9. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

III. Ситуација

У току 9. новембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

а) Од команданта I. армије:

ОБр. 9106 у 11.25 час. „Због јачег надирања непријатеља на лево крило Доњо Васојевићске бригаде, која је држала положаје Елдовиште и Черт, бригада је била синоћ принуђена, да се повуче. Мања одељења искупила су се на Елдовиште и на Врљану. 1 батаљон 4. пука III. поз. упућен је на Риђицу. Од јутрос се води борба на Врановцу и левом крилу Јајинца. Пред фронтом Дринске дивизије II. поз. непријатељ је прешао на десну обалу Ибра и заузео Матаруге, Жичу и Крушевицу. 8. ов. м-ца. није показивао никакву активност. Изгледа да је ноћу 8./9. ов. м-ца. пребацио код Жиче и нешто артилерије и да и пешадију појачава. Наше трупе држе линију: Оштру главицу, Стрменицу и десну обалу Рибнице. Командант Дринске дивизије II. поз. од своје коњице има извештај послат у 17 час. из с. Липова, да непријатељ до тога момента није прешао Мораву на одсеку Грачац – с. Угљарево. Једна његова чета наступа преко с. Вранеша ка селу Вукушици, а једна која је вероватно прешла код Витановаца наступа десном обалом између пруге и Мораве. Коњички дивизион налази се на правцу Гоч (евентуално Станишинаца) -Јошаничка бања“.

ОБр 9130 у 13 час. „По указаној потреби а у циљу што потпуније одбране главног комуникациског правца Краљево – Рашка, командант армије под ОБр. 9130 од 9. ов. м-ца. наредио је, да се образују:
1. – Бањски одред под командом пешад. ппуковника Милосава Дамњановића, команданта 14. пука II. поз. на Кознику западно од Александровца, Бруса, села Дубља и Врњаца ка бањи Јошаничкој и Рашкој служећи у исто време и као десна побочница свима трупама ове армије, које делују на десној обали Ибра. У овај одред улазе 14. пешад. пук II. позива; два батаљона 5. пука III. позива под командом команданта 5. пука III. позива; 3 Дебанжова брдска топа, који су раније упућени из Ужичког одреда, под командом свога командира и 15 коњаника Дунавског коњичког дивизиона II. позива под командом поручника Александра Јаролимека.
2. – Студенички одред под командом пуковника Ђорђа Ђорђевића са задатком активне одбране правца Ивањица – Студеница – Ушће – Рашка, и осталих праваца, који са северозападне стране западно од планине Троглава силазе главној комуникациској линији Краљево – Рашка, служећи у исто време и као лева побочница свима трупама ове армије, које делују на левој обали Ибра. У овај одред улазе: 4 пешад. пук II. позива под командом свога команданта; 1 брзометна пољска батерија Дринске дивизије; 6. пук III. позива под командом свог команданта; 1 ескадрон Дунавског коњичког дивизиона II. позива и 1 пољска болница Моравске дивизије II. позива.
Формирању ових одреда има да се приступи одмах“.

ОБр. 9196 у 1.40 час. „У току дана 8. новембра вођене су борбе на целом фронту Дунавске дивизије II. позива; нарочито је била упорна борба на левом крилу према Доњо Васојевићској бригади и Ужичком одреду. У правцу Елдовишта и Черта непријатељ је нападао са два пука. У Врановици борба је трајала до 18 час. Према Јајинцу у току дана је артилериска а пред вече поче пешадиска борба. Наше су трупе остале на својим положајима а један непријатељски батаљон, који је нападао на коту 498, одбивен је и у нереду сјурен натраг у долину. На фронту Дринске дивизије II. позива на десној обали Ибра, борбе није било. Наше трупе држе линију: Оштру Главицу – Метикош а са једним батаљоном на Чикеру. Један вод Данглисове батерије упућен је на десну обалу Ибра. Остатак трупа Дринске дивизије II. поз. прикупља се код Лопатничке механе. 5. пук у току јучерашње борбе имао је прилично губитака, а изгубио је и један митраљез. Соколска је бригада у искупљању у армиску резерву код Ушћа. Студенички одред избио је на положаје источно од села Мланче, сутра зором продужује ка Великој ливади. Батаљон 5. пука, упућен од Полумира, избио је на Орлову Главу; ескадрон, упућен ка Ивањици, доспео је до села Будожеља. Према његовом извештају, у Ивањици налази се 1 вод непријатељске коњице и два батаљона а по исказу једног избеглог нашег грађанина. Из Ивањице непријатељ намерава да продужи Јавору. Велики камени пропуст код села Богутовца разрушен је, а понтонски мост код села Богутовца разрушен је, а понтонски мост код Прогорелице дигнут је и постављен код Полумира. По изјавама данас заробљених непријатељских војника, од Краљева левом обалом Ибра дејствује 44. пешадиска дивизија, а 43. дивизија је у резерви у Краљеву. Између Јелице и Мораве према левом крилу Дунавске дивизије II. позива дејствује 20. аустриска бригада (5 батаљона) и 1 брдска батерија. Западно је 17. брдска бригада, а у Чачку је сад и 10. брдска бригада“.

б) Од команданта трупа Одбране Београда:

ОБр. 4996 у 8 час. „Према извештајима команданата дивизија, бројно стање њихових пукова данас је овако: 15. пук II. поз. 800 пушака, 15. пук III. поз. 600 пушака, 13. пук II. поз. 2.000 пушака, 7. пук III. поз. 1.200 пушака, 11. пук I. поз. 500 пушака, 19. пук I. поз. 867 пушака, 5. пук I. поз. 1.799 пушака, 13. пук I. поз. 620 пушака, батаљон 8. пука I. поз. 305 пушака, комбиновани пешад. пук III. поз. 600 пушака. Свега: 11.478 бораца. Достављајући предње Врховној команди напомињем, да је морал код заосталих бораца јако опао. Молим да се све ове околности узму озбиљно у обзир“.

ОБр. 4997 у 18 час. „Шумадиска дивизија I. позива била је нападнута јаком снагом и њене трупе су потиснуте са Црног врха кота 310. Због тога, као и упућивања Комбинованог одреда у Приштину и 14. пука II. поз. у Плеш у састав његове дивизије, наредио сам, да се остале трупе Одбране Београда прикупе са садањег развученог фронта на линију Жарево – Зуква – Црепуљњача – Грабац – Јанкове њиве, Војловица – Гледалиште, пред улазом у Јанкову клисуру. Трупе Шумадиске дивизије I. позива не бију се добро и уопште дају слаб отпор, те ће се на њих моћи врло мало рачунати. Штаб команде Одбране Београда одлази у село Блаце“.

ОБр. 5019 у 13 час. „Наређење ОБр. 23908, да се Јанкова клисура што дуже брани, примио сам к знању, с извештајем Врховној команди, да ћу од своје стране, да осигурам и позадину III. армије. Али молим, да се има у даљим комбинацијама у виду, да и трупе III. армије у овом смислу поступе. Ова команда, непрестаном борбом и покретима, јако је заморена, бројно стање јединица несразмерно је редуцирано, које губитцима а још више дезертирањем, дух је код војника поколебан и на какав дуг отпор око Јанкове клисуре не може се рачунати у толико пре, што немам ни једне брдске батерије а борба се преноси на терен, где се пољска артилерија врло слабо може употребити. О овоме сам известио и команданта III. армије“.

в) Од команданта III. армије:

ОБр. 8387 у 21 час. „Где је Шумадиска дивизија I. позива и Одбрана Београда? У Крушевцу је 107. немачка дивизија. Дунавска дивизија I. позива: Здравиње – Чокотов гроб“.

ОБр. 8279 у 13 час. „Данас у 9 час. ватром коњичке артилерије протерана су бугарска одељења са леве обале Мораве код моста Алексиначког. Јутрос зором, непријатељ преобучен у одело наших војника, напао је и потиснуо батаљон 12. кадров. пука са коте Пландиште код села Трубарево. Пред мрак потиснут је наш ескадрон код села Добримира и непријатељ је ушао у Раброво са 2 чете и 2 митраљеза и са 1 водом коњице. Опажено је око 10 час., да су бугарске трупе из Алексинца отишле јужно ка Нишу преко Глоговца, ну око 15 час. виђене су две колоне бугарских трупа друмом од Ражња и Бовна ка Алексинцу. Јачина је сваке колоне по пук, ма да извесни команданти цене сваку по 2 пука; мештани који су пребегли на леву обалу, тврде, да су то бугарске трупе, да отимају стоку и врше насиље. У 15 час. виђена је једна колона од два пука при постројавању зборног поретка код села Ражански Липовац, позади око 6 батерија и комора. Колона је вероватно немачка. Заробљен каплар 6. Кирасирског пука, чија два ескадрона припадају 107. дивизији, која је 7. ов. м-ца. прешла код Селаца и отишла за Крушевац, изјављује да је лево од ове дивизије 129. пук. Наша комора уз ванредне напоре и поред најопсежнијих мера за оправку путова и извлачење кола једва прелази преко Гребца и лагано одлази. Криза у овом погледу за армију још није прошла. Везе са Београдском Одбраном никако се нема. Од неколико послатих официрских патрола добивен је само један непотпун извештај, да је батаљон од села Ловци одступио ка Ломници“.

ОБр. 8300 у 14.50 час. „Извештен сам, да се Одбрана Београда повлачи на Јанкову клисуру и да непријатељ надире преко Лесковца. Ова армија још је на линији: Прћиловац – Ђунис – Чокотин гроб – Здравиње. Према овој армији непријатељ надире са Трубарева и са Доњег Погледа ка Љутом Лазу, а са слабијом снагом путом Крушевац – Гаглово. Још се опажа кретање непријатељских колона од Ражња ка Алексинцу. Пребацивање возова ове армије преко Јастребца, због пренагомиланости комора ове армије и Тимочке војске, трајаће још 10. и 11. ов. м-ца. Молим за извештај, да ли је намера Врховне команде, да се III. армија повлачи ка Прокупљу или да и даље остане на овом рејону и са каквим задатком према садањој ситуацији“.

ОБр. 8302 у 16 час. „После предаје моје депеше ОБр. 8300 добио сам у 15.30 час. извештај II. армије, о сасвим критичној ситуацији на правцу: Лесковац – Прокупље. Одмах сам се решио, да команданту II. армије упутим Коњичку дивизију, пошто увиђам, да је сад помоћ тамо најпотребнија. 5. прекобројни пук да маршује за Прокупље. Штаб ће ове армије бити на линији: Главичар – Ђевер врх – Милошевац – Липак и даље на положајима непосредно до Мораве“.

ОБр. 8307 у 19 час. „Због целокупне ситуације постепено повлачим армију ка Јастребцу. Због огромне нагомиланости возова на једином и врло тешком путу преко Гребца бићу на Гребцу тек 13. новембра и после према ситуацији. У 16 час. виђене су 3 батерије у покрету од Бовна ка Алексинцу“.

г) Од команданта II. армије:

ОБр. 9890 у 9.15 час. „По извештају команданта Тимочке војске ОБр. 875 од 8. ов. м-ца. командант III. армије задржао је 5. прекобројни пук као појачање Коњичкој дивизији, ради пребацивања Бугара, који су прешли код Житковца. Због овога Комбинована дивизија има свега 3 пука, а њен фронт износи 37 км. од Турије до Пусте реке. Да би се могао на овоме фронту дати колико толико јачи отпор неизоставно је потребно, да 5. прекобројни пук што пре уђе у састав своје дивизије, јер ја немам ништа од трупа да ту дивизију појачам, јер сам све трупе употребио да спречим надирање Бугара ка Прокупљу“.

ОБр. 9904 у 9.50 час. „Пошто је противник заузећем Лесковца загрозио и правцу Лесковац -Лебане, то ми предстоји да га борбом са тога правца потиснем. Да би трупе биле покретљивије, молим за одобрење, да све колонске возове још раније упутим преко Прокупља и Куршумлије у Приштину и да ми се назначи место, где би се даље задржали, па да могу трупе прихватити храном и муницијом на правцу преко Медвеђе. Молим за што скорији одговор, те да бих возове упутио пре него што возови III. армије закрче пут. За време док возови буду одвојени, снабдевање трупа оставило би се на магацине у Прокупљу и вршило би се трупном комором. Наредио сам, да се возови Моравске дивизије II. позива из Прокупља преко Куршумлије упуте у Приштину. Борба за заузеће правца: Лесковац – Лебане, могла би имати неког изгледа на успех, само у томе случају, ако би III. армија одржала линију: Пуста река – Мрамор, јер без тога нападне трупе биле би изложене нападу с леђа“.

ОБр. 9906 у 9.45 час. „У 9.15 час. добио сам извештај, да су бугарска 2 ескадрона продрла преко Белановце, Брестика до Ђинђуше и преко Камените Чуке упутили се ка Лебанима. Командант Јужно Моравских трупа послао је 2 ескадрона у правцу Тулара а са осталом снагом повућиће се на положај: Бувци – Куртуз, ако успе у томе. Моравска дивизија II. позива још је на маршу у правцу Карахасанове ливаде а тако и 4. пук I. поз. Наредио сам, да трупе Шумадиске дивизије II. позива и Тимочке дивизије I. позива, прикупљене на линији: Карахасанова ливада – Орашје, предузму напад на противничка одељења упућена ка Ђинђуши. На правцу: Лебане – Медвеђа је сва комора Јужно Моравских трупа и резервна мунициска колона Тимочке дивизије I. позива. Молим за одговор“.

ОБр. 9906 у 10 час. „Командант Тимочке дивизије I. позива извештава, да сем предстражарског пушкарања ноћ је прошла на миру. Јутрос од 1 часа сем чете и 1 ескадрона није више ниједан део Шумадиске дивизије II. позива отпочео смењивање трупа ове дивизије на левом и средњем одсеку. Команданту левог одсека наредио сам, да у току ноћи смени своја два батаљона оним деловима Шумадиске дивизије II. позива, који су већ дошли, па да с њима похита на Камену чуку. Командант Тимочке војске извештава, да је ноћ прошла на миру. За остале јединице јављено је са ОБр. 9906 од данас“.

ОБр. 9918 у 14.30 час. „Пукови Шумадиске дивизије II. и Тимочке дивизије I. позива, који су били прикупљени на одсеку Карахасанове ливаде и Јабланице, распрсли су се. Пукови Моравске дивизије II. поз. пристигли су на косу на левој обали Пусте реке и ту задржавају противника. Стање је врло опасно, јер нема се моћи да се пешадија задржи и уреди. Наредио сам, да поступно даје отпор на свима косама, те да се могу положаји одржати. Тако исто наредио сам, да се отпор организује на Пасјачи, али од свију ових мера не очекујем никакав успех, због расула пешадије, која је прсла и не може се сакупити. Све ово јављам по личном уверењу, јер сад долазим са места борбе. Немам наде да ће се артилерија, која се до сад очувала, очувати. Бугарска снага цени се на 8 батаљона. Наредио сам, да се тешка артилерија и сви возови евакуишу ка Преполцу. Опасност предстоји и Тимочкој војсци, која брани прелазе на Морави. Са Ветерничким одредом немам везе. О овоме је извештена III. армија. Очекујем хитна наређења“.

ОБр. 9923 у 17 час. „Моравска дивизија II. позива налази се на левој обали Пусте реке, брани правце за Прокупље и служи као језгра за прикупљање растројене Шумадиске II. и Тимочке дивизије I. позива“.

д) Од команданта трупа Нове Области:

ОБр. 10371 у 10 час. „Командант трупа Нове Области отишао је јутрос у 4 часа на положај код Ропотова, да руководи дејством Моравске и Вардарске дивизије, а ја сам остао код Урошевца, да обавештавам о ситуацији код Брегалничке дивизије. До овог момента у 9 час. затишје влада на целом фронту. По извештају патрола Вардарске дивизије јутрос су примећена два ескадрона непријатељске коњице, који су се старом граничном линијом кретали од Свираца ка Папраштици а овог момента јавља Моравска дивизија I. позива, да патроле извештавају, да се та коњица спушта ка Туларима и да су на старој граници примећени знатни делови пешадије (патроле веле: два пука, што је невероватно). Од наших трупа на старој граничној линији налази се једна получета на Лисици. Јутрос у 5 час. наређено је команданту Косовске дивизиске области, да одмах упути 1 чету последње одбране са нешто жандарма на Лисицу, ради протеривања ове коњице и да организују прелаз код Лисице. Молим известите о овоме команданта II. армије, јер је веза прекинута“.

ђ) Од делегата пуковника Пешића са Цетиња:

ОБр. 1750 у 8.30 час. „Непријатељ је надмоћном снагом напао на Ловћенску бригаду на Карађорђевом шанцу и после упорне одбране приморао на одступање ка Јавору. Упутио сам на Јавор хитним маршом из Пријепоља још Колашинску бригаду, то је последње што имам од резерве. Пошто изгледа да непријатељ хоће пошто пото да освоји Јавор и Сјеницу. Молим хитно наредите да Студенички одред маршује ка Ивањици у бок непријатељу и пошаљите појачања за правац Јавор – Сјеница – Нови Пазар“.

ОБр. 1754 у 11.55 час. „Командант Санџачке војске стиже вечерас на Јавор, да лично рукује операцијама на том правцу. Заробљени поручник на Кушићима тврди, да је у Ивањици ландштурмска бригада ђенерала Шиса од 5 батаљона по 3 чете и 4 брзометне брдске хаубице и 6 митраљеза. Бригада је дошла из Пожеге. Бригада припада дивизији ђенерала Сорсића, коју чине још 3 бригаде. Поручник не зна где су ове“.

е) Од војног изасланика у Француској:

Бр. 484 у 10.40 час. „Шта је предузето на оправци путова, који воде са Јадранског мора у западну Србију и који су то путови? Молим за што бржи одговор“.

ж) Од делегата пуковника Лешјанина:

Бр. 140 „3. новембра борба се води на правцу: Валандово – Струмица. Французи су заузели села Мемишни и Харманли“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 23853
у 10.30 час.

Свима командантима армија

„По добивеним извештајима од неких армија, морал код трупа почео је да опада, вера у победу да се губи а дисциплина нагло да попушта. Ове појаве могу за кратко време довести до нереда и растројства, а ако ово наступи, онда ми не бисмо имали више организоване снаге ма за какав отпор. До овога се стања не сме апсолутно доћи, јер би то била наша пропаст. После оног лепог стеченог гласа о нашој војсци у досадањем рату, ово не сме да наступи, иначе губимо много. И ако се стално одступа, и ако су трупе издржале огромне и нечувене напоре и тешкоће, ипак сви треба да су убеђени у то, да је овако морало бити, јер нас напада далеко надмоћнији непријатељ и ово се одступање мора вршити све дотле, докле наши савезници не притекну у помоћ са довољном снагом и тада ће настати обрт у ситуацији у нашу корист. Овај је тренутак близу, а дотле ми морамо сачувати нашу војску. Шиљање савезничких трупа у Солун и даље у Криволак врши се са највећом журбом и у најкраћем времену отпочеће одлучна акција. Акција Француза већ отпочиње и Бугари су очистили десну обалу Вардара. Руси ће такође отпочети акцију првих дана месеца новембра. Ми морамо имати стрпљења, истрајности и отпорне снаге и не смемо губити наду и веру у крајњи савезнички успех. Наређујем: Да команданти армија свом силом свога ауторитета настану, да се поколебани морал и дисциплина код трупа што пре поврати и да се трупе одрже пошто пото у рукама старешина. За постигнуће овог циља остављам командантима армија потпуно одрешене руке у избору средстава, јер се горњи циљ мора постићи по сваку цену, не презајући од никакве законске одговорности. Преки судови и деповске команде имају најенергичније и без милосрђа, да врше своје дужности, без формалности и дуге процедуре“.

ОБр. 23923
у 7.25 час.

Команданту трупа Нове Области – Феризовић

„Молим наредите, да се командант Битољске дивизиске области обраћа за потребну муницију ђенералу Сарају“.

ОБр. 23928
у 9.15 час.

Команданту Ибарске дивизиске области – Нови Пазар

„Наредите команданту 1. батаљона 2. прекобројног пука III. позива, који је на правцу: Јавор – Ивањица, да се са Ловћенском бригадом одмах крене ка Ивањици и да ухвати везу са нашим Студеничким одредом у правцу Великих ливада. О извршењу јавите“.

ОБр. 23932
у 9.40 час.

Команданту трупа Одбране Београда

„Ако се у саставу ваших трупа налази 8. пешад. пук I. позива, по наређењу начелника штаба молим ставите га одмах на расположење команданту III. армије“.

ОБр. 23976
у 17.10 час.

Команданту II. армије – Прокупље

„По вашем захтеву можете упутити колонске делове преко Прокупља и Куршумлије за Приштину и ту их задржати. Настаните пошто пото, да зауставите непријатеља, који надире ка Лебанима, јер ово неминовно захтева и ситуација код III. армије и Одбране Београда, којима је једина одступница пут: Куршумље – Приштина“.

ОБр. 23980
у 20.20 час.

Команданту II. армије – Прокупље

„Да командант армије лично са дивизијарима одмах поврати ред и ситуацију поправи пошто пото, јер има знатно више трупа од непријатеља. За ово употребити крајња средства“.

ОБр. 24010
у 10.25 час.

Команданту III. армије

„С обзиром на општу ситуацију пребацивање ваших возова преко Гребца и даље извршите што пре, а тако исто што пре заузмите главни положај на Јастрепцу“.

ОБр. 24011
у 10.25 час.

Команданту III. армије

„Штаб је Одбране Београда у Блацу. Начелник штаба наређује, да што пре са њиме ухватите и даље одржавате везу. О ухваћеној вези известите“.

Слични чланци: