Распоред обостраних војсака пред Церску битку ноћу 15 /16. августа

А) Распоред аустриске војске

1. На фронту II. аустриске армије: на десној обали р. Саве код Шапца
½ 7. пешадиске дивизије,
29. пешадиска дивизија,
Одред ђенерала Летовског.
Предњи делови на линији: Мишар – Потес – Јевремовац.
Напомена. – На левој обали Саве и Дунава према Шапцу, Обреновцу, Београду, Смедереву и Градишту:
Скоро сва артилерија горњих дивизија (према Шапцу), а затим ландштурмски батаљони и оруђа разних калибара (према Обреновцу, Београду, Смедереву и Градишту), и најзад делови 9., 4. и 7. корпуса, који још нису из Срема и Баната упућени у Галицију на руски фронт.

2. На фронту V. аустриске армије (прилог III.)
8. корпус:
21. ландверска дивизија
Лева колона, (један пешад. пук са целокупном артилеријом) је на правцу: Цуљковић – Грушић – Двориште. Предњи делови ове колоне воде ноћну борбу код Дивича са 1 пешад. пуком наше Комбиноване дивизије 15./16. августа.
Десна колона, (три пешад. пука без артилерије) је на правцу: Косанин град – Тројан. Предњи делови ове колоне воде ноћну борбу са 2. пешад. пуком наше Комбиноване дивизије на Малој Лисини 15./16. августа.
9. пешад. дивизија, која је заноћила на положајима код с. Милине, зором 16. августа, предњим деловима ступа у акцију против 6. пешад. пука наше Комбиноване дивизије на Борном пољу.
13. корпус:
36. пешад. дивизија, заноћила је 15./16. августа на положајима код с. Брезјака са предњим деловима према Јаребичким положајима.
Самосталне бригаде (II. брдска и 13. пешадиска бригада), заноћиле су 15./16. августа код Језера на раскрсници путева Лозница – Крупањ и Лозница – Јаребице.
42. хонведска дивизија заноћила је 15./16. августа на положајима југозападно од Крупња.

 

Г) Распоред српске војске

1. На фронту II. армије
Шумадиска дивизија I. позива
Главна снага на линији: Вучевица – Вукошић; побочница од једног пука са батеријом на Слатини (205).
17. пешад. пук I. позива са дивизионом брзометне артилерије, на ноћном маршу од Заблаћа уз реку Добраву ради одласка у састав своје III. армије.

Коњичка дивизија
Главнина дивизије на положају Столице (205) јужно од с. Заблаћа. Предњи делови (по један ескадрон) код Слатине и Д. Врањске.

Комбинована дивизија I. позива
1. прекобројни пук води ноћну борбу на Дивичу код Текериша са непријатељским 28. ландверским пуком;
2. прекобројни пук води ноћну борбу на Лисинама код Текериша са деловима 21. ландверске дивизије;
6. прекобројни пук, пред зору 16. августа улази у борбу против предњих делова непријатељске 9. пешадиске дивизије на Борном пољу;
5. прекобројни пук са хаубичким дивизионом заноћио је код Кривајског манастира.

Моравска дивизија I. позива
Око пола ноћи 15./16. августа, налази се на великом одмору и то: са претходницом (3. пешадиски пук) на Михаиловом гробу а са челом главнине код с. Каменице.

2. На фронту III. армије
Остатак Дринске дивизије I. позива (3. прекобројни пешадиски пук, 6. пешадиски пук и дивизион артилерије са осталим ситним деловима), који је од Ваљева био упућен ка Лозници, развио се на новој одбранбеној Јаребичкој линији: Богићевића кулине – Симино брдо – Пушкаревац – Мајдан – Гробље, држећи и предњи положај В. Градац.
Делови Дринске дивизије II. позива
Лознички одред (појачан са 5. пешадиским пуком 1. позива) у колико је био на левој обали р. Јадра повукао се са Лозничких положаја на М. Градац позади Пушкаревца.
Љешнички одред који је био код с. Јошева, као и делови Лозничког одреда који су били на десној обали р. Јадра на Лозничким положајима, повукли су се делом на Богићевића кулине а делом на Попов парлог. Делови на Поповом парлогу нападнути су надмоћнијом непријатељском снагом 15. августа пред вече и одступили су ка Завлаци.
Јадрански четнички одред мајора Војина Поповића, прикупио се на Богићевића кулинама.
Руднички четнички одред мајора Војислава Танкосића, појачан са једном четом 3. прекобројног пука I. позива налази се на положају Доловско брдо (источно од Крупња).
Ка Крупњу је упућен од Јаребице преко Завлаке 5. пешадиски пук II. позива (2 ½ батаљона) и једна брдска батерија.

3. На фронту I. армије
Обреновачки одред и Дунавска дивизија I. позива на својим старим одсецима;
Моравска дивизија II. позива код Уба;
Тимочка дивизија I. позива код Жупањца, и
Тимочка дивизија II. позива код Лазаревца.
Браничевски одред
На свом старом одсеку.
Напомена. – Пошто ћемо операције наше Ужичке војске изложити у засебном делу, то овде не износимо њен распоред. Она је одржала положаје према Вишеграду и осигуравала фронт од Рогатице до Прибоја.
Из истих разлога не износимо детаљан распоред VI. аустриске армије, која је држала линију: Власеница – Вишеград – Фоча и даље према Црној Гори.

Слични чланци: