Укрцавање у Валони
У току 29. марта укрцано је у лађу „Камеронија“ 580 коња и 453 човека.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 29. марта ове важније извештаје:
Од г. Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9500 од 25. марта
„Од нашег војног изасланика у Риму, коњичког мајора г. Николе Христића нисам до данас добио никакав извештај о заузећу Драча од стране Аустро – Угарских трупа, ни о њиховим даљим операцијама преко Шкумбе ка Волони, као ни о повлачењу талијанских трупа од Драча ка Валони. Не знам, да ли је Врховна команда добила такав извештај, па с тога молим начелника да изволи наредити, да ми се ти извештаји пошаљу ако су добивени, у противном, да се од мајора г. Христића траже. Он треба одмах да јави зашто су Талијани напустили Драч; како су операције тамо текле; колика је била снага италијанских а колика аустро – угарских и бугарских трупа ако су и ове последње учествовале; колики је губитак у људству и материјалу код Драча причињен талијанским трупама и како је овај губитак оцењен у војним и политичким талијанским круговима. У сваком случају молим изволите му обратити пажњу, да операције и догађаје у Албанији будно прати и извештава, јер је то за нас и за наше будуће операције врло важно. Као што немам извештаја о догађајима око Валоне, међутим, тамо је још доста наших официра, па и пуковник г. Калафатовић, који би се могли тиме позабавити сем мајора г. Христића. Из извесних кругова допро је глас, да Италијани намеравају, да напусте Валону, међутим један скорашњи усмени извештај од једног нашег вишег ђ-штабног официра гласи да су Италијани у Таренту спремили 11 великих транспортних бродова, да ових дана на њима пошаљу врло знатан број трупа у Валону. Да не бисмо и даље били у неизвесности о догађајима у Албанији молим дакле, да изволите наредити изасланику мајору Христићу, да редовно извештава и будније прати догађаје“.
Од председника комисије за укрцавање у Валони пуковника Калафатовића
ОБр. 270 од 28. марта
„У Валони се налази привремено талијански ђ-штабни ппуковник Барбарић подшеф кабинета Министра Војног. Он је као одличан познавалац Албаније и Балкана послат на неко време у штаб ђенерала Пјачентинија и кроз који дан враћо се у Рим. Како сам већ из раније познавао ппуковника Барбарића, то сам га потражио, чим сам чуо, да је овде и из разговора са њиме увидео сам, да Талијани увек рачунају да ће наша војска оперисати правцем: Санта Каранта -Корча – Битољ, а не правцем Солун – Битољ. Он ми је наводио ваздан разлога, да ми не треба да идемо на Солун, већ да нам се налаже да имамо свој независни правац и базу. Пошто је ово гледиште и раније заступао талијански ђ-штаб из Валоне, то ова потврда од стране ппуковника Барбарића показује да је исто становиште усвојено и у Риму и да ће талијански делегат на конференцији у Паризу заступати исте погледе. У Валонском пристаништу влада непрекидно велика живост, нове трупе непрестано долазе из Италије, истоварује се тешка артилерија (има и топова од 210 мм.); муниција; аероплани. Пољска железница је готова до Војуше. Уопште види се, да се више не мисли на одбрану већ на офанзиву. Говори се, да ће се снага попети до 150.000 војника“.
Од делегата у Солуну пуковника Лешјанина
Пов. Бр. 519 од 25. марта
„Јутрос у зору једна ескадрила од 6 аероплана бомбардовала Солун. Велики број бомби пао је у варош у непосредну околину код штаба и код стана ђенерала. До сад констатовано: у вароши убијених 20 а рањених 23 грчка грађанина, 4 француска и 1 енглески војник. У близини вароши бомба пала у слагалиште инжињериског материјала и запалила депо експлозива од 20 тона и произвела страшну експлозију и штету од више стотина хиљада динара. Бараке у околини и вагони на рампи све је уништено или јако оштећено. Запаљен је и један депо артилериске муниције, те и сад још повремено експлодирају зрна у згаришту. Број жртви се још незна. Сви чувари магацина и страже разнесени су у парчета, које сада скупљају по згаришту. До овога часа нађено је 15 мртвих и 8 тешко рањених“.
Преглед искрцаних српских трупа и стоке на Крфу на дан 27. марта
На дан 28. марта 1916. године
Лађа „Хелоби“
Штаб Коњичке дивизије: 19 официра и чиновника; 131 војник и 90 коња. Штаб 2. коњичке бригаде: 3 официра и чиновника; 23 војника и 24 коња. – 2. коњички пук: 22 официра и чиновника; 240 војника и 170 коња. – 4. коњички пук: 24 официра и чиновника; 458 војника и 391 коњ. Одељење коњичке телеграфије: 5 официра и чиновника; 47 војника и 43 коња. Одељење пионира: 2 официра и чиновника; 16 војника и 6 коња.
Свега: 75 официра и чиновника; 915 војника и 724 коња.
На дан 29. марта 1916. године
Лађа „Кордова“
Из команде трупа Нове Области: 6 официра, 297 подофицира, каплара и редова и 340 коња. Из Врховне команде: 1 официр, 128 подофицира, каплара и редова и 185 коња.
Свега: 7 официра, 425 подофицира, каплара и редова и 526 коња.
На дан 30. марта 1916. године
Лађа „Перзео“
Депо Тимочке дивизије II. позива: 7 официра, 166 подофицира, каплара и редова и 208 коња. Депо Шумадиске дивизије I. позива: 5 официра, 162 подофицира, каплара и редова и 204 коња.
Свега: 12 официра, 328 подофицира, каплара и редова и 412 коња.
Наређења Врховне команде
ОБр. 29042
Војном изасланику у Италији
Пошаљите одмах извештај:
1) Распоред и јачина италијанских трупа код Валоне.
2) Како Италијани сматрају операције код Валоне; да ли их треба одлучно наставити или сасвим прекинути.
3) Хоће ли Италијани напуштањем Валоне напустити и операције на Балкану или ће се повлачити ка Епиру. Обратити најозбиљнију пажњу на италијанске операције на Балкану и исте одмах достављајте“.
ОБр. 20942
Пуковнику Калафатовићу – Валона
„Јавите одмах о јачини, распореду и операцијама италијанских трупа код Валоне. У будуће водите рачуна о свима операцијама код Валоне и достављајте“.