Ситуација
У току 1. децембра у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 4243
(у 10.15 часова)
„На фронту Моравске и Тимочке дивизије I. позива и Коњичке дивизије није се десило ништа значајније. Код Шумадиске дивизије I. позива: пешадиска предстража није дошла у додир са непријатељем. У 18 часова један вод непријатељске пешадије утврђивао се на л. обали Турије на 600 метара далеко од моста на Турији, а на путу Миросаљци – Змијан. У 14.25 часова на Змијану појавиле су се пешадиске патроле, а затим и један батаљон пешадије. Командант армије је на положајима“.
ОБр. 4244
(у 11.20 часова)
„Коњичка дивизија са Јадарским четничким одредом држи линију: Мечак – к. 235 – Окресак – Турија. Штаб дивизије с. Венчане. Шумадиска дивизија I. позива. Извештај послат под ОБр. 4212. Штаб је дивизије на Жутом Оглавку. Тимочка дивизија I. позива: а) Десни одсек: од р. Даросавице (код ушћа Недељковог потока) до р. Пештана, поседа један пук и један дивизион пољске артиљерије. б) Леви одсек: од р. Пештана до р. Крушевице поседа 1 пук (3 батаљона), 1 дивизион пољске артилерије и 1 хаубичка батерија. в) Општа резерва између Просека и Оптачества: 1 пук. Штаб је дивизије у Даросави. Моравска дивизија I. позива: а) Десни одсек: од друма Даросава – Аранђеловац до Вагана (закључно), поседа: 1 пук и 1 дивизион пољске артилерије. б) Средњи одсек: од Вагана до к. 423 (закључно) поседа 1 пук. в) Леви одсек: од к. 423 до к. 446 (закључно) поседа: 1 пук са 1 дивизионом пољске артилерије и 1 хаубичком батеријом (ближе к. 423). г) Општа резерва: 1 пук позади десног крила дивизије. Штаб је дивизије у с. Гарашима. Армиска резерва: 13. пешад. пук I. позива на западном излазу Аранђеловца. Армиски је штаб у Аранђеловцу. Командант је армије на положају“.
ОБр. 4245
(у 16.30 часова)
„Коњичка дивизија доставља извештај једног извиђачког ескадрона из Араповца у 7.25 часова: „Да се непријатељ утврђује дуж целе косе која води ка к. 187 и Змијану а у 8.30 часова: Да се непријатељ у јачини једног пука пешадије у колони по четири спушта у с. Јунковац, а једна чета у претходници подилази с. Араповцу. Један непријатељски батаљон креће се од Сакуље ка Змијану“.
ОБр. 4253
(у 16.30 часова)
„Непријатељ у јачини једне дивизије (3 пешад. пука, пук коњице и 2 – 3 батерије) креће се правцем: Божидаревац – Лисовић – к. 316 (Градац) – Губеревац; предњи делови били су око 9.30 часова на линији Градац (к. 316) – Губеревац. Један непријатељски пешад. пук са два ескадрона коњице наступа ка фронту: Бељина – Араповац између реке Турије и Бељанице, а 1 – 2 батаљона крећу се правцем Сакуља – Змијан. Коњичка дивизија се постепено под борбом повлачи на линију: к. 261 – Бобије – Капар – р. Турија“.
ОБр. 4258
(у 23.30 час.)
„Трупе ове армије отпочеће напад по наређењу ОБр. 7510, 3. овог месеца у 10 часова“.
Од команданта II. армије
ОБр. 3190
(у 9.45 часова)
„Код Дринске дивизије II. позива ноћ је прошла на миру. Патроле Комбиноване дивизије упућене низ Качер наишле су на непријатеља у с. Пољаници. Командант Тимочке дивиз. II. позива јавља, да непријатеља нема на источном делу Врлаје и да је једним делом избио на Лисине. Ноћас је непријатељ кретао један батаљон низ Штавичку реку, а од два добегла непријатељска наредника дознало се, да друмом за Г. Милановац наступа једна бригада“.
ОБр. 3191
(у 11.30 часова)
„Командант Тимочке дивизије II. позива јавља, да се у 10.10 часова непријатељска пешадија јавља из долине Козељске реке. Виделе су се и 2 чете, где се пењу из реке према слову „ј“ од речи Врлаја, а две у групама исте јачине у правцу Липета. И у долини Качерске реке појавила се непријатељска пешадија. Гребеном Врлаје примећује се једна колона, у којој је вероватно и брдска артилерија. Дејствује се ватром на ову коту“.
ОБр. 3193
(у 12.30 часова)
„Непријатељски пешадиски делови, по извештају команданта 4. пука, још нису прешли преко Оњега према Градинској коси. Наши пешадиски извиђачки делови у додиру су са непријатељским на Кречанцу. Командант 5. пука вратио се у 11.45 часова са Дебелог брда и јавља, да се око 10 часова нису опазили никакви непријатељски делови на правцима: Дрен – Крушевица и Церје – Трбушница. Наша даљна пешадиска извиђачка одељења око 10 часова достигла су Церје и Дрење, не наишав на непријатеља. По телефонском извештају из Комбиноване дивизије тврди се, да се за сад јачи непријатељски делови налазе на фронту: Смрдљиковац – Кик, и то 42. домобранска дивизија више 19. пук 40. дивизије. Предњи његови делови налазе се према Церу и на Камаљу на левој обали Великог потока. На Чикору се утврђују око 2 непријатељске чете“.
ОБр. 3197
(у 16.15 часова)
„По исказу заробљеника: 1 бригада налази се код с. Мораваца у корпусној резерви; у овој бригади је један батаљон 2. босанског пука. Вероватно је, да ће се бригада упутити преко Качера на друм за Горњи Милановац. На Чикору се налазе: 25., 26. и 27. пук. Пукови се попуњују обвезницима од 40 година. Пре неколико дана код с. Ба била је 6. брдска бригада а лево од ње 11. бригада. По извештају коњичке подофицирске патроле: „На делу Козеља (вероватно на Голубцу к. 326) налазе се 3 непријатељска батаљона, 1 ескадрон и 1 брдска батерија. Пешадија се на самом гребену укопава, а делом спушта ка реци Трудељској. Јужно од Цера код гробља укопавају се 1 – 2 чете. На Чикору су два брдска топа, а два брдска топа на Камаљу (лева обала Великог потока). На Округлом пољу су две непријатељске брдске хаубице“.
ОБр. 3198
(у 16.15 часова)
„По исказу заробљеника: 8. брдска бригада била је у корпусној резерви; она је учествовала у нападу на Букву, одакле је отишла у Бањане, где се задржала два дана. Из Штавице један батаљон 8. бригаде кренуо се правцем насипа – Голубац, као лево крило бригаде, која се кренула друмом за Горњи Милановац. 6. брдска бригада била је пре 3 дана на Дићској главици, правац њеног одласка непознат је. Стање је код непријатеља рђаво: велики губитци, људство (рекрути и они од 40 – 50 година старости а необучени) слабе вредности, не иду на бајонет, храна рђава, стока изнурена, побољевање велико, воља за борбу је слаба, Маџари пљачкају. Дејство је наше артилерије врло добро“.
ОБр. 3213
(у 24 часа)
„Према Дринској дивизији II. позива непријатељ је данас наступао у више праваца. Успео је, да се задржи на Дубоком брду, а на осталим правцима је одбивен. Непријатељска батерија дејствовала је са Чикора ну без резултата. По исказу заробљеника према с. Трбушници су: 78., 28., 52., 53., 16. и 96. пукови (од овога последњег вероватно 1 батаљон), где има сад 6 брдских топова, а пољски се тек привлаче. По исказу ухваћене непријатељске патроле ови пукови ће остати где су, док десна група не успе да се помакне унапред, па ће и они кренути у правцу Аранђеловца. Дознало се од одбеглог једног сељака, да у с. Смрдљиковцу има два пука и да ће они напасти преко ноћи или сутра 3. овог месеца на лево крило Дринске дивизије II. позива, и на десно крило Комбиноване дивизије. Код Комбиноване дивизије на њеном десном крилу било је данас целог дана чарке на Церу. Непријатељ је реперисао терен на Стражару и њену везу са гребеном. Око 7 часова непријатељ је отворио јаку пешадиску ватру против Цера и викао „ура – живео“, ну без резултата. Око Камаља на левој обали Великог потока примећена је непријатељска снага око 1 пешад. пука. Непријатељ је напао предњу тачку Тимочке дивизије II. позива са снагом до 2 батаљона, а у исто време тукао је артилериском ватром са Лисине, Дићске главице и једном хаубичком из долине Трудељске реке, јужно од Врлаје. Наши делови, који су држали Липет, повукли су се на М. Липет. У правцу Угриновца нису примећени непријатељски покрети“.
Од команданта I. армије
ОБр. 3285
(у 4.10 часова)
„У 15.30 часова 1. децембра јача непријатељска одељења, која су долазила од с. Ручића, заустављена нашом ватром, почела су се утврђивати на Виноградинама (к. 462). Слабија одељења допрла су до Врнчанске механе (к. 466) и Врнчанске реке. Једна непријатељска батерија отворила је у 16.30 часова ватру у исто време, кад и наш вод са Мрамора. Цени се, да је јачина непријатеља од Ручића не више од једног пука. Због појаве непријатељских делова код Д. Бранетића наши су се предстражни делови са с. Елдовишта повукли на главни положај, коме су непријатељски предњи делови подишли. По исказу мештана и заробљеника од Брајића преко Теочина наступају 15. и 16. брдска бригада. 15. је остала код Теочина, а 16. је извршила ноћу између 30. новембра и 1. децембра покрет од Теочина преко Брезне, па се преко Хаџића брда пребацила у долину реке Дичина. С фронта Шумадиске дивизије II. позива примећено је рокирање источно према фронту Дунавске дивизије II. позива“.
ОБр. 3291
(у 9.25 часова)
„4. пук броји 875 пушака и до овог тренутка није се прикупио на Руднику“. Св. ОБр. 7506.
ОБр. 3308
(у 22 часа)
„Диспозиција команданта I. армије за напад на непријатеља испред фронта армије ОБр. 3308.
„Дивизијама је од прилике позната јачина и састав непријатељских делова, који су се до вечерас показали испред њиховог фронта. Решио сам, да са целом армијом сутра 3. децембра у 7 часова јутра предузмем напад на непријатеља. Обе остале армије и делови Ужичке војске у исто време предузеће напад. У том циљу наређујем:
1. Дринска дивизија I. позива продире са садашњег положаја ка фронту с. Ручић – с. Крива река. Рељиначки одред са батаљоном на.Голубцу штити десни бок дивизије и у вези са Тимочком дивизијом II. позива продире ка фронту Угриновци – Голубац к. 483.
2. Моравска дивизија II. позива продире ка фронту с. Ручић – с. Озрен.
3. Дунавска дивизија I. позива продире ка фронту с. Озрен – с. Лозањ.
4. Дунавска дивизија II. позива продире ка фронту с. Лозањ (десна обала Дичинске реке) – с. Брезна ка Бањанима и Теочину. Напомињем команданту Дунавске дивизије II. позива да је начелник штаба Врховне команде наредио, да се Лимски одред са Ките и Стражаре у исто време крене на напад преко Прањана и Леушића ка Теочину, штитећи леви бок дивизије.
4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“ биће у армиској резерви и кретаће се друмом преко Мрамора, Виноградина, а одатле преко Доњег Бранетића и Горњег Бранетића.
У колико је год коме могуће прелаз у напад припремити артилериском ватром. Препоручујем што јачу прикупљеност, енергију и јаку везу са суседним деловима. Немар у потпомагању суседних делова, кад год то потреба захтева и могућност дозволи, сматраће се као злочинство и издаја.
Дивизије одржавају сталну везу са армиским штабом. Још ноћас све дивизије упутиће по три ордонанса у Горњи Милановац, да се јаве начелнику армиског штаба. Штаб армије је у Горњем Милановцу, а излазак команданта армије на положај у току сутрашњег дана јавиће се благовремено.
С пуном вером и надом у Бога напред јунаци!“
ОБр. 3324
(у 24 часа)
„По извештају III. армије јуче 1. децембра по подне кретала се једна бригада долином Штавичке реке. Јутрос су се неки слабији делови, вероватно ове бригаде, сукобили са нашим деловима код с. Угриновца. Јуче 1. децембра око 16 часова више од једног пука наступало је до Ручића ка Врнчанима. Од прилике у исто време био је нападнут с левог бока 17. пук на Буковачи са 4 – 6 батаљона, а с фронта од стране Голубца с 1 батаљоном. Данас је било заробљеника из 6. бригаде код Врнчана, из 2. код Накучана. Вероватно је, да се непријатељ данас пре подне рокирао неким деловима у правцу на север према фронту Дринске дивизије I. позива. Данас пре подне спустиле су се патроле од Мрамора (к. 477) у Криву реку. По исказу бегунаца 1. децембра кретао се преко Голубца као побочница један батаљон 8. бригаде десно друмом за Горњи Милановац. Из свега излази: путом Лалинци – Бољковци ишле су три бригаде: на челу 6., која је избила код Врнчана; за њом 2., која је избила код Накучана, најзад 8., која је рокирана данас пре подне у правцу Мрамора (к. 477). Западно је, код с. Љеваје, до једне бригаде, код с. Озрена исто толико, вероватно да су 9. и 3. бригада. Око с. Лозња је 14. бригада, 15. око Брезне, 16. око Теочина; 15. бригада је у саставу 16. корпуса, али јој је састав непознат. 10. бригада као и остале бригаде 15. корпуса, до сад на фронту ове армије, вероватно да су рокиране према III. армији. По исказу заробљеника: јачина чета је по 90 – 120 војника; батаљони 14., 15. и 16 бригаде нису јачи од 150 – 200 војника; храна се није добијала 3 дана“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1790
(у 10.15 часова)
„Пошто је 4. непријатељска брдска бригада у наступању од Бајине Баште већ на положају источно од Пожеге, те и правац Бајина Башта – Ужице – Пожега није непријатељ могао да обезбеди са довољно трупа и пошто су према непријатељским трупама код Вишеграда наш 5. кадровски пук са црногорским трупама довољни, да задрже непријатеља, – било би веома корисно, да се око 2 – 3 батаљона са неколико митраљеза, било од формираних батаљона из нових крајева, било од црногорских трупа упуте, да под заштитом трупа на линији: Вихра – Варда – Бијело брдо изврше једну диверзију преко Чајетине ка Ужицу и преко Кокиног брода ка Ужицу. Ова диверзија олакшала би одбрану одсека на десној обали Моравице, те би се и активним дејством мојих трупа са те стране, било ка Ужицу било у правцу севера на Косјерић и даље, изазвао поремећај у непријатељским операцијама“. Начелник штаба Врховне команде овај предлог није усвојио.
ОБр. 1807
(у 22 часа)
„Непријатељ је вршио груписање своје снаге, а својим предњим деловима потискивао је наше ка главним положајима. Са извесним деловима непријатељ је у покрету од Ариља ка Ивањици“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 364
(у 16.30 часова)
„По извештају команданта Санџачке војске, један непријатељски батаљон наступа од Ужица ка Чајетини. Батаљон се јуче кренуо из Ужица“.
ОБр. 347
(у 9.55 часова)
„Непријатељ је нападао на фронт Лимске дивизије (2. ов. месеца), а нарочито на Вихру и Постано брдо. Око 15 часова успео је освојити Вихру. Дивизија се вечерас (2. овог месеца) повукла на положај: Врановина – Паштано брдо – коса између с. Раочића и Соколовића, где ће се утврдити и упорно бранити. Наређено је команданту Санџачке војске, да предузме мере у циљу што упорније одбране правца ка Прибоју. На осталим фронтовима није се десило ништа значајније“. Командант трупа Нове Области са ОБр. 7565 о овоме је извештен.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 711
„Непријатељ у јачини до 3 пешадиска пука налази се на линији: Бељина – Лисовић – Губеревац. Његове коњичке патроле допрле су до Раље и Поповића. Један аероплан летео је ка Паланци и вратио се ка Смедереву“.
ОБр. 715
„Стање у току ноћи 2./3. децембра овакво је: Према левом крилу к. 261 – Жарково – Умка – Венац – Боблија – Орлице – Рогачко брдо, примећено је кретање непријатеља у јачини 2 пука пешадије, 1 пука коњице и 2 топа, од с. Лисовића па северно од Градца ка Раљи. Његови извиђачки делови заноћили су на линији: Грујинац – Поповић. Око 12 шрапнела испаљено је на ескадрон, који се кретао ка Губеревцу. Један вод овог ескадрона (30 – 40 коњаника) утврдио се на коси код с. Губеревца. Према центру: Крушик – Мишљевац – Маловањ – Амерић (к. 217); и десном крилу: Влашка – Варовница, није било додира са непријатељем“.
Од команданта трупа Нове Области ОБр. 2196
„Сазнало се: да је 29. новембра стигла у Чајетину једна патрола јачине 10 пешака и 2 коњаника; да је на Палисадима 1./2. децембра заноћио један вод са једним поручником и да је 1 батаљон пошао из Ужица. Ивањица је 1. децембра евакуисана. У Ариљу су се појавила непријатељска коњичка одељења. У току 1. децембра непријатељ је био активнији, добио је појачања у пешадији и 2 брдска топа, из којих је дејствовао у току тога дана на положаје Лимског одреда. У Д. Вардиште дошла су нека слабија непријатељска одељења“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 7510
(у 16.48 часова)
Команданту I., II. и III. армије, команданту Ужичке војске и Одбране Београда
„Из саслушања многих непријатељских бегунаца види се, да су код непријатеља наступиле тешке прилике и то како у погледу исхране и снабдевања потребама, тако и у физичкој исцрпљености његовој. Да би се искористио овај моменат слабости код непријатеља, а морал и дух код наших трупа подигао наређујем: да сутра (3. децембра) све три армије и трупе Ужичке војске на левој обали Западне Мораве енергично нападну непријатеља на својим фронтовима и принуде га на повлачење. Трупе Одбране Београда остају на својим положајима, обезбеђујући десни бок и позадину II. армији. Односно почетка напада, везе и узајамног потпомагања, команданти армија ће ступити у споразум“.
Наређење ОБр. 7518
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
„Настаните код црногорске Врховне команде, да се од Лимске дивизије одмах упути један батаљон у Прибој за заштиту правца Ужице – Прибој. О резултату известите“.
Команданту трупа Нових Области – Скопље
„Настаните одмах, да се непријатељском батаљону који наступа од Ужица преко Чајетине спречи даље наступање ка Прибоју. О резултату известите“.