27. новембар, Операције Ужичке војске, Обреновачког одреда и Одбране Београда

Операције Ужичке војске

27. новембра у 1.30 час. добивена је из Врховне команде диспозиција ОБр. 7194, по којој Ужичка војска има да заузме положаје за одбрану улаза Овчарско – Кабларског теснаца и за одбрану правца ка Чачку. Код Гојне Горе са једним одредом да обезбеђује правац ка Чачку и Г. Милановцу, одржавајући десно везу са I. армијом. Комуникациска линија је Чачак – Краљево – Трстеник – Крушевац. Магацин хране: Чачак, Краљево, Трстеник, Крушевац. Према овој диспозицији, а обзиром на важност појединих одсека, општу ситуацију и стално надирање знатних непријатељских снага према десном крилу трупа Ужичке војске и левом крилу I. армије, као и обзиром на то, што су у току последњих дана, појачањем и рокирањем трупа у североисточном правцу, трупе знатно биле измешане, авизирано је командантима трупа Ужичке војске:
1. Да се Шумадиска дивизија II. позива: коњички дивизион, 10., 11., 12. и допунски пук, 2 пољске и 2 брзометне брдске батерије, групишу на одсеку од реке Каменице па до с. Средње Добриње. Ради везе са I. армијом да са једним одредом, према ситуацији, поседне Подове, Под, В. Умку или Рујевицу.
2. Да се Лимски одред: 2. прек. пук III. позива, комбиновани пук (Ибарски батаљон, 1 батаљон 10. пука III. позива, 2 батаљона 15. пука III. позива), 1 брдска брзометна и 1 брдска Дебанжова батерија, групише за одбрану одсека од села Средње Добриње, па до ушћа Скрапежа у Мораву. Један вод да се постави у клисури за одбрану моста на Морави код Бање.
3. Да се Ужичка бригада: 4. и 12. кадровски пук и 4. пук III. позива, 1 хаубичка, 1 пољска брзометна, 1 пољска Дебанжова, 1 брдска Дебанжова и 1 Крупова брдска брзометна батерија, групише за одбрану одсека од Мораве па до Ошљевца (к. 648).
4. Да се све трупе, које излазе из састава појединих група, одмах упуте у одговарајуће групе.
5. Да се учине припреме за рушење мостова преко Ђетиње, код Гугља, код Ариља, на Моравици и Бјелици.
6. Да се и трупне коморе појединих група ешелонирају тако, како би снабдевање из Чачка текло уредно.
Овога дана, у 15 час. из Врховне команде под ОБр. 7213 добивена је допуна диспозиције ОБр. 7194: Обзиром на ситуацију и изражену тежњу код непријатеља, да јачом снагом обухвати лево крило I. армије, које је на Бабиној глави (к. 800) јз. од Сувобора са истуреним слабијим деловима на Подовима к. 758, као и обзиром што се непријатељ према Ужичкој војсци групише на правцу који преко Гојне Горе води ка Чачку, односно Г. Милановцу, наслањајући се тиме јаче на своје трупе, потребно је, да се цела Шумадиска дивизија II. позива групише на Зеленом брегу и код с. Душковца, а остала снага Ужичке војске, да се постепено повлачи и затвори Овчарско – Кабларску клисуру и обезбеђује правац ка Чачку. Задатак је Шумадиске дивизије, да обезбеди правац ка Чачку и одржава везу са I. армијом и да нарочито за овај случај поред задржавања непријатеља са фронта, својим енергичним и активним дејством загрози боку и позадини непријатеља, који обухвата лево крило I. армије и осујети му намеравани обухват. Како је већ авизо наређењем предвиђено овако груписање снаге, то је командант Ужичке војске издао своју заповест за даљи рад и извршење горе поменутог груписања снаге, у овоме:
1. Да Шумадиска дивизија II. позива, са 15 батаљона, 8 пољских брзометних, 6 пољских Дебанжових и 7 брдских брзометних топова, поседне и брани одсек: Зелени брег – Душковац – Јежевица, а ради везе са левим крилом I. армије са једним јачим одредом и према ситуацији поседа Под (к. 709), В. Умку (к. 656) или Рујевицу (к. 583). Задатак је дивизије: да обезбеђује правце ка Чачку, одржава везу са I. армијом; да задржава непријатеља са фронта и својим активним енергичним дејством у бок и позадину непријатеља осујети му намеравани обухват левог крила I. армије.
2. Да Лимски одред, са 8 батаљона, 4 брдске брзометне и 6 пољских Дебанжових топова, поседне и брани одсек од Малопарског потока па до ушћа Скрапежа у Мораву, са јачим груписањем на фронту Малињак – Мусина страна – к.750 а слабијим на фронту према ушћу Скрапежа; са предњим деловима на левој обали Добрињске реке и Скрапежа ради непосредне одбране ових. Мост на Морави код Овчарске бање поседа једним водом.
3. Да Ужичка бригада, са ½ вода коњице, 9 батаљона и 22 топа, поседне и брани одсек од саставака Моравице и Ђетиње па до Ошљевца (к. 648) са јачим груписањем према десном крилу и са слабијим према левом крилу ради одбране правца Ариље – Марковица – Чачак. Са предњим деловима поседа положаје за непосредну одбрану прелаза преко Моравице, а код Горобиља за одбрану прелаза преко Ђетиње.
4. Да трупе Лимског одреда и Ужичке бригаде врше извиђање испред Пожеге и даље ради добивања додира са непријатељем.
5. Да Крупова пољска батерија одмаршује у Чачак и заузме положај на десној обали Мораве око Орничине фронтом према мосту на Морави.
6. Да одељење резервне мунициске колоне и главног интендантског воза одмаршује у Краљево, а колонска комора Шумадиске дивизије II. позива да се ешелонира на правцу Чачак – Краљево.
7. Да се слагалишта хране и муниције и остали непотребни материјал евакуише у позадину, остављајући у Чачку најпотребнију количину за 2 – 3 дана.
У току овог дана, стање на одсеку Зелени брег – Душковац било је овако: пошто у току 26. новембра Лимски одред није могао да поврати положаје Кошариште – Ридови а 12. пук Субјел, то је наређено да 27. новембра из јутра Лимски одред са 1 брдским топом поседне положај: Средњу Зајчицу и Мандића брдо; 2 батаљона 10. пука са 2 брдска топа: Зелени брег, а 2 батаљона 11. пука са 1 брдским топом: В. Зајчицу. Команданти одсека 27. новембра из јутра посели су своје положаје, сем Лимског одреда, који због погрешке команданта Ибарског пука није извршио наређено поседање. Крупови пољски топови, који су били на В. Зајчици и Биљегама због велике магле и немогућности да дејствују, упућени су ка Пожези. Команданту 12. пука II. позива наређено је, да поседне Крупничиште. Око 9 час. отпочела је борба на В. и М. Зајчици са непријатељем, који је отпочео напад са Биљега. Напад је одбивен. Заробљено је 22 војника из 1. и 13. непријатељске бригаде. На фронту Лимског одреда непријатељ се појавио са 1 четом на Мандића брду; код с. Мушића пласирао је артилерију. Једна његова колона, јачине 1 батаљона, са брда код с. Мушића, упутила се ка Јежевачкој механи. На ову колону отпочела је дејство наша артилерија. На фронту Зелени брег непријатељ је са Кошаришта упутио поједина одељења ка реци Каменици, делом на десно крило В. Зајчице а делом на Зелени брег, због чега је отпочела борба са предњим деловима посаде „Зелени брег“. Непријатељ је понова покушао напад на В. и М. Зајчицу око 16 час. но и овај је напад одбивен. На фронту Лимског одреда непријатељ је дејствовао само артилериском ватром и подилазио Мандића брду и В. Зајчици. Пошто је, према извештају команданта Лимског одреда, непријатељ око 16 час. тежио Крупничишту, то су, ради осигурања левог бока и позадине овог одреда, на. Крупничиште упућене 2 чете из 10. пука; овај положај није био посео 12. пук јер се није могао наћи, да му се наређење саопшти, а Лимски одред са последњом четом из своје резерве посео је положај „Орнице“. Пошто су у току дана већ отпочеле пристизати и трупе Косјерићског одреда, то су команданту одреда на Зелени брег послана као појачања 2 батаљона, а 2 и по батаљона и 3 брдска брзометна топа задржата су за одбрану одсека Мађер – Јежевица, одржавајући везу са посадом на Крупничишту. Ради везе са I. армијом, до доласка и осталих трупа Шумадиске дивизије II. позива које су биле на десној обали Мораве, упућен је у прво време коњички дивизион са своја 2 митраљеза на Рујевицу са задатком, да тај положај поседне и брани до доласка 1 батаљона из 11. пука и да извиђа у правцу Подова, а ако непријатељ ову тачку није посео, да је одмах поседне.
Према придоласку трупа распоред Шумадиске дивизије II. позива и Лимског одреда на крају овог дана био је овакав: На одсеку Зелени брег – В. Зајчица – С. Зајчица – Крупничиште: 7 батаљона са 6 брдских брзометних топова; на одсеку Јежевица – Мађер: 3 ½ батаљона са 3 брдска брзометна топа, а у покрету са овог ка првом одсеку 2 батаљона; на одсеку Д. Добриња – Смишаљ – Гугаљ: 3 ½ батаљона са 6 брдских Дебанжових топова: 12. пук се прикупља и уређује око с. Јанчића; две пољске брзометне батерије су у покрету ка с. Врнчанима; пионирски полубатаљон Шумадиске дивизије II. позива са четама последње одбране предузели су утврђивање положаја код Марковице, Овчара, Каблара и Великог поља.
Ужичка бригада. Према заповести команданта Ужичке војске ОБр. 1780, командант бригаде наредио је, да његове трупе заузму овакав распоред: Десни одсек: од састава Моравице и Ђетиње до Црне стене (к. 641) да поседне и брани: 4. кадров. пук (2 батаљона), 2 пољска брзометна, 6 пољских Дебанжових топова и хаубичка батерија. Пред овим одсеком истакнута је 1 чета северно од Пожеге (к. 403) и 1 чета код Горобиља, за одбрану прелаза преко Скрапежа и Ђетиње. Леви одсек: од Црне стене (641) до Ошљевца, да поседне и брани: 12. кадров. пук (2 батаљона) и 3 Крупова брдска брзометна топа. Резерва: 1 батаљон 12. кадров. пука (код к. 613), 4. пук III. позива (3 батаљона) и брдска Дебанжова батерија. Непријатељ на правцу: Ужице – Пожега и Косјерић – Пожега није се појављивао у току 27. новембра те су и трупе биле у могућности да одређене им одсеке на миру поседну и исте утврђују.

Операције Обреновачког одреда

У 4.30 час. примљена је из Врховне команде директива ОБр. 7194 која је горе у целини изнета за 26. новембар у наређењима Врховне команде.
У 8 час. послат је извештај Врховној команди и суседима ОБр. 1758, а који је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнет. У 8.45 час. примљен је извештај командира 4. ескадрона, да напад на Конатицу још није почео и изгледа да се одустало од истог за данас. У 9 час. примљен је извештај командира митраљеског одељења 7. пука II. позива, да су оних неколико непријатељских војника, који су били прешли брвна, пребачени на леву обалу Колубаре а брвно још стоји. У 9.15 час. примљен је извештај команданта десног одсека, да командир 1. чете јавља, да је непријатељ напустио ровове и бега преко Белог поља ка Обреновцу гоњен нашом ватром. Ми смо заузели њихове ровове, које су копали на десној обали Колубаре и заробили 27 војника. Команданту десног одсека наређено је телефоном, да се и даље пажљиво осматра и јавља. У 10.30 час. кренуо се штаб одреда за Вранић, где стиже вечерас и нови командант одреда пуковник Туфегџић. У 18 час. издато је наређење: Све трупе, које се сад налазе на делу одредског фронта од Дубоког до реке Марице, образују десни одсек, командант пуковник М. Лешјанин. Трупе које се сад налазе на фронту од реке Марице са к. 225 закључно образују леви одсек, командант ппуковник Миленко Недић. Детаљнија заповест следује. У 18 час. послат је извештај Коњичкој дивизији: „По споразуму који сам начинио са командантом, наредио сам, да се смена 1. коњичке и 7. Шумадиске батерије не врши до даљег наређења, о чему част ми је известити. Кад за смену буде могућност, известићу“.
У 22 часа послат је извештај Врховној команди и суседима ОБр. 1770, а који је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнет. У 23.30 час. издата је заповест ОБр. 1769 за сутрашњи напад на непријатеља код с. Конатице: „Врховна команда под ОБр. 7189 од данас наредила је да се непријатељ према левом крилу одредског фронта потисне са садање његове линије и баци назад преко Лукавице. За извршење овога наређујем:
1. Да командант левог одсека са трупама које су у саставу његовог одсека и то: 7. пешад. пук II. позива, 10. пешад. кадров. пук, 19. пешад. кадров. пук, 2. батаљон 14. кадров. пука, ослањајући се на к. 225, нападне непријатеља, одбаци га са садањег његовог положаја и пребаци га преко р. Лукавице.
2. Напад ће се извршити у 5.45 час. Према овоме припреме за напад извршити у највећој тајности, а сам напад нагло и енергично, уз што ширу употребу бомби. Кад непријатељ буде одбачен са садање његове линије искористити у најширем обиму ватру како пушчану, тако и нарочито митраљеску и артилериску. Акција артилерије треба да буде обједињена, улоге батерија што прецизније одређене, а у сталној вези са дејством пешадије.
3. Напад трупа левог одсека потпомоћиће: Коњичка дивизија и 11. пешад. пук нападом на непријатељско десно крило и десни бок. Трупе десног одсека нападом потребних делова на непријатеља код Дражевачке и Мислођинске бране и одбацивањем непријатеља на леву обалу Колубаре, као и привезивање непријатеља на своме фронту. Артилерија са Кућерина дејствоваће што снажније у правцу Разбигуза, а у рејону свог ранијег дејства.
4. Општу резерву образују: 2 батаљона 5. пука, 3. батаљон 6. пука III. позива, 2. батаљон 2. пука II. позива, 3. батаљон 12. пука III. позива под командом мајора Тихомира Мијушковића. Резерва ће се налазити код Баљевачке механе и стајаће на моме расположењу.
5. Нарочито напомињем, да извршење овога напада ни у ком случају не сме довести у питање одржање садањег положаја.
6. 1. степен мунициских одељења за леви одсек налазиће се код Вранићске цркве, а за десни одсек на Засику. 2. степен мунициске колоне у Мељаку.
7. Трупна комора десног одсека упарковаће се на Жутом брду, а левог одсека код Вранићске цркве на 500 м. позади мунициских одељења.
8. Профијантска комора одреда у Мељаку.
9. 1. пољска болница Дунавске дивизије II. позива у Мељаку.
10. Ја ћу се налазити код опште резерве. Штаб одреда преместио се данас у Вранић, у школу“.
У 23.30 час. примљен је и телеграм Коњичке дивизије: „По наређењу команданта II. армије, Коњичка дивизија са 11. пешад. пуком I. позива, садејствоваће раду вашег одреда нападом на непријатељско десно крило и десни бок“. Одред је заноћио са свима својим деловима у синоћњем распореду; преко ноћи се вршило груписање за напад.

Операције Одбране Београда

На фронту 26./27. новембра ноћ је прошла на миру, осим што је непријатељ са острва код Панчева дејствовао пушчаном ватром на наше положаје према њему. Депешом ОБр. 7194 доставила је Врховна команда наређење, а које је горе у наређењима Врховне команде за 26. новембар у целини изнето. О стању на фронту ове команде у току данашњег дана достављено је Врховној команди, Г. Министру војном и суседним командама под ОБр. 653 извештај, а који је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнет. Пошто се из депеше добивене од Врховне команде под ОБр. 7194 не види, које би трупе биле десно од трупа ове команде, ако дође до повлачења на линију Космај – Варовница, то сам у овом смислу данас под ОБр. 654 учинио питање Врховној команди, а које је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнето. Начелник штаба Врховне команде са ОБр. 7191 од данас издао је наређење ове садржине: „Наређујем да командант Одбране Београда одмах нареди, да се минира мост код Марковца преко В. Мораве, преко кога прелази друм Рача – Свилајнац. Уједно овлашћујем команданта Одбране Београда, да може у своје време наредити у случају повлачења, ако то ситуација буде захтевала, да се по прелазу свију његових трупа и возова преко овога моста, исти поруши“. Других важнијих догађаја није било.

Слични чланци: