I. армија
Без промене у логору код Доњег Ипсоса.
II. армија
Без промене у јужним логорима Месонги и Стронгиле.
III. армија
Дунавска дивизија остала је у јужном логору Брагањотика; Дринска дивизија у прелазним логорима.
Укрцавање у Валони
20. марта није било укрцавања јер није било лађа.
Овога дана италијански адмирал у Валони саопштио је пуковнику Калафатовићу да је добио од војводе од Абруце наређење да се сви коњи Српске војске имају транспортовати на Крф и да ће укрцавање на талијанску лађу „Мило“ отпочети 21. тек. мес.
Председник комисије за укрцавање пуковник Калафатовић доставио је команданту Коњичке дивизије под Бр. 234 саопштење у овоме:
„Сутра 21. овог месеца почеће укрцавање Коњичке дивизије за Крф – упутити 500 коња“.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 20. марта ове важније извештаје:
Од Г. Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9377 од 19. марта
„Министарство Иностраних дела писмом од 14. марта Бр. 1545 доставља депешу пуковника Пешића из Париза ОБр. 372, следеће задржине: Представљен сам свима. Жофр обећао чинити све за наше наоружање. Он мисли, да је потребно да Наследник Престола дође што пре, а Председник Министарства да буде овде 15. марта за дипломатску конференцију. Рече ми: Грчка пристала транспортовати наше трупе железницом од Патраса. Жилински обећао потпомоћи наше захтеве на конференцији, што му и кнез Трубецкој телеграфисао“.
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9406 од 19. марта
Министарство Иностраних дела писмом од 16. овог месеца доставља под својим Бр. 1742, депешу нашег војног изасланика у Риму следеће садржине:
„Талијани су на тражење Француске Врховне команде, 13. марта отпочели напад трећом и другом армијом. Главни је напад управљен на Подгору, западно од горице. Нападу је претходило два дана бомбардовања. Исто вршено по магли и киши; резултати незнатни. Напад неће моћи успети; једино ће спречити Немце у одвођењу јачих снага са овог фронта“.
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9410 од 19. марта
„Министарство Иностраних дела са Пов. Бр. 1780 од 16. тек. мес. доставило је Министарству Војном следећи извештај нашег генаралног конзула у Солуну: Спремљено је логориште за коње. Може се одмах отпочети са транспортом. Само молим да транспорти не буду већи од 1.000 коња од једном, већ у размаку од 3 дана. Молим известите ме о поласку свакога транспорта“.
Од делегата у Солуну пуковника Лешјанина
Пов. Бр. 505 од 18. марта
„После незнатних чарки и без губитака Французи заузели линију села: Мајадак, Капсинанци, Шлоп, Мачуково, Сездели. Овде пронесен глас о јачим борбама на фронту и нападу Немаца код Мачукова, али то није тачно; 311. бригада дошла је у Аврет Хисар за поткрепљење 4. пуку Афричких шасера; 4. Афрички пук у Михаилову. У пројекту је, да једна бригада оде у Албанију на реку Спалик“.
Од Г. Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9408 од 19. марта
„Министарство Иностраних Дела писмом од 16. овог месеца ОБр. 1768 доставља депешу Војног изасланика у Петрограду следеће садржине: 1. пук је формиран, командант је г. мајор Ковачевић; 2. пук формира мајор Пејовић, а 3. пук ће формирати мајор Т. Павловић. До сада су ступили у одред 156 официра и сваки је дао изјаву, да својевољно ступа у Добровољачки одред, како би помагао ослобођењу и уједињењу Јужних Словена. Међу официрима су 60 % Хрвата, а војници су већином Срби. На официрском курсу имамо 43 подофицира са факултетом и у половини марта биће резервни ппоручници. Молим пошаљите што скорије наше официре“.
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9411 од 19. марта
Министарство Иностраних дела доставило је следећи извештај из Париза: „Данас је завршен рад и био сам примљеи у аудијенцију код председника Републике. Због поверљивости резултат рада саопштићу вам усмено. Битка код Вердена развија се правилно по плану инжињерског напада. Немци тешко али постепено успевају и стварају све већи ослонац на левој обали Мезе, где ће извршити главни напад. У вези вашег телеграма, Немци могу увести у дејство још 20 дивизија а Французи још 22 дивизије више 5 енглеских, које требају, да дођу из Египта, од којих је једна већ укрцана. Криза битке наступиће после 23. марта. Треба бити уверен да је ово пресудна битка и од великог значаја. За сада се неможе предвидети резултат, јер је битка још у фази спреме. Бр. 290 пуковник Пешић“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 28761
„Због малог броја људства у пешадиским пуковима III. позива, а у циљу уједначења њихова бројног стања наређујем, да се из појединих армија издвоји број обвезника III. позива и њиме попуне пукови са великим дефицитом људства. По извршеном уједначењу формирати пукове од 3 батаљона са по 4 чете и телефонско одељење“.
ОБр. 28762
Команданту I., II., III. армије,
Дринске дивизије
„Пошто су према извештају делегага код Француске мисије, коњичког мајора г. Мирка Маринковића, завршене припреме о логору А. Матијас, то у вези наређења ОБр. 28469 од 10 овог месеца наређујем:
Да Дринска дивизија и армиски делови III. армије пређу у одређене им логоре 22. тек. мес.
Пошто по доласку Дринске дивизије и осталих делова III. армије у прелазним логорима неће бити више наших трупа, то ће командант Дринске дивизије за чување магацина и телефонског материјала оставити код истих страже потребне јачине. Том приликом смениће и заостале страже из других дивизија и упутити их у њихове команде.
Страже ће остати у прелазним логорима дотле, док Француска мисија не буде завршила ликвидације магацина.
Командант Дринске дивизије и ешелон армиских делова, известиће одмах, колико је потребно аутомобила за пренос спреме, где ће иста и у које време бити прикупљена. Аутомобиле тражити у колико за пренос не буде довољна комора са којом се сад располаже.
Командант армије изволиће послати тражене скице за распоред трупа у логорима“.