8. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

III. Ситуација

У току 8. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

а) Од команданта I. армије:

ОБр. 9074 у 9.15 час. „У току 7. новембра вођене су борбе само код заштитних делова Ужичког одреда на линији Ћава – Ранков гроб – Јастребар, од куда на десној обали Ибра још није добивен извештај. До вечери и у току ноћи трупе су заузеле одређене им одсеке на линији главних положаја северног излаза Ибарске клисуре са заштитним деловима на линији: Конарево – Веригове баре – Врдила. Коњички ескадрон, упућен на правац Ивањица у 15 час., стигао је код села Мланче а извиђачким одељењем до Великих Ливада и није наишао на непријатеља. 4. пук II. позива заноћио је 7./8. новембра код Ушћа, данас пре подне продужио је покрет ка положајима код села Мланче, у циљу да непријатељске делове на том правцу сузбије. Од јутрос на фронту армије нема борбе. Армиски штаб дошао је у Ушће“.

ОБр. 9081 у 18 час. „Командант Ужичког одреда депешом ОБр. 2073 од данас известио ме је, да је он на основи издатих му наређења издао команданту 1. батаљона 2. прекобројног пука III. поз. овакву заповест: По доласку у Котражу батаљон ће упутити једну чету на село Радаљево, да поседне положај Градину, те да брани улаз у клисуру Моравичку и спречава надирање непријатеља ка Ивањици. Остале три чете са командантом батаљона продужују пут ка Ивањици, где имају посести и најупорније бранити положаје код с. Буковице на левој обали или су на десној обали, те да се заштите правци ка Јавору и правац преко Будожеље и Вел. Ливаде ка Студеници. Са четом код Радаљева батаљон да одржава сталну везу, а чувати правац: Радаљево – с. Лиса – Ивањица. Командант батаљона по доласку у Ивањицу обратиће се војном или полициском старешини са захтевом, да му се стави на расположење последња одбрана стараца, са којима ће појачати свој батаљон. Батаљон да се снабде новцем за набавку артикала којих у слагалишту нема, исхрана из Ивањице. Батаљон ће повести одговарајући део мунициског одељења и трупне коморе. Везу одржавати телефоном или телеграфом из Ивањице“. Међутим, како се види, командант 1. батаљона није поступио по овој заповести, напуштајући Ивањицу без борбе. Ја немам могућности нити везе, да би команданту тога батаљона могао послати наређење, зато молим, да се командант овога батаљона крене одмах ка Ивањици са Ловћенском бригадом, куда је упућен и Студенички одред“.

б) Од команданта трупа Одбране Београда:

ОБр. 4985 у 6 час. „У току јучерашњег дана непријатељ је извесним деловима прешао Западну Мораву код Крушевца и Трстеника и заузео ове две вароши. Од јутрос примећује се код њега жива акција, према десном крилу мојих трупа и околини Крушевца, где је почео да потискује наше предње страже“.

в) Од команданта III. армије:

ОБр. 8222 у 23.10 час. „Према наређењу Врховне команде ОБр. 23784 наредио сам Моравској дивизији II. позива, која је сад на своме положају, да одмаршује сутра 9. ов. м-ца. до Кулина а 10. ов. м-ца. у Прокупље с обзиром на дужину фронта армије од пл. Мојсиња до реке Турије. Армија је сад и сувише ослабљена, због чега ће и одбрана прелаза преко Мораве бити слаба и армија ће се вероватно морати повући на Јастребачке положаје раније, но што сам био пројектовао. Молим за наређење Београдској Одбрани, да одмах упути овој команди 8. пук I. поз. пошто Дунавска див. I. поз. остаје са сувише смањеним бројним стањем, око 4.000 пушака највише, кад се још одузме и 5. прек. пук према наређењу те команде ОБр. 23768“.

ОБр. 8255 у 2.05 час. У 23.15 час. 7. ов. м-ца. од команданта Коњичке дивизије добивен је овај извештај: „У 22.25 час. непријатељ је успео да се пребаци преко моста код Алексинца. За недовољно рушење моста одговоран је командант 1. прекобројног пука ппуковник Милан Прибићевић, који је наредио паљење моста пре времена, кад су и многе јединице остале на десној обали Мораве и доцније се спасле делом преко порушеног моста, делом преко висеће железнице, а делом и заробљене. Молим, да се најближим суседним јединицама нареди, да ми се пошаље појачање у пешадији ради упорне одбране фронта ове дивизије. Јачина је 3 коњичка пука (1.000 карабина). Пошто је правац преко Кулина и Породина веома осетљив по ову армију, предузео сам мере, да се непријатељ пребаци преко реке, док је још слаб, или да се задржи. У тој цељи обуставио сам шиљање 5. прекобројног пука према наређењу Врховне команде ОБр. 23768 и упутио сам га као појачање Коњичке дивизије. Потребно би било, да у овој акцији суделују и делови Тимочке војске, који су на десној обали Турије а нарочито 1. прекобројни пук, који је код Лоћике у резерви“.

г) Од команданта II. армије:

ОБр. 9828 у 14 час. „По накнадном добивеном извештају од команданта Тимочке дивизије I. позива, ноћ на фронту ове дивизије прошла је на миру. Исти командант јавља, да са прикупљањем трупа његове дивизије иде врло тешко, да има огроман број изосталих, а они који су стигли преморени су и мало способни за јачу акцију и покрет, и да је бројно стање пукова јако ослабило о чему ће командант поднети детаљнији извештај“.

ОБр. 9859 у 8.50 час. „У вези извештаја ОБр. 9853 од данас извештавам, да Тимочка дивизија I. позива има масу заосталих војника растурених и оних, који су се удаљили из команде. У овом последњем највећи је број Алексинчана из 14. пука. По сазнању има и официра. Има случај где је командант батаљона повео са места преноћишта свега 50 људи. Дисциплина је сасвим слаба; војници неће да се боре. Дивизија се није још прикупила, а и оно мало трупа, што се од ње има при руци на положајима за брањење леве обале Јужне Мораве, не може се концентрисати где треба, јер их трупе Шумадиске дивизије II. позива нису још смениле, пошто ни оне нису још замењене од трупа Тимочке војске. Према свему овоме стање је на десном крилу армије врло критично а нарочито код Лесковца, где се од јутрос у пуном јеку води борба лево“.

ОБр. 9861 у 9.50 час. „Овог часа добио сам извештај од команданта Тимочке дивизије I. позива, да је и Лесковац напуштен, детаља још нема, јер су ми везе прекинуте“.

ОБр. 9875 у 16 час. „Тимочка дивизија I. позива код Лесковца претрпела је пораз. Изгубљено је 2 пољске и 2 хаубичке батерије. Шумадиска дивизија II. позива је у покрету да се прикупи на одсеку између Пусте реке и Јабланице а на линији Карахасанове ливаде – Орашје, али њене трупе још нису почеле пристизати. Моравска дивизија II. позива стиже у Прокупље. Наредио сам, да 4. пешад. пук I. позива одмаршује одмах форсирано у село Белановце и да се стави под команду команданта Тимочке дивизије I. позива, да се задржи надирање непријатеља, који из Лесковца колима надире. Молим за одобрење овог поступка а доцније ћу пук вратити. Трупе Јужно Моравског одреда држе досадашњу линију Синковце – Просјак – Дрводеља – Славујевце – лева обала Ветернице – Оруглица – Копиљак и до сад нису нападнуте“.

ОБр. 9891 у 16 час. „С обзиром на ситуацију изложену у рапорту ове команде послатом под ОБр. 9875 тој команди, безусловно је потребно да Моравска дивизија II. позива буде упућена у правцу Лесковца и она је на тај правац упућена и 9. из јутра полази из Прокупља“.

д) Од команданта трупа Нове Области:

ОБр. 10228 у 11.30 час. „Албански одред осигурава фронт према Албанији од Ћафа Прушита до Тиране и 5 км. западно од ње, одржава мир и ред на окупираном делу Албаније, осигурава комуникације, телеграфске и телефонске линије: Тирана – Елбасан – Охрид и Струга – Дебар – Љум Кула – Призрен. За ово му стоје на расположењу: 9., 10., 11., 12., 14., 15., 16. и 17. чета граничне трупе и 1. кадров. пешад. пук. Од овог је један батаљон појачан са 400 обвезника Битољске дивиз. области у Тирани и у Елбасану налази се 1 батаљон са два митраљеза и два топа. 6. брдска Дебанжова батерија II. позива на маршу је од Тиране за Охрид. 1 батаљон је са два топа 6. батерије II. позива у Дебру. Две чете обвезника Вардарске дивиз. области су у Васјату, Пишкопеји и на осигурању телеграфско – телефонске линије Васјат – Пишкопеја – Дебар – Струга. Три топа Дебарске позиц. батерије су у Дебру, а три са четом обвезника за заштиту правца ка Гостивару. 1. батаљон 12. пешад. пука III. позива са два митраљеза и брдском батеријом Бродвеловом од 4 топа су у Призрену, Љум Кули, Бицану и Ујмишту. У Призрену за позадну службу и одбрану Призрена и осигурање комуникација налази се Призренска позиц. батерија од 6 топова, 4 у Призрену, 2 у Љум Кули, 356 обвезника Косовске дивиз. области, Призренски жандармски одред, 378 жандарма на територији Призренског округа. На маршу за Призрен -Дебар налази се 12.255 рекрута Крушевачких резервних трупа и Скопска подофицирска школа са ђачком четом. Маршруту још нисам добио. Рекрути наоружани Манлихеровим пушкама имају врло мало муниције. Од стављених ми на расположење 6 батаљона последње одбране стараца ставио сам 3 батаљона на расположење команданту Албанског одреда; батаљони су на маршу од Приштине ка Призрену“.

ОБр. 10333 у 13 час. „На фронту Вардарске и Моравске дивизије I. позива ноћ 7./8. новембра прошла је на миру. 8. ов. м-ца. у 10 час. обе дивизије предузеле су напад на непријатеља по инструкцијама, које сам издао командантима дивизија на лицу места. Командант Моравске дивизије I. позива у 11.50 час. јавља, да се борба развила веома јака и да је примећено код непријатеља појединачно одступање из стрељачког строја. Овог часа (24 часа) одлазим на положај да лично руководим даљим развојем боја. На фронту Брегалничке дивизије I. позива непријатељ је 8. ов. м-ца. у 4.30 час. предузео напад на десно крило ове дивизије са снагом јачом од два батаљона. Борба је завршена око 8.30 час. и непријатељ је на целом фронту одбивен, којом је приликом повраћен положај на центру ове дивизије, кога је непријатељ био заузео 7. ов. м-ца. По исказу бугарског војника, који је заробљен, на правцу ове дивизије налази се 1 бугарски пук“.

ОБр. 10356 у 20 час. „Офанзива код Гиљана успела је у толико, што су потиснути само предњи непријатељски делови, који су били подишли нашим положајима, али наше трупе немају довољно нападне енергије а непријатељ даје јак отпор“.

ОБр. 10361 у 23 часа. „Код Вардарског одреда напад ноћу 3./4. ов. м-ца. на Мукош одбивен је, непријатељ је оставио 200 лешева и једног официра. Два непријатељска напада ноћу 4./5. ов. м-ца. на Крстац одбивени су. Заробљеник 26. пука каже: 26. пук дошао је из Велеса 2. ов. м-ца. Осим његовог пука, да су још 53. и 54. пук и пук коњице. 5. ов. м-ца. три непријатељска ескадрона су на линији Теово – Руен; северно од Свињичке главе утврђују се 2 непријатељска батаљона; пред нашим десним крилом непријатељ се такође утврђује. Тетовски одред, на маршу за Брод, ноћио је 4./5. ов. м-ца. у Самокову. Одбрана Тетова 3. ов. м-ца. нападнута је са 3 чете и артилеријом од Грумшина и обишао је са 3 батаљона од Челопека; она је водила борбу на Вардарском мосту 4. по подне и 5. ов. м-ца. у 15.30 час. повукла се у правцу Гостивара и заузела линију Добра вода – Тајмиште. Поречки је одред 4. ов. м-ца. на маршу за Црешњево. Командант Битољске дивизиске области доставља извештај његовог повереника, који је дошао 4. ов. м-ца. из Скопља, да су у вароши само страже, наша слагалишта су запаљена; становништво је разграбило радње наших грађана; Бугари не верују у акцију савезника. За везу са Французима упућено је 5. ов. м-ца. са Плетвара (Мрзенски одред) под командом мајора Владимира Тодоровића 218 жандарма, Ибарских обвезника, возара, болничара, музиканата и последње одбране, правцем ка селу Возарцима. По извештају начелника округа Кавадарског, Бугари су 4. ов. м-ца. напали Французе код Криволака око 10 час., борба се води успешно, Бугари имају велике губитке. Командант Битољске дивизије извештајем од 5. ов. м-ца. јавља, да је ђенерал Сарај обећао најскорију акцију. Села Мемишни и Харманли, Французи су заузели 4. ов. м-ца. после јаке борбе. За путовођу Французима од Црне реке ка Велесу упућен је 5. ов. м-ца. Бабунски. 4. ов. м-ца. Бугари су тукли артилеријом Карахоџали и узели село Војшан. Енглези подижу мост код Криволака који ће бити готов око 12. ов. м-ца. 5. ов. м-ца. требао је да буде готов покретан мост. 5. ов. м-ца. Французи су знатном снагом заузели село Добриште и Камендол а претходници је наређено да избије до Фабриша“.

ОБр. 10299 у 17.10 час. „У вези наређења ОБр. 23769 од 6. ов. м-ца. част ми је послати овај извештај:
1. – Трупе под командом команданта Битољске дивизиске области:
а) Трупе из састава Вардарског одсека (Вардарски одред под командом ппуковника Душана Димитријевића, штити правац Велес – Прилеп – Битољ; 8 чета граничне трупе; 1. Велешка чета; 14. пешад. пук 4 батаљона, 3 митраљеза; 2. пешад. пук 3 батаљона, 2 митраљеза; 4. батаљон 1. пука III. позива; 6. позициска батерија Шумадиске дивиз. области од 6 топова; 9. брдска батерија од 4 топа; 3. позициска батерија Моравске дивиз. области од 6 топова) на линији: Гостивар -Крстац – Присат – Мукош – Свињичка глава са осигуравајућим деловима за осигурање бокова у правцу села Десова и Папратишта. Веза са француским трупама одржава се на Црној реци. Слаби непријатељски коњички делови су код Тројаца и Беловодице. 3. ов. м-ца. непријатељски напад на Крстац одбивен је.
б) Тетовски одред под командом ппуковника Николе Јорговановића за заштиту правца Скопље – Тетово – Гостивар и Качаник. У Тетову, оставио је један батаљон 13. пука, обвезничку чету и чету 12. пука III. позива са 3 пољска Дебанжова топа под командом мајора Милана Поповића за одбрану Тетова. Према овим трупама непријатељски делови са Арнаутима налазе се код Вратнице и главна снага са 300 људи код села Рогачева и Старог села. На правцу: Скопље – Тетово једна чета од ових трупа 3. ов. м-ца. под притиском јаче снаге бугарских комита и Арнаута повлачи се ка Тетову. На ком се положају задржала ова чета, немам извештаја. Остала 2 батаљона 13. пука са 2 митраљеза и 3 брдска Дебанжова топа 6. брдске батерије брдског артилериског пука I. позива имали су преданак 3. ов. м-ца. у Гостивару и 4. кренули су се по наређењу Битољске дивизиске области вероватно у састав Вардарског одреда. Маршруту још нисам добио. Поречки одред (300 бораца) код села Здуње за затварање правца долином Треске и одржавање везе између Вардарског и Тетовског одреда, нема додира са непријатељем. Укупно под командом Битољске дивизиске области било је 28. октобра (без Тетовског одреда) пушака 4.942 и 16 топова за одржавање мира и реда на територији Битољске дивиз. области, окупираног дела Албаније и појачање Вардарског, Тетовског и Албанског одреда. Један батаљон 20. кадров. пука са 2 митраљеза и 2 топа 6. брдске Дебанжове батерије II. позива на маршу су из Елбасана за Охрид. Маршруту још нисам добио. Један батаљон истог пука са 2 топа и брдска Дебанжова батерија II. позива из Тиране налазе се у Дебру од 3. ов. м-ца.
2. – Трупе у саставу француских трупа: 21. чета граничне трупе, 1. батаљон 1. пука III. позива на железничком осигурању од Криволака до Ђевђелије.
3. – Брегалничка дивизија I. позива за одбрану правца: Скопље – Качаник – Урошевац, на фронту Слатинска коса (на десној обали Лепенца) караула Калдери – Врбенски висови, има у свом саставу: 12., 23., 24. граничну чету, Брегалнички жандармски одред, 2. Велешка обвезничка чета, 3., 16., 20. кадров. пук, 2. батаљон 2. пука I. позива, 1 топ 3. брдске брзометне батерије, 3. брдска Дебанжова батерија (2 топа), 1. Крупова брзометна пољска батерија (4 топа) и једна хаубица; 2. дивизион Моравског арт. пука (12 топова). Укупно: пушака 4.438, митраљеза 9 и топова 20.
4. – Армиска резерва је на положају Бединска између села Белиградце – Врбена – Гошниц. Њена је јачина: један батаљон 1. пука I. позива (779 пушака) и три митраљеза; чета Моравског пионирског полубатаљона и Дебанжова батерија од 4 цеви.
5. – Моравски дивизиски коњички пук I. позива без једног вода и 2 митраљеза одржава везу између Брегалничке и Моравске дивизије I. позива и штити правце, који са Скопске Црне Горе воде у долину Биначке Мораве. Штаб пука и један ескадрон су код с. Клокота, један ескадрон са 2 митраљеза је на положају код с. Бинча. Официрске су патроле у додиру са непријатељем код Вирноглаве, Корбулика, Варнезова, Шашара и на правцу Сефери и Мучибаба источно од Владова – Пасјане.
6. – Моравска дивизија I. позива на фронту код моста на Бинчи источно од коте 525 – Влаштица – Пасјани – Угљари – планина Буковик – Безимена кота између Буковичке планине и села Ропотова, затвара правце који од Скопске Црне Горе преко Мучибабе, Добресина и Кончула воде ка Гиљану. Два батаљона 1. пука I. позива, 1 батаљон 3. пука I. позива, 3 ½ батаљона 16. пука I. позива, 11. кадров. пешад. пук, 2 батаљона 12. пука II. позива и 1 чета Моравског пионирског полубатаљона; 3. брзометна батерија (2 топа), 1. француска брдска батерија од 2 топа, 1. и 2. батерија 1. дивизиона Моравског пољског артилериског пука од по 4 топа, 1 Дебанжова батерија Моравске дивизиске области од 6 топова и 5. Дебанжова батерија Шумадиске дивизиске области од 6 топова. Укупно: пушака 9.296, митраљеза 10, брдских брзометних топова 2, француских брдских топова 2, пољских брзометних топова 8 и пољских Дебанжових топова 12.
7. – Вардарска дивизија I. позива на фронту Чука – к. 940 – Рајановачки висови, наслањајући десно крило на Моравску дивизију I. позива па до безименог потока, који утиче у Криву реку северозападно од села Топонице са 1 четом и водом коњице на положају код с. Мочара, затвара правац који из Кончулског теснаца преко Карпине и заплавом Десивојске реке воде ка Гиљану. Штаб је у Гиљану. Њена је јачина: 25. чета граничие трупе, чета Косовских обвезника, 18. кадров. пешад. пук, 2 батаљона 3. пука I. позива, 2 батаљона 12. пука II. позива, 2. пук III. позива, 12. пешад. пук III. позива од два батаљона, 4. брдска брзометна батерија од 4 топа, 2. француска брдска батерија од 2 топа, 3. батерија 1. дивизиона Моравског артилериског пука I. позива од 4 топа, 1. Дебанжова батерија Моравске дивизиске области од 4 топа. Укупно пушака на дан 28. октобра 4.915, митраљеза 3, топова 14“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 23863
у 16.30 час.

Команданту I. армије

„1. батаљон 2. прекобројног пука III. позива одступио је од Ивањице ка Јавору. Наш делегат на Цетињу, преко команданта Санџачке војске, наредио је команданту тога батаљона да се врати и да иде у сусрет непријатељу. Командант овог батаљона изјавио је, да нема везе са својом командом и да не зна шта да ради. Предње се доставља с молбом, на даљу надлежност“.

ОБр. 23876
у 12 час.

Команданту трупа Нове Области – Феризовић

„Начелнику штаба потребно је да зна што пре, какав је сад распоред Албанског одреда и шта се сад од наших трупа налази у Призрену. Молим јавите одмах“.

ОБр. 23904
у 19 час.

Команданту II. армије – Прокупље

„По наређењу начелника штаба молим за извештај, да ли вам је потребна Моравска дивизија II. позива, да вам се стави на расположење, с обзиром на садашњу ситуацију на вашем десном крилу и код Лесковца или не“.

ОБр. 23906
у 19.10 час.

Команданту Одбране Београда

„С обзиром на ситуацију у којој се III. армија налази при њеном повлачењу и заузимању одређених јој положаја, потребно је да ваше трупе држе по сваку цену Јанкову клисуру, док се III. армија не повуче на положаје код Прокупља. Ради овога одржавати тесну везу са III. армијом. О пријему наређења известите“.

Слични чланци: