Ситуација 14. августа до подне

У штаб Врховне команде стизали су извештаји са свију фронтова, од којих је најважнији био извештај команданта III. армије ове садржине:
„Један непријатељски војник из 79. пука пребегао је на нашу страну и вели, да су на мосту код аде Курјачице прешле две аустриске дивизије.
Помиње пукове 16., 43. и 79. Батаљони су јаки 1200 људи. Корпусни штаб је са оне стране Дрине. Ноћас (13./14. августа) била је само чарка.
Југрос (14. августа) од 5.15 часова непријатељ отвара доста јаку ватру на крајње десно крило Лозничких положаја. Изгледа да тежи обухватити наше десно крило.
Једна наша чета, упућена ка Зворнику, заноћила је 13./14. августа на Костајнику и јавља да непријатеља тамо нема.
Дринска дивизија I. позива (2 пука пешадије и дивизион артилерије) кренула је јутрос (14. августа) од Каменице ка Лозници.
Молим, да се моји делови, који су под командом команданта Шумадиске дивизије I. позива, што пре упуте у састав својих дивизија.
Једам наш пилот, који је јутрос (14. августа) извиђао са аероплана, видео је, да је код Шапца подигнут понтонски мост, што потврђује и пуковник Вељковић, и вели, да су Аустријанци пребацили један пук пешадије.

А) Одлука српске Врховне команде и наређења

На основу овог извештаја, а обзиром на ситуацију на осталим фронтовима, која није давала никакве нове податке, српска Врховна команда се одлучује да заузеће Шапца повери команданту II. армије, и то само са Шумадиском дивизијом I. позива, а све остале трупе (сем 6. пешадиског пука III. позива), које су у рејону Шапца и припадају дивизијама III. армије, да се упуте у састав својих дивизија, те да се III. армија појача својим трупама ради упорније одбране долине Јадра.
У овом циљу Врховни Командант српске војске издаје 14. августа у 13 часова следеће наређење:

1. Наређење Обр. 1271

а) Команданту II. армије – Уб
„Према последњем извештају из III. армије, ситуација на фронту: Шабац – Лозница оваква је:
1. Код Лознице, непријатељ је јуче продужио прелаз код аде Курјачице са јачим деловима пешадије, артилерије и нешто коњице. Јачина непријатеља се цени око једне дивизије, а по исказу једног заробљеника из 79. пука 13. корпуса до две дивизије, што за сада није вероватно. Непријатељ је јутрос рано предузео напад.
Одобрен је предлог команданта III. армије, да са остатком Дринске дивизије I. позива пожури ка Лозници и да непријатеља протера.
2. Код Шапца, по извешћу команданта армиске коњице из III. армије и нашег пилота, који је са аеропланом осматрао Шабац и околину, подигнут је код Шапца мост на понтонима.
Јачина непријатеља цени се око једног пука пешадије.
Наредите команданту Шумадиске дивизије I. позива, да протера непријатеља и заузме Шабац, као што је то предвиђено наређењем Врховне команде ОБр. 1109.
По извршеном задатку, да командант Шумадиске дивизије I. позива одмах упути команданту III. армије у Лозницу све трупе које припадају саставу III. армије, сем пука III. позива Дринске дивизиске области, и то, пешадију и артилерију преко Текериша у Лозницу, а армиску коњицу у правцу ка Љешници, на десно крило одбранбене линије Љешница – Лозница, где ће се ставити на расположење команданту III. армије.
Командант III. армије је о овоме обавештен“.

б) Команданту III. армије – Ваљево
„Наређено је команданту II. армије, да командант Шумадиске дивизије I. позива заузме Шабац и одмах по заузећу Шапца да упути све трупе у састав те армије, које су код Шапца, изузев пука III. позива, и то: пешадију и артилерију правцем преко Текериша за Лозницу, а армиску коњицу правцем ка Љешници.
Ухватите везу са командантом Шумадиске дивизије I. позива и предузмите мере, да се поменуте трупе још из марша упуте тамо, где су оне потребне“.

 

V. Ситуација 14. августа по подне

У штаб Врховне команде стизали су извештаји са свију фронтова, од којих су најважнији следећи извештаји:

а) Од команданта III. армије из Ваљева
1. „По телеграфском извештају, добивеном у подне од команданта Дринске дивизије II. позива, непријатељ је са јаком снагом напао јутрос (14. августа) положаје код Љешнице, долазећи са југа и са севера од Прњавора тако, да се Љешнички одред повлачи.
Послата је помоћ од једне брдске батерије и наређено, да се на томе правцу што упорније држи.
Саопштио сам ово команданту Шумадиске дивизије I. позива код Шапца и тражио, да пуковник Алекса Петровић са 6. пешадиским пуком II. позива наступа правцем: Маови – Радовашница – Кумовац, где да дође у везу са Љешничким одредом и са њим брани греду Цер, а 17. пешадиски пук I. позива са дивизионом артилерије, који је под командом пуковника Вељковића, да наступа правцем: Текериш – Иверак планина и дође на десно крило Дринске дивизије I. позива код Г. Добрића.
Молим, да се у овом погледу изда наређење команданту II. армије“.
2. „Командант Дринске дивизије I. позива данас 14. августа у 13.45 часова јавља:
„Непријатељ је отпочео пре пола часа напад на Лозничке положаје са две колоне:
Једном у правцу Г. Добрића, а другом у правцу Тршића. Напад још није интензиван.
Са Љешничким одредом овог момента нема везе, односно не зна, шта је са њиме.
Од пукова што претичу (6. пешадиски пук I. позива и 3. прекобројни пук I. позива) упутићу од Јаребица један батаљон ка Видојевици, а већ је тамо упућена једна брдска батерија.
Предузео сам мере, да што пре добијем податке о Љешничком одреду“.
3. „Наређење ОБр. 1271 примио сам. Имам везу са Шумадиском дивизијом I. позива. Она сада води борбу код Шапца, заједно са мојим одредима и не знам кад ћу те трупе добити.
Мишљења сам, да једну дивизију са Уба треба упутити у Ваљево“.
4. „По свему се види, да је главна непријатељска навала од Шапца, Љешнице и Лознице.
Моје су трупе ангажоване око Лознице и Шапца, а јављају непрестано, да је правац преко Крупња све више несигуран, и ако су тамо упућени извесни делови.
Мишљења сам и даље, да једну дивизију са Уба треба упутити у Ваљево.
5. „Јављено ми је, да Љешиички одред није на греди Цера, већ се повукао код с. Јошева. На Церу је само Јадарски четнички одред.
Према овоме сад је неопходно потребно, да се поступи по мојој ранијој представци, односно мојих одреда код Шапца.
Потврђује се вест, да је непријатељ са мањим одељењима продро у Борању и Гучево“.

б) Одлука српске Врховне команде

На основи ових извештаја, а обзиром на ситуацију на осталим фронтовима, која није била узнемиравајућа, Врховни Командант српске војске одлучује се, да рашчисти ситуацију код Шапца, јер непријатељ јако кочи слободу маневра II. армије, држањем ове маневарске тачке.

в) План за концентрацију II. армије на реци Добрави у циљу заузећа Шапца

1. Да командант III. армије лично предузме команду само над трупама према Дрини.
2. Да командант II. армије изврши концентрацију својих трупа на реци Добрави и целом снагом предузме операције према Шапцу, те да се ова тачка заузме и непријатељ протера преко Саве.
3. За осигурање операције II. армије, да командант I. армије прими команду над северним фронтом, који држи Обреновачки одред и Дунавска дивизија I. позива, доводећи једну своју дивизију на Уб, као резерву северног фронта, а са две дивизије да дође у Ваљево за одбрану Ваљева, а у исто време да буде стратегиска резерва за цео северозападни фронт.

Г) Наређења Врховне команде
У циљу извршења горњег плана, Врховни Командант српске војске наређује 14. августа у 19 часова следеће:

1. Наређење Обр. 1299

а) Команданту II. армије – Уб
„Све трупе из састава III. армије, које су код Шапца, упутите одмах преко Текериша за Лозницу и о овоме известите команданта III армије“.

Команданту III. армије – Ваљево
„Крените се одмах са штабом у Лозницу, предузмите команду над вашим тамошњим трупама и доведите одмах ствари у ред.
Трупе из те армије, које су биле код Шапца, упућене су за Лозницу преко Текериша“.

2. Наређење Обр. 1301

а) Команданту II. армије – Уб
„Концентришите одмах све своје трупе на Добраву, заузмите Шабац и о извршењу задатка известите.
Лево ухватите везу са III. армијом у Лозници.
Обреновачки одред и Дунавска дивизија I. позива, стављени су под команду команданта I. армије.
На Убу ће бити једна дивизија из I. армије, а у Ваљеву 2 дивизије и армиски штаб“.

3. Наређење Обр. 1302

а) Команданту I. армије – Аранђеловац
„Упутите одмах једну дивизију на Уб, са задатком: одбрана правцем од Обреновца и бока и позадине II. армије, која се креће ка Шапцу.
Са остале две дивизије и штабом армије, крените се одмах за Ваљево, поседните положаје за одбрану Ваљева и правца од Лознице и Пецке.
Штаб III. армије у Лозници.
Под вашу команду ставља се Обреновачки одред и Дунавска дивизија I. позива на Торлаку.
О овоме је извештен командант II. армије“.

Слични чланци: