2. децембар, Операције Ужичке војске, Обреновачког одреда и Одбране Београда

Операције Ужичке војске

У току ноћи 1./2. децембра није се десило ништа значајније; ноћ је прошла на миру; трупе су заузеле своје нове положаје и извршиле груписање према раније издатим наређењима. Исто тако и непријатељ је вршио ближе подилажење положајима наших трупа и груповање своје снаге, а према свима податцима, дало се закључити, да је груповање главне његове снаге било на одсеку: Г. Добриња – Гојна Гора са другом јачом групом око Прањана и слабијом групом (до једне бригаде) на правцу Пожега – Крстац. Дефинитивно груповање трупа Ужичке војске у току 2. децембра било је овако:
I. група Чемерница – Каменица. Ову групу образовала је Шумадиска дивизија II. поз., са оваквим распоредом: Десни одсек: Поглед – Велетова коса са предњом тачком Ђуверак. Овај одсек држи 10. пук (са 4 митраљеза) са допунским батаљоном 11. пука, 4 брдска и 2 пољска брзометна топа. Од ових трупа, 2 чете су на Ружином гробу са коњичким дивизионом. Свега 5 батаљона и 6 топова. Средњи одсек: Кита – Седло између Ките и Безименог виса, са предњом тачком Главај. Овај одсек држи 11. пук (3 батаљона) са 2 митраљеза, 3 брдска и 2 пољска брзометна топа. Свега 3 батаљона и 5 топова. Леви одсек: Безимени вис (јз. од Ките) до р. Каменице. Овај одсек држи допунски пук са своја 2 батаљона. Свега 2 батаљона. Дивизиска резерва: 12. пук II. позива код В. Врха. Свега 3 слаба батаљона. Укупно 13 батаљона и 11 топова. Поред овог, 1 пољска Дебанжова батерија и 1 пољска брзометна батерија, задржане су на положају код с. Пријевора (Дробњачко брдо), пошто их је тешко било извести на положај.
II. група Каменица – Морава. Ову групу образовао је Лимски одред са оваким распоредом: Десни одсек: од реке Каменице до изворног дела Врнчанске реке и потока Вагањци. Овај одсек поседа: 1 батаљон 11. пука II. позива са 2 митраљеза, Ибарски батаљон, 1 батаљон 15. пука III. позива, ½ батаљона 2. пука III. позива са 2 пољска и 3 брзометна топа. Свега: 3 ½ батаљона, 5 топова и 2 митраљеза. Средњи одсек: Вјетрина. Овај одсек поседају: 1 батаљон 15. пука III. позива и 1 батаљон 10. пука III. позива са 4 брдска Дебанжова топа. Свега: 2 батаљона и 4 топа. Леви одсек: Почепиња – Морава. Овај одсек поседају: 2 батаљона 2. пука III. позива и 2 брдска Дебанжова топа. Једна чета је у клисури за одбрану мостова на Морави. Свега 2 батаљона и 2 топа. Резерва: 1 ½ батаљон 2. пука III. позива код изворног дела Ваганци потока. Укупно: 9 батаљона, 2 митраљеза и 11 топова. Због ослабљеног састава, укупни број пушака у 9 батаљона: 3.811, на 8 км. фронта.
III. група: Марковачки положаји. Ову групу образовала је Ужичка бригада са оваквим распоредом: Десни одсек: од Мораве до изворног потока реке Заједнице: Руја – Горица. Овај одсек поседа: 4. кадровски пук (2 батаљона) са 2 пољска брзометна топа (на Рују), хаубичком батеријом (између Руја и Горице) и пољском Дебанжовом батеријом (на Главичорку). Једна чета на Сјекири, а један вод ове на Дљину. Свега: 2 батаљона и 12 топова. Леви одсек: од изворног дела потока Заједнице до Рогаче (Тавница – Кулашевац). Овај одсек поседа: 4. пук III. позива (2 батаљона) са 4 брдска Дебанжова топа, а 1 батаљон истог пука код Рогаче за одбрану правца Гуча – Чачак. Свега: 3 батаљона и 4 топа. Општа резерва: 1 батаљон 4. пука III. позива код изворног дела реке Заједнице. Укупно 6 батаљона и 16 топова.
Армиска резерва: Паковраћски положај: 12. кадров. пук (од 3 батаљона и 2 митраљеза) и 3 Крупова брзометна топа.
О непријатељу се у току 2. децембра дошло до ових података: Према десној групи: Од 11 час. па готово до у сам мрак вођена је борба између наших и непријатељских предњих делова. Непријатељ је јачине до 2 батаљона посео одсек Рујевица – к. 516; са једним батаљоном код с. Прањана, а са једним делом, до једне чете посео је вис између реке Плане и Чемернице северно од Велетове косе. По војницима, који су у току доцнијих дана према овом одсеку заробљени, изгледа, да је на овом месту била груписана 9. бригада и делови 3., 14., 15. и 20. бригаде. Од 15. бригаде изгледа, да су неки делови били и према левом крилу Дунавске дивизије II. позива. Према средњој групи: На Гојној Гори примећено је, да се непријатељ утврђује у више реди. Изаслани водови у томе правцу били су сузбивени. Али према податцима, који су у току ранијих дана прикупљени, изгледа да је на овом одсеку на Гојној Гори била цела једна бригада, и по свој прилици 5. бригада из 16. корпуса. На одсеку Г. Добриња – Табановићи предњи делови су око Папратишта и код с. Врнчана и Папратишта, са главнином код Добриња и Годуна. На делу овог одсека, по сазнању од заробљеника, била је груписана 1. и 13. брдска бригада. Дакле на одсеку Горња Добриња – Гојна Гора биле су: 1., 5. и 13. бригада из 16. корпуса. Од једног заробљеног војника из 5. бригаде сазнало се, да 13. бригада, чији су делови били око Табановића и Гугља, има 7 батаљона и две батерије и да је у разговору са војницима 13. бригаде сазнао, да ће сутра 3. децембра предузети офанзиву, пошто су се 3 дана одмарали. Кад се ово доведе у везу, са изласком аустриских официра (30 – 40) на Орујевицу 1. децембра ради расматрања терена на тој страни, кад се узму у обзир покрети, које је непријатељ вршио у току овог дана ради заузимања појединих тачака према нашем фронту, као и најзад летење аероплана у току данашњег дана између 13 и 14 час. и то само на одсеку, који су држале трупе Ужичке војске, могло се закључити, да ће непријатељ 3. децембра напасти на трупе Ужичке војске и наступати ка Чачку.
Према левој групи. Пошто је у току јучерашњег дана непријатељ пребацио неке делове преко Мораве, то је команданту Ужичке бригаде наређено, да насилним извиђањем водовима и четама протера непријатељске делове преко Бјелице и Мораве и у том случају наши делови, да остану дуж Моравице ради одржавања додира са непријатељем. Чета, упућена преко с. Лисице, избила је на Крстац и на овоме није наишла на непријатеља. Друга једна чета упућена је преко Карауле такође на Крстац, и накнадно још једна чета да заузме Бели камен и мостове на Бјелици и Морави (Гугаљски), а све три да рашчисте просторију до Моравице. Ова накнадно упућена чета избила је на Бели камен 3. децембра у 7.45 час. не наишав такође на непријатеља. Непријатељске делове, јачине 4 коњаника и 30 пешака, који су се у току ранијих дана, појављивали на Крстацу, протерало је преко Мораве, у току јучерашњег дана, једно наше добровољачко одељење, које је било у покрету од Прибоја за Чачак, а које је по доласку у Гучу добило наређење, да овај задатак изврши и тек по извршењу овог да дође у Чачак. Непријатељ, јачине 2 – 3 батаљона са 80 – 100 коњаника, био је прикупљен код механе код Гугаљског моста. Ове трупе биле су из 4. брдске бригаде.
Напомена. За време борбе на Крстацу 5. и 6. децембра поред 4. бригаде дошла су и 2 батаљона из Вишеграда из 79. пука.
Према свему овом утврђено је, да је непријатељ на своме десном крилу сконцентрисао: 1., 4., 5., 13. и 9. брдску бригаду и делове 3., 14., 15. и 20. брдске бригаде, према десном крилу, деснокрилне групе Шумадиске дивизије II. позива. Не рачунајући делове 3., 14., 15. и 20. бригаде, из којих се није могло утврдити колико је батаљона било, из осталих 5 бригада, према фронту ове војске било је: Из 1. бригаде 5 батаљона; из 4. бригаде 5 батаљона; из 79. пука 2. батаљона; из 5. бригаде 6 батаљона; из 13. бригаде 7 батаљона; из 9. бригаде 4 батаљона. Свега: 29 батаљона. Према овој непријатељској снази, с наше стране било је: 14 батаљона II. позива, 5 кадровских и 11 слабих батаљона III. позива. Свега: 30 батаљона и то распоређених на фронту 30 км. у правој линији. Поред овог, а по захтеву команданта I. армије ОБр. 3292, упућен је на одсек трупа I. армије на левој обали реке Чемернице на Ружин гроб 1 батаљон са коњичким дивизионом из Шумадиске дивизије II. позива а из раније, код I. армије задржане су и 5 чета 15. пука III. позива са командантом тога пука. На овај начин у квалитативном и квантитативном погледу, надмоћност је према овом одсеку била на страни непријатеља. Само се овим може објаснити велики отпор, на који су трупе Ужичке војске наишле, и велике жртве, које су при нападу претрпљене. Пошто су извесни непријатељски делови упућивани и правцем ка Ивањици, а вероватно и од Ужица ка Чајетини, поред захтева, који је упућен команданту Ибарске дивизиске области, под ОБр. 1794, тражено је од Врховне команде, да се од трупа које су биле за заштиту правца од Прибоја ка Санџаку са 2 – 3 батаљона и неколико митраљеза, а под заштитом трупа на линији Вихра – Варда – Бјело брдо, изврши диверзија преко Чајетине ка Ужицу или преко Кокин брода ка Ужицу те да се изазове поремећај у непријатељским акцијама.
Пошто је према прикупљеним податцима Врховна команда одлучила да се 3. децембра предузме општа офанзива и ова усмено преко телефона авизирана, то је и командантима Шумадиске дивизије II. позива, Лимског одреда и Ужичке бригаде под ОБр. 1803 наређено: да учине потребне припреме за сутрашњи напад и прикупе што тачније податке о непријатељу на својим одсецима. У 19 час. примљена је за офанзиву и директива Врховне команде под ОБр. 7510, по којој је наређено, да све три армије и трупе Ужичке војске на левој обали Западне Мораве, 3. децембра енергично нападну непријатеља на својим фронтовима. Односно времена почетка напада, везе и узајамног потпомагања, команданти армија ступиће у споразум. Пошто је од команданта I. армије добивен извештај, да ће његова деснокрилна дивизија нападати фронт село Ручић – Крива река, а левокрилна, Дунавска дивизија II. позива на фронт: Лозањ (десна обала Дичинске реке) – село Брезна ка Бањанима и Теочину, то је у смислу горње директиве Врховне команде издата командантима трупа ове војске диспозиција под ОБр. 1805. Са командантом I. армије устаљено је, да напад почне у 3 часа, али је после измењено, напад је имао да отпочне у 7 часова.

Операције Обреновачког одреда

У 9.35 час. послат је команданту Одбране Београда извештај: „Командант Коњичке дивизије са Обр. 2183 од 1. тек. мес. извештава: Из свију досадашњих извештаја може се закључити: Да је непријатељ на простору Јунковац – Борак, оперисао данас са 3 – 4 пука пешадије, око 4 батерије и 3 ескадрона коњице. Да је од горњих трупа јача његова снага 2 – 3 пука, груписана на правцу Борак – Божидаревац а слабија (један пук) на правцу Степојевац – Арнајево – Јунковац. Ово рокирање непријатељских трупа у правцу Божидаревца, чини се вероватно у циљу обухвата нашег десног крила (Обреновачког одреда). Ово поседање требало би проверити коњицом Одбране Београда и Обреновачког одреда, а ја ћу зором упутити једну самосталну официрску патролу ка Лисовићу и Барајеву. Предње достављам с тим, да сам синоћ будући принуђен да ескадрон од Баба повучем на к. 261 јужно од Сибнице, а због промене у јачини одреда, оставио једну официрску патролу на правцу Дучина – Бабе – Парцани, а јутрос упутио још једну правцем Дучина – Стојник – Губеревац – Лисовић – Барајевска механа. Молим да коњица те команде допуни ово, извиђајући правцем Сопот – Раља“.
У 10 час. послато је командиру 4. ескадрона наређење, којим му је саопштен распоред Коњичке дивизије и извештај њен о непријатељу, па му се наређује, да у циљу допуне извиђања Коњичке дивизије упути једну официрску патролу правцем Стојник – Губеревац – Лисовић – Барајевска механа, са задатком да расветли стање на овом правцу и открије евентуално приближавање непријатељских снага, правцем преко Губеревца и Стојника ка Дучини. У 12.10 час. примљен је извештај Коњичке дивизије, да је командир извиђачког одреда јавио: да се непријатељ утврђује дуж целе косе, која води ка к. 187 и Змијану; а у 20.30 час. јавио је: непријатељ у јачини једног пука пешадије у колони по 4 спушта се у село Јунковац. Једна чета која је у претходници подилази селу Араповцу. Један непријатељски батаљон креће се од Сакуље ка Змијану. У 12.20 часова примљен је извештај командира 4. ескадрона, да је упутио официрске патроле, да деснокрилна патрола није могла ухватити везу са коњицом Одбране Београда, које нема на њеном правцу; да је 3. коњички пук са главнином на Окреску и Ланчи, а са 3 вода држи Којиловицу и коту 193. Његов извиђачки ескадрон под притиском једног непријатељског батаљона одступио је на к. 200 источно од села Араповца; да се код 2. коњичке бригаде води јача борба; да по мишљењу команданта 3. коњичког пука Обреновачки одред треба да истури бар једну чету на Чамске њиве (к. 253) за прихватницу 2. коњичкој бригади. У 13.30 часова примљен је извештај командира 4. коњичког ескадрона, да је 2. коњичка бригада одступила под борбом на положаје код с. Бељине и сад је у Сибници а њен командант отишао је до команданта 10. пука кадровског; да је његова официрска патрола наишла у с. Бабе на 6 војника 6. пука III. позива, где лутају и да су они причали како непријатељ нагло наступа од Београда ка Младеновцу, па вођа патроле како нема везе са Дунавским коњичким дивизионом боји се, да не буде одсечен. Наређено је командиру ескадрона, да вођи те официрске патроле саопшти, да не треба да прими причања добеглица и мештана као истинито и да треба да гледа, да види непријатеља и његов рад и да јавља оно што види; да се коњица Одбране Београда налази на десној обали Топчидерске реке и левој обали Луга и има извесне патроле и у правцу Сопота, као и да се са тога правца непријатељ није још појавио и да раскрсницу јужно од Сопота држе трупе Одбране Београда.
У 14.30 час. издата је одредска заповест ОБр. 1867 у овоме: „Непријатељ јачине до 3 пука пешадије, запажен је на простору Бељина – Лисовић – Губеревац. Његови предњи делови заузели су линију Бељина – Градац (северно од Губеревца) и крећу се ка југу. Наша 2. коњичка бригада повукла се у Сибницу и утврђује се на Бобији (к. 253) јз. од Сибнице. На основу учињене представке и одобрења команданта Одбране Београда, одред ће заузети за упорну одбрану линију: Рогачко брдо – Орнице – Боблија к. 269 – к. 261 закључно. За извршење наређујем:
1. Десни одсек: командант мајор Т. Мијушковић; (5. пешад. пук III. позива (2 батаљона), батаљон 2. пука III. позива, 3. батаљон 6. пука III. позива, 2. батаљон 14. кадровског пука, 4. Моравска позиц. батерија, 4. Дринска позиц. батерија, вод хаубица, митраљеско одељење 10. пука I. позива и одељење коњаника, свега: 5 батаљона, 10 топова, 4 митраљеза и одељење коњаника), заузима и брани део положаја Рогачко брдо – Орнице – Боблије до изворног дела Секулинца потока закључно. Ухватити везу: десно са трупама Одбране Београда у правцу Мишљевца, а лево са трупама левог одсека.
2. Леви одсек: командант пуковник Лешјанин; (7. пук II. позива са 4 митраљеза, Скопљански батаљон, 10. кадров. пешад. пук, 2. Дринска батерија II. позива, 7. Шумадиска батерија I. позива, 8. Тимочка батерија I. позива и 10 коњаника, свега: 9 батаљона, 12 топова, 4 митраљеза и 10 коњаника), заузима део положаја од изворног дела Секулинца п. па са к. 261 на друму јужно од Сибнице закључно (Изворни део потока Липова раван (Опанчине)). Ухватити везу: десно са трупама десног одсека, а лево са трупама Коњичке дивизије на Церовцу.
3. Општа резерва: командант ппуковник Вој. Поповић; (19. кадровски пешад. пук и батаљон 12. кадровског пука III. позива, свега: 5 батаљона), поставиће се код Шаврановца где остаје на моме расположењу.
4. 4. коњички ескадрон Дринске дивизије II. позива, кад трупе заузму нову одбранбену линију, пребациће се на десно крило положаја на Мујницу, где ће преноћити. Извиђати правцима: Сопот – Ропочево; Дучина – Бабе – Змињан; Дучина – Стојник – Губеревац. Држати положај Мујницу, и осигурати везу између десног крила одреда и левог крила трупа Одбране Београда, које држе линију: Мишљевац – Маловањ – Кошутица – Варовница.
5. Командант десног одсека и одредска резерва успоставиће телефонску везу са дивизиским штабом, и упутити ми по два ордонанса за везу.
6. Положај утврдити стрељачким законима за стојећег стрелца са надстрешницама и топовским заклонима за артилерију. Претходно рашчистити предтерен. Осмотрити и поправити комуникације за везу одсека са позадином, нарочито са линијом: Космај – Ковиона – Лалинац – Барошевац.
7. 1. половина 1. степена мунициских возова биће између Ковионе и Лалинца, поред пута, где стати за попуну муниције. 2. половина мунициских возова 1. степена у Иванчи.
8. Трупна комора свих јединица одреда у Иванчи.
9. 2. степен мунициских возова и профијант колона код с. Пружатовца.
10. 1. Дунавска пољска болница II. позива у Међулужју.
11. Сви покрети за заузимање нове одбранбене линије да се изврше у сумрак, а под заштитом јачих предстража на досадањој одбранбеној линији. Предстраже ће остати на овој линији све док их непријатељ јачим потиском не буде принудио на повлачење.
12. О извршењу заузимања нове одбранбене линије поднети ми извештај још у току ноћи и изложити распоред трупа.
13. Штаб одреда биће у селу Дрлупи у школи“.
У 17.15 час. примљен је извештај Коњичке дивизије: Из свих јутрос добивених извештаја може се закључити, да се непријатељ у јачини једне дивизије (3 пешад. пука, пук коњице, и 2 – 3 батерије) креће правцем Божидаревац – Лисовић – к.316 (Градац) – Губеревац, док су његови предњи делови око 9.30 час. били на линији Градац (к. 316) – Губеревац. Један непријатељски пешад. пук са 2 ескадрона коњице, наступа према фронту Бељина – Араповац, а 1 – 2 батаљона крећу се правцем Сакуља – Змијан. Коњичка се дивизија под борбом постепено повлачи на линију к. 261 – Бобије – Капар – река Турија. У 19.40 час. наређено је команданту 7. пука II. позива, да се што пре изврши премештање и васпостави телефонска веза ради извесног саопштења; а да батаљон 14. кадров. пука и митраљеско одељење 10. кадров. пука упути одмах команданту десног одсека. Распоред батерија био је: Десни одсек: 4 топа Моравске позиц. батерије на Рогачком брду (к. 297). 2 топа Моравске позициске батерије на Орницама (к. 281). 2 топа Дринске позиц. батерије на Боблији (источно од к. 295). 4 топа Дринске позиц. батерије на Боблији (јз. од к. 295). 3. хаубичка батерија на Боблији (изворни део Кусање потока). Леви одсек: 2. Дринска брзометна батерија II. позива на Петловом брду (к. 269). 8. Тимочка батерија I. позива на Венцу (к. 268). 7. шумадиска брзометна батерија I. позива на Жарковој умци на раскршћу сеоских путова између исте и к. 261. Штаб је команданта артилерије у с. Дрлупи.
У 9.30 час. добивена је депеша команданта Одбране Београда: „Од Врховне команде добивено је наређење ОБр. 7510 (а које је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнето). Примајући ово наређење к знању, нека ме командант извести:
1. О распореду својих трупа на положају и ако предузима какве мере према овој ситуацији доставити ми, и
2. На основу прилика и терена, а с обзиром на предње наређење, да ли би боље било каквим покретом трупа тога одреда да се потпомогне II. армији, чувајући јој у исто време бок и позадину“. У 22 часова одговорено је: да је предње наређење примљено к знању и да с обзиром на добивене податке о јачини и груписању непријатељевом, као и на број пушака у овом одреду, налазим, да ће се добивени задатак извршити боље задржавањем непријатеља, у распореду, и са положаја који је одред посео. Међутим, ако би се сутра извиђањем утврдило, да се ситуација у погледу јачине и груписања непријатељског променила, тј. ако би се непријатељ са нашег фронта рокирао према II. армији, учинићу команданту потребан предлог за напад и у исти прећи. У 23 час. добивен је извештај командира 4. ескадрона, да је официрска патрола са к. 275 у с. Губеревцу приметила да непријатељске коњичке и пешадиске патроле крстаре између с. Лисовића и Губеревца, и да ће са ескадроном преноћити на Мујници. У 23.30 час. послат је вечерњи извештај команданту Одбране Београда: „У току овог дана приметило се груписање непријатеља према мом десном одсеку, као што сам данас већ известио команданта. Од мештана у с. Губеревцу сазнало се, да се једна непријатељска коњичка официрска патрола распитивала за село Парцане и Парцански вис. Данас по подне избацила је једна наша батерија са Заједнице 12 шрапнела на непријатељски ескадрон, који се кретао од с. Слатине северно ка с. Губеревцу. Распоред одреда је овај: Десно је ухваћена веза са трупама Одбране Београда на Мујници. Веза је слаба. Лево је ухваћена веза са трупама левог одсека. Десни одсек: Бобије – Орнице – Рогачко брдо (закључно): 5 батаљона, 12 Дебанжових топова и 2 хаубице. Леви одсек: од Боблије (искључно) – к. 269 – Венац – Жаркова умка – к. 261 закључно: 6 батаљона, 4 митраљеза и 12 пољских брзометних топова. Одредска резерва је: 2 батаљона позади десног крила на Шаврановцу. Лево је ухваћена веза са трупама Коњичке дивизије. Коњички ескадрон на Мујници, држи везу између десног крила одреда и трупа Одбране Београда. Извиђа правцима Сопот – Ропочево – Дучина – Бабе – Змињак, и Дучине – Стојник – Губеревац. Линија предстраже одреда к. 260 – Заједница – к. 267. Командир извиђачког ескадрона у 23 часа извештава, да је његова официрска патрола на к. 275 код с. Губеревца видела, да се један непријатељски вод јачине 30 – 40 људи укопао источно од те коте за 50 м. Између с. Лисовића и Губеревца крстаре непријатељске пешадиске и коњичке патроле“.

Операције Одбране Београда

Врховна команда под ОБр. 7468 од 1. децембра доставила ми је извештај о стању на целокупном нашем војишту: „У току 30. новембра наше су се трупе распоређивале и утврђивале на својим положајима. Сем сукоба код В. Поља северно од Овчарско – Кабларске клисуре већих сукоба није било. Непријатељ је у покрету ка нашим положајима. На фронту према Дунаву није било значајнијих догађаја“. Командант Обреновачког одреда под ОБр. 1847 доставио ми је ово:
„1. Командант 7. пука I. позива под ОБр. 545 од данас моли да му се по доласку у Младеновац придаду 2 његова митраљеза, који су задржати код трупа те команде.
2. Да му се упути у састав 1. чета 3. батаљона као и допунски батаљон.
3. Да му се врате у састав 24 официра распоређена из тога пука по трупама III. позива при Одбрани Београда.
Све ово стога што је пук у последњим борбама 28. новембра јако ослабљен, јер је изгубио 20 официра, знатан број војника и 1 митраљез који је демонтован остао на положају.
Предње достављам команданту, пошто су наводи команданта пука односно губитака у свему тачни. Пук је кренуо у 6 час. јутрос из Сибнице пошто није могла раније бити довршена смена“. Према овоме под ОБр. 702 издао сам потребно наређење командантима Варовничког и Космајског одсека. Врховној команди, Г. Министру војном и суседним одредима под ОБр. 704 доставио сам овај извештај о стању на овом фронту: „Стање на фронту ове команде редовно је. У току ноћи 1./2. децембра о непријатељу није ништа примећено. Трупе су поселе своје положаје и утврђују се“. Командант коњичког дивизиона II. позива извештава под ОБр. 13, да је поступио према наређењу ОБр. 685 и моли, да са дивизионом сиђе у с. Коларе, како би био ближе осматрачке линије. Предлог је одобрен (под ОБр. 709) с тим, да пошаље једну јаку официрску патролу правцем преко Крајкове баре и Врчина на Зуце и по могућству да избије на Торлак, која да прибави податке, докле је непријатељ допро, снагу и састав истога. Врховна команда под ОБр. 7510 шифрованом депешом доставила је наређење, а које је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнето. Ово наређење доставио сам команданту Обреновачког одреда с тим, да ме командант по пријему овог наређења извести: О распореду својих трупа на положају и ако предузима какве промене према овој ситуацији, доставити ми; и на основу прилика и терена, а с обзиром на предње наређење, мишљење: да ли би боље било да се каквим покретима трупа тога одреда потпомогне II. армији, чувајући јој у исто време бок и позадину (ОБр. 710). Врховној команди, Г. Министру војном и суседним трупама доставио сам под ОБр. 711, вечерњи извештај, а који је ниже у ситуацији за овај дан изнет. Командант Обреновачког одреда под ОБр. 1877 извештава ме о пријему мога наређења ОБр. 710 с тим, да ће у случају да се ситуација промени учинити ми предлог за напад и у исти прећи (ОБр. 712).

Слични чланци: