29. новембар, Операције Ужичке војске, Обреновачког одреда и Одбране Београда

Операције Ужичке војске

На одсеку Зелени брег – Зајчица, према коме је у току 28. новембра предузет контра напад, борба је трајала у току целе ноћи са наизменичним контра нападима, како са наше, тако и са непријатељске стране. Са наше стране учествовала су 3 батаљона и брдска брзометна батерија, чија су 2 топа целе ноћи дејствовала са Зеленог брега на В. Зајчицу. 29. новембра око 4 часа продужен је контра напад, при коме су наше трупе бомбама нанеле непријатељу осетне губитке и дошле местимично до на 30 м. од непријатељских стрељачких заклона. Непријатељски положај био је обухваћен како са фронта, тако и са левог и десног бока и В. Зајчица посигурно би пала у наше руке. Али, при овом контра нападу: 2 команданта батаљона и 4 командира беху избачена из строја; погинуло је подофицира и редова 70 а рањено 339, нестало 91, укупно подофицира и војника 500, тако да је снага на овом одсеку умањена са једним батаљоном. Од заробљеника сазнало се, да ка фронту Шумадиске дивизије наступају: 1., 5., 13. и 14. брдска бригада, ка Ужичкој бригади од Ужица наступа 4. брдска бригада. И поред ових жртава и очигледног успеха, који би без сумње био од утицаја и на суседне непријатељске трупе, трупе Ужичке војске морале су се даље повлачити. Ноћу 28./29. новембра командант I. армије са ОБр. 3193 извештава: „Поводом данас створене ситуације, I. армија почеће 29. новембра у 4 часа повлачење на линију својих нових положаја: к. 594 – Трипавац – Мрамор (475) – Главица (530) – Семедраж с тим, да заштитнице остану на садашњем положају све док не буду принуђене на повлачење“. Из овог се види, да је командант I. армије био намеран, да се повуче за одбрану на положаје западно од Г. Милановца, наслањајући своје лево крило на Рујан. Директивом Врховне команде ОБр. 7362 наређено је, да се I. армија, принуђена на повлачење са одбранбене линије Проструга – Рајац – Сувобор, задржи на одбранбеној линији: Липа (к. 594) – Мрамор (к. 475) – Главица (к. 530) – Столица (к. 544) – Дреновачки кик – Галич – Васкова главица. Но како повлачење I. армије онемогућава и положај Ужичке војске, то је истом директивом Врховне команде наређено, да се и трупе Ужичке војске повуку у правцу ка Чачку на положај Кита (к. 632) са задатком да штите и бране правац ка Чачку, обезбеђујући леви бок и позадину I. армије и одржавају везу са њоме. Део снаге који брани улаз у Овчарско – Кабларску клисуру, поглавито ка Чачку, да се повлачи на Марковачке положаје, а потребним делом снаге да затвори и клисуру. Према овој директиви 29. новембра у 3 часа под ОБр. 1741 послата су за повлачења трупа Ужичке војске ова наређења:

Команданту Шумадиске дивизије II. позива

1. Да са свима трупама Шумадиске дивизије и Лимским одредом предузме одмах повлачење трупа на нову одбранбену линију почев од десне обале реке Чемернице: Велетова коса (к. 504) – Поглед (к. 542) – Кита (к. 632) – Дрно брдо – Вјетрина – Почепиња – Морава.
2. Да са јачим одредом поседне Ружин гроб (к. 591) за јачу везу са левим крилом I. армије на Васковој главици.
3. Да тежиште груписања снаге буде према десном крилу и на правцима: Прањани – Чачак и Г. Добриња – Чачак.
4. Да се Ћуверак, Главај и В. Поље поседну као предње тачке. Јужно од Почепиње да се поседне за одбрану друм и мостови и клисуре.
5. Да извлачење трупа почне одмах под јаком заштитом, које ће се потом постепено повлачити.
6. Да телеграфско одељење успостави везу Кита – Рујак – ушће Каменице до постојеће телеграфске линије Пожега – Чачак. За трупе левог одсека да се прегледа и поправи линија Каменова глава – путом долином Ваганци потока до манастира Благовештења, до постојеће линије Пожега – Чачак.
Команданту Ужичке бригаде

Због повлачења I. армије, Шумадиска дивизија и Лимски одред повућиће се на линију: Поглед – Кита – Дрно брдо – Вјетрина – Морава. Главна одбранбена линија трупа Ужичке бригаде биће на десној обали Мораве: Сјекира – Гај – Руја – Горица – Марковица – Тавница – Кулашевац (587) са једним делом око села Рогаче ради затварања правца Гуча – Чачак. Хаубичка и пољска батерија да се крену одмах, а остале трупе да се повлаче постепено и непримећено од непријатеља. Предњи делови да се задрже на десној обали Моравице поред пута ради одржавања додира са непријатељем. Груписање снага је на Рују, Тавници и Кулашевцу.
Под ОБр. 1744 извештен је командант I. армије, о груписању трупа ове војске и да ће се ради везе са левим крилом I. армије упутити на Ружин гроб један батаљон. У исто време под ОБр. 3194 добивен је извештај од I. армије о промени положаја, које ће трупе те армије заузети према наређењу Врховне команде, а не положаје, за које је јавила под ОБр. 3193. Према издатој диспозицији, командант Шумадиске дивизије II. позива учинио је овакав распоред трупа:
1. Десни одсек: (од реке Чемернице до реке Каменице) 10. и 12. пук са допунским батаљоном 11. пука, 6 брдских и 2 пољска брзометна топа. Два допунска батаљона 10. и 12. пука као резерва позади В. Врха.
2. Средњи одсек: Дрно брдо – Каменова глава до Вјетрине: 11. пук II. позива, батаљон 10. пука III. позива, 5 брдских и 2 пољска брзометна топа.
3. Леви одсек: Вјетрина – Почепина – Морава: 2. прек. пук III. позива, Ибарски батаљон, 2 батаљона 15. прек. пука III. позива и 1 брдска Дебанжова батерија.
4. За везу са левим крилом I. армије на Ружином гробу, 1 чета са коњичким дивизионом. Трупе са Зеленог брега и Зајчице, које су имале да поседну десни одсек, отпочеле су повлачење око 8 час. Батаљони, који су били у нападу на В. Зајчици, оставили су своје заштитнице поред заштитнице, коју је имао да образује допунски батаљон 11. пука на Гојној Гори и повукли се преко Зеленог брега на Гојну Гору (к. 723), где су се прикупили и отпочели даље повлачење преко Оштрице и реке Каменице на положај: Кита – Поглед. Главнина се повлачила без узнемиравања од непријатеља, а заштитнице су се повлачиле под борбом, постепено и са прихватом.
Трупе Ужичке бригаде, према наређењу команданта ове бригаде, имале су да заузму овакав распоред: 1. Десни одсек: од Сјекире до изворног дела потока Заједнице, поседа 4. кадров. пук, са груписањем на Рују и Главици, а са једном четом на Сјекири и једним водом на Дљину. На Рују су 2 пољска брзометна топа. Хаубичка батерија је између Руја и Горице; 6 пољских Дебанжових топова је на Главичорку. 2. Леви одсек: од изворног потока реке Заједнице до Рогаче, поседа 4. пук III. позива (3 батаљона) и то са 2 батаљона одсек Тавница – Кулашевац са 4 брдска Дебанжова топа, а са 1 батаљоном Рогачу. 3. Резерва: 1 батаљон код изворног дела реке Заједнице. Слабији делови, ради добијања додира са непријатељем, остављени су дуж Моравице. Према овоме одсеку, у току 29. новембра непријатељски делови дошли су до моста на Скрапежу пред Пожегом и дочекани су нашим деловима код моста, где се отворила јача борба и том су приликом рањена наша 2 војника. Из саслушања заробљеника сазнало се, да на овом правцу наступа 4. бригада јачине 5 батаљона, 8 топова и 10 митраљеза.
Армиска резерва: 12. кадровски пук са брдском Круповом батеријом, задржана је на положају код Паковраћа, с тим, да 1 чету упути код Бање ради одбране пута, који води клисуром и мостова на Морави.
Пошто је расмотрен распоред, који је учинио командант Шумадиске дивизије II. позива, то је под ОБр. 1753 наређено:
1. Да се Шумадиска дивизија II. позива са целом својом снагом сасреди на одсеку између реке Чемернице и Каменице са што јачом резервом на простору: Стражара – В. Врх.
2. Да се за везу са левим крилом I. армије упути на Ружин гроб 1 батаљон.
3. Да се коњички дивизион повуче у с. Пријевор ради извиђања долине Мораве и одржавања везе између појединих група.
4. Да се положаји одмах и што јаче утврде.
5. Да се Лимски одред групише ради одбране правца: Добриња – Чачак, а на простору између Каменице и реке Мораве, са тежиштем на одсеку В. Поље – Камена глава – Дрно брдо, поседајући потребном снагом и одсек: Вјетрина – Почепиња – Кијевчица, ради затварања клисуре.
6. Поједини одсеци имају да се активно бране, ради чега створити јаче резерве.
Команданту Ужичке бригаде наређено је: Да се делови дуж Мораве, ради одржавања додира са непријатељем, не повлаче док не буду притиснути јачом снагом. За сад, у прво време и док непријатељ не изјасни своју намеру, треба имати јачу резерву. У прво време код Рогаче довољна је само једна чета. Шупљу стену треба посести са једном четом, од које је један вод на Дљину.
Командант Ибарске дивизиске области са ОБр. 942 известио је, да су: црногорска Лимска дивизија и наш Лимски одред на линији: Вихра – Варда – Тавнице. Да би се ове трупе обезбедиле правцима Ужице – Прибој и Ужице – Кокин брод – Нова Варош, и да би се непријатељ принудио на развлачење својих трупа, као и ради безбедности свог десног бока, команданту је учињена представка, да поменутим правцима снагом 1 – 2 батаљона учини диверзију ка фронту Ужице – Пожега, или, ако овом снагом не располаже, онда да извиђа јачим одељењима преко Чајетине и Кокиног брода ка Ужицу и од Сјенице ка Ивањици и Ариљу.

Операције Обреновачког одреда

У 7.30 час. послат је Врховној команди и суседима јутарњи извештај ОБр. 1799, а који је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнет. Због јучерашњег кретања и борбе, трупе левог одсека јако су измешане, немају одмора и отежано је снабдевање; наређено је, да се свима силама настане, да се ред код јединица поврати. Распоредом трупа мора се огарантовати посед к. 225 као најважније тачке положаја, против које непријатељ управља сва своја дејства. У 10.40 час. примљен је рапорт команданта левог одсека, којим моли, да се рад батерија на његовом одсеку обједини, одређивањем једног команданта артилерије. Ово је тражено од Врховне команде. Команданту Коњичке дивизије јављено је, да није поседнут фронт положаја на дужини 800 м. у продужењу к. 225 и тражено, да поседне простор од раскрснице путова за 600 м. јужно од к. 225. У 15.10 час. послат је телеграм Врховној команди ОБр. 1841, а који је ниже у ситуацији за овај дан изнет. У 18 часова примљен је рапорт команданта десног одсека, којим тражи због замора пука, да му се пошаље одморнији пук којим би свој 7. пук II. позива сменио. Извештава, да се и поред свих покушаја непријатељ није могао очистити са десне обале Колубаре, већ се напротив све више шири, па постоји опасност да једног дана читавим батаљонима у једном налету не заузме Баћевицу или Ивојевац. Одговорено му је, да нема могућности да му се пошаљу појачања, а да ће му се послати, чим се трупе на левом одсеку групишу. У 18.30 час. тражен је од Коњичке дивизије батаљон 19. кадров. пука и Јадарски четнички одред, који је требао још за напад 28. тек. мес. упутити. У 19 час. преко телефона сазнало се, да је наређено II. армији повлачење. Упитан командант армије, доставио је своју заповест за повлачење, по којој повлачење II. армије почиње у 20 час. Одмах је телефоном о овоме извештена Врховна команда, на шта је пуковник Живко Павловић одговорио, да се мора и Обреновачки одред повлачити и да ће добити наређење. На основу овога авизирано је командантима одсека повлачење и напоменуто, да ће се главнина десног одсека кренути око 3 часа, а левог око 4 часа. Наређено је да се сви возови и артилерија повлаче одмах. Напоменуто је, да се спреми рушење гвозденог Колубарског моста. Командирима делова колонске коморе одмах је авизиран покрет, а затим телефоном саопштен циљ марша, како је у заповести изложено. У 23 часа примљена је из Врховне команде шифрована депеша ОБр. 7377, а која је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнета.
У 23.30 час. саопштена је командантима одсека телефоном заповест за повлачење ОБр. 1820, којима је после послата и писмено по ордонансима, а која је гласила: „На основу наређења Врховне команде ОБр. 7377 од данас, Обреновачки одред евакуисаће своје садање положаје и поставити се за упорну одбрану северно од с. Сибнице, од кога ће тренутка бита под командом Одбране Београда. За извршење наређујем:
1. Профијантска колона и 2. степен мунициских колона са 1. Дунавском пољском болницом II. позива маршују одмах правцем: Мељак – Баћевац – мех. Барајевска па даље друмом на Сибницу, а одавде преко Дрлупе и Иванче на Милатовачку механу, где ће се поставити и остати до даљег наређења.
2. Трупне коморе свих јединица маршују одмах правцем: Вранић – Баћевац – мех. Барајевска друмом преко Бељине и Слатине на Сибницу па преко с. Дрлупе у с. Иванчу, где ће остати до даљег наређења.
3. 1. степен мунициских возова маршује одмах истим правцем куда и трупне коморе и остаје у с. Иванчи.
4. Артилерија: Десног одсека: маршује одмах правцем: Мељак – Баћевац – Божидаревац – друмом за Сибницу, где ће добити заповест за пласирање на положају. Левог одсека: маршује одмах правцем: Вранић – Божидаревац – одатле на друм па преко Бељине и Слатине на Сибницу, где ће добити заповест за пласирање на положају. Команданти одсека одредиће сваки по 1 батаљон, који ће помагати извлачење артилерије до новог положаја.
5. Трупе десног одсека образују десну колону. Командант пуковник Лешјанин. Десна колона маршује правцем: Вранић – Божидаревац – Бељина – Слатина – Сибница, где ће добити заповест за поседање положаја. Трупе левог одсека образују леву колону под командом потпуковника Миленка Недића. Лева колона маршује правцем: Шиљаковац – Борак – Бељина – Слатина – Сибница, где ће добити заповест за поседање положаја.
6. За обезбеђење овог марша, колоне ће образовати свака за себе јаку заштитницу.
7. Час поласка главнина: десне колоне: у 3 часа 30. тек. мес. Леве колоне: у 4 часа 30. тек. мес. Час поласка заштитница: Десне колоне у 4 часа 30. тек. мес. Леве колоне у 5 час. 30. тек. мес. Заштитнице обеју колона одржаваће узајамну везу са трупама Одбране Београда, које се повлаче у правцу на Сопот, а леве колоне са Коњичком дивизијом која се повлачи у правцу Сибнице. За овај циљ придати заштитницама ордонансе коњанике.
8. Коњички ескадрон одржаваће везу између обеју колона.
9. Главнине колона морају подешавати своје кретање према кретању своје артилерије тако, да ова буде увек потпуно обезбеђена.
10. Магацин хране и муниције биће у Младеновцу, где ће се снабдевати колонски возови.
11. Ја ћу се кретати правцем: Вранић – Божидаревац – Бељина – Сибница.
12. Безусловно покупити сав телефонски материјал и скинути линије. Кад ће се скидати телефонске станице команданата одсека, јавиће се из одредског штаба. Командант десног одсека наредиће, да се мост на Колубари разруши, пошто се заштитнице буду скинуле са положаја. Сена у току ноћи не палити“.
У току ове ноћи одред је био у распореду како се и затекао, спремајући се да изврши одређени ноћни, а затим и дневни марш ка Сибничким положајима.

Операције Одбране Београда

О стању на фронту код Београда доставио сам Врховној команди, Г. Министру војном и суседним командама извештај ОБр. 665, а који је ниже у ситуацији за овај дан у целости изнет. Данас је непријатељ у току целог дана пешадиском ватром тукао Хују, Вишњицу и Градине без успеха. На аду Циганлију избацио је свега неколико артилериских метака без резултата. Под Пов. ЕБр. 342 доставила ми је Врховна команда ово: „На случај потребе рејону ваше војске и Обреновачког одреда припадају ове снабдевајуће војне станице: Младеновац, Белосавци, Наталинци, Рача, Свилајнац и Параћин. Саопштите ово команданту Обреновачког одреда“. Под ОБр. 671 од данас упутио сам команданту 7. пуковске окружне команде – Раља ово: „Сву муницију у Раљском магацину евакуишите одмах у Паланку, где да остане и даље утоварена у вагонима. Претходно попуните мунициско одељење, које је сад у Раљи. Ноћас ће имати да прође један воз око 3 часа јутра из Београда за Раљу и даље. Штаб пука евакуишите истим возом онамо где вам буде наредио командант Дунавске дивизиске области“. Под ОБр. 672 од данас наређено је командиру профијантског одељења команде Одбране Београда – Младеновац, да са одељењем одмаршује у Паланку и тамо остане до даљег наређења. Депешом ОБр. 7378 Врховна команда доставила ми је ово: „II. армија повлачи се ноћас на нову одбранбену линију: Венчане – Медведњак – Ваган – Лелечке баре а Обреновачки одред на Сибнички положај. Повуците се по директиви ОБр. 7122 на линију: Варовница – Кошутица – Космај. Браничевски одред остаје још на својим положајима“.
Саобразно предњем наређењу издао сам ову заповест: „Непријатељ главном снагом оперише од Ваљева и Ужица у правцу Г. Милановца и Чачка. Наше трупе успешно задржавају непријатеља на овим правцима, држећи непријатеља још далеко од Чачка, Г. Милановца и Лазаревца. Од Обреновца и Лисопоља непријатељ наступа слабијом снагом на наш фронт река Турија – Сава, који брани Обреновачки одред и због бројне надмоћности успео је да Обреновачки одред потисне. Обреновачки одред повлачи се на линију: Барајево – Сибница штитећи наш бок и позадину. Трупе ове команде повућиће се на линију: Космај – Кошутица – Варовница ради упорне одбране. Према овоме наређујем, да се повлачење трупа ове команде изврши на овај начин:
1. Профијант. колона ове команде одмаршоваће из Младеновца у Паланку.
2. 1. одељење мунициске колоне Дунавске дивизије I. позива из Пиносаве и остатак V. одељења мунициске колоне из Раље одмаршоваће у Младеновац.
3. Референт артилерије наредиће да се сва заостала муниција у Раљском магацину евакуише у Паланку, где да остане утоварена у вагонима.
4. Коњички дивизион одмаршоваће друмом Београд – Младеновац. Од Поповића преко с. Сенаје и Шепшина избити на линију: Штитар – с. Друговац – Луњевац са задатком да штити бок и позадину наших трупа од правца Гроцка – Смедерево. Са трупама Браничевског одреда ухватити везу.
5. Трупе Остружничког одсека повућиће се правцем Сремчица – Девојачки гроб – Петров гроб – с. Парцани – друм код Раље, осигуравајући свој бок у правцу ка реци Сави. Ако би правац Сремчица – Девојачки гроб – Петров гроб био угрожен, онда од Сремчице пребацити се преко Орловца – Пиносаве на друм Београд – Раља. Од Раље 3. батаљон 7. пука III. позива продужиће марш преко Поповића – к. 318 – к. 309 – Мајдан на Варовницу, где ће ући у састав свога пука. 1. чета 1. прек. батаљона 10. пука III. позива и 3. чета 1. прек. батаљона 12. пука III. позива са брзометним топом 3. пољске батерије, са хаубичким топом, Дебанжовим топовима 1. позициске батерије и митраљеским одељењем продужиће марш од Раље преко Ропочева – Сопота – Неменикућа до Кошутице, где ће сваки ући у састав своје јединице.
6. Трупе Топчидерског одсека повућиће се преко Бањичког поља, па на друм Београд – Раља, образујући заштитницу трупа ове команде. У правцу од р. Саве осигурати се јаком побочницом. По доласку код Раље 3. и 4. батаљон 11. пука III. позива; 2 чете 3. батаљона 7. пука I. позива, комитски одред, митраљеско одељење, 7. брзометна хаубичка батерија, 3. пољска брзометна батерија, 1. Дунавска Дебанжова позициска батерија и рефлекторско одељење продужиће марш преко Ропочева – Сопота – Неменикућа за Кошутицу где улазе у састав Космајског одсека. Градска батерија продужиће марш за Младеновац, где ће остати до даљег мог наређења.
7. Трупе Градског одсека повућиће се правцем – друмом Београд – Раља – Младеновац. Овај одсек да отпочне први повлачење. Брзометни топ и хаубицу одмах упутити у састав својих батерија. По доласку у Раљу 2 чете 15. пука III. позива, које су сад у саставу тог одсека, 1. и 2. чета станичног батаљона 7. пука III. позива, одмаршоваће друмом за Младеновац код с. М. Врбице, где ће ући у састав 15. пука III. позива. 2 чете 1. прек. батаљона 10. пука III. позива са митраљеским одељењем од Раље одмаршоваће преко Ропочева – Сопота – Рогачког брда – мех. Тресије – за Кошутицу, где ће ући у састав 11. пука III. позива.
8. Трупе Велико – Селског одсека повућиће се преко Калуђерице – Лештана – Врчина. Од Врчина 2. батаљон 7. пука III. позива, допунски батаљон 7. пука I. позива, митраљеско одељење, 4. хаубичка батерија мод. 97. год. и 1 брзометни пољски топ 6. батерије, продужиће марш преко М. Иванче – Поповића па на к. 318 – Умка – Мајдан – Варовница, где улазе у састав Варовничког одсека. 1. батаљон 11. пука III. позива и 2. Дунавска Дебанжова позициска батерија продужиће марш друмом преко мех. Трешња – Раља – Ђуринци до железничке станице Влашко поље, одавде преко с. Амерића за Кошутицу где улазе у састав Космајског одсека. Рефлекторско одељење са овога одсека одмаршоваће из Врчина друмом преко Раље за Младеновац, где ће остати до даљег мог наређења.
9. Трупе Грочанског одсека извршиће повлачење на овај начин: Штаб 7. пука III. позива са 1. и 4. батаљоном 7. пука III. позива, 1. Шумадиском позициском Дебанжовом батеријом, 1 брзометним пољским топом 6. батерије, 1 хаубицом мод. 97. год., 1 рефлекторским одељењем и 1 митраљеским одељењем, повућиће се правцем: Гроцка – Пударци – Дубона – на Варовницу, где ће се образовати Варовнички одсек, који се простире од р. Луга преко с. Влашка до с. Дубоне. 2. батаљон 11. пука III. позива одступиће правцем Заклопача – Крајкова бара – М. Иванча – Поповић – Ропочево – Сопот – Рогачко брдо – мех. Тресија – Кошутица, где улази у састав свога пука. 1. батаљон 15. пука III. позива повлачиће се правцем Заклопача – Крајкова бара – М. Иванча – Поповић, затим друмом за Младеновац и кад дође код М. Врбице ућиће у састав свога пука.
10. 15. пешад. пук III. позива одмаршоваће друмом Београд – Младеновац до с. М. Врбице, где ће остати до даљег мог наређења.
11. Бродарска команда одмаршоваће друмом за Младеновац, где ће остати до даљег мог наређења.
12. Вод пионира и вод градске артилерије (војници) II. позива одмаршоваће друмом за Младеновац, где ће остати до даљег мог наређења.
13. За француске топове издаће се командиру те батерије директно наређење.
14. Приликом повлачења трупа са положаја прво извући сву артилерију, и то првенствено ону, што волови вуку, пошто се она споро креће.
15. Повлачење са досадашњих положаја извршити тако, да не падне непријатељу у очи. Поред осталих мера препоручује се да стражарски низ и мртве страже остану на својим местима све дотле, докле јединице не одмакну опасну просторију.
16. Телефонску жицу сву скинути и понети.
17. За време повлачења маршовати са осигурањем. На случај да непријатељ за време повлачења јаче надире енергично га задржавати до линије Космај – Варовница, где ће се са свима трупама ове команде предузети упорна одбрана.
18. Референт инжињерије наредиће, да се телеграфска линија на правцу Београд – Смедерево, Београд – Младеновац, Београд – Умка, покида на што већој даљини. За ово може користити војнике понтонирског вода.
19. Инжињерско – технички мајор Милан Николић наредиће, да се сви минирани објекти баце у ваздух према издатом му усменом наређењу за то.
20. 1. ескадрон Дунавске дивизиске коњице III. позива маршоваће са штабом овог одреда. Одељење коњаника овог ескадрона, који су до сад били на служби у Грочанском одсеку на случај повлачења остаће и даље на служби код команданта 7. пука III. позива. Сви остали војници овог ескадрона вратиће се у састав свог ескадрона приликом повлачења.
21. Штаб ове команде маршоваће друмом за Младеновац, где ће се налазити у прво време. Где ће бити доцније, јавиће се.
22. Исхрана за време марша биће из трупне коморе, а потом из магацина из Младеновца.
23. Трупе ове команде кад стигну на линију Космај – Кошутица – Варовница заузеће овакав распоред за одбрану исте:
Космајски одсек: командант пуковник Ант. Милошевић, начелник штаба мајор Свет. Ђукић; (11. пешад. пук III. позива, 1. батаљон 10. прек. пука III. позива, 1 чета 7. пука I. позива, 1 четнички одред, 3. брзометна батерија Дунав. арт. пука, 7. хаубичка брз. батерија, 1. и 2. позиц. Дебанжова батерија, 1 хаубица мод. 97. год. и 3 митраљеза) простире се од Мишљевца (к. 312) до р. Луга. Јединице овог одсека посешће положај: Мишљевац – Маловањ – Кошутица – косу између Бастовог потока и р. Луга. Код Рогачког брда (к. 297) са трупама Обреновачког одреда ухватити везу. Задатак је: упорна одбрана положаја.
Варовнички одсек: Командант пуковник Јов. Ивковић; (7. пешад. пук III. позива, допунски батаљон 7. пука I. позива, 6. брзом. батерија Дунав. арт. пука, 4. хаубичка батерија мод. 97. год., 1 позиц. батерија Шумадиског арт. пука и 2 митраљеза) простире се од р. Луга – Варовница – до Дубоне. Јединице овог одсека посешће положај код с. Влашке – Варовницу – к. 325. Са нашом коњицом код Штитара одржавати везу помоћу коњаника – ордонанаса. Задатак је: одсудна одбрана одсека.
Резерва: Командант ппуковник Петар Милошевић; (15. пешад. пук III. позива, 2 чете станичног батаљона III. позива) поставиће се код с. М. Врбице и то између села и железничке пруге и биће на мом расположењу.
24. Телеграфско одељење подићиће телеграфску везу од Младеновца преко М. Врбице за Кошутицу за везу са резервом и Космајским одсеком и Младеновац – Варовница за везу са Варовничким одсеком.
25. Утврђивање положаја одмах предузети“.

Слични чланци: