Ситуација
У току 24. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 3965
(у 10 часова)
„Део Шумадиског мостовног трена стигао је у Даросаву. Део за Тимочку дивиз. I. позива стићиће данас поподне; остатак је на путу: Младеновац – Аранђеловац. Припреме за извршење наређења ОБр. 6887 и 6935 извршене су, и акција би могла отпочети данас, а рачунам да ће стићи и мостовни тренови, кад за њих настане потреба. Коњичка дивизија је ангажована у борби и не може се за сада узети у комбинацију. Напомињем о подводном и врло тешко пролазном земљишту испред фронта Тимочке и Шумадиске дивизије I. позива“. Под ОБр. 7018 предњи рапорт команданта II. армије саопштен је начелнику штаба и он га је примио к знању.
ОБр. 3967
(у 11.50 часова)
„Командант Коњичке дивизије не шаље ми на време извештаје, и кад их пошаље они су непотпуни; у извештају доставља само оно што му достављају команданти одсека, а он сам не даје оцену стања целокупне дивизије, нити о мерама, које предузима да његова дивизија изврши додељени јој задатак. Све моје примедбе остале су без дејства. Са командантима бригада није у сталној вези, а они ми се обраћају непосредно са питањима. Мења врло често место свога штаба, те је тешко одржати везу са њим. Цело јутро не могу да га добавим, да се путом телефона посредно бар споразумем. Из свега ми изгледа, да командант Коњичке дивизије нема више воље да командује“.
ОБр. 3970
(у 11.55 часова)
„Непријатељ је напао јутрос у 7.30 часова са 2 батаљона на положај: к. 147 – Брекиње; наше се трупе због великих губитака повлаче на косу: Степојевац – Цариновац. Северно од Степојевца послат је 2. коњички пук да прихвати наше трупе. Остале тачке на Степојевачким положајима у нашим су рукама“.
ОБр. 3971
(у 11.50 часова)
„Стање код армије ноћас и јутрос овакво је: Тимочка дивиз. I. позива. Непријатељска пешадиска и ређа артилериска ватра. Погинуло 4; рањено 8. Моравска дивиз. I. позива. Непријатељ је у 1 час напао са два батаљона десно крило средњег одсека на Врачем брду, али је одбивен. Испадом нашег десног крила левог одсека пребацили смо један непријатељски батаљон на леву обалу Љига. На осталим деловима фронта непријатељ је дејствовао јаком пешадиском и митраљеском ватром. Јуче се јапазило, да је се непријатељ јако ојачао у артилерији нарочито тешкој. Погинуло 7, рањено 75, контузовано 3“.
ОБр. 3972
„Доставља извештај Тимочке дивизије I. позива, да пред њеним фронтом има на десној обали Колубаре 2 непријатељска пешадиска пука; у другој линији још 2. Земљиште је врло глибовито и све што врдне од пута постаје заробљеником. Извештава, да се нису могле извршити припреме за прелаз данас до подне, не може се рећи ни кад ће се довршити, но похитаће се колико може“.
ОБр. 3973
(у 16 часова)
„Моравска дивиз. I. позива јавља: Командант Моравског артилериског пука са ОБр. 303 известио је: Од дана доласка на положај: Петка – Ћелије – Жупањац до данас губитци у пуку су: 107 људи од којих 2 официра погинуло, 5 рањено и 1 тешко контузован; 40 коња изгубљено; 2 топа демонтована; неколико кара и штитова пробијено. Више точкова покварено; ситнији материјал уништен. Све предузете мере нису могле ово умањити, јер је положај – фронт – много истакнут, па батерије добијају поред јаке фронталне и јаку бочну ватру. Продужи ли се овде борба, пук ће бити доведен у питање у погледу способности за даљу акцију. Сви могући погодни положаји овога одсека искоришћавани су. Молим да се што пре изврши попуна, у противном батерије неће моћи своје возове извући по овим путовима и времену. Достављајући предње на увиђај молим, да се што пре изврши попуна запрежним коњима. Предње се доставља Врховној команди, с тим да сам наредио поред осталога, да се привремено попуне губитци у коњима из хаубичког вода, који је у Аранђеловцу. Под ОБр. 7084 писато је начелнику артилериског одељења, да попуну запрежним коњима одмах пошаље Моравској дивизији I. позива“.
ОБр. 3984
(у 20 часова)
„Моравска дивиз. I. позива извештава: 4. пук I. позива „Стев. Немање“ јавио је, да је због близине непријатеља немогуће утврђивање, да су ровови пуни воде, да се ватра већ 5 дана не ложи, и да се сваког јутра најмање по 100 људи износи помрзло из ровова. У строју пука јутрос има свега 1.100 људи са официрима. Јавља, да је 9/10 оружја неисправно због вечите употребе, кише, снега и блата. Тражи да се пук за неко време смени и уреди, иначе неће моћи да огарантује положаје. Командант дивизије нема трупа за смену, и отишао је да види, може ли се бар делимично што учинити. Ради знања достављам ово, с тим да сам команданту напоменуо, да бар промени неисправно оружје, заменом из позадине (од рањеника, а очишћене пушке). Под ОБр. 7082 извештен је начелник артилериског одељења, да спреми исправне пушке, како би се могла извршити попуна, кад се затражи“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2934
(у 9.45 часова)
„Ноћ је прошла мирно, сем мањега пушкарања. 14. и 15. пук II. позива прикупиће се данас према крајњем левом крилу ове армије и смениће 6. пук I. позива, који ће потом отићи у састав своје дивизије“.
ОБр. 2947
„Податци о непријатељу су ови: Од Боговађе до Тополског брда закључно – 2 бригаде заједничке војске из 13. корпуса. Од Цветановца до Пландишта на Миловац – Годојевац – Бабајић – 42. хонведска дивизија. 79. бригада из 40. хонведске дивизије негде око Оровца. 80. бригада из 40. хонвед. дивизије не зна се тачно где је. 12. брдска бригада на Меднику. 11. брдска бригада је на Вису. Штаб 48. дивизије (10., 11. и 12. брд. бригада) из 15. корпуса је у Мионици. Артилерија: од Боговађе до Кацапе потока 5 ½ батерија; 1 батерија јужно од Боговађе; 3 батерије на Латковићској коси од Грабовца до Маџаревца; 1 батерија позади косе Латковић; 2 брдска топа близу Латковићске механе. На простору од Кацапа потока до Бабајића 2 батерије; 1 батерија је на Тополском брду, а 1 на Цветановачкој коси. На Меднику је 1 брдска батерија“.
ОБр. 2953
(у 23.20 часова)
„Припреме у смислу наређења ОБр. 6887 код Комбиноване и Дринске дивиз. II. позива у главном су завршене; Тимочка II. позива тек данас у подне стигла је на свој одсек: поток Брегово – Качер. Пукови су бројно врло слаби. Смена Дринске I. позива могла се вршити тек у сумрак, пошто је непријатељ дејствовао артилеријом. Припреме за прелаз Љига и напад код ове дивизије тек се сутра могу довршити. За извршење пројектованог напада постоје и ове тешкоће: 1) попуна муницијом није још извршена; 2) путови искварени, артилерија ће тешко и споро пратити пешадију; 3) Тимочка II. позива неспособна је за офанзиву, док се не попуни официрима; 13. пук још није враћен дивизији; 4) нема кабла за везу у нападу. Напад се мора извести једновремено целом II. и III. и десним крилом I. армије. Напасти треба целу линију: Орловац – Сикирача – Пепељевац. Главни напад на линију: Сикирача – Стражара – Пепељевац. Пре овога општег напада неизоставно је потребно, да II. армија створи себи могућност, да са јаком колоном напада од Боговађе ка Стрмову – Столицама једновремено кад и III. армија. Ако III. армија не би била помогнута I. и II. армијом, њени би се делови при избијању на линију Сикирача – Стражара нашли у критичном положају“.
Од команданта I. армије
ОБр. 3055
(у 24 часа)
„Стање на фронту ове армије данас овакво је: На десној обали Љига: око 2 часа одбивени су слаби непријатељски делови у покушају да сиђу Љигу према Моравцима. Око 8 час. наша артилерија од Гукоша туче непријатеља код Цветановца у шуми. У исто доба примећено је непријатељско кретање на Меднику и Вису 707, као и пуштање мањих делова у Палежничку реку. Успешно их туче наша артилерија са Гукошких положаја и враћени су натраг. Преко целог дана непријатељска артилерија тукла је Гукошке положаје са преко 1.000 зрна, са слабим успехом. Наша артилерија ућуткала је непријатељску групу на Миловцу. На десној обали Палежничке реке непријатељ (око 2 батаљона) је нападао цео дан на Грађеник, али је одбивен. Наша артилерија са Гукоша – особито градска – изредно помаже одбрану ове тачке. На Црни врх нападало је око ½ батаљона – одбивени су. Предњим деловима држи се положај између Срасле букве и Цугуља. На фронту: Сувобор – Игриште: напад 2 – 3 непријатељска батаљона на Игриште није успео. На фронту: к. 680 – Маљен: пуковник Мишић са 6 батаљона протерао је непријатеља са коте 680, али нема извештаја докле је дошао. И последње трупе Дринске дивизије I. позива доћиће у току ове ноћи на своје нове положаје на левој обали Качерске реке“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1661
(у 9.30 час.)
„Напад непријатељска четири батаљона на Возник одбивен је; повукли су се на Стражу. Колона која је нападала према Јакаљу успела је, да заузме Бабину главу и Привит. Но до мрака Привит је повраћен. На Варду је непријатељ такође нападао. Једна наша чета чинила је испад ка механи Крушчица. Упућен је са В. Приседо-а 1 батаљон у помоћ; фронтом према Ражани непријатељ је заузео Сухи врх. Трупе упућене ка Дивчибари, задржале су се сад на положају код Ражане (јужно) с. Глоговац. Велика магла и снег су много ометали. Напади се одбијају ножем и бомбама“.
ОБр. 1681
(у 24 часа)
„На левој обали Рогачице ишла је борба у току целог дана. Напад на Варду непријатељ је продужио од зоре. Наши предњи делови морали су се повући због обиласка. Непријатељ се груписао на ушћу реке Дервенте у Рогачицу и одатле отпочео напад на Возник. Одбили смо га, као и поновни му покушај, после чега је одступио у нереду. На фронту Козомор – Таор наступао је у две колоне. Једна јачине 3 – 4 батаљона, 4 пољска топа и 2 хаубице од Букова ка Глоговцу. Друга гребеном Козомор – Црни врх јачине 1 пука са много товарне стоке. Наше трупе одржале су се на линији: Глоговац – Влашки долови. Наређено је, да се сутра на овом одсеку сасреди одред од два батаљона и 2 батерије у циљу затварања правца ка Гојној гори. Од одреда упућеног ка Дивчибари добивен је извештај, да је 23. ов. месеца са једним батаљоном наступао ка Стражари, а са 3 батаљона југоисточно од овога“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 1677
(у 15.25 час.)
„Ноћу 22./23. новембра непријатељ је пребацио код Дражевачке воденице батаљон и нешто јаче из 28. пука пучких усташа. Појачао сам средњи одсек једним батаљоном из резерве. У зору одбивен је непријатељ; али се код Дражевачке воденице добро укопао и донео 1 митраљез, те су наша три јуриша била одбивена. Тек ноћу 23./24. новембра успело се, да се непријатељ потпуно протера; заробљено је 450 непријатељских војника и 8 официра. Јуче по подне непријатељ је обасипао артилериском ватром: Кик – Орашковац – Совљак и Голо брдо без успеха“.
ОБр. 1683
(у 16.20 час.)
„Непријатељ припрема прелаз преко Колубаре према Благојевом конаку. Потребно је, да ми се из 7. пука I. позива, који се упућује Коњичкој дивизији, упути што пре један од његова 4 батаљона, јер на Скопљански обвезнички батаљон вечерас и ноћас не може се рачунати, пошто га треба формирати, а до 16 часова још није стигао на Јасенак. Око 14.30 часова непријатељ је јаком артилериском ватром обасуо десни одсек овога одреда од Голог брда до Чардака и у исто време кренуо стрељачке стројеве ка гвозденом мосту на Колубари; борба се развила и још траје“. Под ОБр. 7039 одговорено је: „Ако вам буде потребно начелник штаба одобрава, да можете узети у помоћ један батаљон 7. пука I. позива али то само привремено, докле не добијете ваше трупе упућене у помоћ Коњичкој дивизији“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 142
„Одвајањем 7. пука I. позива из састава ове команде за одбрану Београда, остале су само трупе III. позива врло несигурне са слабим и недовољним старешинским кадром о чему сам и усмено јуче телефоном реферисао. Увиђајући унапред немогућност одбране са таквим трупама, а још мање извршење каквог задатка у позадини Саве и Дунава, молим да се сменим са овог положаја и по молби ставим у пензију“.
Од команданта Браничевског одреда
ОБр. 1654
(у 17 часова)
„По тражењу команде Одбране Београда вечерас се шаље 1 батаљон 15. пешад. пука III. позива у састав њен. Послати Приштински батаљон по спреми и саставу, није ни за какву употребу бар за месец дана, док се мало не обучи. Молим да ми се што пре пошаље 1 батаљон III. позива за Смедеревски одсек“.
Од команданта Тимочке дивиз. области
ОБр. 2107
„По добивеним извештајима од 21. новембра код Оршаве приближно је овако: „Трупа има непосредно код и у Оршави до 2 пука пешадије и 12 топова разног система и калибра; има их и од 15 см. Говори се, да је 19. ов. месеца дошло из Брина: 1 пољ. брзометна батерија и око 1.300 пешака. Толико је уништено српском артилеријом. Моторних чамаца има позади Оршаве 14, а 25 – 30 обичних. Од Оршаве до Карансебеша има 5 пукова и то: 101., 61., 63. и 43. редовне војске и 8. пук ландштурма – око 40.000 људи; за које се држи да су за евентуалну заштиту од Румуније. Војска се ова храни хлебом од ражи по 0.60 до 1 круне. Око Темишвара има много рекрута, који се вежбају. Румунија нагло скупља вагоне, пошто је обуставила сваки извоз за Аустрију. Очекују се велике промене у Румунији“.
Од начелника Инжињерског одељења Врховне команде
ИБр. 1227
„Извештава, да од 25. новембра почиње утврђивање Крагујевца на целом фронту северном и западном, почев од Лепенице на Видровачку главу, па закључно са групом Липничка глава“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 7011
Команданту Одбране Београда – Торлак
у 11.15 час.
„7. пешад. пук I. позива са 1 пољском брзометном батеријом упутите неизоставно вечерас преко Мељака ка с. Шиљаковцу и Врбовни, у помоћ команданту Коњичке дивизије. Кретање форсирано. Пук и батерија биће привремено под командом команданта II. армије. О резултату известите“.
Команданту II. армије – Даросава
у 11.25 час.
„Наређено је команданту Одбране Београда, да 7. пук I. позива са 1 пољском брзометном батеријом упути вечерас преко Мељака ка с. Шиљаковцу и Врбовни у помоћ команданту Коњичке дивизије. Пук и батерија се привремено стављају под вашу команду“.
Наређење ОБр. 7013
Команданту Ужичке војске – Ужице
у 12 часова
„Кадровски пук са два топа, који сада заштићавају правац ка Прибоју, ставите под команду команданта трупа Нове Области, пошто вам је немогуће, с обзиром на ситуацију у којој се сада налазите, да њиме и даље управљате. Према овоме заштићавање правца ка Прибоју спада у задатак команданта трупа Нове Области“.
Команданту трупа Нове Области
у 11.40 час.
„По извештају команданта Ужичке војске правцем ка Прибоју наступа 1 непријатељска бригада. Овај правац заштићава 1 наш кадров. пешад. пук ојачан рекрутима и са 2 топа. Преко нашег делегата на Цетињу, наређено је црногорској Врховној команди, да се овај наш кадровски пешад. пук појача. Пошто је команданту Ужичке војске немогућно да управља више ови одредом, с обзиром на ситуацију у којој се он налази, то се ставља под вашу команду. Ради веће безбедности правца ка Прибоју, појачајте поменути одред са извежбаним обвезничким батаљонима, које сада имате на расположењу. Командант Ужичке војске обавештен је о овоме“.
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
у 11.50 час.
„Правац ка Прибоју угрожен је. По извештају команданта Ужичке војске тамо наступа 1 непријатељска бригада. Снага наша, која брани правац ка Прибоју мала је, јер износи 1 кадровски пешад. пук ојачан са рекрутима и са 2 топа. Настаните код црногорске Врховне команде, да се за заштиту правца ка Прибоју одмах пошаљу најмање 2 бригаде црногорске, које ће са нашим кадровским пуком заштићавати правац ка Прибоју. Цео овај одред доћиће под команду команданта трупа Нове Области. О резултату известите“.
Наређење ОБр. 7017
Команданту II. армије – Даросава
„Нека командант употреби сва средства, која му стоје на расположењу, да команданта Коњичке дивизије натера да врши своју дужност. У противном нека га предложи за смену и преда суду; Ваша веза 3967“.
Наређење ОБр. 7063
Команданту Одбране Београда – Торлак
„7. пук I. позива са 1 брзометном пољском батеријом узет је привремено из састава Одбране Београда; чим се постигне циљ ради кога је узет у помоћ, вратиће се. Односно смене са положаја и стављања у пензију не може се поступити по жељи командантовој, јер команданту треба да је јасно, да у овим тешким и судбоносним приликама по Отаџбину сваки има са пожртвовањем да истраје на положају на коме је, а потпомагање угрожених тачака на суседним фронтовима је дужност, а не разлог за смену и стављање у пензију. Веза ОБр. 142 те команде“.