Ситуација
У току 30. новембра у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 4193
(у 18.15 часова)
„4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“ упућује се сутра 1. децембра преко Рудника у Горњи Милановац“.
ОБр. 4201
(у 23.15 часова)
„Моравска дивизија I. поз.: У 12.15 часова у долини реке Оњега примећена је непријатељска патрола, на ивици села Смрдљиковца. Официрска патрола долином је Оњега стигла у 11.30 часова на косу према с. Брајковцу не наишав на непријатеља. У току ноћи непријатељ није посео ровове 2. пешад. пука, што је учинио одмах, чим је заштитница 16. пешад. пука изашла из ровова. У 13.30 часова непријатељ јачине два батаљона креће се колоном по два од Виса ка Трбушници, и предњим деловима дошао је на Старачу. Тимочка дивизија I. позива: Посела је додељени јој положај и ухватила везу са Шумадиском дивизијом I. и Моравском дивизијом I. позива. Са Мекота око 16 часова примећена је непријатељска коњичка патрола и вод пешадије. Дивизија се повукла неузнемиравано од непријатеља. Моравска дивизија I. позива (накнадно): Повлачење дивизије извршено је у доста добром реду, и до 8 часова дивизија се у главном прикупила и посела одређени јој положај са оваквим распоредом: 3. пешад. пук поседа десни одсек од Вагана до друма Даросава – Аранђеловац; 16. пешад. пук поседа положај Лелечке баре од Вагана до коте 423; 2. пешад. пук поседа положај Лелечке баре до коте 446, одржавајући везу лево са Дринском дивизијом II. позива; 1. пешад. пук у резерви позади десног крила дивизије. Начелник штаба Дринске дивизије II. позива јавља, да се у долини Оњега прикупља јача снага. По телефонском извештају, Шумадиска дивизија I. позива и Коњичка дивизија повукле су се на одређене им положаје.
ОБр. 4202
(у 24 часа)
„Коњичка дивизија извештава: Непријатељ је данас врло опрезно наступао и задржао се јачим деловима од једног пука пешадије на линији: Степојевац – Цариновац, на којој се укопава. Својим предњим деловима допро је до линије: Ђурковац – Лесковац – Арнајево – Соколово – Јунковац. Коњичка дивизија за ноћас је на линији: к. 235 – Окресак – Којиловица – Змијан, са предњим деловима у непосредном додиру са непријатељем. Све трупе и возови дивизије повукли су се у реду“.
Од команданта III. армије
ОБр. 3123
(у 1.40 часова)
„Заштитница Дринске дивизије II. позива повукла се са Новаковог брда ка главном положају, оставив 1 батаљон на Кику као заштитницу и коњички пук у долини Оњега са задатком, да он извиђа према левом боку II. армије. Разлог повлачења заштитнице непознат је. Заштитница је у свом саставу имала свега 1 брдски топ, без пољске артилерије због оскудице у комуникацијама у правцу њене одступнице. Поред главног положаја, ова дивизија је посела као предње тачке Дебело брдо и Мрамор, са задатком: да се оне што упорније бране, артилерији ове дивизије наређено је, да по могућству треба брисати долину Оњега и тиме помагати одбрану крајњег левог крила“.
ОБр. 3129
(у 10 часова)
„Командант Дринске дивизије II. позива доставља извештај коњичког пука од 29. ов. мес. у 17.30 часова, да је пук у улози заштите левог бока II. армије имао по подне борбу на Трнавцима. Командант коњичког пука ухватио је везу са левим крилом II. армије, односно са 1 батаљоном 4. пука I. позива. Непријатељ је у 17 часова био патролама на линији западне ивице Смрдљиковца – лева обала изворног дела Бабине реке, својим извиђачким деловима јачине највише од по 1 чете на линији Новаково брдо – Трнавци, а са јачим деловима на линији лева обала потока Криваје – лева обала потока Плочника. Коњички дивизион остаје испред фронта ове дивизије са досадањим задатком“.
ОБр. 3138
(у 21.45 часова)
„Од заробљеника – официра дознало се: да 28. пук има правац преко Барзиловице и Смрдљиковца. Лево од овог је 78. пук, 52., 16. и 53. пук. Десно од 28. пука иде 27., 25. и 26. пук. Лево од 13. корпуса наступа 8. корпус. Десно од 13. корпуса је 15. корпус и делови 16. корпуса. Свима пуковима дивизије (у којој је и 28. пук) наређено је, да маршују у истој висини. Брдска артилерија иде уз трупе, пољска је синоћ стигла у Дудовицу (одакле се регимента кренула јутрос у 5 часова преко Бугарског брда). Тешка артилерија знатно је заостала због рђавих путова. У Дудовици су 2 хаубице (12 и 15 см.). Батаљони су јачине 4 – 500 људи. Пукови заједничке војске редовном попуном стално одржавају прописно ратно бројно стање. Коњице има мало, али је растурена. Коњицу држе увек позади због планинског карактера терена. Командант северне групе (13. и 8. корпуса) је ђенерал Франк, јужне групе (15. и делови 16. корпуса) ђенерал Поћорек. Оба команданта групе стоје под Врховном командом. Командант 13. корпуса је ђенерал Ренан. Командант 24. дивизије је ђенералмајор Салис – Севис, чији је штаб у Дудовици“.
ОБр. 3145
(у 23.35 часова)
„По свима прикупљеним податцима утврђено је, да се 42. домобранска дивизија налази на левој обали Оњега. Десно од ње је 40. дивизија а лево од ње на десној обали Оњега су делови 13. корпуса заједничке војске. Извиђањем у правцу Гаја и Закинца утврђено је, да је непријатељ данас око 10.30 часова са стрељачким стројем избио у висину с. Смрдљиковца. Позади стрељачког строја, пешадија се креће у колонама у јачини 1 пука. На фронту Комбиноване дивизије данас примећен је један вод непријатељске пешадије при спуштању са Орнице у долину Качера. Према Церу кретала су се 1 – 2 непријатељска батаљона, пред вече било је пушкарање између посаде ове тачке и непријатеља. Са два брдска топа непријатељ је дејствовао на Цер. Наша артилерија дејствовала је на непријатеља, који се утврђује на Чикору. Тимочка дивизија II. позива у току дана прикупила је око 4.000 људи. На Дићској главици виделе су се 2 непријатељске чете са 2 брдска топа, из којих је на наше положаје испалио неколико метака. У с. Козељу виделе су се непријатељске патроле. Са десним крилом I. армије и левим крилом II. армије добивена је веза“.
Од команданта I. армије
ОБр. 3232
(у 16.50 часова)
„Командант Дунавске дивизије II. позива јавља, да је данас у 8.53 часова примећен покрет делова пешадије од Теочина ка положајима ове дивизије. Око 10.45 часова примећено је око раскрснице путова на Шукунђеду 1 непријатељско одељење јачине до 1 чете, које је растерано са неколико наших артилериских метака. Командант 9. пука II. позива са Васкове главице патролама је ухватио везу на Ружином гробу са патролама 10. пука II. позива, који је на Велетовој коси, али исто тако јавља, да на Ружином гробу нема ни једног батаљона Шумадиске дивизије II. позива. Командант Ужичке војске јавља, да ће на фронту: Велетова коса – Поглед – Кита – Јанчићи бити 12 батаљона Шумадиске дивизије II. позива, са једним батаљоном на Ружином гробу“.
ОБр. 3246
(у 23.35 час.)
„Трупе I. армије поселе су и утврђују положаје за одбрану Г. Милановца, са истуреним одредом држе село Рељинци, за затварање правца долином Угриновачке реке, као и за везу ове са III. армијом. Дошло је до слабијих сукоба на заштитним положајима Голубцу и Врановцима. Наша артилерија дејствовала је ватром на Шукунђед. Око подне примећени су покрети непријатељских делова са Плоче ка Горњем Бранетићу и Врановици, са к. 746 (Честе букве) ка Озрену, са Рајца ка Бањанима, и са Сувобора ка Теочину. Укупна јачина свију ових делова цени се на 15 батаљона, вероватно и са брдском артилеријом. По телефонском саопштењу начелника штаба III. армије вечерас се на „Мотици“ искупљају делови Тимочке дивизије II. позива. На левом крилу ухваћена је веза са деловима Ужичке војске на Ружином гробу. Због бораба на Каменој глави и Дрно брду обустављено је сасређивање Шумадиске дивизије II. позива на фронту: Кита – Поглед – Велетова коса – Ружин гроб“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1759
(у 9.30 часова)
„Шумадиска дивизија II. позива заузима одсек између реке Каменице и Чемернице. На положај Ружин гроб, јз. од Васкове главице, упутиће се један батаљон ради јаче везе са левим крилом I. армије. Чета која је била испред Пожеге због наступања једног непријатељског батаљона повукла се је на десну обалу Моравице. Гугаљски мост запаљен је“.
ОБр. 1769
(у 20.30 часова)
„На одсеку између реке Каменице и Чемернице у правцу с. Дружетића примећена је једна непријатељска колона непознате јачине. Друга колона примећена је од Бојића ка с. Теочину. Предњи делови прве колоне доспели су до с. Прањани северно од Рујевице. Трећа непријатељска колона јачине до једног пука у свом наступању преко села Врнчани дошла је у додир са нашим предњим деловима на Вел. пољу и у току целог дана вођена је борба. Предњи непријатељски делови задржани су. Четврта непријатељска колона јачине 5 батаљона, са једним батаљоном и делом коњице наступа од Пожеге. Једна чета на остатцима порушеног моста код Гугља пребацила се на десну обалу Мораве. Једно непријатељско коњичко одељење при наступању клисуром, дочекано је ватром наших одељења код Јелен дола и разбегло се. Остатак ове колоне у наступању је преко Лорета ка Гугљу јачине једног батаљона, а предњи делови, вероватно од остатка ове колоне, доспели су до Шеста и Рујевице“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 332
(у 23.50 часова)
„1. Да се Арнаути спремају за напад на српску и црногорску границу. Арнауте на то подстичу аустриски агенти новцем.
2. У нападима на Лимски одред учествовала су два батаљона из 79. пука „Бана Јелачића“ и три ландштурмска батаљона. 3. и 4. батаљон 79. пука је против Србије. Међу заробљеницима има војника 86. и 2. босанског пука.
3. Њ. В. Краљ у Никшићу сачекаће оне батаљоне који су раније чинили познате нереде да их укори, и да у исто време све осоколи за даљу борбу“.
Команданту трупа Нове Области од стране Врховне команде наређено је, да предузме потребне мере обазривости и готовости да се напад одбије.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. Службено
„Трупе су у реду данас вршиле повлачење на линију: Космај – Кошутица – Варовница. Повлачење је отпочето у зору. Штаб команде је у Младеновцу“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 2617
(у 19.40 час.)
„Непријатељ једним батаљоном држи фронт Бјелајка – Ријека, и ту се налазе 2 пољске хаубице 8 1/7 см. Извиђачки водови дочекани су јаком ватром из стрељачких закона и одбивени су. На фронту Масуте непријатељ је такође ватром дочекао извиђачке водове и вратио их натраг. Јачина непријатеља је на овом фронту један батаљон. Бочни напад од Подпадљака према Батковици успео је, и непријатељ је протеран са Батковице. Наређено је, да се сутра изврши јачи притисак са Батковице у леви бок непријатеља на Мазуте – Тамнице, и успело се јачим притиском на фронт Масуле – Мазуте. Исто тако наређена је демонстрација према фронту: Бјелајке – Ријека. Јаче извиђање вршиће се ка Д. Вардишту и Мокрој гори“.
Од команданта Браничевског одреда
ОБр. 1733
(у 19 часова)
„На острву код Смедерева осећа се јача живост у кретању, раду на острву, и стоваривању и утоваривању, лупи дрвене грађе, појачању стража. На обали примећене су неке беле значке као путокази. У 14.40 часова један непријатељски аероплан летео је непријатељском обалом од Ковина до Гроцке, и вратио се натраг“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 7408
(у 10 часова)
Команданту Браничевског одреда – Пожаревац
„Београд је напуштен. Тамошње трупе повучене су на линију Варовница – Космај. Трупе вашег одреда остаће и даље на садањем месту и повућиће се: или кад заповест за ово добијете; или кад вас непријатељ на ово примора. За овај случај трупе Пожаревачке повлачиће се постепено гребеном између Млаве и Мораве, бранећи успут положаје угодне за одбрану и задржаће се на положају за одбрану Свилајнца. Трупе код Смедерева повућиће се преко Паланке, Велике Плане и Марковца у Свилајнац, где ће се придружити осталим трупама Браничевског одреда. Комуникациска линија: За трупе Пожаревачке: Пожаревац – Свилајнац – Ћуприја. Магацин хране: Александровац – Свилајнац; за трупе Смедеревске: Смедерево – Паланка – Велика Плана – Свилајнац. Магацин хране: Паланка – Свилајнац“.