У току овог дана у штаб Врховне команде стигли су ови важнији извештаји:
А) Од команданта III. армије из Брезјака
1. „Трупе ове армије заноћиле су у овом распореду:
Дринска дивизија II. позива на линији: Крст – Језеро, а са два батаљона на Тршићском брду.
Дринска дивиз. I. позива: од Језера па у лево ка коти 312 – 317. Њена претходница упућена је у правцу села Краишници – Трбушница као заштита Моравске дивиз. I. позива, која је известила, да добија ватру са левог бока. На целој линији испред фронта ове армије распоређене су трупе Моравске дивиз. I. позива, која је ту раније стигла, водила данас борбу са непријатељским заштитним деловима око Лознице и потискивала непријатеља. На левој обали Штире налазе се распоређена омања непријатељска одељења, која се махом предају.
Моравска дивизија II. позива са своја два пука и осталим одељењима налази се у околини Крупња. Један батаљон упућен је као гонећи одред у правцу Зворника. У журном повлачењу непријатељ је оставио неке каре и коње.
Пред Љубовиским одредом непријатељ се такође повлачи и одред је данас подишао Љубовији.
До сада је, по свима извештајима, утврђено, да је пред овом армијом био 13. корпус и 42. домобранска дивизија. Сем тога оне брдске бригаде, које су дејствовале ка Крупњу и Прослопу одступиле су и то: 12. бригада преко Јагодње, а 11. и 13. бригада преко Гучева. До сада је утврђено такође и да је цела 42. домобранска дивизија одступила преко Крупња и Јагодње, изгледа да су се овим правцем повукли и неки још мањи делови, а главнина 13. корпуса одступила је долином реке Јадра и преко Мишковца ка Лозници.
Командант Моравске дивизије II. позива јавља: да је на целом путу, којим је дивизија маршовала, сазнао о страховитим зверствима, која је аустриска војска на своме путу починила: деца и жене ни мало нису штеђене, но су их убијали или зверски унакажене оставили. Домови појединих људи буквално су опустошени.
Интелигентнији аустриски заробљеници изјављују да се аустриска војска налази у врло рђавом моралном стању због великих штрапаца на које није навикла, а нарочито због рђаве исхране“.
Б) Од команданта II. армије из Текериша
1. „Командант Моравске дивизије I. позива јавља, да је на фронту дивизије заплењено: 18 пољских топова, од којих је 1 хаубица, 32 карска задњака, 12 предњака, 1 топ и једна кара знатно оштећена. Од хаубичке муниције заплењено је 23 сандука, иначе је било доста растурене муниције. Топови су без затварача. Један је затварач нађен у заплењеној аустриској пољској болници“.
2. „Командант Комбиноване дивизије јавља, да је заробљено: 19 кара са муницијом, 8 кола резер. ратног материјала, 110 коња са запрежним прибором и 1 аероплан“.
3. „Испред фронта ове армије, све непријатељске колоне повлачиле су се ка Дрини, у правцу Јање“.
4. „Моравска дивизија I. позива свршила је 21. августа гоњење непријатеља, и под борбом, коју је непријатељска заштитница упорно водила, стигла је око 18 часова на линију: Гај – Клубачка коса – Кличевац где се зауставила. Данас 22. августа продужава гоњење ка Дрини. У вези је лево са Дринском дивизијом I. позива из III. армије, а десно са Комбинованом дивизијом из II. армије“.
5. „Комбинована дивизија је на десној обали Дрине од Љешнице до утока реке Жеравије. Предузела је прикупљање материјала за прелаз Дрине код Јавора, где је био и непријатељски мост, кога је у одступању покварио. Дивизија је посела све аде од ушћа Љешнице до ушћа Јадра. Непријатељ је још непознате јачине, држи леву обалу Дрине.
Моравска дивизија I. позива је на истом положају, како је већ јављено.
Коњичка дивизија са II. бригадом и 1 батеријом стигла је до линије Дубовић – Крушик и извиђа у правцу Змињака, Дубља, Клења и Бадовинаца, а са једним коњичким пуком и 1 батеријом држи положај Џајевац код Чокешине. I. коњичка бригада, која је 20. августа водила борбу са непријатељем код села Грушића, запленила је 4 хаубице, 10 пољских топова, 7 пољских кујни, 5 коморских кола, 1 кола са телеграфским материјалом, 5 кола са пешадиском муницијом, 28 топовских кара са муницијом, 35 теглећих коња и 1 кола са санитетским материјалом, а II. бригада у даљем гоњењу 21. августа запленила је две каре и 3 кола фуражи и знатну количину пионирског алата. Пред овом дивизијом, 20. августа дејствовао је 28. и 8. пешад. пук са 1 хаубичком батеријом и 1 коњичким пуком. Командант Коњичке дивизије је лично видео код Чокешине 5 мушких и 3 женска леша унакажена, а по казивању мештана непријатељски војници (Маџари и Немци) клали су и пекли жене и децу и старије људе. Село Прњавор је уништено“.
6. „Моравска дивизија I. позива заузела је Лозницу и њени предњи делови избијају на Дрину без отпора непријатељског. Према овоме пред фронтом ове армије непријатељ је пребачен преко Дрине. Очекујем нову директиву. Трупе III. армије су лево и у тесној вези са Моравском дивизијом I. позива“.
В) Од команданта I. армије из В. Бошњака
1. „Командант Тимочке дивизије II. позива у 23.30 часова 21. августа јавља: данас у 15 часова дивизија је почела борбу са непријатељем, која је завршена у 19.30 часова. Делови 13. и 15. пешад. пука II. позива стигли су до саме ивице вароши на Шабачком пољу. Две батерије на правцу 13. пешад. пука, а четири на правцу 15. пешад. пука; коњички дивизион позади Јевремовачке косе, а штаб дивизије на овој коси. Трупе су се држале врло добро а заноћиле су 21./22. августа са бојним предстражама.
Командант Шумадиске дивиз. I. позива 22. августа у 17.35 часова извештава: јуче 21. августа дивизија је прва по армиској заповести предузела покрет колона: једном правцем Церовац – Шабац; другом Вукошић – Кулине, а трећом преко Дренове баре ка Шапцу. На линији: Корман – Кулине – Дренове баре колоне су наишле на отпор непријатељских делова, ове постепено потискивале и задржале се: десна колона код села Кормана, средња код Луга к. 114 а лева колона, која је била јаче ангажована у борби код Јевремовца, ухватила је везу са 14. пешад. пуком. Тимочка дивизија II. позива у нападу дошла је на 800 м. до вароши.
Око 17.30 часова, два пешад. непријатељска пука напали су 10. пешадиски пук, који је као и пукови Тимочке дивизије II. позива био принуђен, да се нагло повуче. Непријатељ је и даље јако нападао, те је ускоро почело попуштање и левог крила 19. пешад. пука. Како су се пак и трупе Тимочке дивиз. II. позива већ биле повукле, наредио сам: да се 10. пук пред зору повуче на положај Јелићевка на левој обали Думаче; да 4. прекобројни пук, који ми је ноћас 22./23. августа стављен на расположење, дође код Церовца и образује дивизиску резерву. У току ноћи 21./22. августа није било борбе. Непријатељски делови према мојој десној колони повукли су се ка Шапцу. Ка Шапцу послао сам официрску патролу, јер је у Шапцу примећен јак пожар.
Предстражни делови моје десне колоне држе Мишарску косу.
По пријему овог извештаја наредио сам команданту Шумадиске дивизије I. позива, да своје лево крило упути одмах са Јелићевке на Јевремовачку косу и да ступи у тешњу везу са командантом Тимочке дивизије II. позива“.
2. „Командант Шумадиске дивизије I. позива 22. августа у 18.30 часова јавља: данас је водио борбу само 10. пешад. пук при заузимању својих синоћних положаја код Јевремовца и то од 11.30 до 16.30 часова, кад је избио на своје положаје и дошао у везу са Тимочком дивизијом II. позива.
За ноћас 22./23. августа наредио сам овакво груписање:
Два батаљона 12. пешад. пука са митраљеским одељењем на Потесу, где ће ступити у везу са 10. пешад. пуком, који је на северној падини Јевремовачке косе.
Два батаљона 11. пешад. пука са митраљеским одељењем на Мишарским положајима.
Два батаљона 6. пука III. позива код Мишара, одатле ће 23. августа дејствовати у правцу Орашца, ако за то буде потребе.
Два батаљона 11. пука са две пољске батерије и једном хаубичком батеријом код села Кормана.
19. пук са једном батеријом код Кулине као резерва, деловима код Мишара и код Потеса.
Два батаљона 12. пука на Шанчевима на путу Причиновић – Горња Врањска.
4. прекобројни пук у дивизиској резерви са две хаубичке батерије код Церовца, где је и дивиз. штаб.
Исти командант 22. августа у 15.40 часова јавља, да се тешка артилерија није могла пласирати, данас 22. августа због напада непријатеља на Тимочку дивиз. II. позива и на 10. пешад. пук, али да ће се постављање тешке артилерије завршити ноћас 22./23. августа.
Извештај о данашњем раду Тимочке дивизије II. позива још није примљен, зато се и не шаље“.
Г) Од команданта Ужичке војске из Ужица (прилог VIII)
1. „На фронту према Б. Башти и Рогачици, предњи делови непријатељске бригаде почели су јуче 20. августа пред мрак повлачење. Од Рогачице ка Љубовији упућена је добровољачка чета и ескадрон коњице. Још није добивен извештај у ком је правцу непријатељ одступио. Пошто се рашчисти ова просторија, добровољачка чета пребациће се на леву обалу Дрине у позадину линије: Сребрница – Власеница и десно, а трупе на овом фронту прикупиће се и употребити према даљем развоју догађаја.
На фронту према Вишеграду, непријатељ је у току јучерашњег дана вршио напад јаком снагом на десно крило и центар Шумадиске дивизије II. позива.
Борба је почела 20. августа рано у јутру и трајала је до самог мрака. После повлачења Лимског одреда ка караули Цигла, непријатељ је упутио једну колону од једног пешадиског пука и једне брдске батерије на Варду и тиме загрозио левом боку Шумадиске дивизије II. позива. Сем тога, непријатељска бригада упућена ка Рогачици, на најосетљивији правац Рогачица – Ужице у позадину Шумадиске дивизије II. позива и правац Рогачица – Ваљево у бок и позадину III. армије принудила је резерву Шумадиске дивизије II. позива од два батаљона 11. пука са једном брдском батеријом, да се упути на Кадињачу.
Према овоме и Шумадиска дивизија II. позива била је принуђена да свој центар и лево крило постепено повлачи ка Шаргану, што је ноћу 20./21. августа и извршено. Десно крило, које је ово повлачење штитило, задржано је на Гостиљу, где је у току 21. августа водило борбу и омогућило повлачење левог крила и центра на Шаргански положај.
Лимски одред, нападнут од стране Руда, повукао се на Циглу. Два допунска батаљона са једним батаљоном III. позива и добровољачком четом су на Орлићу и караули Црни Врх. Два батаљона 4. пука II. позива, упућена као појачање овима, налазе се на Љуљаш врху. На цео овај одсек, непријатељ данас 21. августа врши напад, резултат је још непознат. Непријатељ је заузео Прибој и Пријепоље и у покрету је ка Новој Вароши. Снага, упућена из Сјенице за заштиту Пријепоља, била је слаба и нападнута јачом снагом одбивена је. Према свима податцима, 15. корпус сем 12. бригаде нападао је на овај део нашег западног фронта. Снагом, којом располажем, предузео сам мере за одбрану правца Мокра Гора – Ужице, док се не укаже повољна ситуација за прелаз у офанзиву“.
2. Од команданта Шумадиске дивизије II. позива добио сам извештај, да је непријатељ 21. августа напао јаком снагом на десну колону на фронту: караула Запољска – Гостиље а са једном колоном јачине једног пешадиског пука надире преко карауле Штула.
Према овоме и десна колона Шумадиске дивизије II. позива принуђена је да се у току ове ноћи 21 ./22. августа повуче позади Милошевца“.
3. „Десно крило Шумадиске дивизије II. позива, јачине 7 батаљона и 3 брдске батерије, после дводневне јаке борбе на положајима око Гостиља брда, карауле Дикаве и карауле Штуле са надмоћнијом снагом, принуђено је да се повуче.
3 батаљона овога крила већ су се повукла на положаје код села Милошевца. Остатак је у повлачењу. Одред код Прибоја, (састављен од: Лимског одреда; 2 батаљона 4. пешадиског пука II. позива; 2 допунска батаљона; 6 чета III. позива и 1 добровољачке чете) водио је два дана упорну борбу такође са надмоћнијом снагом на линији Цигља – Љуљаш врх, те је и он потиснут, и повлачи се на линију: Лиска – Торник.
Наредио сам, да се на овој линији пошто пото одржи и да се преко Виогора к. 1246 одржава што јача веза са Шумадиском дивизијом II. позива, која је на Шаргану, а потом ће се поступити по наређењу Врховне команде ОБр. 1759.
Из извештаја, које сам добио од рањеника, пред редовним трупама наступа маса наоружаних Турака, који над становништвом чине зверства“.
Д) Од команданта Ибарске дивизиске области
1. „Данас после подне непријатељ је заузео Бело бабе (јужно од Пријепоља). Наше Пријепољске трупе одступиле су на Кобилину главу и Комарицу.
Једно наше одељење утврдило се код Бродарева. Нова Варош још је у нашим рукама. Командант црногорског Санџачког одреда јавља: „без појачања не сме се упуштати у борбу, већ морам прећи с десне на леву обалу Лима и ту чекати појачање из Пећи“.
2. „Непријатељ је напао Пријепољске трупе на Комарици данас 22. августа у 14 часова. Наредио сам, да се Пријепољске трупе повуку ка Сјеници, а одељење из Бродарева да одмаршује у Сјеницу. Црногорске су трупе западно од Бродарева. У Сјеницу стигла је једна брдска и једна пољска Дебанжова батерија. Сутра продужујем марш за Бијело поље“.
Ђ) Одлука и наређења Врховне команде
Врховни Командант српске војске ценио је ситуацију на целом фронту као повољну, изузев ситуације на југозападном фронту према Ужичкој војсци и трупама Ибарске дивизиске области. Стога је донео одлуку, да се упуте прва појачања, која се имају на расположењу, ка југозападном фронту, а и Тимочка дивизија I. позива да се доведе у Ваљево, како би се на случај потребе могла брзо упутити ка Ужицу.
У овом циљу издају се следећа наређења:
1. Наређење Обр. 1717
Команданту Моравске дивизиске области – Ниш
„Транспортујте железницом 2. прекобројни пук III. позива из Ниша у Ужице, где да се стави под команду команданта Ужичке војске.
За транспорт ступите одмах у везу са шефом железничког одсека Саобраћајног одељења Врховне команде у Нишу и командантом станице Ниш“.
2. Наређење Обр. 1762
а) Команданту II. армије – Текериш
б) Команданту III. армије – Брезјак
„Према последњим извештајима известите одмах: куда је и у којој јачини непријатељ одступио испред фронта ваше армије“.
3. Наређење Обр. 1777
Команданту II. армије – Текериш
„Наредите да Тимочка дивизија I. позива сутра рано одмаршује у Ваљево и ту остане до даљег наређења на расположењу Врховној команди“.
4. Наређење Обр. 1785
Команданту Ибарске дивизиске области – Сјеница
„15. пешадиски пук III. позива јачине 3 батаљона, наоружан руском брзометном пушком, упућен је данас из Крагујевца за Сјеницу по овој маршрути:
24. августа долази у Краљево, одакле се одмах транспортује железницом до Пожеге, а одатле сувим до Сјенице. Маршрута је дата команданту пука и наређено му је, да вам се успут јавља.
Ужичка војска, која се сада налази на Шаргану и Торнику, ојачаће се и прећиће у офанзиву.
2. прекобројни пук III. позива са једном брдском батеријом креће се из Ужица 23. августа на Кокин брод.
Са трупама којима располажете, и овим пуком који вам се шаље из Крагујевца, спречавајте непријатељу даље продирање ка Сјеници и Новом Пазару, односно Јавору, и ступите у везу са одредом на Кокином броду“.