25. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 25. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 4002
(у 2 часа)

„Рапортима ОБр. 3973 и 3984 од 24. овог месеца представио сам губитке на положају Моравске дивиз. I. позива и њено тешко стање, па молим Врховну команду за упуство, ако би Моравска дивиз. I. позива била принуђена да изгуби ове положаје, јер ја немам више никаквих трупа, да бих је могао појачавати“.

ОБр. 4003
(у 2.30 часова)

„За одбрану Конатичких положаја и правца између Обреновачког одреда и ове армије има под командом команданта Коњичке дивизије поред Коњичке дивизије са две коњичке батерије: 5 батаљона III. позива; 11. пешад. пук I. позива; 19. кадров. пешад. пук; 1 пољска брзомет. батерија и Јадарски четнички одред, које сам му трупе ја ставио под команду. 10. кадровски пешад. пук; 1 батаљон 14. кадров. пешад. пука и 1 пољску брзомет. батерију, све из Обреновачког одреда и 7. пешад. пук I. позива са 1 пољском брзомет. батеријом из Београдског одреда, које му је трупе ставила под команду Врховна команда. Као што се види број ових трупа је велики и командант Коњичке дивизије није способан да њима управља. Стога је неопходно потребно: Да се све те трупе формирају у једну оперативну јединицу из које бих ја извукао 11. пук I. позива; што пре одредити команданта за ту јединицу, и да се снабдевање те јединице базира на другу страну, пошто је снабдевање из Аранђеловца сасвим отежано због комуникација“.

ОБр. 4004
(у 9.55 часова)

„Доставља извештај команданта Моравске дивизије I. позива: обишао сам Враче брдо, 4. пук је замењен 14. пуком. Стање код 1. пука поправља се; оно је овако: погинуло 273; рањено 920; нестало 1.074. Но прикупљају се војници постепено. За време од кад смо на овим положајима губитци су: 481 погинуло; 2.122 рањена; 54 контузовано; 1.624 нестало. Официра избачено из строја 27, сем 2. пешад. пука о коме јавићу накнадно. Предузете су мере утврђивања. Замор и чисто материјални услови узрок су релативној моралној депресији код пукова. Неопходно је: осигурати што бољу исхрану; дотурити одело и шаторе, јер су људи голи и боси. Командант артилериског пука осмотрио је 10 непријатељских артилериских група“.

ОБр. 3994
(у 11.15 час)

„Шумадиска дивиз. I. позива известила је: Пештан – Брзак – Лукавица ширине су 4 – 6 метара, дубине 1 ½ – 2 метра, обале су стрме, блатњаве; дно глибовито; терен околни подводан. Непријатељ држи простор између Лукавице и Колубаре. Мост једино погодно је подићи на правцу Скобаљ – Вреоци, но ту се непријатељ утврдио. Пут Скобаљ – Вреоци једини је но толико глибовит, да се једино коњи могу кретати а возови никако. Ван путова не може се кретати. Предузете су мере у циљу прелаза и прикупљање грађе за мостове, које ће трајати најмање 4 – 5 дана. Командант дивизије мисли, да би прелаз преко Лукавице и Колубаре био веома тежак, и скопчан са великим жртвама. Ово је у вези са ОБр. 3972 од 24. новембра“.

ОБр. 4016
(у 11.15 часова)

„Стање код армије ноћас и јутрос овакво је: Тимочка дивизија I. позива. Нема ништа значајније. Повремено пушкарање. Погинуо 1, рањено 9. Шумадиска дивиз. I. позива: Слабије пушкарање на десном одсеку. Рањена су 2 војника. Командант 11. пешад. пука стигао је ноћас са 2 батаљона у Степојевац и примио команду над свима пешад. трупама левог одсека Коњичке дивизије. Моравска дивиз. I. позива: Обноћ повремена непријатељска пешад. и артилериска ватра. Осветљавао светлећим бомбама. Артилерија није дејствовала. Погинуло 3; рањено 21. Код 2. пука губитци су од доласка на ове положаје: погинуло 73; рањено 650; контузовано 80; нестало 373; официра избачено из строја 15. Коњичка дивизија: Обноћ стање левог одсека непромењено; од десног још није стигао извештај“.

ОБр. 4028
(у 19.35 часова)

„Моравска дивизија I. позива изгубила је свој положај Човку – одсек између Љига и Колубаре, од Жупањца преко Ћелија до Петке и повукла се на положај Стубички вис – Кременица до Бистричког виса кота 299. Био сам наредио, да се контра нападима врати изгубљени положај, али ме је командант известио, да се то не може учинити, јер су пукови, који су положаје бранили, растурени и тек се могу скупити на новом положају Кременица, где ће предузети, да се прикупе и уреде. Узрок губљења положаја је: 1., 4. и 14. пук I. позива и 1 батаљон 3. пука, који су се са положаја расули. Напало их је 3 – 4 пука снажно, а помагала их је ужасна артилериска ватра, али ипак могао се дати јачи отпор, да су пукови хтели да се боре. Наредио сам да дивизија поседне: Стубички вис – Кременицу до Бистричког виса кота 299 и тај положај брани до пожртвовања. Овај извештај саставио сам по телефонском извештају команданта дивизије, а опширан послаћу чим га будем добио. Због тога наредио сам, да се Тимочка дивизија I. позива повуче на положај: Вис бистрички (к. 299) – Дрен – Главица. Шумадиска и Коњичка дивизија остају на својим досадањим положајима“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2967
(у 11.40 часова)

„Дринска дивизија II. позива. Ноћ је прошла на миру. Љиг је надошао, просечна му је дубина 2 – 2 ½ метра. Комбинована дивизија: обноћ омање пушкарање код предстража. На одсеку Липље, предао се један сумњив аустриски војник – Хрват из 25. пука, који је изјавио, да се у близини налазе: 25., 26., 27. и 28. ландверски пук и 36. дивизија са 150 топова. Са овим шпијуном поступиће се по надлежности. Тимочка дивизија II. позива. Ноћ је прошла на миру. Јуче до 19 часова смењени су делови Дринске дивизије I. позива са овог одсека“.

ОБр. 2990
(у 23.30 часова)

„Дринска дивизија II. позива почела је повлачење на нов положај на л. обали Каменице. Предстражу оставиће на Виноградинама и потом на Бугарском брду. Код Комбиноване и Тимочке дивиз. II. позива непријатељ је дејствовао артилеријом, без штете; код прве рањено је 3, а код друге 14. Наша артилерија дејствовала је“.

ОБр. 2991
(у 23.50 часова)

„Десно крило армије повучено је на одсек између р. Каменице и Плочника потока; има мало услова за упорну одбрану. Молим да се нареди II. армији да своје лево крило продужи више југу на везу: Вис (к. 385) – главно теме Новаковог брда; те да се положај бројно слабе Дринске дивизије II. позива скрати. Молим, да се 13. пук врати у састав своје дивизије код иначе слабог 14. и 15. пука II. позива“.

Од команданта I. армије

ОБр. 3061

„Сазнало се од заробљеника: Према Србији су дејствовала 4 корпуса; од ових један је са положаја пред Ваљевом (западно) упућен правцем преко Лознице за Босну и даље за Галицију. Један од ових заробљеника изјавио је, да је лично видео одлазак једног корпуса правцем за Лозницу, и да је корпусна колона пролазила поред његовог батаљона више од 3 часа. Даље, да је непријатељ образовао од ландштурмских трупа два нова корпуса 17. и 18., који имају да поседну освојену област; да им чете нису јаче од 100 – 120 војника“.

ОБр. 3085
(у 24 часа)

„Стање у току 25. новембра овако је: На десној обали Љига: Ноћу 24./25. новембра непријатељ је покушао да га пређе код Гукоша, али је одбивен. У исто време нападом на Боблије непријатељ је потискао предстраже 8. кадровског пука. Јутрос предузет контра напад овог пука није успео. Око 10.30 часова десно крило попустило је, али је непријатељ заустављен артилериском ватром са десне обале Драгобиљске реке. Око 14 часова предузет је контра напад са 8. кадровским и делом 1. пука II. позива и 6. пуком I. позива. У врло крвавој борби долазило је до ножа и бомби. Непријатељ је одбачен назад, но ипак задржао се на десној обали Љига. Губитци обострани велики су. С непријатељске стране учествовали су делови 10. и 12. брдске бригаде. Заробљеници веле: напад ће се поновити у току ове ноћи. На десној обали Палежничке реке борба се водила целога дана. Пре подне непријатељ је успео узети северни ћувик Грађеника; око 14 часова контра нападом бачен је одавде у Палежничку реку. Једновремено непријатељ је нападао и на косу између Врела и Башке реке. Око 16 часова непријатељски напад овде успео је. Наш контра напад око 17 часова није успео. На правцу Срасла буква – Цугуљ ишла је борба са променљивим резултатима. Наше су трупе на десној обали Палежничке реке у главном задржале своје положаје. Губитци су знатни. На фронту Грађеник – Црни врх нападала је цела 6. брдска бригада. Код Цугуља откривени су делови 2. брдске бригаде. Фронт Сувобор – Игриште: 24. новембра Маљенски одред јако је нападнут и обухваћен с десна, одбачен је ка селу Душковцу са великим губитцима. При одступању командант одреда приметио је делове 12. пука II. позива који су се утврђивали на М. Маљену. Одред пуковника Мишића (шест батаљона) наишао је данас на непријатеља на Риору и тучен још и снажном ватром са Маљена и Орловаче – заустављен. У исто време опажена је непријатељска колона (око 1 пука) од Видова ка Риору. Сви напори официра, да крену војнике 9. пука II. позива напред, били су узалудни, те одред није могао извршити задатак. На Маљену изгледа, да су груписане јаке непријатељске снаге, поред 9. и 14. брдске бригаде и 17. ландштурмског пука за које је утврђено да су на Маљену, данас је примећена једна колона преко Јељака ка Маљену“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1688
(у 10.55 часова)

„На фронту према Кадињачи ноћ је прошла на миру, северно од Косјерића. И јутрос се развијала борба према Бабиној глави и Вознику. Код Глоговца сем пушкарања није било значајнијих догађаја; од јутрос пак и према моме одсеку иде борба; нарочито је незгодан положај једног нашег батаљона код с. Поповића јужно од с. Радановци, јер му је обиђено лево крило. Упућена му је зором са Црнокоса једна чета у помоћ. Од В. Козомора преко Црног врха види се једна непријатељска колона вероватно у тежњи обиласка левог крила Маљена. Батаљони: 98., 72., 42., 80. и 91. пука су у 14. брдској бригади“.

ОБр. 1699
(у 23 часа)

„Целог дана непријатељ је нападао на фронт Поповић – Глоговац. Напади код Глоговца одбивени су. Са Поповића још нема извештаја. На овом фронту од Росићске реке до Годљева има 4 – 5 непријатељских батаљона. Једна непријатељска колона од 3 – 4 батаљона преко Погледа и Кика избила је на Субјел и заузела га. И на фронту: Биљег – Ридови – Кошариште вођена је борба цео дан; отуда су нам се повукле 3 чете III. позива и 3 чете Ибарског батаљона. Укупна је јачина непријатеља на фронту Субјел – Кошариште до 2 пука. 12. пук потиснут са Маљена повукао се у нереду ка Душковачкој механи, ослабљен је и има свега око 1.000 пушака. Борба се водила и на линији Јакаљ – Бабина глава – Возник – Јаворина. Непријатељ је концентрисао 3 батаљона са брд. хаубицом око Ободничке механе те успео, да заузме предње тачке: Возник – к. 775 и доспе до Милића. Од Варде непријатељ је наступао са 2 батаљона, но артилериском ватром задржан је. Са 2 батаљона и 2 топа са митраљезима наступао је од Вишесаве левом обалом Дервенте ка Главици и ову заузео идући даље ка Дубу. На овом фронту јачина непријатеља је 7 батаљона. Одред ппуковника Филиповића повукао се и прикупио на Зелен брегу. Према овоме, пошто непријатељ јако грози моме десном крилу, које је за сад слабо, јер трупе још нису уређене, а лево крило I. армије далеко је, налазим да је нужно, да се под заклоном ноћи повучем према директиви ОБр. 6475“.

Од команданта Обреновачког одреда

ОБр. 1700
(у 9 часова)

„Обноћ је стање непромењено. Само је непријатељ у току ноћи, и ако са огромним губитцима, успео да према Чардаку пређе Колубару (са једним батаљоном). Упутио сам из одсечне резерве две чете тамо. Скопљански батаљон још придолази; није извежбан и способност није му баш најбоља. Батаљон из Одбране Београда стиже на Мељак данас око 10 часова пре подне. Чардак, Кик, Совљак и Голо брдо тукли су из монитора и батерија на левој обали Саве без успеха.

ОБр. 1727
(у 21 час)

„Данас је било непријатељске ретке артилериске ватре, а пушчане са обе стране. Предузете су мере, да се десна обала Колубаре потпуно очисти. У 17 часова разнет је бомбама један непријатељски моторни чамац, а посада му делом побивена а делом заробљена (1 марински официр са 2 матроза) на ушћу Колубаре. Њиховим исказима и нађеним картама потврђује се о распореду 104. бригаде. Моторни чамац имао је кабл и телефонске апарате, које је требало да веже са Обреновцем. Под командом ђенерала Бекића команданта 104. бригаде је и флотила од 3 монитора: Марош, Лајта и Кереш, који су сад код Бољевца“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 639
(у 20.50 часова)

„Данас је непријатељ артилеријом дејствовао тукући од села Јакова наше граничне положаје; са Бежаниске косе тукао је: Баново брдо, Аду Циганлију, Макиш, долину Топчидерске реке и Велики Калемегдан. Од села Борче: Град, Карабурму и Дорћолски крај. Пешадиском ватром: Градину – Вишњицу – Хују. Наши су одговарали само пешадиском ватром – добрим стрелцима“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 2505
(у 18.30 часова)

„5. кадровски пук са придатим му батаљоном и граничним четама образује Лимски одред под командом команданта 5. кадровског пука. Лимски одред ставио сам са ЂОБр. 2484 под команду Ибарске дивизиске области са задатком, да упорно брани правац Вишеград – Прибој. Да своје дејство саображава Ужичкој и Санџачкој војсци и одржава са њима тесну везу. Наредио сам, да се команданту Ибарске дивизиске области ставе на расположење у Новом Пазару 5 батаљона са ове области, који могу бити у Новом Пазару у року 5 – 10 дана, за појачање одреда“.

Од команданта Браничевског одреда

ОБр. 1674
(у 18.30 часова)

„Стање је редовно. Око 15 часова непријатељ је на 4 чамца пребацио око 100 људи из Молдаве на острво Молдавско. Снег је до подне падао. Морава јако надолази“.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 7095

Команданту II. армије – Даросава

„Наређено је, да се из Нове Области за сада упути 1.000 обучених обвезника за попуну Моравске дивизије I. позива. Обвезници ће се претходно наоружати у Младеновцу. Св. ОБр. 4002“.

Наређење ОБр. 7096

Команданту III. армије – Белановица

„Начелник штаба наредио је, да 13. пешад. пук. II. позива остане привремено и даље у саставу Моравске дивизије I. позива пошто је она претрпела знатне губитке. Наређено је да овај пук буде на снабдевању храном и муницијом код Моравске дивизије I. позива. Св. ОБр. 2946“.

Наређење ОБр. 7106

Команданту трупа Нове Области – Скопље

„За попуну губитака у пешадиским пуковима оперативне војске, упутите одмах у Крагујевац обучене обвезнике из тамошњих трупа, пошто их претходно наоружате руским брзометним пушкама, које одузимате од рекрута. Потребан број обвезника са руским пушкама задржите за 5. кадровски пешад. пук. Привремено рекруте наоружајте пушкама, којима располажете, док вам се не пошљу руске, које су већ стигле из Русије“.

Наређење ОБр. 7135

Команданту II. армије – Даросава

„Пошто је према телефонском извештају команданта те армије Човка пала у руке непријатељу повуците се за одбрану на линију: Вис (стубички к. 385) – Кременица – Дрен (к. 278) – Главица – кота 278 и даље старом линијом до реке Турије“.

Наређење ОБр. 7144 (у 9.25 час.)

Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње

„У вези ваше представке Пов. ДБр. 314 наређено је, да се одред наше војске, одређен наређењем ОБр. 7013 стави привремено под команду команданта Лимске црногорске дивизије. Кад одред при евентуалном повлачењу дође до Прибоја подпашће под команду команданта трупа Нове Области. Веза Пов. Д. Бр. 314“.

Команданту трупа Нове Области – Скопље

„Ради што тешње везе и бољег заједничког рада наших и црногорских трупа при одбрани правца ка Прибоју, одред стављен под вашу команду са наређењем ОБр. 7013, овим се ставља под команду команданта Лимске црногорске дивизије. Кад одред при евентуалном повлачењу доспе до Прибоја, тада ће потпасти под вашу команду и даљим његовим повлачењем руковаће тај командант. О овоме известите команданта 5. кадровског пука“.

Слични чланци: