1. Поседање нове одбранбене линије код Јаребица
Остатак Дринске дивизије I. позива (3. прекобројни пук, 5. пешад. пук, дивизион артилерије, са припадајућим осталим деловима), који је 14 августа кренуо од Каменице ка Лозници, стигао је истог дана у вече са челом код Јаребичке цркве.
Као што је напред речено, трупе Лозничког и Љешничког одреда повлачиле су се ноћу 14./15 августа ка ново одређеној одбранбеној линији код Јаребица.
Услед овога, настало је у знатној мери мењање трупа Дринске дивизије I. и II. позива на новој одбранбеној линији, те је командант Дринске дивизије I. позива морао извршити поделу нове одбранбене линије у командном погледу, без обзира на измешаност трупа двеју дивизија.
Тако, све трупе на десној обали Јадра на линији: Јаребичка црква – Богићевића кулине – Попов парлог стављене су под команду команданта Дринске дивизије II. позива, а све трупе на левој обали Јадра на линији: Пушкаревац – Мајдан са котом 412 и 439 и предњим положајем на В. Градцу, стављене су под команду команданта Дринске дивизије I. позива.
У јутру 15. августа команданти дивизија су предузели уређење својих одсека и распоређивање трупа.
1. На Симином брду и Липовцу:
3. прекобројни пешад. пук I. позива;
12 пољских брзометних топова;
4 брдска брзометна топа.
2. На Богићевића кулинама:
1 батаљон 5. пешад. пука I. позива;
4 брдска брзометна топа;
Јадарски четнички одред (400 пушака).
3. На Поповом парлогу (406):
Љешнички одред:
1 батаљон 5. пешад. пука II. позива;
1 батаљон 5. пешад. пука III. позива;
2 пољска брзометна топа;
1 Дебанжов пољски топ.
На левој обали Јадра биле су ове трупе:
1. На Пушкаревцу и Мајдану и предњем положају В. Градац:
6. пешадиски пук I. позива;
12 пољских брзометних топова;
4 брдска брзометна топа.
2. На Малом Градцу:
3 батаљона 5. пешад. пука I. позива;
3 батаљона 5. пешад. пука II. позива;
1 батаљон 5. пешад. пука III. позива;
2 пољска брзометна топа.
Укупна снага III. армије на Јаребичким положајима била је:
3 пешадиска пука I. позива;
1 пешадиски пук II. позива;
½ пешадиског пука III. позива;
28 пољских брзометних топова;
8 брдских брзометних топова.
Командант III. армије, 15. августа пре подне обишао је целу одбранбену линију, одобрио распоред трупа и поделу одсека у командном погледу и наредио живо утврђивање отпорних тачака.
Одбранбена линија код Јаребица одговарала је општој ситуацији српске војске и задатку III. армије, али је била и сувише велика, у односу на снагу, којом је располагала III. армија.
Ово је паралисано донекле тиме, што су јаче поседнуте отпорне тачке, са којих су се артилериском и пешадиском ватром бранили и међупростори.
Али је већа мана ове одбранбене линије била у несигурности бокова и позадине. Тако, десни бок је био обилазан долином Љешничке реке ка Завлаци, а леви је био обилазан преко Крупња, не само ка Завлаци него и ка Осечини у дубоку позадину армије.
Што се тиче осигурања десног бока и позадине, командант III. армије рачунао је на дејство маневарске групе II. армије преко Текериша у правцу долине р. Љешнице и греде Цера, а и на долазак својих одреда од Шапца, који преко Текериша треба да дођу у састав своје армије.
Али, велику је бригу задавао команданту III. армије правзц преко Крупња. На ту страну тешко је било одвојити јаче снаге обзиром на иначе слабу снагу на Јаребичким положајима.
2. Борба на Поповом Парлогу (406)
Трупе Љешничког одреда, које су се по добивеном наређењу за повлачење имале повући од с. Јошева позади Богићевића кулине, повлачиле су се ноћу 14./15. августа ка Поповом парлогу, где је командант одреда добио наређење од команданта Дринске дивизије I. позива, да се задржи и да брани тај положај до доласка 6. пешад. пука II. позива, који се од Шапца креће преко Текериша.
Груписање одступајућег Љешничког одреда и поседање положаја Попов парлог, извршио је пуковник Димитрије Павловић тек 15. августа пре подне.
15. августа по подне, Аустријанци предузимају из долине Љешничке реке снажан напад на Попов парлог, и у 17 часова потискују Љешнички одред, који се повлачи ка Завлаци не успевши о томе известити команданта Дринске дивизије II. позива.
Непријатељ није гонио, већ се задржао, како се доцније сазнало, на положајима код с. Милне.
3. Борба код Крупња
Правац од Љубовије ка Крупњу бранио је Љубовиски одред (2 батаљона III. позива).
Руднички четнички одред мајора Танкосића, упућен ка Крупњу, стигао је тамо 14. августа у вече, као и једна чета 3. прекобројног пешад. пука I. позива која је упућена на појачање Рудничком четничком одреду.
15. августа у јутру, командант III. армије добио је извештај од мајора Танкосића, да је непријатељ разбио трупе III. позива на граници и правцем од Љубовије стигао на висове више самог Крупња. Јачину непријатеља цени 3 – 4 батаљона.
Прикупивши одступајуће трупе III. позива, мајор Танкосић са својим четницима и четом 3. прекобројног пешад. пука I. позива посео је био положај за одбрану Крупња са обе стране пута Љубовија – Крупањ. Око 10 часова непријатељ је предузео напад са 4 батаљона и 2 митраљеза.
У 13 часова командант III. армије добива извештај од мајора Танкосића, да га је више Крупња напао један непријатељски пук и да са овом снагом, којом располаже, неће моћи одржати Крупањ.
Командант III. армије наређује команданту Дринске дивизије I. позива, да из дивизиске резерве са М. Градца упути 1 батаљон 5. пешад. пука I. позива ка Крупњу.
У 14.45 часова добива извештај од среског начелника, који је напустио Крупањ и повукао се у с. Бањевац, да наши делови од Крупња одступају.
Видећи да је тиме правац Крупањ – Завлака угрожен, командант III. армије одлучује се, да, на рачун солидности одбране Јаребичких положаја осигура што јаче свој леви бок и позадину, те наређује да се упути и остатак 5. пешад. пука I. позива и 2 брдска топа ка Крупњу. Али како је овај пук већ био ангажован на фронту, то је на предлог команданта Дринске дивизије I. позива упућен 5. пешад. пук II. позива (2 ½ батаљона) са два брдска топа.
Командант овога пука, маршујући преко Завлаке ка Крупњу целу ноћ 15./16. августа, ухватио је 16. августа у вече везу са Рудничким четничким одредом, који се налазио на Доловском брду.
4. Затишје на фронту III. армије
У току 15. августа непријатељ није вршио напад на фронт III. армије, већ се прикупљао на положају изнад с. Брезјака, упућујући коњичке патроле ка Јаребичким положајима у циљу извиђања.
Један његов ескадрон, који се око 9 часова приближавао нашем предњем положају на Великом Градцу, дочекан је пешад. ватром и одбивен.
У 10.25 часова, стигао је код Јаребице Дрински дивизиски коњички пук I. позива (2 ескадрона и 2 митраљеза) од Шапца преко Текериша и одмах је упућен у извиђање ка Грнчарском гробљу, а једна официрска патрола упућена је преко Завлаке ка Крупњу да дође у везу са мајором Танкосићем.
Застој непријатељског наступања на фронту III. армије у току 15. августа искоришћен је на утврђивање и рашчишћавање предтерена. Трупама је издата муниција из бојне коморе и ова упућена ка мунициској колони ради попуне.
Ноћ 15./16. августа на фронту III. армије проведена је на миру