Ситуација
У току 27. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 4074
(у 6 часова)
„Моравска дивизија I. позива посела је положај: Вис (385) – Кременица, наслањајући се десним крилом на положај: Дрен, положај Тимочке дивизије I. позива. Према карактеристици терена положај Кременица и продужена коса ка Вису налазе се у позадини Тимочке дивизије I. позива, због тога Моравска дивизија I. позива посела је косу положаја Виса, све косе, које се од Виса и Кременице спуштају ка с. Лукавици. На тај начин уравнат је фронт борбеног поретка ове дивизије са положајима Тимочке дивизије I. позива. Положај Вис (385) поседнут је 2. пеш. пуком I. позива и 1 пољском батеријом. Са Дринском дивизијом II. позива ухваћена је веза, чија је предстража на Бугарском брду. 16. и 3. пешад. пук посели су положај: Кременица – Вис, до друма. Јачи делови на косама Лукавице. Главна резерва је 1. и 4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“. Дивизија је прикупљена сем 1. и 4. пешад. пука, који су у току прикупљања. Јуче су били огромни губитци, нарочито од артилериске ватре. Артилерија је сва извучена сем 3 топа, које је непријатељ заузео. У току данашњег дана непријатељ није вршио никакве покрете пред фронтом дивизије. Шумадиска дивизија I. позива. У току данашњег дана било је слабије пушкарање. Непријатељ од 9 часова почео је тући са 3 артилериске групе положај десног одсека, ну брзо су биле ућуткане дејством наше артилерије. На средњем одсеку није било ничега значајнијег. Према левом одсеку непријатељ је на мосту преко Пештана око 11 часова пребацио 2 чете пешадије, које су се на путу код моста утврдиле. Према десном крилу Тимочке дивизије I. позива непријатељ је поред леве обале Пештана и железничке пруге пребацивао војнике, али су ови тучени бочном ватром са левог одсека. Леви одсек ухватио је везу са 20. пешад. пуком I. позива. Губитци: погинуло 4 војника а рањено 7.
Тимочка дивизија I. позива. Непријатељ у јачини од 2 чете покушао је наступање према Дрену, Главици и к. 258 – Зеоке, али су сузбивене нашом ватром и задржане на 1 км. од осигуравајућих делова. Једна пољска батерија дејствовала је од Лукавићске школе, избацив неколико зрна против трупа на Дрену (к. 258) и на Главицу. Са Моравском дивизијом I. и Шумадиском дивизијом I. позива ухваћена је веза. Од 13. пеш. пука до вечерас скупљено је 2.745 бораца, а из 14. пука 1.043 (у овај број не улази батаљон, који је за све време био у саставу ове дивизије). Коњичка дивизија. Јутрос у 6 часова непријатељ са јаком снагом напао је на Мартин брег и делом на к. 225. Против нападом он је одбивен и сад су сви јучерашњи положаји у нашим рукама. Борба је вођена у току целога дана. Били су ангажовани: 10. кадров. пешад. пук, 16. кадров. пеш. пук, батаљон 14. кадров. пешад. пука и један део батаљона 11. пешад. пука. Губитака било је са обе стране. На превијалиште до сад дошло је 222. За погинуле послаће се извештај накнадно. Непријатељ је с времена на време тукао артилериском, пешадиском и митраљеском ватром леви одсек, а од подне покушао је пребацивање појединих делова своје пешадије преко реке Бељанице, али је у томе спречен. Наша артилерија тукла је положај на к. 147 и Бељевину у циљу олакшања против напада трупа десног одсека“.
ОБр. 4076
(у 8.40 часова)
„На основи добивених извештаја од команданта 2. коњичке бригаде и његових команданата пукова, као и исказа заробљеника, саслушаних у штабу Шумадиске дивиз. I. позива, према Коњичкој дивизији и Шумадиској дивизији I. позива налазе се ове непријатељске трупе: према Коњичкој дивизији је цела 29. дивизија заједничке војске, 2 батаљона из 79. пука заједничке војске на Конатици, 2 батаљона 37. пука заједничке војске на Бељевини, 38. јегерски батаљон на к. 147, где су и 2 пољска топа и 3 – 4 батаљона (вероватно из 29. дивизије) са 4 пољска топа према Степојевцу до реке Турије. Према Шумадиској дивизији I. позива према десном одсеку: 12. ландштурмски пук и 68. пук заједничке војске са 4 артилериске групе код М. Борка. Према средњем одсеку 21. пеш. пук (није проверено), и према левом одсеку 38. пеш. пук заједничке војске“.
ОБр. 4086
(у 8.40 часова)
„У вези извештаја ОБр. 3831 од 7.20 часова извештава се Врховна команда у овоме: да се на фронту Обреновачког одреда налазе пукови пучких усташа: 25., 26., 27. и 28. Да се на фронту према Коњичкој дивизији налази: 29. дивизија заједничке војске (пукови 72., 74., 92. и 94.), 2 батаљона 79. пука, 2 батаљона 37. пука заједничке војске, 3. ландштурмски пук, 38. јегерски батаљон и 75. марш – батаљон. Да се на фронту према Шумадиској дивизији I. позива налазе: 68. и 38. пук заједничке војске, и 1. и 12. ландштурма. Најјаче је груписање према Коњичкој дивизији, а код села Конатице“.
ОБр. 4092
(у 10.55 часова)
„Тимочка дивизија I. позива. Осим омањег пушкарања на фронту дивизије у току ноћи није се ништа десило. Моравска дивизија I. позива: Ноћ је прошла на миру. Предстраже и извиђачка одељења нису дошла у додир са противником. У току јучерашњег дана код заштитнице је погинуло 3, рањено 13, нестало 9. Коњичка дивизија: У току ноћи на целом фронту било је слабо пушкарање. Јутрос рано непријатељ је отворио јаку пешадиску ватру према к. 225, али је убрзо престала. Губитци: један погинуо, 3 рањена. Шумадиска дивизија I. позива: На целом фронту било је у току ноћи час јаче час слабије пушкарање. Губитци: погинуо 1, а рањено 6 војника. Ноћас у 22.30 часова десила се експлозија на Аранђеловачкој желез. станици, због тога, што су избеглице нехотице запалиле један џак згрудваног барута у једном вагону. У вагону је била и пешад. муниција мод. 99. год. Експлозија је силна. Неколико избеглица је погинуло. Муниција је неповређена“.
ОБр. 4105
(у 12 часова)
„Коњичка дивизија: У току дана омање пушкарање. Непријатељска артилерија повремено је дејствовала на ровове левог одсека. Губитци: 2 погинула, 8 рањених. Моравска дивизија I. позива: у долини код села Лукавице било је слабо пушкарање. На правцу Шушњар – Вис избиле су две непријатељске чете, од којих је једна у борби са 3. пешад. пуком, а друга се рокирала према фронту Дринске дивизије II. позива. Појава јачих непријатељских трупа није уочена. Тимочка дивизија I. позива: Око 8 и око 16 часова непријатељ је слабије дејствовао артилериском ватром на трупе левог одсека. Делови десног одсека јављају: да се непријатељ у јачини од 1 батаљона утврђује у с. Бурову, где је по исказу заробљеника 8. ландверски пук, а иза њега 1 пољска и 1 хаубичка батерија. Пред левим одсеком је 28. ландверски пук. Губитака није било. Шумадиска дивизија I. позива: На фронту десног одсека отварана је час слабија час јача ватра са обеју страна. По подне затишје. На средњем одсеку нема ничег новог. Према левом одсеку непријатељ је цео дан пребацивао преко Пештана на мосту код Лазаревца, војнике у групицама у правцу Медошевца и Зеоке. Спрам Бурова непријатељ је удешавао, да подигне мост преко Пештана, што му је спречавано. Рањено је 7 војника. Моравска дивизија I. позива: Накнадно: код левог одсека око 10 часова непријатељ је са једном четом протерао нашу мртву стражу на Чуци сз. од Виса (друга чука од Виса сз.). Упућена је једна чета, да непријатеља протера. За време приближавања те чете непријатељ се појачао једним батаљоном, те је наша чета такође појачана са још 2 чете, које су нападом непријатеља разбиле и Чуку заузеле. Губитци: погинуло 5 а рањено 25, заробљено 6 официра и 267 војника“.
Од команданта III. армије
ОБр. 3038
(у 3.20 часова)
„Дринска дивизија II. позива заузела је у подне свој положај Новаково брдо, и заноћила у овом распореду: Предстража са главном трупом на линији положаја на левој страни Црне реке, а предњим деловима на Виноградини. Армиска коњица главнином у долини Оњега – Бугарско брдо са једним ескадроном на Виноградини. На главном положају десни одсек држи 5. пук, а леви 6. пук. У општој резерви 4. пук на Трнавцу више позади левог одсека. Веза десно с Моравском дивизијом I. позива и лево с Комбинованом дивизијом I. позива одржава се. 1 брдска брзомет. батерија ушла је у састав Тимочке дивизије II. позива и пласирана на њен положај Забран. Око 16 часова непријатељ је напао центар и лево крило предстражног распореда ове дивизије. Према левом крилу непријатељ је, јачине 1 батаљона, покушао да одбаци наше прихватнице на западном крају Бугарског брда (линија прихватница налази се источно на 500 метара од Дудовице), но заустављен је нашом јаком пешадиском и артилериском ватром. Наређено је команданту предстраже, да покуша и одбаци непријатеља, који се зауставио на 200 метара од наших ровова. Ова акција има бити потпомогнута артилериском ватром и обједињена са контра нападом Комбиноване дивизије I. позива, у циљу поновног овлађивања Страже. У борби данас по подне један заробљени војник изјавио је, да припада 28. домобранском пуку, да је данас по подне цео пук (3 батаљона) прешао преко Љига и развио се за напад.
Комбинована дивизија I. позива. Данас по подне непријатељ је извиђао најпре патролама према левом одсеку дивизије (између Липовице и Брестова потока) па потом спустио ка Љигу једну чету. Патроле и ова чета отеране су натраг нашом пешадиском ватром. По подне према центру дивизије (између Липовице и потока) непријатељ се спустио са 3 чете на Љиг. Дочекан је јаком нашом пешад. ватром и бачен натраг. Две чете његове после овог отишле су низ Љиг левом обалом. Између 17 и 18 часова непријатељ се пребацивао на десну обалу Љига према Дудовици, за које је време на њега дејствовала наша артилерија. Око 18 часова предузео је напад од Дудовице у два правца: против Страже и Бугарског брда, са укупном јачином од 1 – 1 ½ батаљон. Око 18.30 часова непријатељ је заузео сам ћувик Страже, а лево су све наше трупе на својим местима. Предузете су мере, да се непријатељ још ноћас пребаци контра нападом понова на леву обалу Љига.
Тимочка дивизија II. позива. Око 13.30 часова непријатељ је се са Цветановачке косе упутио на напад, користећи се густом маглом, према Забрану са два пука (17 чета у борбеном реду са митраљезима), групишући се јаче према с. Моравци. Десно крило нападача ватром је заустављено на 4 – 500 метара од Љига, где се делимично укопава или одступа Цветановцу. Лево крило се под ватром у нереду повукло. На одсек поток Брестово напао је у први мах са 1 ½ батаљоном, а потом појачао је нападну колону са два батаљона. Десно крило заустављено је на обали Љига ватром мртвих стража, а лево је тренутно било успело, да пребаци око 20 људи преко Љига, али су и они враћени. Пушкарање се још продужава. Наши су губитци: погинуло 16, рањено 54 подофицира и редова. Непријатељски губитци су знатни“.
ОБр. 3064
(у 15.30 часова)
„У току прошле ноћи на целом фронту армије нарочито према Комбинованој дивизији и Дринској дивизији II. позива било је јаче борбе. Синоћ после 18 часова непријатељ је извршио један енергичан напад на Стражу, и успео да је заузме. У исто време јаче је нападао према Дудовици и Бугарском брду, али су напади били одбивени. Командант Комбиноване дивизије привео је ноћас резерву и извршио контра напад на Стражу. Јутрос у 7.15 час. Стража је понова заузета, и том приликом заробљено је око 290 војника са два официра. Чета и ескадрон
Дринске дивиз. II. позива, који су били на Виноградини, повукли су се данас под борбом. Исто тако потиснута је и чета на крајњем десном крилу предстражарског распореда. Непријатељ је данас пре подне јачим деловима нападао на фронт све три дивизије ове армије, али су ови напади одбивени. Командант Тимочке дивиз. II. позива веома снажно и успешно помаже својом артилеријом одбрану положаја Дринске дивизије I. позива. Овај командант јавља, да се непријатељска артилерија, која је била према фронту његове дивизије, у великом делу изгубила и више се не појављује“.
ОБр. 3069
(у 18.30 часова)
„По исказу два заробљена аустриска официра 62. пук заједничке војске, који је био према Дудовици и Стражи, повукао се је 25. ов. месеца по подне преко Латковића у правцу Стрмова. 26. овог месеца наређен је напад у 15.30 часова. 28. хонведски пук заменио је 52. пук заједничке војске. Јужно од 28. пука налази се 27. хонведски пук. 28. хонведски пук нападао је са два батаљона Стражу и Дудовицу, а са 1 батаљоном у правцу Чибутковице. 27. хонведски пук нападао је са 2 батаљона такође Стражу, 3. његов батаљон био је у резерви на левој обали Љига. Једна брдска батерија пласирана на коси с. Латковића потпомагала је напад. Јужно од 27. хонведског пука налази се 25. и 26. хонведски пук. Северно од 28. хонведског пука напада 8. корпус. По овоме судећи излази, да је дивизија из 13. корпуса (16., 52., 53. и 78. пукови заједничке војске) повучена са фронта ове армије, но не зна се у коме правцу“.
ОБр. 3074
(у 22.30 часова)
„Доставља извештај Комбиноване дивизије ОБр. 2230: „26. новембра око 19 часова непријатељ је заузео Стражу, пребацив се у току дана на десну обалу Љига код Дудовице, под заштитом јаке магле. Трупе наше на центру и на левом крилу дивизије остале су на својим положајима као и леви одсек десног крила, док је центар десног крила заломио и наслонио се на Закинац. Отпочета је припрема контра напада, добро организованог, који је отпочет 27. новембра у 6.30 часова. Непријатељ на Стражи обасут је нашом јаком артилериском ватром, потом је извршен удар резервом десног крила, ојачаном са једним батаљоном из опште резерве. У 7.15 часова наше трупе заузеше Стражу, са великим губитцима по непријатеља, код кога су неке чете потпуно уништене. Непријатељ је гоњен ка Љигу и тучен бочном артилериском ватром тако силно, да је долина Љига посејана лешевима. Због дејства наше артилерије и на мостове, и сами рањеници нису се могли пребацити натраг, већ су обарани у Љиг. Непријатељ је предузео данас напад и на центар ове дивизије, али је ватром дочекан и бачен натраг а потом гоњен двема четама ка мосту на ушћу реке Кацапе. Ове две чете помагале су десно крило дејством у бок непријатеља према Стражи. Настала је огорчена борба на западној падини Страже. Непријатељ је заробљаван, гоњен и тучен јаком артилериском ватром. У колико је стигао и могао рокирао се ка своме левом крилу – ка Дудовичким кућама. Код непријатеља је забуна: неки делови одступају, неки су полазили понова на напад са митраљезима, неки су лутали дуж Љига. Примећено је и то, да непријатељ са неколико чета прелази са леве на десну обалу Љига према ушћу Оњега. Борба је трајала цео дан, мрак ју је прекинуо, тако да су центар и лево крило дивизије остали на својим јучерањим положајима; десно крило држи Стражу и у лево своје јучерање положаје без предстражних делова до Љига на ушћу Оњега, јер су се јачи непријатељски делови прикупљали на десној обали Оњега код Дудовице, и што на Бугарском брду вечерас нема наших трупа. По прикупљеним податцима од заробљеника на Стражу је нападао 27. и 1 – 2 батаљона 28. домобранског пука, а десно од 27. пука према центру дивизије 25. домобрански пук, који није успео да цео пређе Љиг, већ је бачен натраг. 26. пук имао је да напада десно од 25. пука. По исказу заробљеника: чете 42. дивизије имају по 200 војника, 36. дивизија је лево од 42. а 52. њен пук отишао је одавде са 40 % губитака после напада на Стражу и нашег контра напада 21. овог месеца. Непријатељ је претрпео огромне губитке. Не рачунајући рањенике, до сад има заробљених: 3 официра и 589 војника. На Стражи и њеним падинама има погинулих и рањених на 5 – 600. Уопште се може рећи, да су 52., 27. и 28. пук 26. и 27. овог месеца бар преполовљени. По забелешци код једног официра Аустријанци су се надали, да ће битка бити код Аранђеловца“.
ОБр. 3074
(у 23 часа)
„Непријатељ је покушавао напад на фронт Тимочке дивизије II. позива, али је одбивен са знатним губитцима. Ова дивизија је снажно својом артилериском ватром помагала Дринску дивизију I. позива у одбрани њених положаја. Дринска дивизија II. позива повукла је своје предстраже са Барзиловачке косе на главни положај. Један њен батаљон у току борбе на предстражарском положају имао је прилично губитака. 13. пеш. пук ушао је у састав своје дивизије“.
Од команданта I. армије
ОБр. 3138
(у 10.20 часова)
„Оперативно одељење армије биће премештено данас у 13 часова у с. Врнчане у механу на путу код Виноградине. Остала одељења остају у Г. Милановцу“.
ОБр. 3144
(у 12.35 часова)
„Чиним и чинићу све што се може, до граница могућности да се положаји нарочито Дринске дивизије I. позива одрже, нападан већ два дана скоро на целом фронту са надмоћнијом снагом. Чини ми се, да би остале армије офанзивним покретима, ма и делимичним, учиниле и себи и мени, па дакле и општој ствари веће услуге, ово у толико пре, у колико се с правом полаже на важност Гукошких положаја. Има малог успеха код Моравске дивизије II. позива, куда упућујем један део трупа са Сувобора. Код Дринске дивизије је још јака борба на Мајдану. Чинићу све што могу“.
ОБр. 3160
(у 12 часова)
„Дринска дивизија I. позива: целог дана непријатељ обасипа најјачом артилериском, пешадиском и митраљеском ватром положај Главицу, и на исти је предузимао три јуриша. Пошто је и 3. јуриш одбивен, наше су трупе извршиле испад с покретом ка непријатељу, који у нереду одступа. Моравска дивизија II. позива: непријатељ је са успехом тучен артилериском ватром ове дивизије за време његовог напада на Дринску дивизију I. позива. Кад је одбивен трећи непријатељски јуриш на фронт Дринске дивизије I. позива упућени су и делови Моравске дивизије II. позива у правцу непријатељског одступања. Дунавска дивизија I. позива: непријатељ је јако нападао фронт ове дивизије, али је дивизија задржала своје положаје: Добро поље – Рајац. Дунавска дивизија II. поз.: Према нашим трупама на Подовима непријатељ није показивао јачу активност. На Бабину главу непријатељски напад је био знатно јачи, али је напад одбивен и положај одржан. Остале делове фронта ове дивизије непријатељ није нападао. Армија је данас све своје положаје одржала. Наши и непријатељски губитци су велики“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1717
(у 10 часова)
„Трупе код Зеленог брега у току јучерашњег дана водиле су цео дан борбу око преотимања положаја Ридови и Кошаришта. Покушај 12. пука II. позива да отме Биљег, који је бранио један наш батаљон III. позива, није успео, јер је нападнут јачом снагом. Трупе на овом одсеку заноћиле су на Малој Зајчици к. 703 и к. 764; 12. пук II. позива око Јежевице на Великој Зајчици и Зеленом брегу. Јачина непријатеља, који је нападао на овоме одсеку, била је 6 батаљона са неколико топова. Командант тога одсека јавља, да се у току целог дана водила борба око Подова (к. 758), и да је одатле непријатељ почео дејствовати. Јужно од овога места против коте 709 и 656, по исказу мештана, једна непријатељска колона креће се правцем Дружетића – Прањани. Заштитница трупа, по кратко добивеном извештају, је код Косјерића. У току целог дана водила се борба са непријатељским колонама, које су раније наступале од Ражане, Радановаца и Таора“.
ОБр. 1723
(у 12.50 часова)
„Трупе са Кадињаче – Јелове горе, пошто су се ноћу 25./26. новембра повукле из додира са непријатељем, постепено се повлаче, и сад су у току поседања положаја на десној обали Моравице, остављајући предње делове западно од Пожеге ради одржавања додира са непријатељем. Трупе са Црнокоса још се нису све потпуно прикупиле на одсеку Зелен брег – Душковци и на левој обали Скрапежа. Ради одбране улаза у клисуру у току целог дана вођена је борба са непријатељем на одсеку Велике и Мале Зајчице и Зеленог брега. Непријатељ је овладао Мандића брдом. Групише своју снагу око Мандића брда и Јежевице. Примећен је покрет једне непријатељске колоне, јачине до 1 пука са Малог Маљена ка Тометином пољу“.
ОБр. 1726
(у 24 часа)
„Командант Шумадиске дивизије II. позива јавља: да 12. пук после бораба на Маљену располаже сад са свега 399 људи – пушака; а два батаљона 4. пука III. позива имају сад 78 пушака. 12. пук изгубио је 3 митраљеза, 5 официра је погинуло, 5 рањено а 10 нестало. Исцрпљеност трупа достигла је крајност. Заступник команданта 12. пука тражи бар 5 дана одмора. Део одреда ппуковника Филиповића, његова лева колона јачине 6 чета, при нападу на Стражару имао је знатних губитака. Јачина је сведена од 6 на 5 чета. Све трупе са Црнокоса још нису прикупљене, због чега још није поседнут на левој обали Добринске реке односно Скрапежа положај за одбрану улаза у теснац, који задатак припада допунском батаљону (2.), који је образовао заштиту трупа, а које још нису пристигле. На левом крилу од ушћа Ђетиње па до Ошљевца (к. 648) налазе се свега: 2 кадровска пука и 3 батаљона III. позива. С обзиром на ово нападање непријатеља на фронт Зелени брег – Зајчица и покрет непријатељских колона од Малог Маљена ка Тометином пољу, никакве резерве нема јер се не располаже за сад снагом за одбрану поседнутих положаја у циљу заштите пролаза за Чачак и ради успешног и активног дејства у циљу ометања намераваног непријатељског обухвата на лево крило I. армије. Кад се све трупе прикупе и ситуација на правцу за Пожегу разјасни, створиће се извесна мала резерва, која неће бити довољна за решење намењеног задатка“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 1758
(у 8 часова)
„Синоћ у 19.30 часова непријатељски делови, који су били на десној обали Саве и Колубаре, на простору од гвозденог моста (друм Обреновац – Београд) пребачени су на леву обалу Саве и Колубаре и наши осигуравајући делови заузели су понова речну обалу. Око поноћи непријатељски делови са десне обале Колубаре покушали су напад на положаје, којег је помагао јаком пушчаном и митраљеском ватром и испадом јутрос у зору, и ови непријатељски делови нападом су пребачени на леву обалу Колубаре, којом је приликом заробљено 30 непријатељских војника. Десна обала Саве и Колубаре закључно до Старог села очишћена је од непријатеља, само извесни делови непријатељски држе се још на десној обали Колубаре на простору северно и јужно од Дражевачке воденице“.
ОБр. 1770
(у 22 часа)
„Према десном одсеку између р. Саве и р. Марице непријатељ се утврђује на левој обали Колубаре, од ушћа па узводно до вашаришта код Обреновца, негде на 200 негде на 500 метара далеко од обале. На самој обали Колубаре виде се мања одељења. Из шуме са леве обале Саве данас дејствују само 2 топа, а јуче је дејствовало 6 топова. Запажена је данас слабија активност код непријатеља, слабије артилериско и пешад. ватрено дејство. У току данашњег дана заробљено је на овоме одсеку: 1 поднаредник, 2 каплара и 44 редова. Према левом одсеку, између р. Марице и Врбовнице у 6.30, 10 и 16.30 часова непријатељ је покушао испад одељењима јачине од 1 вода до 2 чете, али је увек снажном артилериском и пешадиском ватром био одбивен са великим губитцима. Наши губитци су: погинуло 11, рањено 49“.
Од команданта Браничевског одреда
ОБр. 1698
(у 19.15 час.)
„Код Старе Паланке и више Базјаша непријатељ копа ровове. Од 15.45 – 18.30 часова чује се лупа и осећа интензиван рад у рукавцу позади острва код Смедерева, где се виде 2 лађе са 4 шлепа. Иста лупа чује се и према Куличу“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 654
(у 18.30 час.)
„Које ће трупе бити десно, ако дође до повлачења трупа на линију: Космај – Варовница? Одговорено је са ОБр. 7279, да Браничевски одред остаје, где је, док се ситуација не измени и не изазове промену, о чему ће се доставити извештај“.
ОБр. 655
(у 21 час)
„Непријатељ пушчаном ватром тукао је Хују, пут Вишњица – Београд и Градине. Од села Борче непријатељ је дејствовао артилериском ватром на положај на В. Врачару. Са Бежаниске косе артилериском ватром непријатељ је дејствовао на аду Циганлију. Жртава немамо. Према Панчеву наши делови са Чакљанца протерали су непријатељске делове са острва Стефанца и њега заузели“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 326
(у 21.30 час.)
„Непријатељ је цео дан нападао на положај: Вихра – Врановина – Варда, али су напади одбивени, и одступио је из с. Репушевића. У овом нападу непријатељ је имао 6 топова, 4 митраљеза и око 3 батаљона пешадије. Губитци непријатељеви у четвородневној борби цене се на 600 мртвих и рањених. На осталим фронтовима није се десило ништа значајније. Према одобрењу Врховне команде од 19. ов. месеца ОБр. 6732 одвојено је из досадашњег састава трупа Санџачке војске и Дринског одреда свега 10 батаљона са 4 митраљеза, 3 брдска и 4 пољска топа, јачине свега до 6.000 људи и под командом дивизијара Митра Мартиновића данас је кренуто из Чајнича преко Пљеваља за Никшић ради ојачања Херцеговачког одреда на фронту према Кривошијама, Требињу, Билећу и Гацко. Остатак досадањег Дринског одреда придат је Санџачкој војсци, која је јака свега око 15.000 људи са 16 митраљеза, 14 брдских и 19 пољских топова. Санџачка војска под командом сердара Јанка Вукотића остаје на досадањим својим положајима, а Дрински одред на положајима на Дрини.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 7213
Команданту Ужичке војске – Марковица
„С обзиром на садању ситуацију и на изражену тежњу код непријатеља, да јаком снагом обухвати лево крило I. армије, које је сад на Бабиној глави (к. 890) југозападно од Сувобора, са истуреним једним слабим делом на Подовима (к. 758); као и с обзиром на ту околност, што се непријатељ који је сад према Ужичкој војсци групише главном снагом ка Субјелу, на правцу, који преко Гојне Горе води ка Чачку, односно Г. Милановцу, наслањајући се тиме јаче на своје трупе северно, потребно је, да командант Ужичке војске групише целу Шумадиску дивизију II. позива на Зеленом брегу (Задужбине) и код с. Душковаца, а с осталим делом снаге постепено да се повлачи и затвори Овчарско – Кабларску клисуру и обезбеђује правац ка Чачку у смислу раније дате директиве. Задатак је Шумадиске дивизије II. позива, да обезбеђује правац ка Чачку, одржава везу са I. армијом, и да нарочито за овај случај, поред задржавања непријатеља с фронта својим енергичним и активним дејством, загрози боку и позадини непријатеља који обухвата лево крило I. армије и осујети намеравани обухват. Ово има да послужи као допуна раније издате директиве ОБр. 6475“.
Наређење ОБр. 7216
Команданту I. армије – Бољковци
„У вези извештаја те армије ОБр. 3117 с обзиром на ситуацију код све три армије, потребно је, да Дринска дивизија I. и Моравска дивизија II. позива задрже, а по могућству и поврате своје досадање положаје. У противном губитак досадањих положаја проузроковао би повлачење III. армије на позадњу линију, а ово би пак утицало и на држање II. армије, те би се тиме пореметио и цео систем одбране. Настаните свима силама да се садањи положаји Дринске дивизије I. и Моравске дивизије II. позива одрже. У крајњем случају, ако би се неминовно морало повлачити уназад, онда о томе благовремено известите III. армију и суседну Тимочку дивизију II. позива“.
Наређење ОБр. 7217
Команданту III. армије – Белановица
„Наређено је команданту I. армије, да Дринска дивизија I. и Моравска дивизија II. позива пошто пото одрже садање своје положаје. У крајњем случају, ако се овај положај мора напустити, наређено је I. армији, да на време извести о томе III. армију. Веза ОБр. 3036“.