Ситуација 15. августа у вече

У току 15. августа стизали су разни извештаји у штаб Врховне команде, од којих износимо следеће:

А) Од команданта I. армије из Аранђеловца

1. „Наређење ОБр. 1302 од 14. августа ове године примио сам и издао потребна наређења. Моравска дивизија II.. позива стиже 15. августа на преноћиште на положај код Уба. Тимочка дивизија II. позива стиже на преноћиште у Жупањац, а 16. августа на положаје код Ваљева за одбрану положаја и правца Пецка – Ваљево. Тимочка дивизија I. позива стиже 15. августа на преноћиште у Лазаревац, а 16. августа на положаје код Ваљева за одбрану положаја и правца Лозница – Ваљево. Штаб I. армије полази сутра 15. августа у 8 часова пре подне и стиже истог дана на преноћиште у Ваљево.
Командантима Обреновачког одреда и Дунавске дивизије I. позива саопштено је, да улазе у састав и под команду команданта I. армије.
Команданту Моравске дивизије II. позива наређено је, да ухвати одмах везу са Обреновачким одредом, Дунавском дивизијом I. позива и трупама II. армије код Шапца“.

Б) Од команданта III. армије из Ваљева

1. „Делови ове армије, који су се повукли од Лознице, задржали су се на положајима Попов парлог – кота 460 – Богићевића кулине – Пушкаревац – Мајдан – Гробље – к. 439; за снагу са којом се располаже, положај је јако развучен и веома покривен. Моји одреди, који су код Шапца, јутрос још нису били упућени ка Текеришу.
Командант Шумадиске дивизије јавио је јутрос, да ће их упутити, чим их повуче из додира са непријатељем“.
На овај извештај одговорено је из штаба Врховне команде у 11.30 часова следећом депешом:
„Обраћа се пажња команданту на линију Велики Градац – (334) – Богићевића кулине (237) – Попов парлог (406)“.

В) Од команданта II. армије из Великог Бошњака

1. „Ситуација код ове армије овог момента (20 часова) оваква је:
1. Шумадиска дивизија I. позива држи фронт од реке Млакве преко коте 174 – Бунарине мале – к. 190 – Заблаће – Столице. Резерва је на коти 174 код Слатине кота 205; наређено јој је, да избаци један батаљон код Охрида на правац Шабац – Дебрц;
2. Коњичка дивизија, упућена по ранијем налогу на десно крило р. Добраве, кренула је од Дебрца на запад са налогом, да што пре избије на линију Љешница – Шабац и расветли стање у Мачви. До овог часа немам извешћа у колико је ово извршено;
3. Зачелни пешадиски пук Комбиноване дивизије у 14.30 часова прошао је кроз В. Бошњак за Текериш, а челни пук вероватно је до сада врло близу Текериша;
4. Моравска дивизија I. позива са челом својим у 11 часова скренула је код Коцељева на пут уз Тамнаву за село Градојевић, одакле ће за Комбинованом дивизијом на Текериш. Могуће, да је чело дивизије већ стигло до Градојевића на друм ;
5. Комбинована дивизија има наређење, да дејствује правцем преко Цера (планине) и базена Јадарског ка Козјаку и Стражи, а Моравска дивизија преко Иверка, ослоњена на трупе III. армије, које држе положаје Градац – Попов парлог, да дејствује у леви бок непријатељев на просторији Недељишка црква – Обреж. Надам се, да ће обе дивизије сутра 16. августа пре подне бити развијене за овај напад;
6. На Градојевићу, за осигурање бока армије од правца Шабац – Текериш остаће један пук са потребном артилеријом од Комбиноване дивизије до доласка 17. пешадиског пука I. позива са једним дивизионом брзометне артилерије и 6. пешадиског пука II. позива са једном брзометном батеријом, који су у покрету преко Градојевића ка Текеришу;
7. Сем топовске пуцњаве у правцу Љешнице, другог ничега нема на просторији Шабац – Цер;
8. Прошле ноћи 17. пешадиски пук I. позива успешно је предузео напад на Шабац, али је напад обустављен вероватно због наређене концентрације на Добрави. Подробнији извештај још немам.
9. Ја се налазим у Великом Бошњаку“.

Г) Од команданта Ужичке војске из Вардишта

„Командант Пљевљанске црногорске дивизије извештава ме, да Аустријанци јаком снагом надиру од Фоче и Горажде и да се Црногорци повлаче. Да не би била прекинута веза између трупа ове војске и дивизије тражи енергичну акцију мог левог крила. Немогуће ми је, да на ту страну одашиљем више трупа, зато сам намеран, да са Шумадиском дивизијом II. позива и Лимским одредом предузмем сутра 16. августа напад на Вишеград и ако се успе да се Вишеград заузме и предузме даље наступање ка Рогатици, онда ће положај црногорске војске бити олакшан.
Наредио сам команданту Лимског одреда, да са 6 чета III. позива огарантује свој леви бок и позадину, а добровољачка чета да дејствује у бок и позадину наступајућих непријатељских колона“.

Д) Одлука и наређења српске Врховне команде

На основи горњих извештаја, а и обзиром на јако бомбардовање Обреновца и Београда од стране Аустријанаца, Врховни Командант српске војске одлучује се, да Тимочке дивизије I. и II. позива, које се налазе на маршу из Аранђеловца преко Лазаревца ка Ваљеву, још не доводи у Ваљево како је наређено, већ да их за неко време задржи у Лазаревцу.

1. Наређење Обр. 1307 (експедовано у 8.30 час.)

а) Команданту I. армије – Ваљево
„Према измењеној ситуацији мењам моје наређење ОБр. 1302 у томе: што ће једна дивизија те армије, која данас стиже на Уб, ту и даље остати, са задатком који јој је дат наређењем ОБр. 1302.
На Убу ће бити и армиски штаб. Остале 2 дивизије те армије, које вечерас стижу у Лазаревац, задржите и даље ту.
Обратите пажњу на правац од Обреновца.
Штаб II. армије Велики Бошњак.
Штаб III. армије Завлака.
Код Јабучја на Колубари поставите мост на понтонима за бољу везу Лазаревца са Убом“.

б) Команданту II. армије – В. Бошњак
в) Команданту III. армије – Завлака
„Према измењеној ситуацији наређено је, да једна дивизија I. армије буде на Убу, две дивизије у Лазаревцу и армиски штаб иа Убу“.
Пошто је Врховна команда издала потребна наређења за предстојећу битку, остало је још да се регулише однос између команданта Ужичке војске и Трупа нових области, као и да се регулише исхрана трупа груписаних за битку на северозападном фронту.
У овом циљу Врховни Командант српске војске наређује следеће:

2. Наређење Обр. 1331

а) Команданту Трупа нових области – Скопље
б) Команданту Ужичке војске – Ужнце
„У вези решења Господина Министра војног Пов. Ф ЂОБр. 537 од 28. јула ове године, а ради регулисања односа између команданта Ужичке војске и команданта Трупа нових области односно права и надлежности у погледу употребе Трупа нових области и администровања у захвату Ибарске дивизиске области, која је потпала у састав војишног дела, наређујем:
1. Све трупе на територији Ибарске дивизиске области, које су одређене за операције, стојаће у погледу командовања и употребе под командом Ужичке војске;
2. Обласна команда Ибарске дивизиске области у погледу економског администровања стојаће под Главном интендантуром Врховне команде с тим, да командант Ужичке војске искоришћује све потребе, које она набавља преко војних станица, као и остале обласне команде у захвату војишног дела;
3. Реквирирање вучне снаге, превозних и других средстава са територије Ибарске дивизиске области, а за потребе оперативних трупа Ужичке војске, вршиће командант Ужичке војске непосредно преко команданта Ибарске дивизиске области а команданта Трупа нове области о томе известити;
4. Остало редовно администровање, командант Ибарске дивизиске области одржаваће и на даље са командантом Трупа нове области, односно Министарством војним, саобразно административним правилима за мобилно и ратно доба“.

3. Наређење Обр. 1333

а) Команданту I. армије – Уб
б) Команданту II. армије – В. Бошњак
в) Команданту III. армије – Завлака
г) Команданту Ужичке војске – Ужице
д) Команданту Браничевског одреда – Пожаревац
„По указаној потреби наређујем:
За исхрану трупа груписаних на северозападном граничном фронту, одређујем ове административне просторије:
а) I. армији, просторију обухватајући источно до линије Гроцка – Младеновац – Топола, западно до линије: Обреновац – Уб – Љиг – Горњи Милановац, са наслоном на Младеновац као главно слагалиште за ову армију.
Ручна слагалишта ове армије биће на Убу, у Лазаревцу и Лајковцу.
Искрцна железничка станица Младеновац.
б) II. и III. армија користиће се за снабдевање свом просторијом од западне границе I. армије, па на запад до Дрине, а јужно до водомеђе Колубаре и Западне Мораве.
Ручно слагалиште за II. армију биће Уб и Ваљево, а за III. армију Ваљево.
Војишно слагалиште за обе армије биће Ваљево и Г. Милановац.
Главне комуникациске пруге биће: II. армије Шабац – Коцељево – Ваљево, а III. армије Лозница – Завлака – Осечина – Ваљево.
Искрцна железничка станица за довоз хране биће: за II. армију Лајковац и Ваљево, а за III. армију Ваљево.
в) Ужичка војска
За снабдевање храном користиће своју досадању административну зону.
г) Браничевски одред
Користиће се за узимање хране просторијом источно од границе I. армије.
Слагалишта биће по досадањем.
О овоме известите, кога се и у колико тиче“.

Слични чланци: