Ситуација
У току 29. новембра у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 4163
(у 10.20 часова)
„Тимочка дивизија I. позива: Омање пушкарање код предстражних делова. Моравска дивизија I. позива: Омање пушкарање. Распоред за обезбеђење левог бока извршен је. Веза са Дринском дивизијом II. позива на предњим положајима још није ухваћена. Шумадиска дивизија I. позива: Омање пушкарање код осигуравајућих делова. Трупе дивизије су на својим старим положајима. Коњичка дивизија: Према десном одсеку непријатељ је покушао да пребаци 1 чету на левој обали Безименог потока, али је одбивен. Према левом одсеку покушао је напад на мртву стражу, али је одбивен. Губитци код левог одсека: 1 официр рањен, погинуло 64 подофицира и војника, рањено 200 подофицира и војника, нестало 141 војник“.
ОБр. 4194
(у 22 часа)
„Моравска дивизија I. позива: Непријатељ са два батаљона напада од с. Шушњара на положај Вис, и заузео је чуку испред тога положаја. Са правца Барзиловачке косе непријатељ наступа са 1 батаљоном, коме следује 16. пук, и потиснуо је 2 чете 4. пука, које су обезбеђивале леви бок 2. пука. Напад од Барзиловице потпомаган је јаком артилериском ватром. Патроле коњичке јављају, да је непријатељ избио на косу Трнавац к. 262. Утврђено је, да се непријатељ групише јачим снагама у долини р. Оњега. На десном и средњем одсеку било је пушкарање. Непријатељ се са 1 батаљоном утврдио код гробља с. Стубице, а мањим деловима спушта се ка селу Лукавици. Код левог одсека непријатељ се подвлачи положају Старача, терајући пред собом наше сељаке. Тимочка дивизија I. позива: омања непријатељ. одељења, која су покушала да се приближе нашим предстражама, бомбама су растурена. Данас су почеле дејство 3 непријатељске артилериске групе: 1 пољска код цркве у Шопићу, 1 пољска и 1 хаубичка испред села Бурова. Шумадиска дивизија I. позива: На левом и десном одсеку није било ништа значајније. Једно непријатељско одељење прешло је преко врбака, спрам средњег одсека, али је нападом наше мртве страже враћено на леву обалу. Коњичка дивизија: У току дана било је затишје. Према левом одсеку омање пушкарање на предстражама. У 20 часова отпочело је извршење директиве ОБр. 7194“.
Од команданта III. армије
ОБр. 3100
(у 12 часова)
„У току 28. ов. месеца непријатељ још од поноћи је напао знатном снагом Тимочку дивизију II. позива и заузео Забран и Камаљ. Предузети контра напади са резервом (13. пешад. пук) нису успели. Овај пук, као и 14. и 15. пук, под јаком непријатељском навалом попустио је. Сва три пука у току дана у нереду су се повлачили делом на Округло поље, делом у долину реке. Надчовечанским напорима официра, како из трупа тако и из дивизиског штаба, и употребом свију средстава једва се успело, да се ово одступање само у неколико заустави и трупе ма и у најмањим деловима уреде и прикупе. По исказу заробљеника, непријатељ је ангажовао целу 40. дивизију у нападу на Тимочку дивизију II. позива. Комбинована дивизија овога дана је нападнута правцем од Страже и Дудовице. Напад је био јак, вршио га је непријатељ са целом 42. дивизијом. Стража је пре подне изгубљена и борба пренета на Закинац, где су се до мрака наше трупе упорно браниле и задржале непријатеља, извршив неколико напада својим резервама. Центар и лево крило ове дивизије, нападнути с фронта а угрожени са левог бока, због неповољног обрта борбе код Тимочке дивизије II. позива, попустили су и отпочели повлачење на позадњи гребен. Дринска дивизија II. позива пре подне била је нападнута на своме левом крилу од два непријатељска батаљона, али јаком пешадиском, артилериском и митраљеском ватром оба су батаљона растројена и у нереду уназад одбачена ка Бугарском брду и Дудовици. Због посве неповољне ситуације код Тимочке дивизије II. позива, која је у ноћашњој и данашњој борби растројена, и због угроженог даљег држања целог фронта Комбиноване дивизије, морало се приступити постепеном повлачењу целе армије на нови одређени јој одбранбени фронт директивом Врховне команде. У току борбе код Тимочке дивизије тражена је помоћ од Дринске дивизије II. позива, помоћ се врло касно осетила у дејству једног батаљона и митраљеза. Преко ноћи 28./29. новембра армија ће почети покрет за заузимање нових положаја, остављајући јаке заштитнице на Новаковом брду, Гају, Парлогу и Врлаји. Губитака има доста“.
ОБр. 3102
„Штаб армије полази у 8 часова за Гор. Трешњевицу“.
ОБр. 3121
(у 24 часа)
„За одбрану нове браничке линије распоред армије је овај: 2 пука Тимочке дивизије II. позива поседају и бране са једном брдском батеријом групу Мотика, под командом команданта Тимочке дивизије II. позива; један пук Тимочке дивизије II. позива појачан делом Комбиноване дивизије заузима групу Г. брдо. На линији Горње брдо – Крња јела распоређују се све пољске батерије Тимочке дивизије II. позива, с тим да својом ватром помажу Гор. брдо, а индиректном ватром да бришу предтерен и помажу групу Мотика. Цео одсек Горње брдо стављен је под команду команданта Комбиноване дивизије. Комбинована дивизија заузима одсек: Бобошка – Стражара. Одсек је краћи ради активне одбране, пошто је за одбрану врло слаб. Дринска дивизија II. позива заузима одсек кота 446 – Калањевци са Мрамором. Наређено је, да се предњи положаји: Мрамор – Цер – Ковиљача бране што дуже и упорније. Од брдске батерије налази се вод на Липету а вод на к. 549. Непријатељ не узнемирава. Командант Комбиноване дивизије јавља, да је све своје делове извукао, и да заузима нов положај. У 9.40 час. непријатељска пешадија почиње да напада на Гај, а са једним батаљоном спуштао се са Закинца у Оњег. Командант Дринске дивизије II. позива јавља, да су његове трупе у покрету за заузимање нових положаја. По извештају његове коњице, писаном у 14 часова, јача непријатељска одељења, већином чести стрељачки стројеви, крећу се косом од Бугарског брда преко Новаковог брда ка Трнавцима. Омање непријатељске патроле покушавају, да се потоцима спусте у долину реке Оњега, али их у томе спречавају предњи наши делови ватром. По другом извештају коњице, један непријатељски пук се креће долином Оњега. Командант Дринске дивизије II. позива не јавља о заштитници, која је по наређењу требала да остане што дуже на Новаковом брду и да се постепено под борбом повлачи онда, ако буде на то приморана јачом непријатељском снагом. Телефонска веза са дивизијама није успостављена због оскудице у телефонском материјалу“.
Од команданта I. армије
У току овога дана није добивен никакав извештај.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1742
(у 8.40 часова)
„Према добивеном наређењу трупе су у покрету, ради поседања нове линије за одбрану: Поглед – Кита – Дрно брдо – Вјетрина – Кијевчица – Шупља стена – Руја – Тавница – Кукашица. Код Ружиног гроба има да се одржава веза са левим крилом I. армије. Штаб војске премешта се у Чачак“.
ОБр. 1757
(у 23 часа)
„Трупе су вршиле у току данашњег дана покрете ради прикупљања за одбрану нове линије. Трупе на десној обали Мораве, остављајући предње делове дуж Мораве, прикупиће се данас на Марковичким положајима. Делови, који су остали код Пожеге, сукобили су се са предњим непријатељским деловима, и после кратке пушчане ватре непријатељски делови су се повукли. Трупе од Зеленог брега у току су прикупљања. Заштитнице су се постепено под борбом повлачиле. У јучерањој борби код В. Зајчице заробљено је 146 војника и 3 непријатељска официра. Са штабом долазим у Чачак у 16 часова“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 1799
(у 10 часова)
„Леви одсек: непријатељ и после завршене борбе отвара ватру из својих ровова, час јачу час слабију, која се јуче око 21.30 часова претворила у брзу ватру, а престала је кад је наша артилерија обасула непријатељске ровове јаком ватром. Пушкарање је трајало целе ноћи. Десни одсек: јутрос око 1 часа непријатељ је дејствовао артилериском ватром на гвоздени мост на Колубари, а око 5.20 часова и митраљеском. На фронту према Дражевачкој и Мислођинској воденици ноћас између 24 и 1 часа непријатељ је отварао јаку пешадиску ватру, осветљавајући предтерен ракетлама. Ово се поновило јутрос у 5.30 часова, кад се ватра пренела и на фронт: Чардак – гвоздени мост. Губитака није било. Једна лађа дошла је из Робара до Забрежја и ту истоварила две локомотиве. У току јучерањег дана заробљено је: 3 официра, 2 кадета, 4 административна официра и 190 подофицира и редова“.
ОБр. 1802
(у 10 часа)
„Штаб одреда је у селу Вранићу“.
ОБр. 1841
(у 15 часова)
„У борбама 28. ов. месеца на левом одсеку, а нарочито приликом непријатељског контра напада, утврђена је непријатељска бројна надмоћност (на рејону к. 225). За одржање коте 225 треба благодарити држању преосталих официра и резерве одсека, јер је 37 официра избачено из строја. Утврђено је да се непријатељ појачава, и да је 102. пешад. пук приведен према коти 225. Нема се начина да се у случају евентуалног напада непријатељ задржи, да му се противстане довољном јачином снаге. Садања квалитативна вредност трупа одреда је слаба, јер су од 14 батаљона 4 батаљона III. позива; редови су проређени због великих губитака. Потребно је ојачати одред једним пуковским митраљеским одељењем“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 665
(у 8 часова)
„С времена на време у току ноћи пушчано и артилериско дејство на острва Хују и Чакљанац, Вишњицу и Градине. Са Бежаниске косе и од Земуна ретком артилериском ватром непријатељ је дејствовао на Малу аду, Савски мост и Топчидерско брдо. Губитака нема“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 333
(у 12.20 часова)
„По исказу заробљеника код Вишеграда има две комбиноване непријатељске бригаде са тешком артилеријом. На мосту код Вишеграда ради се живо. Наређено је команданту Санџачке војске, да све мере предузме, да се осигура правац Вишеград – Прибој. Тражи да се 5. пук појача“. Са ОБр. 7382 одговорено је, да за сад нема могућности да се 5. пук појача.
Од команданта трупа Нових Области
ОБр. 2581
(у 16.30 часова)
„Извештава о раду бугарских комита, рушењу моста на Вардару, кварењу железничке пруге и о мерама које су предузете“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 7325
(у 8 часова)
Команданту I. армије – Горњи Милановац
„С обзиром на положај осталих армија, као и на одбрану Чачка од стране Ужичке војске наређујем: да вашу нову одбранбену линију изнету у извештају ОБр. 3187 у неколико измените. Она ће по вашем предлогу ићи до Главице (к. 530), а одатле на запад на Столице (к. 544) – Дреновачко осоје (к. 654) – Галич (к. 703) – Васкова главица (к. 627). Лево од вас на положају Кита (к. 632) биће Шумадиска дивизија II. позива из Ужичке војске с којом одржавати везу. Десно од вас је III. армија, чије је лево крило Мотика (к. 603). Са једним здруженим одредом затворите међупростор између I. и III. армије и одржавајте везу са III. армијом. Веза ОБр. 3187 те команде“.
Наређење ОБр. 7362
(у 12 часова)
Команданту Ужичке војске – Марковац – Чачак
„I. армија принуђена је на повлачење са садање своје одбранбене линије, на нову одбранбену линију: Липе (к. 594) – Мрамор (к. 475) – Главица (к. 530) – Столице (к. 544) – Дреновачко осоје – Галич (к. 703) – Васкова главица. Због овога повлачења I. армије, садањи положај Ужичке војске постаје немогућан. Због овога повуците Шумадиску дивизију II. позива са садањег положаја у правцу ка Чачку на положај Кита (к. 632) са задатком: да брани и заштићава правац ка Чачку, обезбеђује леви бок и позадину I. армије и одржава везу с њом. Део снаге, који брани улаз у Овчарско – Кабларску клисуру и правац ка Чачку, повуците на Марковачке положаје. Потребним делом снаге затворите клисуру. Комуникациска линија: Чачак – Крушевац. Магацини хране: Краљево и Крушевац“.
Наређење ОБр. 7374
(у 16.15 часова)
Команданту II. армије
„4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“ упутите команданту I. армије у Горњи Милановац, јер је бројно стање Дринске дивизије I. позива јако ослабило“.
Извештај ОБр. 7375
(у 17.38 час.)
Господину Министру војном – Ниш
„28. новембра у вече после упорне борбе I. армија принуђена је на повлачење са досадањих положаја: Сувобор – Гукош на линију: с. Накучани – с. Врнчани – с. Дренова – с. Срезојевци. Истог дана III. армија потиснута је са својих положаја и повукла се на линију: с. Калањевци – Угриновци. Због повлачења I. армије морала је се повући и Ужичка војска за одбрану Чачка и долине Западне Мораве, на линију: с. Јанићи – Каблар – Овчар – Марковица. II. армија и Обреновачки одред остали су на досадањим положајима. На новој одбранбеној линији I. армије и Ужичке војске, наше трупе због велике заморености, силних губитака и слабог ефектива неће моћи дати непријатељу дуги отпор. Поједини пукови немају више од 600 пушака. Пад ове линије може се очекивати кроз неколико дана највише. Са падом те линије непријатељ ће продрети у долину Западне Мораве, а тиме ће и евентуална одбрана Крагујевца бити компромитована. Поред овога II. армија и Обреновачки одред биће принуђени на журно повлачење за одбрану даљег продирања непријатеља долином Велике Мораве. Београд се мора напустити, а тиме ће бити онемогућена одбрана целе Дунавске линије, те ће се и цела северна Србија морати напустити. Достављајући ово молим, да се предузму најактивнији и најенергичнији кораци, да се ова наша тешка војна ситуација дипломатским путем олакша. Нарочито је потребно да се зна, да ли се може кроз који дан очекивати улазак Румуније у рат, како би се до тога момента сачувала десна обала Дунава“.
Наређење ОБр. 7377
(у 21 час)
Команданту Обреновачког одреда – Вранић
„II. армија повлачи се ноћас на нову браничку линију: Венчане – Медведњак – Ваган – Лелечка бара. Због овога поступите по директиви ОБр. 7152 и повуците се на Сибнички положај“.
Наређење ОБр. 7378
Команданту Одбране Београда – Торлак
„II. армија повлачи се ноћас на нову браничку линију: Венчане – Медведњак – Ваган – Лелечке баре, а Обреновачки одред на Сибнички положај. Повуците се по директиви ОБр. 7152 на линију: Варовница – Кошутица – Космај. Браничевски одред остаје још на својим положајима“.