7. март, Српске армије, укрцавање у Валони и наређења Врховне команде

I. армија

Без промене.

II. армија

Трупе Шумадиске дивизије вршиле су 7. марта припреме за покрет у јужне логоре Месонги. Тимочка дивизија остаје у Горњо – Ипсоском логору до 10. марта када има да отпочне покрет у прелазне логоре.

III. армија

Трупе Дунавске дивизије распоређивале су се у јужне логоре Брагањотика.
Трупе Дринске дивизије налазе се у северном логору Говино.

Укрцавање у Валони

Председник комисије за укрцавање у Валони доставио је 7. марта Врховној команди извештај ОБр. 174 у овоме:
„Рђаво време, које је почело 1. ов. мес. непрестано се продужава. Због тога се укрцавање врши врло споро.
Још 29. пр. месеца почела је да се пуни „Кордова“ за Крф и још данас није завршен тај рад; јутрос је требало да се укрца још око 100 коња, па да лађа отпутује, али рђаво време то не допушта. Очекује се сваки моменат затишја па да се рад продужи.
Јуче је (6.) море било нешто боље те је укрцано близу 300 коња и 679 људи. Да је било боље организације рада „Кордова“ је могла бити допуњена. Пристанишне власти објашњавају ову рђаву организацију укрцавања оскудицом средстава у пристаништу и рђавим временом што чини да је рад у опште заостао и да је немогуће да нам се стави више средстава за укрцавање.
Јучерашњи дан допустио је Енглеској мисији да искрца извесну количину фуражи, иначе би коњи остали без хране. Овако се издаје по 5 кг. на коња; добивена је и довољна количина соли. Дрва Енглеске мисије за логор још нису стигла, али трупе ипак налазе извесну количину дрва да купе од мештана. Комисија за шкартирање наших коња требала је јуче да заврши посао; још немам извештаја о целокупном њеном раду, али ће бити око 2.000 коња одбачених. Од њих је већ послато на Војушу 1.058 а продато је 66. Знатан број их је и угинуо, тако да ће се кроз који дан питање са њима расчистити.
Исхрана људи је једнака; пексимит и конзерва. Неке јединице успевају да скувају топло јело по кадкад, али редовног кувања нема.
Како је овде веома тешко исхрањивати трупе ако се дуже остане, једно због немања слободе кретања а друго због стварне оскудице у Валони у свима артиклима, који су потпуно разграбљени од наших трупа, то је потребно што пре укрцавати и јединице намењене за Солун. У осталом и све остале прилике то диктирају. Ако ће се ипак морати дуже чекати на лађе за Солун, онда је потребно да о томе будем извештен.
Ако је у изгледу да ћу још дуже овде остати онда молим израдите ми код италијанског министра војног одобрење да вам могу слати шифроване депеше, пошто је сада тешка веза лађама а многе извештаје није могуће слати отворено.
Данас у логору код Арте има округло око 1.000 коња, 88 волова и око 9.000 људи. Од кад је почело укрцавање људи, укрцано је 1.434 коња и 2.958 људи од којих су око 400 коња и 1.000 људи још на лађи у Валони“.

Командант Коњичке дивизије доставља Врховној команди представку ОБр. 3713 ове садржине:
„У вези ранијих рапората достављам још и ово: У биваку нечувен хаос, трговина, разузданост, загађеност неописана. Ова команда већ неколико дана закопава 600 коњских лешева других команада. Само јуче угинуло је 107 коња од пешчане колике. – Поред густог смештаја бивака коњски депои још и не груписани. Једним армиским депоом командује резервни капетан.
Да би се злу стало на пут, да би се колико толико сачувао овај остатак стоке, да би се људство ове команде као и осталих сачувало од евентуалних заразних болести, које су под оваквим условима неизбежне, потребно је што пре, поред мера предложених у ранијим мојим рапортима упутити отуда овамо ауторитативнији старешински кадар.
Командант бивака треба да буде пуковник.
Команданти армиских коњских депоа ппуковници а дивизиских мајори итд. Краће речено, спровести организацију депоа потпуно по командама. У противном последице недогледне“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 28273
Командантима I., II., III. армије,
команданту Коњичке дивизије,
Начелницима одељења и
Главном Интенданту

„Према решењу г. Министра Војног Ф. Ђ. ОБр. 38184 од 1. марта Коморски Депо остаће на расположењу Врховне команде до завршетка послова око преформирања јединица. Према томе наређујем:
1) Да Коморски Депо буде непосредно под Врховном командом, код које ће бити и на снабдевању.
2) Да све команде, које имају небораца у сувишку преко броја потребног за попуну неборачких места у јединицама, упуте их са списковима и потребним податцима команданту Коморског Депоа; ово се има извршити до 23. марта тек године.
3) Командант Коморског Депоа доставиће ми тачно бројно стање по чиновима целокупног људства Коморског Депоа, а команде којима буде потребно небораца, поднеће ми истог дана и требовање небораца, те да би се у колико буде имало небораца, могло распоредити тамо, где за њих буде потреба.
4) Главни Интендант постараће се, да се Коморски Депо снабде логорском и осталом потребном спремом“.

Слични чланци: