25. фебруар, Српске армије, извештаји и наређења Врховне команде

У току 25. фебруара продужен је рад у духу наређења Врховне команде ОБр. 27794 од 19. фебруара и ОБр. 27791 од 20. фебруара и то:

I. армија у логору Доњи Ипсос

а) Моравска дивизија формира: 1., 2., 3., 16. пешад. пук.
б) Вардарска дивизија: 21., 22., 23., 24. пешад. пук.

II. армија у логору Горњи Ипсос

а) Шумадиска дивизија формира: 10., 11., 12., 19. пешад. пук.
б) Тимочка дивизија: 13., 14., 15., 20. пешад. пук.

III. армија

а) Дринска дивизија у логору Говино формира: 4., 5., 6., 17. пешад. пук.
б) Дунавска дивизија у прелазним логорима Констанијес, Виро, Наузика, Ахилеон формира: 7., 8., 9., 18. пешад. пук.

Укрцавање у Валони

Командант Коњичке дивизије доставио је 25. фебруара Врховној команди извештај ОБр. 10923 у овоме:
„Једнолика, поглавито суха храна, неповољне атмосферске прилике и прилично велика физичка напрезања војника око набављања и доношења сточне хране, учинили су, да је почео приметно да се повећава број ослабљених изнемоглих и изнурених официра и војника као и рашћење разбољевања органа за варење.
Част ми је умолити за хитно наређење да изнурене, слабе и са поремећеним органима за варење официре и војнике, што пре евакуишем за Крф, где би се бољом исхраном и негом брже и боље поправили и довели у нормално стање органе за варење“.
Председник комисије за укрцавање у Валони доставио је овога дана Врховној команди извештај ОБр. 99 ове садржине:
„Како од Врховне команде немам још апсолутно никаквог наређења односно укрцавања коња, то сам почео да укрцавам официрске коње, јер сам од француског овдашњег делегата сазнао, да ће они сигурно ићи на Крф. Намера ми је била да прво укрцам Коњичку дивизију, јер се у њој налази највећи број официра и људи, које би првенствено требало спасити од овог заиста тешког живота, али ја нисам могао извршити пошто нисам обавештен, да ли ће и они требати да иду на Крф или Солун. Чинио сам неколико питања Врховној команди у овом погледу, али до сада нисам добио никаквог наређења. И овом приликом понављам молбу, да ми се најхитније пошаље обавештење, које коње треба упутити на Крф, јер се они прво преносе.
Исто тако није ми ништа јављено од Врховне команде, ни о међународној комисији, која овде врши преглед коња, и врши шкартирање оних које не треба укрцавати.
На позив ђенерала Бертоти и француског делегата ја сам одредио за члана те комисије ппуковника Војина Чолак Антића. Комисија је почела посао 23. овог месеца.
Молим пошаљите наређења, шта да се ради са тим коњима? Ако ће се продавати, онда би то требало одмах почети, да не троше фураж, који се већ мора штедети, и да би се добила већа цена, кад се постепено изводе на продају.
Јучерашње укрцавање коња ишло је веома споро, једно због недовољне организације овога рада а друго и због рђавог мора. Ипак је укрцано 257 коња. Данас ће се допунити и лађа „Кордова“ до 5 – 600.
При бољој организацији и лепом времену рачунам да ће се моћи дневно укрцати 800 – 1.000.
Молио сам исто тако неколико пута, да ми се јави из Врховне команде, хоћу ли вратити Есад паши његова два Шкодина топа брдска, или не? Молим и овом приликом за најхитнији одговор и по овоме.
Зараза колере за сада није опасна, јер нема нових случајева. Било их је свега десетак, неки су умрли без поузданог констатовања.
Садањи болесници, њих 5 – 6, ван опасности су.
Сви наши болесници у Фијери, пренети су на Војушу. Они су тамо у врло тешким околностима, те сам предузео и непрестано предузимам кораке да се што пре евакуишу за Валону (за болничке лађе). Међутим рђаво стање мора то за сада не допушта, а сем тога једна од мањих болничких лађа наишла пре неки дан на мину и потонула (на њој није било наших људи) те и то омета њихову експедицију.
Управнику амбуланте на Војуши дао сам 100 динара у злату од новца намењеног за исхрану коња, очекујући тражени кредит од 1.000 динара.
На дан 23. фебруара, укрцано је свега: официра 11, људи 315, коња 257“.
(под ОБр. 28155 решења Врховне команде нема у актима)

Извештаји

Врховна команда примила је у току 25. фебруара ове важније извештаје:

Од председника комисије за укрцавање у Валони ппуковника Калафатовића

ОБр. 67 од 21. фебруара:

„На телеграмско питање част ми је одговорити да је свега спашено коња 16.500. Овај ће се број знатно смањити, јер свакодневно угине око 100 грла. Број по категоријама (товарних, јахаћих и запрежних) као и број прибора јавићу накнадно, док прикупим податке. Само ти податци неће моћи бити тачни, јер је већ и овде а и у Драчу много прибора укрцано и налази се на Крфу“.

Од ђенерала де Мондезира – Шефа Француске војне мисије

ОБр. 333/д од 24. фебруара

„Француска Врховна команда ми јавља, да је Француска Влада решила, да упути на Крф: 42.000 пушака, модел 1907 – 1915., од којих је 5.000 натоварено на пароброд „Вил де Страсбоург“ који полази. С друге стране оних 32.000 пушака, што треба за попуну броја пушака датих српској војсци на цифру означену у писму под Бр. 3908 Француске Врховне команде, а које вам је достављено 17. фебруара под Бр. 231, биће предате доцније. Француска Врховна команда ме пита колики број метака желите да добијете на пушку на Крфу, те би вам с тога био захвалан, ако бисте ме о томе известили“.

Слични чланци: