9. март, Српске армије, укрцавање у Валони и извештаји

I. армија

Трупе ове команде остале су непромењено у логору код Доњег Ипсоса.

II. армија

I. ешелон Шумадиске дивизије стигао је 9. марта у Мезонги, где се распоредио у биваку. Пут од моста на реци Мозонги до бивака – скоро просечен – био је блатњав и тежак за креtawe.
II. ешелон те дивизије стигао је овога дана у прелазни логор Кастанијес и Виро.
Тимочка дивизија спремна је да 10. марта отпочне покрет у прелазне логоре.

III. армија

Јединице ове команде остале су 9. марта непромењено у досадањим логорима и то: Дунавска дивизија у логору Брагањотика а Дринска дивизија у Говинском логору.

Укрцавање у Валони

Бројно стање коња у Валони на дан 10. марта било је овако:
Официрских коња 1.984; јахаћих 2.438; теглећих 717; товарних 4.272. – Свега 9.381.
У ово доба било је упућено на Крф:
Официрских коња 834, товарних коња 600. – Свега 1.434.
Због рђавог времена 10. марта било је укрцавање немогуће.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 9. марта овај важнији извештај:

Од команде српских трупа у Тунису

Пов. Бр. 19 од 25. фебруара

„Ради што правилнијег функционисања ове команде, част ми је замолити Врховну команду, да ми изволи послати обавештења и одлуке по следећим питањима:
1) Поводом последњег указа о унапређењу официра, који није нигде службено објављен, поједина г. официри метнули су знаке вишег чина. Да се овим у официрском кору не би уносила дисхармонија и рушио потребан ред и дисциплина, молим, да ми се достави последњи указ о унапређењу официра.
2) Овде се налази штаб заробљеничке команде у чијој каси има 220.000 динара. Пошто је функција ове команде у овоме месту за сада непотребна, молим за наређење хоће ли та команда и даље овде остати и шта да се ради са новцем, којим ова располаже?
3) Већина војника и подофицира у овом гарнизону остала је без икаквих новчаних средстава, а новац немогу ниоткуда добити. Потребно би било, да се свима подофицирима, капларима и редовима издаје месечно извесна сума за дуван и ситнице.
4) Преко овдашње француске команде предузео сам, да наши официри и војници дођу у везу са својим породицама у Србији ради шиљања новаца и писама. Али ми је француска команда одговорила да Аустро – Угарска не допушта никакву преписку за Србијом.
У интересу што успешнијег рада наших официра и војника потребно је, да им се изради веза са њиховим породицама у Србији, те молим за дејство у томе погледу.
5) Како нема наређење у погледу додатка официрима и чиновницима, молим за објашњење које ћу додатке издати официрима уз плату и колико ће им се и на име чега задржавати од плате.
6) Молим за овлашћење, да рачуноиспитач ове команде г. Ђорђе Ћатић, контролни инспектор Врховне команде, може извршити ванредни преглед каса пукова и установа, које се овде налазе“.

Извештај Врховне команде

ОБр. 28348

„Да би се могао формирати Добровољачки одред према моме упуту за извођење нове формације, одељак I. тачка 9 потребно је, да се дефинитивно реши питање о добровољцима Херцеговцима, односно њиховог ступања у нашу војску. Ово је потребно, да се што пре реши, да би се једном прекинуле агитације туђих агената, које као да све више узимају маха, и да би се отклонио штетан утицај који ова неуређена и недисциплинована маса има на наше војнике. Моје је мишљење, да од њих треба уврстити у Добровољачки одред све оне који на то пристану, а у француску страначку легију све оне, који то буду желели. Оне пак, који одбију и једно и друго, сматрати као аустриске поданике и предати их француским војним властима, да их пошаљу у неки концетрациони свој логор“.

Слични чланци: