III. Ситуација
У току 4. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
а) Од команданта II. армије:
ОБр. 8166 у 12.30 час. „Трупе ове армије повукле су се данас у реду на положаје на левој обали од Раванице и Мораве па до села Сења. Непријатељ је споро наступао и његове коњичке патроле опажене су код села Жидиља. Наше су заштитнице заноћиле на линији Супска – Ивачковац“.
ОБр. 8172 у 11.40 час. „Овој армији предстоје операције преко планине Јастребца, где постоји само један пут за возове употребљив. Стога је потребно, да се овој армији прида која брдска батерија, из које му драго армије, која ће у то време наићи на повољнији терен“.
ОБр. 8176 у 12 час. „Због тога што се Тимочка војска повлачи на леву обалу Јужне Мораве, где ће бити 7. новембра са главнинама, наредио сам хитио повлачење III. армије на положаје северно од Ражња, гда ће бити 5. новембра око подне. Прелаз главнина на леву обалу Јужне Мораве наредићу према ситуацији, како се буде развијала“.
б) Од команданта Тимочке војске:
ОБр. 784 у 12.55 час. „Стање на фронту ове војске у току дана 3. новембра:
1. – Код Књажевачког одреда на десном одсеку омања пешадиска борба. Непријатељ ништа јаче није предузимао. Примећено је рокирање непријатеља преко Божиновачког Врха – Давидовачке рудине ка селу Лабукову. Један батаљон упућен је у Лесковик у насилно рекогносцирање. Код средњег одсека непријатељ је почео од 14 час. да туче јаком артилериском ватром и у 17 час. покушао слабији напад, који је задржат. На левом одсеку непријатељ је тукао јаком артилериском ватром Липов трап, две непријатељске батерије тукле су Крстац. Непријатељски напад управљен је у главном на лево крило Крстаца и три пута је сузбивен. Непријатељ се према овом одсеку примакао на даљину јаче пешадиске ватре. Јачина је непријатеља спрам овог одсека један пук, ноћ је прекинула борбу. Командир ескадрона са прихватнице јавља, да се непријатељ у јачини 6 чета и 2 митраљеза, који је нападао овај ескадрон на Рудини (к. 932), упутио ка селу Потинци.
2. – Код Комбиноване дивизије непријатељ је пре подне избио на линију: Слемен и Ибишове њиве – Орлов нос. Бучјански одред трпео је јачу артилериску ватру на Слемену и Брусову пољу. Према десном крилу налазе се два непријатељска батаљона и једна батерија. Код левог крила једна непријатељска чета заузела је Чуку. Због непријатељевог напада на Крајински одред упућена су 2 ½ батаљона и 4 митраљеза за данас у 15 час. у циљу дејства на непријатељев бок а правцем село Рашинац – Мирово – Главица. Због врло густе магле, одред је успео да заузме само Чуку и продужио даље за Мирово. Једна брзометна батерија туче пут Бољевац – Горун и непријатељске делове.
3. – Крајински одред водио је целог дана борбу на положајима Главица – Јеловица – Грабчине – Кукујево, али нападнут око 14 час. повукао се на прихватни положај Горун – Лобода, где је борба настављена до у вече. Пред вече непријатељ је извршио јуриш, који је одбивен са великим губитцима по њега. Због активног дејства Комбиноване дивизије преко села Мирова, непријатељ није поновио јуриш и одред је остао на Горунском положају Кула. Батаљон 10. пука упућен је јутрос у 8 час. на Потинцу а једна чета са 2 Дебанжова топа на Оштру чуку јужно од Соко Бање.
ОБр. 786 у 6 час. „Према споразуму са командантом II. армије а због неповољне ситуације код Шумадиске дивизије II. позива са јединицама ове војске предузимам данас 4. новембра повлачење на леву обалу Јужне Мораве према директиви Врховне Команде ОБр. 23174 од 26. октобра према датим маршрутама. 7. новембра јединице ове војске биће на одређеним јој рејонима на левој обали Јужне Мораве. Команданта III. армије обавестио сам, о овоме повлачењу ове војске. Одлазим данас 4. новембра у Алексинац, где ћу бити 4. и 5., а 6. одлазим у Прокупље“.
ОБр. 790 у 10.30 час. „Стање на фронту ове војске у току ноћи 3./4. новембра:
1. – Код Књажевачког одреда ноћ је прошла на миру. Батаљон послат у насилно рекогносцирање још није поднео извештај.
2. – Код Комбиноване дивизије ноћ је прошла на миру. Јутрос је непријатељ почео да гони артилериском ватром делове ове дивизије, према Рашинцу, приметив повлачење њихово предузето по наређењу ОБр. 786 ове команде од 4. ов. м-ца., а у циљу извршења директиве Врховне команде ОБр. 23174 од 26. октобра.
3. – Код Крајинског одреда ноћ је прошла у затишју“.
в) Од команданта II. армије:
ОБр. 9733 у 1.55 час. „Командант Шумадиске дивизије II. позива са ОБр. 3540 од 3. ов. м-ца. у 23.30 час. извештава, да су 3. и 4. батаљон Шумадиског допунског пука II. позива изгубили Брест, Вртаче и Костолов Камен и да су се у нереду повукли назад и наредио сам, да се организује одбрана на линији Лукин Дол – Градац – Вишеград – Раил са наслоном на Грамаду. С обзиром на морално стање трупа и јак замор људи, немам сигурности, да ће се ова нова линија моћи одржати у току сутрашње борбе. Наредио сам, да командант Шумадиске дивизије II. позива безусловно спречи даље надирање непријатеља, и да по сваку цену одржи положаје у току 4. ов. м-ца.“.
ОБр. 9735 у 2 часа. „Стање армије у току 3. новембра овакво је: Код Тимочке дивизије у току целог дана непријатељ је дејствовао и пешадиском и артилериском ватром на 14. пешад. пук на Шпајском положају. Јачина је непријатеља око 2 пешад. пука са 3 – 4 батерије разног калибра. По подне почела је дејствовати једна брдска артилериска група северозападно од села Дражево, с удруженом ватром против делова на Шпајском положају. Код Заплањског одреда целог је дана мирно. Мост код Св. Петке порушен је и сви тунели у Сићевачкој клисури искварени су. Због тога, што је 14. пук у односу на наше делове истакнут, наредио сам, да се тај пук повуче у току ноћи на главну линију одбране. Заплањском одреду наредио сам, да још ноћас пође на било Суве планине и заузме Големо Стражиште. Према исказу једног бугарског заробљеника из 25. пука, 16. пук се налази на десној обали Нишаве, а 1., 6. и 25. на фронту ове дивизије. – Код Шумадиске дивизије II. позива. Десни одсек: непријатељ је тукао артилериском ватром Костолов Камен, Брест, Вртачу и Изворски врх од 14 час., а почео је нападати Костолов Камен, Брест и Вртачу. Наша једна чета са Чигреја одступила је у нереду и растурила се у позадину. Пред крајњим десним крилом непријатељ држи линију: Тупанар – Лесков Врх – Умљански кам. Пред Костоловим Каменом, Брест Вртачким и Изворским врхом непријатељ се задржао на одстојању од 1.200 метара а негде и ближе. Наше крајње десно крило држи Лукин дел, коту 725 Градац. Код средњег одсека од 6 час. води се слабија артилериска борба. Непријатељ јачине до батаљона налази се на Липници а једна артилериска група од три пољске батерије појавила се на Липници, Забрђу и Орловици. Леви одсек, око 17 час. један непријатељски брзометни топ северно од Лилинкара дејствовао је на Дрвен трап. Око 10 час. осмотрене су 2 чете у покрету од Плужине ка Липници. Гојмановачки одред држи положај кота 623 (Брекињу – Ветрила – 509 – Главичина -597). Непријатељ са два брдска топа дејствује са Дубраве а једним брдским топом са Стојковог трапа против Главичине и Ветрила. Непријатељска пешадија рокира са Високе стене ка Дубрави а један пешад. пук осмотрен је у покрету кроз Лалинце. Непријатељ је заузео линију Влашковци – Пирковац – Караулиште. Батаљон упућен из Књажевачког одреда још није стигао. Коњички ескадрон из састава Књажевачког одреда још није стигао. Коњички ескадрон из састава Књажевачког одреда, који је јутрос држао Рудину код Давидовца, напустио је положај. Веза са њиме није се могла никако ухватити. Од команданта Јужно Моравских трупа и Свођског одреда није још добивен извештај и доставиће се накнадно“.
ОБр. 9737 у 10.30 час. „Командант Свођског одреда са ОБр. 231 од 3. ов. м-ца. јавља, командант 4. батаљона 14. пешад. пука I. позива извештава, да је чета, која је била на Големом Врху, принуђена да се повуче ка Штрбовцу. Батаљон 14. пешад. пука потискује непријатеља ка Глогу потпомогнут четом 10. пешад. пука, која је заузела Чуку. Бугарски заробљени војник Леон Песах из 13. чете 4. батаљона 1. Софиског пука изјављује, да су према нама 1., 3. и 4. батаљон његовог пука, а можда и 1. пук, да је лево од њих њихов 43. резервни пук, ко је десно не зна, зна, да су с њима 3 – 4 митраљеза“.
ОБр. 9742 у 7.20 час. „Стање армије у току дана 3. новембра овакво је:
1. – Јужно Моравске трупе: Власотиначки одред повукао се постепено под борбом на положај Мурцева чука – Сува чесма – Оштро зуб – Добропољска чука. Моравски одред јуче цео дан водио је борбу. Непријатељ је нарочито нападао на Бзовик – Кукавица – село Рдово. У вече непријатељ је успео, да овлада положајима Кукавица – Рдово и тим правцем доспео је до линије Ружин гроб – Тумба. Пребачен је 1 батаљон 4. кадров. пука и 1 батаљон добровољаца, на положај Глог – Белутова чука ради задржавања даљег продирања непријатеља. Ветерничком одреду наређено је, да правцем Пресвете Китице нападне у леви бок непријатеља. Данас је тај напад извршен. 4. кадров. пук намерава, да 4. ов. м-ца. ојачајући Моравски одред, предузме напад ради овлађивања изгубљених положаја. Ветернички одред успео је, да протера непријатељске трупе са старе границе код Хајдучке цркве и карауле Црне Чуке, непријатељ је отеран и са Веље Главе.
2. – Код Свођског одреда. Према десном одсеку непријатељ је био неактиван, на левом одсеку нема ничег новог. 4. батаљон 14. пука заузео је Чуку и подишао Глогу, али због тога што је непријатељ заузео Големи врх и Мечи врх, батаљон је водио до краја борбу па се повукао на положај Кулу“.
ОБр. 9755 у 12.40 час. „Стање код II. армије у току ноћи 3./4. новембра и јутрос овакво је: Код Свођског одреда по телефонском извештају непромењено. Код Тимочке дивизије I. позива непромењено. По наређењу напуштени су Шпајски положаји. Код Шумадиске дивизије II. позива ноћу пушкарање, у јутру плотунска паљба, са Костоловог врха (камена) почела је борба која се још води. Код Јужно Моравских трупа, код Моравског одреда трупе су сад у покрету, да овладају изгубљеним тачкама. Код Ветерничког одреда нема промене а тако исто и на осталом фронту ових трупа“.
ОБр. 9758 у 15 час. „Непријатељ је заузео Градац и угрозио боку и позадини Шумадиске дивизије II. позива и Тимочке дивизије I. позива. Нема се могућности да се стање поправи. Због тога ћу наредити да се армија ноћас повуче на леву обалу Јужне Мораве“.
ОБр. 9764 у 20.20 час. „У вези депеше ове команде ОБр. 9758 од данас јављам, да сам стигао са штабом у Прокупље, где молим да ми се наређења шаљу. Трупе врше ноћас покрете за прелаз на леву обалу Јужне Мораве“.
г) Од команданта трупа Нове Области:
ОБр. 10159 у 24 часа. „На фронту Брегалничке дивизије 3. новембра у зору трупе су овладале косом између Ракље и Слатине и одбиле непријатељев покушај, да ову косу поврати; због тога на целом фронту Брегалничке дивизије развио се артилериски дуел из кога се сазнало, да непријатељ дејствује са 4 брдска топа са непознатог положаја на косу између Ракље и Слатине и 1 батеријом од 3 топа против Врбенских висова, да је стање код противника непромењено и да се није успело, да се сазна јачина и распоред целокупне непријатељске артилерије на фронту Брегалничке дивизије. На фронту Вардарске дивизије у току 3. ов. м-ца. није било значајнијих догађаја. Чета Ибарских обвезника је на Карпини; затвара пут Бресница – Доморовци. Од коњичких официрских патрола сазнало се, да села Вирина Глава и Карбитолин поседа непријатељ са по 30 – 40 пешака појачан са Арнаутима и да непријатељ на коти 1270 ради утврђења са надстрешницама и да се на томе делу појачао, да се код села Џами Карадага и Буринаца налазе непријатељски предњи делови, да се код Мучибабе налазе три топа а један јужно од Ловче, да се непријатељ утврђује и да се на гребену код Мучибабе виђају поједине десетине а остало је заклоњено источном падином Карадага. Борачки делови Моравске дивизије I. позива стижу 4. ов. м-ца. по подне у Гњилане, а један пешад. пук, једна хаубичка батерија, чета пионира, једна секција телеграфског и телефонског одељења улазе у састав армиске резерве на безименом вису на средокраћи између села: Бели Граце, Пашница, Арбани. Наредио сам, да се 3 брзометна топа и 1 француска брдска батерија Брегалничке дивизије I. позива на положајима привремено замене једним брзометним дивизионом Моравске дивизије I. позива, а 4 брзометна брдска и 2 француска брдска топа замене једним дивизионом пољских Дебанжових топова Моравске дивизије I. позива. Ноћ 3. ов. м-ца. прошла је без значајнијих догађаја“.