8. март, Српске армије, укрцавање у Валони и наређења Врховне команде

I. армија

Трупе ове команде остале су без промене у логору Доњи Ипсос.

II. армија

На основу наређења Врховне команде ОБр. 28170 од 4. марта I. ешелон Шумадиске дивизије кренуо се 8. марта из Горњо – Ипсовског логора за логор Месонги и стигао је у току дана до села Кастанијес и Виро, где је преноћио у биваку. Због велике оскудице у превозним средствима људи су носили на себи лакше ствари а остало је превожено закупљеним колима и аутомобилима.
Тимочка дивизија: у Доњо – Ипсоском логору вршила је 8. марта припреме за покрет у прелазне логоре.

III. армија

Дунавска дивизија у логору Брагањиотика.
Дринска дивизија у логору код Говина.

Укрцавање у Валони

Председник комисије за укрцавање у Валони доставио је 8. марта Врховној команди извештај ОБр. 180 у овоме:
„Код команданта пристаништа сазнао сам, да су за данас авизиране две енглеске лађе за превоз наших коња за Солун. Међутим по последњим депешама, данас ће стићи свега једна од њих. Према томе, може се очекивати да ће сутра почети укрцавање Коњичке дивизије. Како сам чуо, ове енглеске лађе могу примити свака по 1.500 коња, што би чинило 3.000 тј. од прилике половину броја коња за Солун. О француским лађама, које треба да врше транспорт наших коња за Солун, још се незна ништа.
Међутим талијанска лађа „Равена“, која је са „Кордовом“ била намењена за пренос наших коња до Крфа, узета је од стране Талијана за пренос њихових нових трупа из Италије за Валону.
Она је свега једном однела наше коње на Крф, па је потом ишла у Таранто и јуче је стигла са талијанским трупама, с тим, да данас опет почне укрцавање наших коња за Крф. Али сада је и то измењено и „Равена“ се враћа празна у Италију по нове трупе, а за наше коње остаје само „Кордова“, па и то под питањем.
Због тога су у овдашњој команди пристаништа покушали да ме убеде, да бих ја требао да порадим да се на ове енглеске лађе утоваре прво по једанпут коњи за Крф, па тек после за Солун.
Тиме би се наравно талијанске лађе ослободиле даљег преноса наших коња за Крф, што је њима пало у део према споразуму савезника. Ја сам им изјавио да распоред лађа излази из мога делокруга рада, а сем тога, рекао сам, да и кад би имао право да одређујем где ће која ићи, да бих ипак прво транспортовао Коњичку дивизију за Солун, пошто она има најбоље коње и највећн број официра и војника које треба одавде спасти. Иначе, у ствари и наш би интерес био, кад би се после Коњичке дивизије укрцавали коњи прво за Крф, без обзира чија лађа буде прво дошла. Те би се лађе брзо са Крфа вратиле и онда би се потоварио остатак коња за Солун. Тиме би се скратило опште време бављења наших коња у Валони. Али је сигурно, да би Талијани одбили да шаљу своје лађе у Солун, пошто би прво искористили енглеске лађе да сврше посао који је њима пао у део. Због ових супротних интереса и велике компликованости целога питања, ја се у опште нећу у њега ни у чему мешати и укрцаваћу у енглеске лађе коње намењене за Солун. Ако би и Французи упутили лађе за 3.000 коња, онда се француске и енглеске лађе не би требале ни да враћају понова у Валону, јер би одједном однеле све што треба. Рачунам да је питање тако и регулисано и онда би наравно и талијански предлог само њима користио, јер би туђе лађе свршиле њима намењени посао.
Време је данас лепо, те се укрцавање фуражи врши уредно и снабдевање коња је обезбеђено. Талијани су јуче успели да даду нашим људима по пола свежег хлеба и по 250 гр. пексимита, али данас ће опет дати само пексимит, чија је порција попета на 500 гр.
Бројно стање на дан 8. марта наших трупа у Валони износи: људи 9.313; коња 9.511; магараца 35 и волова 65“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 28298
Г. Министру Војном

„Инспекција резервних трупа са својим рекрутима, изузев оних у Солуну, прикупиће се у Бизерту, где ће се са њима извести настава. Мишљења сам да у овој команди не би требало вршити никакву реорганизацију и претварати је у дивизију из следећих разлога:
1) Суштини ствари не би ништа допринели ако би се „Инспекција Резервних трупа“ назвала „Дивизија Резервних трупа“.
2) Рекрути су сада подељени у 3 групе:
а) пук Нишких резервних трупа са 2.162 здравих рекрута;
б) пук Крагујевачких резервних трупа са 1.284 здравих рекрута;
в) пук Крушевачких резервних трупа са 1.174 здравих рекрута.
Као што се види, бројно стање не захтева формирање 4. пука, чиме би се само реметио досадањи ред.
3) Настава ће бити скраћена и трајаће кратко време, после чега ће у пуковима бити само мањи број оних, који буду излазили из болница и дивизија би тада била тако смањеног састава, да би постојала више по имену. Према томе предлажем, да Инспекција Резервних трупа остане и даље с тим, да инспектор остане и даље пешад. пуковник Милорад Ристић. За остало особље предлажем следеће: Начелника ђ-штабног пуковника г. Емила Белића; за команданта 1. пука Нишких резервних трупа пешад. пуковника г. Стевана Нешића; помоћник пешад. ппуковник г. Милорад Поповић. За команданта 2. пука Крагујевачких резервних трупа пешад. пуковника Милорада Јовановића, помоћник ппуковник Илија Миладиновић. За команданта 3. пука Крушевачких резервних трупа пешад. пуковника Милана К. Николића, помоћник пешад. ппуковник Витомир Цветковић. Сем тога ставио бих на расположење потребан број официра, те да свака чета има командира и потребан број водних официра.
Пошто решење г. Министра Војног Ф. Ђ. ОБр. 22837 од 29. јуна пр. године по коме Инспекција резервних трупа улази у састав Министарства Војног није измењено, а резервне трупе и сад ће остати у даљој позадини, то молим г. Министра да изда потребна наређења за дефинитивна решења ових питања. Подофицирска школа остаје као засебна команда под инспекцијом, а 10. Комбиновани пук улази привремено под команду инспектора резервних трупа, до његовог преноса у Солун.
Музика Коњичке дивизије улази привремено у састав 10. Комбинованог пука.
Особље штаба заробљеничке команде ставља се на расположење инспектору резервних трупа. Људство резервних трупа по изласку из болница иде у одговарајуће пукове резервних трупа, а остало људство иде у 10. Комбиновани пук“.

А. Бр. 28913
Начелнику Оперативног одељења

„Према акту тога одељења ОБр. 28189 од 5. овог месеца част ми је известити, да сам наредио пуковнику г. Калафатовићу, да одмах образује комисију, која ће прегледати све пушке и карабине код Коњичке дивизије и свију коњоводаца, па оно што је исправно да им даље остане на руковање, а неисправно да пошаље на Крф, ради транспортовања у француске арсенале на оправку. У случају да су ове пушке и карабини неисправни, да их све пошаље, а коњаницима и коњоводцима да остави сабље и револвере“.

ОБр. 28318
Г. Министру Војном

„Из података, које је могла прикупити Врховна команда, немогуће је за сада поднети тражени извештај о бројном стању из разлога, што су јединице још у покрету и преформирању а поједини родови оружја у прикупљању и на расположењу начелника одељења за формирање нових јединица. Тек, почетком идућег месеца добиће се тачно бројно стање наших трупа на дан 29. овог месеца. О бројном стању стоке од комисије за укрцавање у Валони добивен је извештај, да се у логору код Арте на дан 28. фебруара налазило: 12.906 коња, 294 вола и 73 магарца. До сада је упућено из Валоне на Крф 962 коња“.

ОБр. 28320
Команданту II. и III. армије

„Обука у руковању француском пушком официра из дивизија, које се налазе у јужном или прелазним логорима, вршиће се од 12. овог месеца у Мораитики, код француског капетана Соважина. Часови почињу у 8 часова јутра. Командант армије изволеће издати потребна наређења дотичним командантима дивизија“.

Слични чланци: