Операције Ужичке војске
У току 1. децембра није било значајнијих сукоба са непријатељем. Непријатељ је подилазио положајима наших трупа, вршио прикупљање својих снага и извиђање ка нашим положајима, због чега је долазило до судара са нашим предњим деловима. О јачини непријатеља и груписању његове снаге није се могло доћи до позитивних података. Према десном одсеку Чемерница – Каменица, једна непријатељска колона допрла је до с. Прањана (цркве). Наша артилерија избацила је неколико метака, а предњи делови пушкарали су се. Због важности овог одсека и обзиром на његову величину, а да би се посада ојачала, наређено је команданту Шумадиске дивизије II. позива, да са средњег одсека, са Каменове главе, привуче у току ноћи на овај одсек штаб 11. пука са 2 батаљона, 2 брдска топа и 2 митраљеза, а остатак пука са 2 топа и два митраљеза да остане и даље на средњем одсеку у саставу Лимског одреда. Са доласком појачања, извршено је овако поседање десног одсека: 10. пук са допунским батаљоном 11. пука и брдском брзометном батеријом и два пољска топа, поседа фронт: Велетова коса – Поглед. На Ружином гробу 1 чета са коњичким дивизионом. На Ђуверку као предњем положају 1 чета. 11. пука (2 батаљона) са 3 брдска брзометна топа и 2 митраљеза поседа положај „Кита“ и седло до безименог ћувика, јз. од Ките. Као предњу тачку поседа „Главај“. Допунски пук (2 батаљона) са 2 брдска брзометна топа поседа одсек: Безимени вис (јз. од Ките) до р. Каменице. 12. пук у дивизиској резерви на седлу: В. Врх – Стражара.
Према средњем одсеку, од р. Каменице до Мораве, било је у току данашњег дана слабог пушкарања између предњих делова. Од изаслатих патрола и одељења сазнало се, да су на Годуну непријатељске предстраже јачине до 2 батаљона, а на Гојној Гори по ватрама, које су примећене ноћу 30. новембра и 1. децембра, могло се судити да тамо непријатељ има до једне бригаде. Око подне примећен је покрет ове колоне косом од Гојне Горе ка Каменици. Од извиђачког одељења из Јелен дола сазнало се, да је непријатељ у јачини 1 чете посео вис између Гугља и Јелен дола, са чијим су се патролама наше патроле пушкарале око 11 час. Извиђачко одељење у правцу Орујевице протерало је са овог места непријатељске патроле и оне су се повукле ка Добрињу. У правцу с. Табановића примећена је једна колона јачине до 2 батаљона. Према левом одсеку: Непријатељски слабији делови били су у покрету ка р. Бјелици и потисли наше патроле. Јачина непријатеља до 1 чете. Неки делови прешли су Бјелицу, и долазили до Лучана и Дљина, али су се вратили. Ово су делови 4. непријатељске бригаде.
Операције Обреновачког одреда
У 5.30 час. примљено је од команданта Одбране Београда наређење ОБр. 670, а које је прошлог дана код Одбране Београда у целини изнето. Поводом ове заповести дошло је до телефонског споразумевања између команданта Обреновачког одреда и начелника штаба Одбране Београда, јер Медведник никако није спадао у рејон дејства Обреновачког одреда. Неспоразум је отклоњен. У 9.20 час. примљен је извештај команданта десне колоне, да је јутрос у 3 часа кренуо колону, која је у 7.45 час. трећином прешла кафану у Бељини. Побочница његова од 1 батаљона заузеће Збеговиште и држаће га док са целом колоном не пређе Бељину, па затим и сама за колоном повућиће се као заштитница. Сазнао је синоћ, да су непријатељске патроле избиле код с. Борка. Командир 4. ескадрона сазнао је од ордонанаса везе са 2. коњичком бригадом: 1 вод непријатељске пешадије наступа од Арнајева ка Караули к. 217, у коме се правцу чује митраљеска и пешадиска ватра. Тако исто од Арнајева долином потока Синора, појавила се једна коњичка патрола, а за њом 1 ескадрон. Долином реке Бељанице још није примећен непријатељ. У 12.45 час. примљен је извештај командира 4. ескадрона, да му је официр одржач везе са 1. коњичком бригадом јавио распоред бригаде; да је једна непријатељска колона (ескадрон и батаљон) наступајући од с. Јунковца ка к. 187 стигла на ову коту у 9 час. и моментано се зауставила; да је друга колона (вод коњице и 1 чета) дошла преко Степојевца и Лесковца до с. Арнајева; да непријатељске коњичке патроле око 8 час. крстаре око с. Рожанце. У 13 час. послато је наређење командиру 4. ескадрона: „Одмах по пријему овог наређења крените се са ескадроном у извиђање правцем ка Змињаку (к. 263) сз. од Сопота. Рејон извиђања Главчине, Змињак, до пута који преко Ропочева и Сопота води на Космај. Извештаје слати на Орнице где треба да буде релејна станица, да их доноси до штаба у Дрлупи. Везу одржавати: лево са 2. коњичком бригадом, а десно са коњичким дивизионом Одбране Београда у правцу Ропочева. Заноћите са ескадроном на Пландишту и повлачите се само под јаким притиском непријатељским на десно крило одреда на Мујници. Лево крило трупа Одбране Београда налази се на Мишљевцу, а наше крајње десно крило на Рогачком брду. При пролазу кроз нашу предстражну линију, пошаљите извештај о вашем покрету и задатку команданту десног одсека“.
У 17.15 час. из Одбране Београда наређено је, да се 7. пук I. позива и 4. брзометна пољска батерија упуте одмах у Младеновац ради транспортовања железницом за Чачак. Команданту 7. пука I. позива и командиру 4. Дунавске брзометне батерије телефоном је одмех авизиран покрет, а у 19 час. послато је и писмено наређење команданту 7. пука I. позива, да покрет предузме најдаље у 4 часа јутра 2. децембра; а команданту средњег одсека послато је наређење у 18 час., да упути 4. Дунавску пољску брзометну батерију. У 17.25 час. послато је командиру 4. ескадрона наређење; „Због измењене ситуације због одласка 7. пука I. позива из састава одреда, са ескадроном вратите се у с. Сибницу и заузмите к. 251 на 1 ½ км. јужно од цркве, на друму за Венчане, обезбеђујући леви бок и позадину одреда и затварајући правце, који на ову коту изводе од Миросаљца и Араповца. 2. коњичка бригада је код с. Бељине а 1. на Окреску западно од Араповца. Штаб одреда је у Дрлупи. Одржавајте тесну везу са командантом левог одсека, чије се лево крило завршава на к. 260 сз. од с. Сибнице. Потребно је, да на одређену тачку дођете што пре. На Покосавици на гребену између села Бабе и Сопота, а јужно од села Бабе за 1 ½ км., оставите једну официрску патролу, која ће осматрати правце од Ропочева, Змињака и с. Губеревца. О пријему овог наређења одговорити“.
У 18. час. послато је команданту средњег одсека наређење. „Због одласка 7. пука I. позива из састава одреда, у састав вашег одсека улази и к. 260 сз. од села Сибнице. У састав вашег одсека, а за поседање ове тачке, ставља вам се на расположење 10. кадров. пук (укупно 500 пушака) и 2. батаљон 14. кадров. пука (око 500 пушака), 7. Шумадиска брзометна и 3. хаубичка батерија, с тим, да ову хаубичку батерију командант артилерије, коме ћете ово наређење саопштити, упути одмах на Боблију, где да је пласира и о чијем ћете обезбеђењу ви водити рачуна. На к. 261 у току ноћи стићиће 4. Дрински ескадрон II. позива. Ваш одсек биће од сада леви одсек. Батаљон 12. пука III. позива, до сад у саставу вашег одсека, образоваће одредску резерву, којом ће командовати ппуковник Војислав Поповић. Покрет и смена трупа да се изврши најдаље до 4 часа, у које време све трупе имају бити на својим местима. 4. Дунавску пољску батерију упутите одмах још ноћас правцем: Орнице – Рогачко брдо – Рогача – Иванча у Младеновац, да се јави команданту Одбране Београда. Покрет да изврши што брже. Место оне батерије заузеће 7. Шумадиска батерија“.
У 19.30 час. послато је наређење команданту одредске резерве: „10. кадровски пук ставите одмах на расположење команданту средњег одсека, коме ћете се ви лично јавити на Заједници. У састав одредске резерве улази и 3. батаљон 12. пука III. позива, до сад у саставу средњег одсека. За команданта одредске резерве одређујем команданта 19. кадров. пука ппуковника Војислава Поповића. Место резерве остаје исто. Десни одсек положаја остаје по досадањем. Средњи одсек постаје леви, обухватајући к 260 сз. од с. Сибнице. У састав посаде овог одсека, поред 10. кадров. пука улази и 7. Шумадиска и 3. хаубичка батерија од 2 оруђа, од којих ће се 7. пласирати на Заједници а хаубичка на Боблијама. Коту 261 заузеће 4. Дрински ескадрон II. позива и обезбеђивати леви бок и позадину положаја, везујући се са Коњичком дивизијом“. Ово је наређење достављено и команданту десног одсека. У 20.30 час. командант Коњичке дивизије извештава, да је непријатељ груписао 2 – 3 пука пешадије на правцу Борак – Божидаревац, а око 1 пука на правцу Арнајево – Јунковац. Овај је извештај телефоном саопштен командантима одсека с напоменом, да је 2. коњичка бригада још на фронту испред нас. У 21.40 час. примљен је извештај командира 4. ескадрона, да је ескадрон стигао до Усица – Анатеме и није наишао на непријатеља; да је ухватио везу десно са пешадијом Одбране Београда; да лево још није ухватио везу са 2. коњичком бригадом; да је од војника 7. пука I. позива који су били у с. Губеревцу, дознао да је непријатељ (непознате јачине) ушао у с. Губеревац од с. Лисовића; и да ће заноћити са ескадроном на Пландишту к 310.
Ове вечери одред је заноћио у распореду: Штаб у с. Дрлупи у школи. Коњички ескадрон на к. 261. Трупе десног одсека на положају у означеном распореду. Трупе левог одсека на положају (у неколико) по изложеном распореду команданта средњег и левог одсека – вршена је смена 7. пука I. позива и 4. Дунавске батерије. 1. степен мунициске колоне и трупне коморе свих јединица у с. Иванчи. 2. степен мунициске колоне и профијант колоне у с. Међулужју. Пољска болница у с. Милатовици.
Операције Одбране Београда
Према мојој заповести ОБр. 670 од 29. новембра примио сам извештај од команданата одсека и то:
Командант Варовничког одсека под ОБр. 615 од данас доставио ми је ово: „Извештавам, да је данас 1. децембра у 14 час. стигао на положај и јавио се потписатом, командант 3. батаљона 7. пука III. позива са својим батаљоном из Остружнице. Молим за објашњење, где је артилериска мунициска колона“. Исти командант извештава ме под ОБр. 616 од данас ово: „Извештавам, да су данас 1. децембра у 15 час. приспели: 2. батаљон 7. пука III. позива са Сајиновца и 1 брзометни топ 4. хаубичке батерије мод. 97. год. и митраљеско одељење, као и допунски батаљон 7. пука I. позива“.
Командант Космајског одсека под ОБр. Службено доставио ми је ово: „Према добивеној заповести ОБр. 670 од 29. новембра извршен је распоред за одбрану Космајског одсека овако: Леви пододсек – Мишљевац (к. 312 – 313) посео је један батаљон 11. пука III. позива. За везу са Обреновачким одредом одређен је један вод на Рогачко брдо (297). Средњи пододсек – Маловањ (520) поседнут је једним батаљоном 10. пука III. позива, 3 брзометна пољска топа, 2 брзометне хаубице, 1 Дебанжова батерија и 1 митраљез. Десни пододсек – Брљочевац (332) – к. 217 поседнут је са једним батаљоном 11. пука III. позива, 2 Дебанжова топа на к. 217, 2 на коси Брљочевац коса северно од потока Грабовац и 1 митраљез. Резерва: 2 батаљона III. позива и 1 чета I. позива. Због теренских прилика подељена је у два дела: 1 батаљон на превоју иза Маловања а 1 батаљон је иза Кошутице; 1 чета поседа утврђење на Кошутици у први мах. На Кошутици су пласирани: 2 брзометне хаубице, 1 спорометна хаубица; 1 брзометни топ; 2 Дебанжова топа. Утврђивање је предузето“.
Командант коњичког дивизиона из с. Друговца под ОБр. 9 од данас доставља ми ово: „За извршење добивеног задатка учинио сам овај распоред: Леви пододсек – Штитар – Друговац осигурава 5. ескадрон са оваквим распоредом: мртва стража је на раскрсници путова јужно од к. 207 а западно од с. М. Орашје и избацила је три стражарећа одељења: № 1 на Дивљачком брду к. 222; № 2 на к. 207 и № 3 на раскрсници пољских путова западно од к. 207 и са задатком, да стално осматрају леву обалу Раље од с. Умчара до с. Водња. Главнина ескадрона је на јужној ивици с. М. Орашја. Десни пододсек – с. Друговац – Луњевац осигурава 1. ескадрон са овим распоредом: мртва стража је на к. 150 источно од с. Биновца, избацила је три стражарећа одељења и то: № 1 на Дремановцу северно од к. 176; № 2 испред к. 150 и № 3 на к. 174 северно од с. Биновци са задатком, да осматрају леву обалу Раље од с. Водна до с. Раље. Овај ескадрон је поставио и једну објавницу на к. 118 (јужни крај с. Михајловца) који одржава сталну везу са Браничевским одредом, са његовим деловима који су у Осипаоници. Главнина ескадрона је у с. Друговцу. Штаб дивизиона налази се у с. Друговцу. Две официрске патроле, које су ноћас послате за везу са Браничевским одредом вратиле су се јутрос око 8 час. и јављају и то: официр који је ишао у Смедерево, да је стање на обали Дунавској редовно и да ничег нарочитог нема, сем што је један аероплан летео јуче по подне над Смедеревом, на кога су пешаци пуцали. Официр, који је ишао у Осипаоницу говорио је јутрос у 3 часа телефоном (из тог села) – у селу је главно слагалиште муниције за Браничевски одред. Ухватио сам јутрос везу са 4. батаљоном 7. пука III. позива, који је сада у Дубници и исту ћу стално одржавати“.
Извештаји команданта Варовничког одсека и коњичког дивизиона заведени су под ОБр. 693 и примљени к знању, а команданту Космајског одсека под истим бројем издао сам ово наређење: „На основу добивених извештаја од Коњичке дивизије и Обреновачког одреда, примећено је кретање непријатеља у јачини 2 – 3 пука, где се групише на правцу Божидаревац – Барајево. На основу овога налазим да би распоред трупа вашег одсека требало у неколико изменити и то:
1. У левом пододсеку, посаду са Рогачког брда преместити на Мујницу и појачати је до 1 чете и ту ухватити везу са Обреновачким одредом.
2. Распоред артилерије средњег пододсека учинити тако, да ватром може да потпомогне одбрану Крушика и Мишљевца.
3. Пошто 7. брзометна хаубичка батерија има свега 140 метака, то на одсеку задржите 2 хаубице а две пошаљите у Младеновац где ће се јавити референту артилерије ове команде. Командир ће остати на положају са водницима и свом муницијом и појачати запрегу хаубица на положају.
4. Спорометну хаубицу мод. 97. год. упутите у састав своје батерије у Обреновачки одред.
5. Артилериског мајора Андрију Поповића упутите команданту Варовничког одсека, који ће му по датим му упутствима одредити делокруг рада.
6. За појачавање линије Мишљевац – Крушик – Мујница – Рогачко брдо наредите да се резерва позади Маловања премести иза Тресије мех. и изрекогносцирају и утврде правци ка појединим тачкама те линије.
7. Са батаљоном из резерве позади Кошутице, пребаците позади Маловања на превоју од њега једну чету за посаду утврђења на Кошутици“.
У вези наређења Врховне команде ОБр. 7449 послао сам команданту Космајског одсека ово наређење под ОБр. 694: „Према наређењу Врховне команде 7. пешад. пук I. позива има се одмах упутити возом у Чачак; стога чету 7. пука I. позива која је сад у саставу вашег одсека по пријему овога наређења одмах упутити на Младеновачку железничку станицу ради транспортовања. Мајор С. Ћукић остаће и даље на служби у томе одсеку“. Командиру 2. минерског одељења издао сам под ОБр. 695 ово наређење: „Са вашим одељењем отпутујте првим возом у Марковац, одатле ћете отићи на Марковачки мост преко Мораве на друму Рача – Свилајнац; прегледајте извршено минирање моста и ако је исправно примите минску станицу, у противном поправите минирање и за рушење чекајте наређење из ове команде. Све до извршења остаћете са одељењем на мосту“.
Врховна команда шифрованом депешом ОБр. 7462 доставила је наређење, а које је горе код осталих трупа у целини изнето. Ово наређење доставио сам командантима под ОБр. 697. О стању на фронту ове команде доставио сам под ОБр. 698 Врховној команди и Браничевском одреду извештај а који је ниже у ситуацији за овај дан изнет.