Овога дана испраћене су свечано и укрцано на пристаништу Мораитика прве јединице I., II. и III. армије, које су према наређењу Врховне команде ОБр. 29339 од 9. априла и ОБр. 29369 од 11. априла имале да припреме логоре на полуострву Халкидик и прихвате прве транспорте коња и двоколица из Француске.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 12. априла ове важније извештаје:
Од г. Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9605 од 9. априла
„Министарство Унутрашњих Дела писмом од 6. априла Бр. Пов. доставља: „О стању и броју непријатељске војске у нашој земљи, разне вести циркулишу. По моме мишљењу оне су доста нетачне и ми ћемо те податке имати тачне тек онда, кад будемо успели, да отворимо сигурне канале на чему се сада ради. Муслиманин кога сам у овом извештају поменуо, тврди да у Драчу нема Бугарске војске, већ да је ова отишла у правцу Гостивара и што је најинтересантније вели, однели су све своје ствари, па чак и даске што су могли понети из вароши; да је у Дебру остало око 40 – 50 жандарма са једним официром. У Дебарској околини такође нема војске. Према податцима повереника, који су слати у Битољ, а о чијим извештајима, као што рекох, не могу са сигурношћу говорити, тамо се налазе бугарски пукови: 10., 12., 55. и 56. Говоре и да је 15. пук, али нису сигурни; 22. пук је у Охриду, Ресну, Струзи, Подградцу и пограничним местима. Позитивно се тврди, а то се и са других страна потврђује, да се на граници према Битољу врло јака утврђења праве. Та се утврђења праве форсирано дању и ноћу и она почињу од села Живојина преко Кенала, Ревни, Меинтли, Драгоша, све до према селу Буфу. Код Кенала ових дана намештено је 6 топова; према Св. Петки 2 топа, а на брду према Буфу 4 топа. Енглески конзул г. Грег рече ми у Лерину: да је сазнао, да су у Кенали стигле 2 аустриске батерије. Поред горњега тврде, да је остало у Битољу један део од 146. пука немачког, а да су остали Немци отишли из Битоља. Од Аустријанаца највише ако има до 400 војника. Један сељак из села Брода, који је пре 4 дана био у Лерину прича: да је Бродска ћуприја изнова подигнута и да су одатле, а преко села Живојина и Бича непријатељи извукли један велики топ и поставили га на Савичким и Попадиским висовима.
Тај су топ вукли 12 пари волова. Од свију повереника добија се одговор, да у Битољу има 20.000 до 25.000 непријатељских војника“.
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9606 од 9. априла
„Министарство Унутрашњих Дела писмом од 6. ов. мес. Бр. Пов. доставља извештај добивен од инспектора из Солуна г. Алимпића: „У Дојрану има свега неколико стотина немачко – бугарских војника, али на фронту Беласица – Валандово – Струмица – Ђевђелија било је до пре неки дан 2 бугарске дивизије. Последњих дана оне се повлаче и на место њихово долазе немачке и аустриске трупе. Опажа се у опште, да се од десетину дана на овамо врше знатна кретања непријатељске војске на целом фронту од Битоља до Дојрана и да је непријатељ много активнији. Омања непријатељска одељења била су прешла на више места Грчку територију, али су их савезници најурили. Пре 2 дана било је и борбе између омањих француских и непријатељских одељења код Карасинанца, а јуче су савезницп запалили село Мачуково и заузели погранична села све до саме Ђевђелије тако, да сада воз иде до 94. км. Све ово по мишљењу извесних војних стручњака наговештава скори окршај, који наши савезници очекују са пуно поуздања у успех“.
Пов. Ф. А. ОБр. 4362 од 10. априла
„Врховни заповедник војске Његово Краљевско Височанство Престолонаследник враћа се са службеног путовања из иностранства кроз кратко време на Крф. Намеран сам, да се у част његовог доласка приреди свечан дочек са парадним маршем. Мишљења сам да у овом дочеку буду заступљене све јединице на следећи начин: По један батаљон из сваког пешад. пука. Од пукова III. позива образовати један пук од 3 батаљона. Један коњички пук од 3 – 4 ескадрона на коњима из целе Коњичке дивизије. По једна батерија људства из сваког арт. пука. Инжињерске трупе да буду заступљене у колико је то изводљиво. Једна чета болничара са носилима и аутомобилом Црвеног Крста. Место за дочек било би најподесније градска еспланада између Цитаделе и вароши. Време доласка јавиће се накнадно. Достављајући предње част ми је замолити, да се предузму потребне мере за извршење овога дочека и трупе спремају за параду, ако то до сада није утврђено а по усменом моме споразуму са начелником штаба Врховне команде“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
Командантима армија, свима начелницима одељења
Начелник штаба са ОБр. 29415 од данас наредио је:
„По указаној потреби, а на основу чл. 30 Указа Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9176 од 24. марта измена и допуна у формацији војске и наређења господина Министра Војног Ф. Ђ. ОБр. 38357 од 12. марта тек. године
Наређујем:
1) Да се при Војно – Железничкој Инспекцији образује команда потребног особља за организацију службе у позадини оперативне војске. Ова команда да носи назив: „Команда железничких, поштанско – телеграфских, војно – санитетских службеника.
2) У ову команду прикупљају се сва она лица, која су предвиђена у одељку I. решења господина Министра Ф. Ђ. ОБр. 38357 од 12. марта ове године, а на начин као што је речено у наређењу Врховне команде ОБр. 28977 од 16. марта тек. године.
3) Команда железничких, поштанско – телеграфских и војно – санитетских службеника постојаће привремено, а састојаће се из: штаба и 5 – 6 чета према броју људства, које се прикупља из иностранства.
Када се људство команде железничких, поштанско – телеграфских и војно – санитетских службеника буде отпочело употребљавати за службе на железници, пошти, телеграфу и др. разним установама у позадини оперативне војске, број чета може се смањити, па и цела команда укинути, за што ће следовати нарочито решење начелника штаба Врховне команде.
4) Састав штаба биће: командант – потпуковник или мајор, један ађутант – нижи официр, на служби: два писара подофицира и два ордонанса.
Чете ће носити бројне називе од 1 па на више.
а) У првој чети да буде груписано административно и старије саобраћајно и машинско железничко особље. Јачина чете до 350 људи. Састав: Командир капетан I. кл.; три водна официра, два писара – подофицира, 6 – 8 дисциплинских подофицира и до 350 железничких службеника наведених категорија.
б) У другој чети да буде груписано млађе саобраћајно и машинско особље. Јачина и састав чете као и прве.
в) У трећој чети да буду груписани машински железничари раденици из разних ложионица и Нишке радионице. Јачина чете до 250 људи, а састав: командир капетан I. кл. или II. кл. два водна официра, један писар – подофицир, 4 – 5 дисциплинских подофицира и 240 радника.
г) У четвртој чети да буде груписано железничко особље за одржавање пруга, формирано у девет секција. Свака секција са својим шефом инжињером, 1 – 3 надзорника пруга и 2 – 6 десетара. Јачина чете до 800 људи, а састав: Командир капетан I. кл., четири водна официра, два писара подофицира, девет дисциплинских подофицира и 780 железничких службеника за одржавање (инжињера, надзорника, десетара, чувара пруге и радника).
д) У петој чети да буде груписано поштанско – телеграфско и војно – санитетско особље. Јачина чете до 250 људи, а састав: командир капетан I. или II. кл., два водна официра, један писар подофицир, четири дисциплинска подофицира и до 240 службеника означених категорија.
На случај да у 5. чети буде више од 240 поштанских, телеграфских и војно – санитетских службеника, формираће се 6. чета.
Команданта, ађутанта, командире чета и водне официре поставиће Врховна команда и то од официра окатегорисаних за лакше службе у позадини војске, као и од резервних официра чиновника дирекције Српско Државних Железница. Ови официри, командири чета и водници, у своје време одређиваће се за команданте железничких станица и њихове помоћнике. На подофицирска места распоредиће се подофицири – свршени слушаоци саобраћајне школе, сада на служби при војној железничкој инспекцији.
5) Принадлежности људства команде железничких, поштанско – телеграфских и војно – санитетских службеника биће онако како је предвиђено у одељку III. поменутог решења господина Министра Војног Ф. Ђ. ОБр. 38357, а стајаће у командном и административном погледу под војно – железничком инспекцијом, као административним органом III. степена.
6) Командант ове команде биће у рангу команданта батаљона, а командири чета, ађутант и водни официр по уредби о правима, дужностима и властима у војсци.
7) Упућивање обвезника у ову команду вршиће се према наређењу ОБр. 28977 од 29. марта, а распоред и упућивање из команде вршиће се на основи наређења Начелника Саобраћајног одељења Врховне команде, а по предлозима шефова друмског, железничког и телеграфског одсека и инспектора војних пошта.
8) Шеф војно – железничке инспекције и командант ове команде настаће, да се у истој осигура војнички ред и дисциплина, као и да се настава у школама отвореним за спремање железничког и војно – санитетског особља, изводи у духу зато издатих наређења“.
Предње наређење част ми је доставити ради знања и надлежности.
ОБр. 29427
Начелник штаба Српске Врховне команде ђенерал Петар Бојовић
Шефу Енглеске мисије ппуковнику Гарсији:
„Част ми је потврдити разговор, који сам имао данас са вама, при вашем поласку за Солун у следећем:
Као што вам је познато, наша Врховна команда добила је преко Француске мисије при Српској војсци формално уверење, да ће Српска војска на Солунском војишту оперисати као потпуно аутономна војска. Добио сам пак извешће, да је главни командант Источне војске ђенерал Сарај наредио:
1) Да Српска војска нема засебну базу, него заједничку са француском и
2) Да штаб Врховне команде не буде смештен у Солун, него у селу Василици.
Био бих вам обавезан, да се при вашем одласку у Солун, заинтересујете за ово и подејствујете, да Српска војска добије засебну базу и да се штаб Врховне команде смести у источном крају Солуна, што је жеља и Његовог Краљевског Височанства Престолонаследника као Врховног Команданта“.