23. Август – Операције српске војске

На фронту III. и II. армије према Дрини затишје, сем пушкарања са предстражама аустриским на супротној обали реке.

А) Дејство комбинованог корпуса у рејону Шапца

Пошто је командант I. армије ђенерал Петар Бојовић 21. августа био рањен на Јевремовачкој коси, те није могао даље да руководи операцијама око Шапца, то је био принуђен, у циљу обједињавања команде над Шумадиском дивизијом I. позива и Тимочком дивизијом II. позива, да формира корпусни штаб. За команданта је одређен ђенерал В. Арачић, командант Тимочке дивизије II. позива, за начелника штаба пуковник Б. Терзић.
У току 23. августа имало се извршити насилно рекогносцирање на целом фронту обеју дивизија, те да се прикупе што тачнији податци о непријатељу.
А затим предузети следеће припреме:
Да се на фронту обеју дивизија утврде и поседну све отпорне тачке, за што дужу и упорнију одбрану; да према јужном и југоисточном фронту Шапца буде слабија, а према западном и северозападном фронту јача снага; да се напад изведе обухватно са северозападне стране; да се артилерија обеју дивизија и тешка армиска артилерија групише по упутству команданта артилерије I. армије и да остане под његовом командом; и најзад да коњица обеју дивизија буде на левом крилу корпуса.
После извршења свију ових припрема, да се предузме напад 24. августа око 2 часа, и то што енергичније, те да се непријатељу онемогући одступање у реду на супротну обалу Саве.
Командант Комбинованог корпуса наређује: да се у циљу груписања снаге за напад издвоји из Шумадиске дивизије I. позива 10. пешад. пук са једном пољском батеријом; 4. пешад. прекобројни пук и две хаубичке батерије и да уђу у састав Тимочке дивизије II. позива;
Да 10. пешад. пук и пољска батерија остану и даље на Јевремовцу, а 4. прекобројни пук и две хаубичке батерије најкраћим правцем да дођу код к. 123 јужно од Јевремовца.
6. пешад. пук III. позива и позициска батерија да остану на свом положају код Орашачке шуме.
Шумадиска дивизија I. позива да поседне фронт: Мишар – Потес.
Тимочка дивизија II. позива да поседне фронт: Јевремовац – Маовска коса – Мезалинин гроб.
Корпусна коњица да се прикупи код села Мајура, те да штити бок и позадину Тимочке дивизије II. позива.

1. Дејство Шумадиске дивизије I. позива

Код Шумадиске дивизије ноћ 22./23. августа прошла је на миру. Распоред дивизије био је у јутру 23. авг. овакав:
На крајњем десном крилу код Орашачке шуме 2 батаљона 6. пука III. позива са два вода позициске батерије.
Десно крило: 11. пук, две брзометне батерије, хаубичка брзометна батерија и 4 дугачка 12 см. топа на одсеку од Орашачке шуме до реке Думаче. Тешка артилерија пласирана је на Овсишту ноћу 22./23. августа.
Центар: 12. пук са два батаљона и једном пољском батеријом код Причиновића, а два батаљона и хаубичка батерија код Шанчева.
Лево крило: 10. пук са једном пољском и једном хаубичком батеријом северно од Дренове баре.
Резерва: 19. пук са једном пољском батеријом на Лугу к. 104 код Кулина, а један батаљон избачен напред у долину Думаче ради јаче везе између 12. и 11. пука.
Предњи непријатељски делови били су, у то доба, на ћувику југоисточно од Јевремовца и на Потесу.
23. августа око 1 часа, непријатељ почиње понова пребацивање трупа с леве на десну обалу Саве код Шапца. Командант Шумадиске дивизије I. позива наређује команданту 12. пука, да своја два батаљона са Шанчева привуче ближе Причиновићу и пук боље групише. Око 6.30 часова почиње дејство наше тешке артилерије са десног одсека против непријатељских делова код Шапца, као и на његове делове на левој обали Саве.
Око 9 часова састала су се оба команданта дивизије, од којих је командант Тимочке дивизије био и командант Комбинованог корпуса, да би рад био саобразан. Састављен је овај план: да се постепеним наступањем створи погодан ослонац, да се пусти да артилерија најпре снажном ватром прокрчи пут пешадији, па најзад, да се напад изврши пешадијом и нападним колонама снабдевеним алатом. Шумадиска дивизија да изврши папад на правцу Причиновић – Шабац и правцу Мишар – Шабац.
Око 8.50 часова 12. пук кренуо је ка Потесу и успео, да заједно с непријатељем избије на овај положај. Према томе, око 9 часова фронт Шумадиске дивизије ишао је од Јевремовца на Потес и Мишарске положаје.
Непријатељ је до тог времена извршио пребацивање и груписање својих трупа и око 9 часава његова једна колона, јачине до једног батаљона, креће се ка Мишару, потпомагана својом артилеријом. Око 10.30 часова непријатељ подилази Мишарском положају на 1 километар, а монитори туку ове положаје. Наша артилерија није одговарала. Овако је стање трајало све до 14.30 часова.
Непријатељ се и даље пребацивао преко Саве у Шабац. У то време стигао је 4. прекобројни пук лево од 12. пука. У 15.15 часова непријатељ предузима напад у правцу десног крила 12. пука, али је одбивен. Десно крило 12. пука, прешав у контра напад, заузело је предњу ивицу Потеса.
Око 16.15 часова непријатељ предузима снажнији напад на 11. пук, нарочито на међупростор између 12. и 11. пука. Отворена је јака артилериска и пешадиска ватра, која се пренела брзо на лево крило код 4. прекобројног пука и на десно крило Тимочке дивизије II. позива.
Око 17 часова ватра се почела стишавати према трупама Шумадиске дивизије, али је постојала све јача према 4. прекобројном пуку. Затим настаје огорчена борба пешадије и артилерије ка фронту 12. пука. Упућују се два батаљона из дивизиске резерве да га подрже. У овој борби узео је учешће и 4. прекобројни пук. 12. пук одржао је своје положаје.
Око 20.30 часова ватра се почела стишавати, али је до поноћи с прекидима продужавана. За све време борбе, тешка и хаубичка артилерија тукла је ивицу вароши, прелаз на Сави и просторију на левој обали Саве.
Преко ноћи 23./24. августа Шумадиска дивизија заноћила је на заузетим положајима у борбеном распореду.

2. Дејство Тимочке дивизије II. позива

У току ноћи 22./23. августа била су само мања узнемиравања од стране непријатеља. Око 6 часова 23. августа непријатељ је почео напад против 13. пука. Тај се напад све више ширио и према 14. и 15. пуку. Непријатељ је нарочито бесно нападао према 13. и 10. пуку, док је према 14. и 15. пуку напад био много слабији. Напад је продужаван и по подне. Дивизиска резерва била је сведена на један батаљон 14. пука и пионирски полубатаљон.
Око 17 часова непријатељ је нападао на Шумадиску дивизију и 13. пук Тимочке дивизије.
Око 18 часова 4. прекобројни пук увучен је између 13. и 10. пука, 4. прекобројни пук предузима испад и одбија непријатеља, који се повукао за 600 м. назад и прешао у одбрану. Испадом 4. прекобројног пука укочен је непријатељски напад на целом фронту.
Дубоко у ноћ 23./24. августа трајала је јака пешадиска, а од времена на време и митраљеска и артилериска ватра са непријатељске стране. То је било узнемиравање, које је непријатељ вршио у циљу повлачења из Шапца. Око 23 часа ватра је била све ређа, али се продужавала целе ноћи.
Командант корпуса издаје заповест командантима Тимочке и Шумадиске дивизије да за ноћас остану на положајима до којих су дошли, да положај што боље утврде, да изврше попуну муниције, да евакуишу рањенике, и од времена на време са тешком артилеријом да туку северну ивицу вароши и узнемиравају непријатеља преко целе ноћи.

Слични чланци: