. За обезбеђивање правца, који од Александровца преко Јошаничке бање изводи у долину Ибра на пут Краљево – Рашка, командант Одбране Београда одредиће један пук пешадије, не из III. позива, и ставиће га под команду команданта I. армије. Пук ће се од Крушевца постепено повлачити овим правцем ка Ибру и што упорније обезбеђивати позадину I. армије. Комуникациска линија Јанкова клисура – Куршумље. Магацин хране Блаце – Куршумље.
3. – III. армија правцем: Ћуприја – Параћин – Ражањ – Ђунис – Рибари – Гребац. У повлачењу се задржавати на свима угодним положајима, у колико то буде дозвољавала ситуација код Тимочке војске, на правцима од Бољевца и Соко Бање. Задржати се код Гребца и на линији: Јужна Морава – М. Јастребац – Гребац – Поглед – к. 1564. Упорно бранити правце, који од Ђуниса и Алексинца воде ка Прокупљу. Комуникациска линија: Гребац – Прокупље – Куршумље. Магацин хране Прокупље.
4. – У повлачењу одржавати везу са суседним трупама и својом акцијом не доводити у незгодан положај суседну трупу.
5. – Комуникације и објекте кварити и рушити. Храну која се не може евакуисати дати избеглицама, а ако би што преостало уништити.
6. – Команданти ће имати на уму, да ће од сад снабдевање храном бити све теже, због планинског терена. Стога ће из свију успутних магацина што више хране и фуражи понети и чувати у готовини, а за потрошњу набављати куповином. Где се хлебац не би могао добити, војницима нека се издаје брашно, да сами пеку погаче или проју.
О пријему овог наређења известити“.

ОБр. 23528
у 16.40 час.

Команданту II. армије

„Ако се будете морали повући на Мрамор а прилике не буду друкчије захтевале задржаћете се на Мрамору све дотле, докле се Тимочка војска и III. армија не повуку ка Прокупљу. Кад се ово изврши, II. армија ће се пребацити на раније одређени јој правац: Лебане – Медвеђа – Приштина“.

ОБр. 23534
у 11.45 час.

Команданту трупа Одбране Београда

„Командант III. армије извештава, да је у борбама на Парлозима – Гвоздењаку нестало 232 војника из 11. пешад. пука I. позива, и да је вероватно, да су се разбегли кућама, јер су из те околине. Молим, да средствима, којима располажете, организујете проналажење и хватање одбеглих, и са њима поступите даље по надлежности“.

ОБр. 23541
у 15.10 час.

Команданту трупа Нове Области

„Због тога што непријатељ врши јак притисак на I. армију правцем Г. Милановац – Краљево, начелник штаба задржао је за неколико дана Дунавску дивизију II. позива у саставу армије и чим ситуација допусти упутиће се одмах по ранијем наређењу“.

ОБр. 23550

Команданту I., II. и III. армије,
Тимочке војске и
Одбране Београда

„Неизоставно је потребно да команданти настану, да се непријатељ на заузетим положајима за одбрану што дуже задржава у интересу земаљске одбране и ради добитка времена док нам савезници не стигну у помоћ, а тако исто да би се добитком у времену омогућило евакуисање хране и муниције, која је у знатним количинама згомилана у долини Западне Мораве и код Ниша. Команданти ће и сами настати, да се при пролазу храна и муниција што више понесе у својим возовима и на рукама код војника“.

Слични чланци: